*

Αποστολέας Θέμα: ΕΠΠΑΙΚ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΠΕ80- ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 3059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlovic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Είμαι καινούριος στο forum. Γράφτηκα περισσότερο για να βλέπω τις εξελίξεις στην εκπαίδευση, για τυχόν απορίες που μπορεί να έχω και σας παραθέτω μια από αυτές

Είμαι απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ( πρωην ΤΕΙ), έχω μεταπτυχιακό στο μανατζμεντ, ecdl, 2 ξενες γλωσσες επιπέδου προφισενσι

Παρατηρώ και από φίλους , γενικά ακούω, και φυσικά μου προτείνουν, να πάω να βγάλω την παιδαγωγική επάρκεια της ΑΣΠΑΙΤΕ. Ο προβληματισμός μου είναι ότι ρίχνοντας μια ματιά στο πίνακα ΠΕ80 ότι έχει αρκετούς οικονομολόγους (6500+) και γενικά αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι προλήψεις που γίνονται κάθε χρόνο στο κλάδο μας είναι ελάχιστες. Μετά αναρωτιέμαι με τόσα λίγα μαθήματα που έχω στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ( αοθ, οικιακη οικονομια, 3-4 μαθηματα στο επαλ), αν αξιζει να παω να βγαλω τη παιδαγωγικη επαρκεια για να ανοίξω το τομεα της εκπαίδευσης. Να διευκρινίσω ότι με ελκύει η εκπαίδευση, αλλά βλέποντας τον ανταγωνισμό του πίνακα, συν οτι θα ξεκικνήσω ως ωρομίσθιος ( αν με πάρουν και ως ωρομίσθιο) και θα τρέχω βάζοντας χρήματα και από τη τσέπη μου με βάζει σε δεύτερες σκέψεις.

Δυστυχώς η ΠΕ80 δεν είναι όπως άλλες ειδικότητες της εκπαίδευσης , όπως ο κλάδος των ψυχολογων, κοινωνικων λειτουργων, πληροφορικαριων, νοσηλευτων που εχουν στανταρ οτι θα προσληφθουν ως αναπληρωτες.

Εσας η γνωμη σας ποια ειναι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Είμαι καινούριος στο forum. Γράφτηκα περισσότερο για να βλέπω τις εξελίξεις στην εκπαίδευση, για τυχόν απορίες που μπορεί να έχω και σας παραθέτω μια από αυτές

Είμαι απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ( πρωην ΤΕΙ), έχω μεταπτυχιακό στο μανατζμεντ, ecdl, 2 ξενες γλωσσες επιπέδου προφισενσι

Παρατηρώ και από φίλους , γενικά ακούω, και φυσικά μου προτείνουν, να πάω να βγάλω την παιδαγωγική επάρκεια της ΑΣΠΑΙΤΕ. Ο προβληματισμός μου είναι ότι ρίχνοντας μια ματιά στο πίνακα ΠΕ80 ότι έχει αρκετούς οικονομολόγους (6500+) και γενικά αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι προλήψεις που γίνονται κάθε χρόνο στο κλάδο μας είναι ελάχιστες. Μετά αναρωτιέμαι με τόσα λίγα μαθήματα που έχω στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ( αοθ, οικιακη οικονομια, 3-4 μαθηματα στο επαλ), αν αξιζει να παω να βγαλω τη παιδαγωγικη επαρκεια για να ανοίξω το τομεα της εκπαίδευσης. Να διευκρινίσω ότι με ελκύει η εκπαίδευση, αλλά βλέποντας τον ανταγωνισμό του πίνακα, συν οτι θα ξεκικνήσω ως ωρομίσθιος ( αν με πάρουν και ως ωρομίσθιο) και θα τρέχω βάζοντας χρήματα και από τη τσέπη μου με βάζει σε δεύτερες σκέψεις.

Δυστυχώς η ΠΕ80 δεν είναι όπως άλλες ειδικότητες της εκπαίδευσης , όπως ο κλάδος των ψυχολογων, κοινωνικων λειτουργων, πληροφορικαριων, νοσηλευτων που εχουν στανταρ οτι θα προσληφθουν ως αναπληρωτες.

Εσας η γνωμη σας ποια ειναι?

Στο χώρο της εκπαίδευσης είμαι απο το 2001 φίλε μου. Δεν μπορώ να σου πώ τι να κάνεις ή τι να αποφασίσεις γιατί τα δεδομένα για τον καθένα μας είναι διαφορετικά. θα σου πω όμως τι θα έκανα εγώ στη θέση σου. Καταρχήν αν ήμουν καινούργιος στην εκπαίδευση δεν θα ξεκινούσα τώρα γιατί είναι το μέλλον είναι αβέβαιο. Απο εκεί και πέρα ποτέ δεν ξέρεις σε κάποια χρόνια τι σύστημα θα υπάρχει. Λόγω του νόμου Γαβρόγλου που εισήγαγε μοριοδότηση ακαδημαικών προσόντων, προυπηρεσίας, κοινωνικών κριτηρίων φέτος δουλεύουν πολλοί συνάδελφοι που μέχρι τώρα ούτε με τηλεσκόπιο δεν θα βλέπανε τάξη. Δεν βλάπτει λοιπόν να έχεις την παιδαγωγική επάρκεια (αν την είχα το 2008 θα είχα διοριστεί με τον τότε γραπτό ΑΣΕΠ) γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Με τα ακαδημαϊκά προσόντα που έχεις και με παιδαγωγική μπορεί στο μέλλον να έχεις κάποια τύχη μπορεί και όχι. Θέλω να πω μάζεψε ότι χαρτί και προσόν μπορείς χωρίς όμως να βασίζεσαι στην εκπαίδευση για δουλειά. Μπορεί να σου φαίνονται μπερδεμένα αλλά έτσι είναι στην εκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2021, 05:33:02 μμ από victor123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.