*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182390 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1036 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 04:16:50 μμ »
Απο την μια κατηγορεις την συντριπτικη πλειοψηφια των εκπαιδευτικων για αγνοια του νομοσχεδιου της Αυτοαξιολογησης Σχολικων Μοναδων και απο την αλλη μας γραφεις σχετικα με την Ατομικη Αξιολογηση Εκπαιδευτικων.
Αλλο ΦΕΚ το ενα, αλλο ΦΕΚ το αλλο και προφανως η απεργια πραγματοποιηθηκε για το ζητημα της ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ.

Συνεπως, μαλλον εσυ πιαστηκες αδιαβαστος....  ::)

Από την ιστοσελίδα της ΟΛΜΕ: https://www.olme.gr/2021/10/06/06-10-2021-24ωρη-απεργία-ολμε-δοε-τη-δευτέρα-11-10-συ/
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1037 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 04:58:35 μμ »
Και τι ευχαριστεις; Η ΟΛΜΕ εθεσε ενα σωρο αιτηματα οπως συμβαινει σε ολες τις απεργιες διαφορων κλαδων.
Η αφορμη ομως και ο κυριος λογος της απεργιας ηταν οι δικαστικες προσφυγες της Υπουργου για το ζητημα της αποχης για την αυτοαξιολογηση σχολικων μοναδων, οποτε οι εκπαιδευτικοι που συμμετειχαν στην απεργια ΜΙΑ ΧΑΡΑ ηξεραν τον λογο που απεργουν οπως και αυτα που περιεχει το νομοσχεδιο για την αυτοαξιολογηση σχολικων μοναδων.
Καταλαβαμε οτι ο καημος σου ειναι η ατομικη αξιολογηση εκπαιδευτικου αλλα θα επρεπε να τα γραφεις σε αλλο νημα και οχι σε αυτο, γιατι εισαι εκτος θεματος.
We are so many...

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1038 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 10:30:23 μμ »
Έχουμε νέα γιατί αργεί η απόφαση;

Υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει αμερόληπτη εξέταση κ να καθυστερεί γι αυτό;  :o

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1039 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 11:09:09 μμ »
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/nomos-4823-2021-phek-136a-3-8-2021-2.html

Μέχρι να βγει η απόφαση, ας διαβάσετε τον νόμο. Να ηρεμήσετε, γιατί κάνει κακό η τόση ένταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1040 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 09:44:06 πμ »
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/nomos-4823-2021-phek-136a-3-8-2021-2.html

Μέχρι να βγει η απόφαση, ας διαβάσετε τον νόμο. Να ηρεμήσετε, γιατί κάνει κακό η τόση ένταση.
Έχεις μπερδέψει την ηρεμία με την προθυμία. Φιλικά. ;D

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1041 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 01:56:53 μμ »
Έχεις μπερδέψει την ηρεμία με την προθυμία. Φιλικά. ;D
Είσαι ένας μπερδεμένος άνθρωπος. Δεν πειράζει, συνάδελφε. Αρκεί όταν ξεκινήσουν οι συνάδελφοί σου την αξιολόγηση να μην τους φορτώσεις επιπλέον δουλειά γιατί εσύ έτσιθελικά θα απέχεις. Αν βγει βέβαια σύννομη η απεργία-αποχή, δικαιούσαι να απέχεις, αλλά θα αξιολογηθείς στον επόμενο τόνο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1042 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 02:48:13 μμ »
Είσαι ένας μπερδεμένος άνθρωπος. Δεν πειράζει, συνάδελφε. Αρκεί όταν ξεκινήσουν οι συνάδελφοί σου την αξιολόγηση να μην τους φορτώσεις επιπλέον δουλειά γιατί εσύ έτσιθελικά θα απέχεις. Αν βγει βέβαια σύννομη η απεργία-αποχή, δικαιούσαι να απέχεις, αλλά θα αξιολογηθείς στον επόμενο τόνο.
Συνάδελφε πολλά μπορεί να 'μαι. Κι αρνητικά και κάκιστα και κατακριτέα. Και παράδειγμα προς αποφυγή να 'μαι. Θα σου είπω, όμως, τι δεν είμαι. Πρόθυμος στους από πάνω συνεργάτης στους ρυθμιστές απεργοσπάστης στους συλλογικούς αγώνες. Το ναι το δικό σου θα σε οδηγήσει, και σ' έχει ήδη οδηγήσει, σε στελεχιακές θέσεις. Το όχι το δικό μου στις τάξεις φτωχών μαθητών που παλεύουν για τ' αυτονόητα σ' άλλους. Εσύ λατρεύεις την ανέλιξη. Εγώ τη διδασκαλία. Άλλοι κόσμοι. Από μένα καλή τύχη στο δρόμο των γραφείων που διάλεξες. Κι άσε εμάς στο δικό μας.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1044 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 03:23:05 μμ »
Συνάδελφε πολλά μπορεί να 'μαι. Κι αρνητικά και κάκιστα και κατακριτέα. Και παράδειγμα προς αποφυγή να 'μαι. Θα σου είπω, όμως, τι δεν είμαι. Πρόθυμος στους από πάνω συνεργάτης στους ρυθμιστές απεργοσπάστης στους συλλογικούς αγώνες. Το ναι το δικό σου θα σε οδηγήσει, και σ' έχει ήδη οδηγήσει, σε στελεχιακές θέσεις. Το όχι το δικό μου στις τάξεις φτωχών μαθητών που παλεύουν για τ' αυτονόητα σ' άλλους. Εσύ λατρεύεις την ανέλιξη. Εγώ τη διδασκαλία. Άλλοι κόσμοι. Από μένα καλή τύχη στο δρόμο των γραφείων που διάλεξες. Κι άσε εμάς στο δικό μας.
Οι γονείς μου ήταν αγρότες. Οι μαθητές μου στο συνοικιακό σχολείο όπου εργάζομαι δεν ξέρω από ποιες τάξεις προέρχονται γιατί δεν με αφορά! Κάνω τη δουλειά μου ταπεινά και με διάθεση προσφοράς. Θα πάρω σύνταξη ως καθηγητής τάξης γιατί αυτό γουστάρω. Αξιολόγηση θα γίνει. Είσαι πρόθυμος και υπακούς εντολές άλλων στους οποίους δεν αντέχεις να αντισταθείς. Το ξέρεις καλά. Όρθιο το κεφάλι. Καθαρό κούτελο.

Αποσυνδεδεμένος ROBOWAR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υγιής άνθρωπος δεν βασανίζει τους άλλους.
    • Προφίλ
Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1045 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 03:46:22 μμ »
Tι είναι τα 3000 γιούρο;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1046 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 04:31:03 μμ »
Οι γονείς μου ήταν αγρότες. Οι μαθητές μου στο συνοικιακό σχολείο όπου εργάζομαι δεν ξέρω από ποιες τάξεις προέρχονται γιατί δεν με αφορά! Κάνω τη δουλειά μου ταπεινά και με διάθεση προσφοράς. Θα πάρω σύνταξη ως καθηγητής τάξης γιατί αυτό γουστάρω. Αξιολόγηση θα γίνει. Είσαι πρόθυμος και υπακούς εντολές άλλων στους οποίους δεν αντέχεις να αντισταθείς. Το ξέρεις καλά. Όρθιο το κεφάλι. Καθαρό κούτελο.

Δεν σε αφορά από ποιες τάξεις προέρχονται οι μαθητές σου; Κρίμα. Είχα την εντύπωση ότι είχες ειλικρινές ενδιαφέρον για τους μαθητές/τριες σου.

Α. Και αν δεν ξέρεις από ποιες τάξεις προέρχονται οι μαθητές/τριες σου, πώς θα κάνεις διαφοροποιημένη/εξατομικευμένη διδασκαλία; Ακόμα και με τα κριτήρια της αξιολόγησης την οποία τόσο υπερασπίζεσαι, με αυτή τη δήλωση είσαι κάτω από τη βάση. Δεύτερο κρίμα. Τζάμπα οι επιμορφώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2021, 04:42:19 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1047 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 04:56:23 μμ »
Α. Και αν δεν ξέρεις από ποιες τάξεις προέρχονται οι μαθητές/τριες σου, πώς θα κάνεις διαφοροποιημένη/εξατομικευμένη διδασκαλία; Ακόμα και με τα κριτήρια της αξιολόγησης την οποία τόσο υπερασπίζεσαι, με αυτή τη δήλωση είσαι κάτω από τη βάση. Δεύτερο κρίμα. Τζάμπα οι επιμορφώσεις.


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1048 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 04:58:51 μμ »
Το αντίθετο και πάλι αν και φέτος είμαι στο πυσδε της πόλης καταγωγής μου.
Εδώ αντί να γράψεις σχολειό έγραψες... ΠΥΣΔΕ;;; Είδες πώς οι λαχτάρες εκφράζουνται lapsus calami!!! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2021, 06:01:31 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1049 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 05:08:24 μμ »
Η απεργία-αποχή ΔΕΝ κρίθηκε καταχρηστική. Συνεπώς επαναπροκηρύσσεται! Επικοινωνήστε με τα σωματεία σας! Ο αγώνας συνεχίζεται κι η αξιολόγηση ΔΕΝ θα εφαρμοστεί!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.