*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 183147 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1204 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:16:54 μμ »
Οι προτάσεις ήταν δυο. Σπάσιμο απεργίας-αποχής κι υιοθέτηση έτοιμου κειμένου η μια. Συνέχιση απεργίας-αποχής η άλλη. Το έτοιμο κείμενο για να εφαρμοστεί θα πρέπει να γίνει αποδεκτό απ' όλο το σύλλογο και το διευθυντή. Πράγμα απίθανο. Οπότε η όλη ιδέα του έτοιμου κειμένου είναι μια σαχλαμάρα. Τώρα που θα γίνουν εκλογές σκεφτείτε ποιοι αιρετοί ποίων παρατάξεων πούλησαν τον κλάδο και ποιοι στάθηκαν στο ύψος τους. Και ψηφίστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:15 »

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1205 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:23:34 μμ »
Το έτοιμο κείμενο της ΔΟΕ το βρίσκω εξαιρετική ιδέα. Φοβάμαι ότι δν θα εφαρμοστεί απ όλους όμως. Αλλά πράγματι, τι κυρώσεις θα επιβάλουν; Ότι αυτά είναι κούφιες απειλές φάνηκε με τα περίφημα πρόστιμα πειθαρχικού παραπτώματος, που δεν ήρθαν ποτέ, αφού ο μόνος δρόμος τους ήταν το δικαστήριο. Μακάρι κι η ολμε να είχε αυτήν την εναλλακτική.
Εγω δν βλέπω κανέναν φοβισμένο. Βλέπω απογοήτευση κ αίσθηση ξεπουλήματος. Είναι χρόνια που έχουμε υποστεί τόσα, με πολύ χλιαρές αντιδράσεις από τα σωματεία μας. Τώρα βρέθηκε μια πιο μαχητική αντίδραση, ο κλάδος ακολούθησε σε εκπληκτικά ποσοστά (ακόμα απορώ για συναδέλφους μου που το έκαναν χωρίς να πουν ότι ένιωσαν απειλή ή περιθωριοποίηση), και ποιο το αποτέλεσμα;
Κι όμως υπάρχουν εκπαιδευτικοί που είναι φοβισμένοι βλέπε ορισμένοι νεοδιοριστοι, εξαιτίας της δοκιμαστικής περιόδου που διανύουν, μαζί και διευθυντές που φοβούνται για την καρέκλα τους. Πρέπει όμως να ενημερωθούν υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται. Κι εγώ νεοδιοριστος είμαι και 13 χρόνια αναπληρωτής!! Δεν δέχομαι όμως το υπουργείο να υποβιβάζει τη νοημοσύνη μου και την αξιοπρέπεια μου με άθλιους εκφοβισμους και απειλές. Προτιμώ να αγωνιστώ με ψηλά το κεφάλι και να έχω ήσυχη τη συνείδηση μου μεθαύριο ότι έκανα το σωστό. Συμφωνώ μαζί σου για το " ξεπούλημα " όπως λες των συνδικαλιστών. Κανονικά θα έπρεπε η απεργία αποχή να συνεχιστεί με νέους όρους εφόσον το δικαστήριο δίνει αυτό το δικαίωμα και όχι να εγκαταληφθεί πρόωρα. Πρώτα πρέπει να εξαντλήσουμε τη μια μέθοδο αντίστασης και μετά να πάμε σε νέα( ενιαίο κείμενο) αν δεν έχουμε άλλη επιλογή. Όμως ας μην ξεχνάμε ότι καλώς ή κακώς αυτούς τους εκπροσώπους συνδικαλιστές έχουμε τούτη την ώρα και πιστεύω ότι δεν είναι ώρα για έριδες και διχόνοιες μεταξύ μας. Ας προσπαθήσουμε να μείνουμε ενωμένοι γιατί αλλιώς η κεραμεως θα πετύχει εύκολα ότι δεν κατάφεραν 40 χρόνια να πετύχουν όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1206 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:24:38 μμ »
Οι προτάσεις ήταν δυο. Σπάσιμο απεργίας-αποχής κι υιοθέτηση έτοιμου κειμένου η μια. Συνέχιση απεργίας-αποχής η άλλη. Το έτοιμο κείμενο για να εφαρμοστεί θα πρέπει να γίνει αποδεκτό απ' όλο το σύλλογο και το διευθυντή. Πράγμα απίθανο. Οπότε η όλη ιδέα του έτοιμου κειμένου είναι μια σαχλαμάρα. Τώρα που θα γίνουν εκλογές σκεφτείτε ποιοι αιρετοί ποίων παρατάξεων πούλησαν τον κλάδο και ποιοι στάθηκαν στο ύψος τους. Και ψηφίστε.

Ενώ η συνέχιση της απεργίας-αποχής αποδείχτηκε βιώσιμη λύση; δεν νομίζω ότι θα ήταν εφικτό να πάει έτσι όλη χρόνια νε δικαστήρια καθ λίγο. Συμφωνώ βεβαθα ότι το ενιαίο κείμενο δν θα εφαρμοζόταν απ όλους ή θα προκαλούσε τριβές αν ο σύλλογος το ήθελε κ ο διευθυντής όχι.

Να πω κακιουλα; Υποψιάζομαι ότι οι αλλοπρόσαλλες ψήφοι των συνεκ ήταν γιατί σε μελλοντική κυβέρνηση συριζα ξέρουν ότι δν μπορούν να πάρουν τελείως πίσω τον νόμο, οπότε σου λέει ας το περάσει άλλος, να το εφαρμόσουν λίγο να το συνηθίζουν κ εμείς θα κόψουμε τον βαθμό κ τον εξωτερικό αξιολογητη κ θα έχουμε ικανοποιημένους κ τους εκπαιδευτικούς κ τους οοσα/εκθέσεις Πισσαρίδη κ ΣΙΑ…

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1207 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:26:46 μμ »
πώς φοβούνται μη χάσουν την καρέκλα...

Εμάς βγαίνει στη σύνταξη φέτος κ παρόλα αυτά είναι φανατικά υπέρ της αξιολόγησης (λόγω πολιτικών προτιμήσεων προφανώς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:15 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1208 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:31:20 μμ »
Κι όμως υπάρχουν εκπαιδευτικοί που είναι φοβισμένοι βλέπε ορισμένοι νεοδιοριστοι, εξαιτίας της δοκιμαστικής περιόδου που διανύουν, μαζί και διευθυντές που φοβούνται για την καρέκλα τους. Πρέπει όμως να ενημερωθούν υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται. Κι εγώ νεοδιοριστος είμαι και 13 χρόνια αναπληρωτής!! Δεν δέχομαι όμως το υπουργείο να υποβιβάζει τη νοημοσύνη μου και την αξιοπρέπεια μου με άθλιους εκφοβισμους και απειλές. Προτιμώ να αγωνιστώ με ψηλά το κεφάλι και να έχω ήσυχη τη συνείδηση μου μεθαύριο ότι έκανα το σωστό. Συμφωνώ μαζί σου για το " ξεπούλημα " όπως λες των συνδικαλιστών. Κανονικά θα έπρεπε η απεργία αποχή να συνεχιστεί με νέους όρους εφόσον το δικαστήριο δίνει αυτό το δικαίωμα και όχι να εγκαταληφθεί πρόωρα. Πρώτα πρέπει να εξαντλήσουμε τη μια μέθοδο αντίστασης και μετά να πάμε σε νέα( ενιαίο κείμενο) αν δεν έχουμε άλλη επιλογή. Όμως ας μην ξεχνάμε ότι καλώς ή κακώς αυτούς τους εκπροσώπους συνδικαλιστές έχουμε τούτη την ώρα και πιστεύω ότι δεν είναι ώρα για έριδες και διχόνοιες μεταξύ μας. Ας προσπαθήσουμε να μείνουμε ενωμένοι γιατί αλλιώς η κεραμεως θα πετύχει εύκολα ότι δεν κατάφεραν 40 χρόνια να πετύχουν όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν...

Κ γω νεοδιοριστη είμαι συνάδελφε αλλά δεν φοβάμαι .Στην τελική αν δεν κάνω για υπάλληλος ενός σχολείου επιχείρησης που λειτουργεί με όρους στυγνού ανταγωνισμού κ ελεύθερης αγοράς ,ε τότε ας μη με μονιμοποιήσουν..Ποτέ δεν ήταν αυτή η οπτική μου για το δημόσιο σχολείο έξαλλου.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1209 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 09:36:18 μμ »
Οι προτάσεις ήταν δυο. Σπάσιμο απεργίας-αποχής κι υιοθέτηση έτοιμου κειμένου η μια. Συνέχιση απεργίας-αποχής η άλλη. Το έτοιμο κείμενο για να εφαρμοστεί θα πρέπει να γίνει αποδεκτό απ' όλο το σύλλογο και το διευθυντή. Πράγμα απίθανο. Οπότε η όλη ιδέα του έτοιμου κειμένου είναι μια σαχλαμάρα. Τώρα που θα γίνουν εκλογές σκεφτείτε ποιοι αιρετοί ποίων παρατάξεων πούλησαν τον κλάδο και ποιοι στάθηκαν στο ύψος τους. Και ψηφίστε.

Δεν είναι κ τόσο απίθανο ...στο νομό που υπηρετώ  όλα τα σχολεία θα ανεβάσουν το κοινό κείμενο εκτος από δύο Στο δικό  μου όλος ο σύλλογος είναι υπέρ του ενιαίου κειμένου εκτός της διευθύντριας. κ σου λεω, πες ότι δεν αλλάζει γνώμη .Εμείς ως σύλλογος θα της δώσουμε το κείμενο της ΔΟΕ αντί των σχεδίων δράσης Τι μπορεί να κάνει τότε?

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1210 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 10:24:01 μμ »
Η δικιά μου είναι ικανη να αλλάξει το κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1211 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 10:24:38 μμ »

Δεν είναι κ τόσο απίθανο ...στο νομό που υπηρετώ  όλα τα σχολεία θα ανεβάσουν το κοινό κείμενο εκτος από δύο Στο δικό  μου όλος ο σύλλογος είναι υπέρ του ενιαίου κειμένου εκτός της διευθύντριας. κ σου λεω, πες ότι δεν αλλάζει γνώμη .Εμείς ως σύλλογος θα της δώσουμε το κείμενο της ΔΟΕ αντί των σχεδίων δράσης Τι μπορεί να κάνει τότε?
Εσείς να της το δώσετε και τελεία. Οι υποχρεώσεις σας ολοκληρώνονται. Άμα εκείνη θέλει άλλα τότε ας τα συμπληρώσει όλα μόνη της. Δε σας απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1212 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 10:28:37 μμ »
Ενώ η συνέχιση της απεργίας-αποχής αποδείχτηκε βιώσιμη λύση; δεν νομίζω ότι θα ήταν εφικτό να πάει έτσι όλη χρόνια νε δικαστήρια καθ λίγο. Συμφωνώ βεβαθα ότι το ενιαίο κείμενο δν θα εφαρμοζόταν απ όλους ή θα προκαλούσε τριβές αν ο σύλλογος το ήθελε κ ο διευθυντής όχι.

Να πω κακιουλα; Υποψιάζομαι ότι οι αλλοπρόσαλλες ψήφοι των συνεκ ήταν γιατί σε μελλοντική κυβέρνηση συριζα ξέρουν ότι δν μπορούν να πάρουν τελείως πίσω τον νόμο, οπότε σου λέει ας το περάσει άλλος, να το εφαρμόσουν λίγο να το συνηθίζουν κ εμείς θα κόψουμε τον βαθμό κ τον εξωτερικό αξιολογητη κ θα έχουμε ικανοποιημένους κ τους εκπαιδευτικούς κ τους οοσα/εκθέσεις Πισσαρίδη κ ΣΙΑ…
Βιώσιμη είν' η συνέχιση. Ρητά το 'χε δηλώσει η νομική σύμβουλος πως η χρονιά βγαίνει με απεργία-αποχή. Οι συνδικαλιστές έπαιξαν το παιχνίδι του υπουργείου κι έσπασαν την απεργία. Δυστυχώς ο ΣΥΡΙΖΑ απεδείχθη παρακολούθημα της ΝΔ. Τουλάχιστο στην υπόθεσή μας.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1213 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 10:41:34 μμ »
Εσείς να της το δώσετε και τελεία. Οι υποχρεώσεις σας ολοκληρώνονται. Άμα εκείνη θέλει άλλα τότε ας τα συμπληρώσει όλα μόνη της. Δε σας απασχολεί.

Ε, αυτό ακριβώς λέω κ γω.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1214 στις: Οκτώβριος 24, 2021, 01:22:12 πμ »
εγώ πάντως που ρώτησα τον γενικό γραμματεα της δοε για τις κυρώσεις αν δεν συμμετάσχω στη διαδικασία της αξιολόγησης, απάντηση δεν πήρα...
Ξερει κανείς ποις μπορεί να ειναι οι κυρώσεις τελικά???
μπορεί καποιος να θέλει να τις ιποστεί, δεν πρέπει να ξερουμε?


Αμα ρωτησες τον γενικο γραμματεα της δοε σωθηκες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2021, 01:26:38 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1215 στις: Οκτώβριος 24, 2021, 09:22:25 πμ »
Συνάδελφοι, η ΟΛΜΕ έχει κατεβάσει κάποιο έτοιμο κείμενο, όπως η ΔΟΕ; Δεν παρακολούθησα τελευταία, μετά το φιάσκο της συνεδρίασης των προέδρων των ΕΛΜΕ. Η δικιά μας διευθύντρια έχει ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες κ μας πιέζει για τα πάντα (ομάδες, δράσεις κλπ). Δε θέλω καθόλου ν ασχοληθώ κ θέλω να κάνω το ελάχιστο δυνατό, πλέον εδώ που φτάσαμε.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1216 στις: Οκτώβριος 24, 2021, 09:39:12 πμ »
Συνάδελφοι, η ΟΛΜΕ έχει κατεβάσει κάποιο έτοιμο κείμενο, όπως η ΔΟΕ; Δεν παρακολούθησα τελευταία, μετά το φιάσκο της συνεδρίασης των προέδρων των ΕΛΜΕ. Η δικιά μας διευθύντρια έχει ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες κ μας πιέζει για τα πάντα (ομάδες, δράσεις κλπ). Δε θέλω καθόλου ν ασχοληθώ κ θέλω να κάνω το ελάχιστο δυνατό, πλέον εδώ που φτάσαμε.

Η ΟΛΜΕ δεν έχει στείλει κάτι ,μεχρι τώρα τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1217 στις: Οκτώβριος 24, 2021, 10:04:21 πμ »
Κι απο οτι μαθαινουμε μεσω φμπ σημερα ο γραμματεας της δοε που ειναι δησυ ειπε οτι ο κλαδος εχει σημαντικοτερα θεματα να συζητησει...τα οποια ουτε αυτα εχει συζητησει κι αυτο το θεωρει υυποδεεστερο και δεν καταδεχεται..ψηφιστε δησυ...οτι δεν στηριξε η δακε το στηριζουν αυτοι...το συνδρομο χαλιφης στη θεση του χαλιφη καλα κρατεί ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.