*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραριθμία ή βελτίωση;  (Αναγνώστηκε 4071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 02:17:50 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Ανήκω σε ΠΥΣΔΕ το οποίο έχει 4 ομάδες: Α1, Α2, Α3, Α4.
Οι Α1,Α2,Α3 είναι  όμορες ομάδες ενώ η Α4 όχι λόγω ιδιαιτερότητας της περιοχής.
Εγώ έχω οργανική σε σχολείο της Α1 ομάδας αλλά δε συμπληρώνω όλες μου τις ώρες και θέλω να φύγω από εκεί και να πάρω οργανική σε σχολείο της Α2 κατά προτίμηση όπου έχω και εντοπιότητα ή στην Α3.

Αν δεν κάνω λάθος, οι υπεράριθμοι είναι οι πρώτοι που καλούνται να διαλέξουν από τα οργανικά κενά και έπονται οι βελτιώσεις.

Μπορώ λοιπόν, αν κάνω αίτηση και κριθώ υπεράριθμος, να διαλέξω από τα οργανικά κενά των Α2, Α3 ή πρέπει να περιμένω τις βελτιώσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2021, 03:50:26 μμ από GLNS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:34 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 02:36:17 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Ανήκω σε ΠΥΣΔΕ το οποίο έχει 4 ομάδες: Α1, Α2, Α3, Α4.
Οι Α1,Α2,Α3 είναι όμορες ομάδες ενώ η Α4 όχι λόγω ιδιαιτερότητας της περιοχής.
Εγώ έχω οργανική σε σχολείο της Α1 ομάδας αλλά δε συμπληρώνω όλες μου τις ώρες και θέλω να φύγω από εκεί και να πάρω οργανική σε σχολείο της Α2 κατά προτίμηση όπου έχω και εντοπιότητα ή στην Α3.

Αν δεν κάνω λάθος, οι υπεράριθμοι είναι οι πρώτοι που καλούνται να διαλέξουν από τα οργανικά κενά και έπονται οι βελτιώσεις.

Μπορώ λοιπόν, αν κάνω αίτηση και κριθώ υπεράριθμος, να διαλέξω από τα οργανικά κενά των Α2, Α3 ή πρέπει να περιμένω τις βελτιώσεις;
Επειδή είχα κριθεί κι εγώ υπεραριθμος γνωρίζω ότι οι υπεραριθμοι προηγούνται έναντι όλων και κρίνονται μόνο μεταξύ τους!Εξάλλου η βελτίωση είναι σαν μετάθεση στην ίδια περιοχή και κρίνονται μαζί με τους μετατιθεμενους από άλλη περιοχή!

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 05:03:34 μμ »
Ο υπεράριθμος προηγείται στην ομάδα σχολείων που ανήκει το σχολείο του.
Υπό προϋποθέσεις (να μην υπάρχει κενό στην ομάδα του, να μην υπάρχει υπεράριθμος στην όμορη ομάδα) μπορεί ο κρινόμενος ως υπεράριθμος να πάρει οργανική σε σχολείο όμορης ομάδας.
Μετά το πέρας της τοποθέτησης υπεραρίθμων γίνονται οι βελτιώσεις/μεταθέσεις κρινόμενοι μεταξύ τους σε κοινή λίστα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 06:00:42 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Κάπως έτσι το είχα και εγώ στο μυαλό μου.
Επομένως @jimpan, αν τελικά κάνω αίτηση για υπεραριθμία και κριθώ υπεράριθμος αλλά δεν καταφέρω να πάρω οργανική σε σχολείο της όμορης ομάδας, ουσιαστικά δε χάνω κάτι(π.χ. την τωρινή οργανική μου) και μπορώ κανονικά μετά να κάνω αίτηση και για βελτίωση μαζί με τους υπόλοιπους συναδέλφους.
Θέλω να πως πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος στη δική μου περίπτωση να μην κάνω αίτηση για υπεραριθμία, εξαντλώντας τις όποιες πιθανότητες να πάρω μέσω αυτής την επιθυμητή οργανική. Σωστά; :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:34 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 06:58:06 μμ »
Aν κριθείς υπέράριθμος, είσαι υπεράριθμος. Δεν χάνεις όμως την οργανική σου, εγώ αυτό ξέρω. Είναι λεπτό θέμα, αλλά παλιότερα μας είχαν εξηγήσει αιρετοί ότι η οργανική χάνεται με το κλείσιμο της σχολικής μονάδας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2021, 09:58:14 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 07:15:07 μμ »
στις βελτιωσεις αν ανηκεις ας πουμε στην Α1 , διεκδικεις κενο στην Α2 και εχεις περισσοτερα μορια απο καποιον που ανηκει στην Α2 προηγεισαι εναντι αυτου; ( Α1  και Α2 ομορες)

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2021, 08:08:56 μμ »
@run Ναι, προηγείσαι.Στις βελτιώσεις μπαίνουν όλοι οι συνάδελφοι από όλες τις ομάδες, όμορες και μη, με τα ίδια κριτήρια και μετράνε τα μόρια.
@erietta Αυτό ξέρω και εγώ. Άλλωστε και τώρα υπεράριθμος είμαι ως προς την ουσία του πράγματος καθώς πηγαίνω για λίγες ώρες και σε δεύτερο σχολείο επειδή δε συμπληρώνω πλήρες ωράριο στο πρώτο.
Προσπαθώ απλώς να εντοπίσω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να με προβληματίζει αν τελικά κριθώ(επίσημα) υπεράριθμος και δεν μπορέσω να πάρω οργανική...ερώτηση του τύπου ''τι θα κάνατε στη θέση μου'' :)

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 12:22:31 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Ανήκω σε ΠΥΣΔΕ το οποίο έχει 4 ομάδες: Α1, Α2, Α3, Α4.
Οι Α1,Α2,Α3 είναι  όμορες ομάδες ενώ η Α4 όχι λόγω ιδιαιτερότητας της περιοχής.
Εγώ έχω οργανική σε σχολείο της Α1 ομάδας αλλά δε συμπληρώνω όλες μου τις ώρες και θέλω να φύγω από εκεί και να πάρω οργανική σε σχολείο της Α2 κατά προτίμηση όπου έχω και εντοπιότητα ή στην Α3.

Αν δεν κάνω λάθος, οι υπεράριθμοι είναι οι πρώτοι που καλούνται να διαλέξουν από τα οργανικά κενά και έπονται οι βελτιώσεις.

Μπορώ λοιπόν, αν κάνω αίτηση και κριθώ υπεράριθμος, να διαλέξω από τα οργανικά κενά των Α2, Α3 ή πρέπει να περιμένω τις βελτιώσεις;
Όταν λες δεν συμπληρώνω όλες τις ώρες τι εννοείς ;
Πόσες ώρες πρώτης ανάθεσης έχεις στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 12:56:22 πμ »
Έχω δέκα ώρες με μαθήματα α' ανάθεσης και τις υπόλοιπες συμπληρώνω με μαθήματα β' ανάθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2021, 12:59:32 πμ από GLNS »

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 09:47:28 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Κάπως έτσι το είχα και εγώ στο μυαλό μου.
Επομένως @jimpan, αν τελικά κάνω αίτηση για υπεραριθμία και κριθώ υπεράριθμος αλλά δεν καταφέρω να πάρω οργανική σε σχολείο της όμορης ομάδας, ουσιαστικά δε χάνω κάτι(π.χ. την τωρινή οργανική μου) και μπορώ κανονικά μετά να κάνω αίτηση και για βελτίωση μαζί με τους υπόλοιπους συναδέλφους.
Θέλω να πως πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος στη δική μου περίπτωση να μην κάνω αίτηση για υπεραριθμία, εξαντλώντας τις όποιες πιθανότητες να πάρω μέσω αυτής την επιθυμητή οργανική. Σωστά; :)
Έτσι ακριβώς, η υπεραριθμία λειτουργεί υπέρ του συναδέλφου που κρίνεται ως υπεράριθμος και είναι λογικό: πρώτα θα τακτοποιηθεί με νέα οργανική αυτός που υπηρετεί ήδη οργανικά στη ΔΔΕ και μετά θα πάρουν οργανική οι μετατιθέμενοι κλπ.
Σε καμία περίπτωση η κρίση υπεραριθμίας δεν οδηγεί σε απώλεια οργανικής. Πλεονέκτημα είναι, όχι μειονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 09:50:57 πμ »
Έχω δέκα ώρες με μαθήματα α' ανάθεσης και τις υπόλοιπες συμπληρώνω με μαθήματα β' ανάθεσης.

Έχει σημασία επίσης τι ειδικότητα είσαι. Για παράδειγμα οι υπεράριθμιες εμφανίζονται διαφορετικά για τους ΠΕΟ4

Αν γίνει αλλαγή ωραρίου σε κάποιο παλαιότερο συνάδελφο θα προκύψουν ώρες.

Επίσης από την οριστικοποίηση των τμημάτων που θα γίνει μέχρι τέλη Ιουνίου πρέπει να δεις αν δημιουργηθούν νέα τμήματα και να προκύψουν ώρες.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2021, 11:57:17 πμ από steliou15 »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 01:06:53 μμ »
Ευχαριστώ και τους δύο!
Είμαι ΠΕ02.
Ναι @steliou15, το έχω υπόψιν αυτό και θα το τσεκάρω... νομίζω όμως πως θα επιδιώξω ούτως ή άλλως την αλλαγή :)

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2021, 04:40:55 μμ »
Ευχαριστώ και τους δύο!
Είμαι ΠΕ02.
Ναι @steliou15, το έχω υπόψιν αυτό και θα το τσεκάρω... νομίζω όμως πως θα επιδιώξω ούτως ή άλλως την αλλαγή :)
Παρακαλώ.
Πάντως αν οι ώρες ( πρώτης ανάθεσης ) στο σχολείο γίνουν 12 δεν θα είσαι υπεράριθμος. Να το προσέξεις αυτό. Σου το λέω γιατί είσαι στο όριο με βάση το νόμο :
Η εγκύκλιος 84582/Δ2/20-06-2013 του Υπουργείου Παιδείας αναφέρει:
«Οεκπαιδευτικός χωρίς μαθήματα Α΄ ανάθεσης (τουλάχιστον 12 ώρες) δεν καλύπτει οργανικό κενό και κρίνεται υπεράριθμος»

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμία ή βελτίωση;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2021, 07:48:47 πμ »
Θέλω να πως πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος στη δική μου περίπτωση να μην κάνω αίτηση για υπεραριθμία, εξαντλώντας τις όποιες πιθανότητες να πάρω μέσω αυτής την επιθυμητή οργανική. Σωστά; :)
αν εισαι ο τελευταιος τοποθετηθεις στο σχολειο σου (στη συγκεκριμενη ειδικοτητα) ειτε κανεις ειτε δεν κανεις αιτηση αν κριθεις  υπεραριθμος εχεις  ολα τα υπερ και τα κατα.
αν δεν εισαι ο τελευταιος αλλα επιλεξεις να κριθεις εσυ υπεραριθμος τοτε θα εισαι εσυ ο υπεραριθμος για ολη τη χρονια, δηλαδη αν δεν τοποθετηθεις εκει που επιθυμεις και πρεπει να φυγει καποιος απο το σχολειο (για οπουδηποτε) θα εισαι εσυ και οχι ο τελευταιος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159729
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 230
Σύνολο: 236

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.