*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 08:44:26 πμ »
Υπάρχει άρθρο νόμου η παράγραφος σε νόμο που να λέει αυτό που έχει διαδοθεί στα σχολεία ότι αν νεοδιοριστοι κάνουν απεργία αποχή δεν μονιμοποιουνται; Γιατί στο σχολείο όσους ρώτησα μου είπαν άκουσα ότι ξέρω ότι είναι σίγουρο μου το είπε ο ταδε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος iolk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:03:36 πμ »
Χωρίς κατάργηση της μονιμότητας ολα αυτα είναι ένα θέατρο ...Τι θα τον κανει αυτον που βρήκε μη ικανοποιητικό θα τον απολύσει...? Μπορεί...? Οπότε τι συζηταμε..?
Όσο για την Κεραμεως που μιλούσε για γραπτή αξιολόγηση πριν τις εκλογές...και μετά το εκανε αβαβα...όλα εδώ πληρώνονται...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:05:42 πμ από iolk »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:10:22 πμ »
Χωρίς κατάργηση της μονιμότητας ολα αυτα είναι ένα θέατρο ...Τι θα τον κανει αυτον που βρήκε μη ικανοποιητικό θα τον απολύσει...? Μπορεί...? Οπότε τι συζηταμε..?
Όσο για την Κεραμεως που μιλούσε για γραπτή αξιολόγηση πριν τις εκλογές...και μετά το εκανε αβαβα...όλα εδώ πληρώνονται...
Ξεκάθαρο!!! Θα τον επιμορφώσουν...ή θα με επιμορφώσουν...θεωρεί κανείς ότι είναι επαρκέστατος;;; Ανάμεσαά μας υπάρχει ένας έστω ένας που να θεωρεί τον εαυτό του ΚΑΘΗΓΗΤΑΡΑ;;; Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να μας αξιολογήσουν στο κομμάτι που αξιολογείται. Καλώς να ορίσουν!!! Μόνο θετικά το βλέπω... Έχουμε όμως ακόμη μέλλον. Προς το παρόν βρισκόμαστε στο μέρος της αξιολόγησης σχολικής μονάδας. Οι άξονες περιλαμβάνουν πολλά βασικά πράγματα. Ίσως να μπορούσαν να καλύπτουν και άλλα. Με τόση άρνηση και τόσο φανατισμό δεν μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία. Ας σοβαρευτούμε...κανένας λόγος για τόση μανία...ειλικρινά απορώ με κάποιους!! Καλά για την ΟΛΜΕ δεν έχω άλλα λόγια...μόνο πίκρα. Εκλογές θα κάνουν;;; Να φεύγουν μερικά φρούτα από εκεί;;;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:13:46 πμ »
Υπάρχει άρθρο νόμου η παράγραφος σε νόμο που να λέει αυτό που έχει διαδοθεί στα σχολεία ότι αν νεοδιοριστοι κάνουν απεργία αποχή δεν μονιμοποιουνται; Γιατί στο σχολείο όσους ρώτησα μου είπαν άκουσα ότι ξέρω ότι είναι σίγουρο μου το είπε ο ταδε
αν νεοδιοριστοι κάνουν απεργία αποχή δεν μονιμοποιουνται;[/b][/i] Ως νεοδιόριστος να σου πω πως δεν φοβάμαι τίποτα!!!! Κάποιοι φώναζαν ότι ο Μητσοτάκης θα απολύσει τους δικαστικά δικαιωμένους και διορισμένους...για να δείτε τι προπαγάνδα επικρατεί!!! Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο...υπάρχουν άτομα που αρέσκονται να απειλούν, να εκφοβίζουν, να εκβιάζουν...λίγη ντροπή πια!! Αφήστε μας να αποφασίσουμε ελεύθερα και οι μεν και οι δε...σιωπάστε πια!! Ξέρουμε να κρίνουμε, δεν είμαστε νήπια. Οι μεθοδεύσεις επηρεασμού από όποια πλευρά είναι αηδιαστικές. ΣΙΩΠΗ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 10:24:30 πμ »
Υπάρχει άρθρο νόμου η παράγραφος σε νόμο που να λέει αυτό που έχει διαδοθεί στα σχολεία ότι αν νεοδιοριστοι κάνουν απεργία αποχή δεν μονιμοποιουνται; Γιατί στο σχολείο όσους ρώτησα μου είπαν άκουσα ότι ξέρω ότι είναι σίγουρο μου το είπε ο ταδε

Δεν έχει υποπέσει τέτοια διάταξη ακριβώς στην αντίληψή μου , αλλά είναι προφανές από το πνεύμα του (τραγικού σε επίπεδο εμπάθειας και εκδικητικότητας με υπερεξουσίες σε ημετέρους κομματικά αλλά και υπηρεσιακά) νόμου ότι κάλλιστα μπορούν τα στελέχη να το επικαλεστούν στη διετία ! γνώμη μου μόνο αυτό. μπορεί να μην το κάνει κανείς, να έχουν έρθει τα πάνω κάτω γενικότερα, χίλια μπορεί ... οι ημέτεροι (υπάρχουν και τέτοιοι νεοδιόριστοι) φυσικά δεν θα έχουν καμία επίπτωση υποθέτω, ούτε αυτοί που θα πέσουν σε σοβαρούς προϊσταμένους. αλλά με αυτό το πλαίσιο απλώς να είσαι τυχερός, όπως σε ΟΛΑ σε αυτό το ρημάδι υπουργείο. προσωπικά δεν θα είχα θέμα με τους νεοδιόριστους συναδέλφους που φοβούνται και θα έκαναν πίσω, εδώ υπάρχουν παλαιοί που τρίβουν τα χέρια να είναι η μειοψηφία υπέρ για να πιάσουν ή διατηρήσουν στασίδια, τέτοια κατάντια...

Χωρίς κατάργηση της μονιμότητας ολα αυτα είναι ένα θέατρο ...Τι θα τον κανει αυτον που βρήκε μη ικανοποιητικό θα τον απολύσει...? Μπορεί...? Οπότε τι συζηταμε..?
Όσο για την Κεραμεως που μιλούσε για γραπτή αξιολόγηση πριν τις εκλογές...και μετά το εκανε αβαβα...όλα εδώ πληρώνονται...
 

αχαχαχαχαχ, να οι ίδιες γελοιότητες - ανιστορητες και αψυχολόγητες ! ξανά : 1) άλλο μονιμότητα , άλλο ισοβιότητα (για τα πολλά να δώκω βιβλιογραφία στους άσχετους μεγάλη, νομικά και ιστορικοπολιτικά κυρίως, έχει σημασία) και 2) ας τολμήσει και τότε δεν θα βαρεθεί κανείς από τους σιωπηλούς σοβαρούς να τρέξει στα δικαστήρια από τους καθαρούς ασεπίτες ειδικά απέναντι στους  πολλούς που μπήκαν από το παράθυρο (και με τη βοήθεια προβληματικών προϋπηρεσίων και άλο παρεμβάσεων) ακόμα και ημετέρων/ευνοουμένων της υπουργάρας αυτής - και άλλων- έχουν να βγουν σκελετοί από το ντολάπι ουουουουουουουουουυου... ας τολμήσουν ΜΟΝΟ. πολύ καλό το σανό της αξιοκρατικής αξιολόγησης των φίλων , αλλά είμαστε σοβαροί και παλαιοί και ξέρουμε πολλά σε σχέση τουλάχιστον με τους ξερόλες !

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 09:31:51 πμ »
Αφήστε μας να αποφασίσουμε ελεύθερα και οι μεν και οι δε...σιωπάστε πια!! Ξέρουμε να κρίνουμε, δεν είμαστε νήπια. Οι μεθοδεύσεις επηρεασμού από όποια πλευρά είναι αηδιαστικές. ΣΙΩΠΗ!

Ακριβώς. Πρέπει το υπουργείο να μας αφήσει ελεύθερα και ήσυχα να αυτοαξιολογηθούμε, χωρις απειλές και ποινές. Πως να γίνει όμως αυτό το "ελεύθερα και ήσυχα", όταν στόχος του κούλη και της κεραμέως δεν είναι η αξιολόγηση, αλλά το πως θα αρπάξουν το παραδάκι ΕΣΠΑ που έχει προθεσμία λήξης; (όπως έχουν και οι ίδιοι άλλωστε.)

Η κεραμέως και ο κούλης, απεγνωσμένα προσπαθώντας να απομυζήσουν όσο περισσότερο παραδάκι ΕΣΠΑ μπορούν και γνωρίζοντας ότι ελάχιστος χρόνος τους απομένει που θα είναι στην εξουσία,  αντιλαμβανόμενοι επίσης ότι θα αντιμετωπίσουν την σχεδόν καθολική απεργία-αποχή των μάχιμων εκπαιδευτικών, έχουν ήδη βάλει στο παιχνίδι τους γαλάζιους Διευθυντές των σχολείων και τα γαλάζια στελέχη της εκπαίδευσης,  ελπίζοντας ότι θα "σπάσουν" την αντίσταση των εκπαιδευτικών.

Χθες όμως εισέπραξαν ακόμα ένα ηχηρό "ράπισμα" από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕΚΕΣ Κρήτης, το οποίο σε ανακοίνωσή του τονίζει ότι:

"η λογική των απειλών και των ποινών δεν συνάδει με τη σχέση εμπιστοσύνης προς τον εκπαιδευτικό και το εκπαιδευτικό σύστημα που οφείλει να εμπνέει και να καλλιεργεί η πολιτεία"

Διαβάστε την ανακοίνωση του ΠΕΚΕΣ Κρήτης, στον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2021-09/2021-09-28_%CE%A0%CE%95.%CE%9A.%CE%95.%CE%A3.-%CE%9A%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%97%CE%A3_%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9C%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A6.%CE%95.%CE%9A.-%CE%92%CE%844189_28-09-2021.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2021, 09:55:42 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 10:33:36 πμ »
Δεν θα σας παρακαλάμε για την εφαρμογή των νόμων. Μόλις κατατέθηκε η αγωγή της Κεραμέως. Όποιος έχει καρδιά, ας κάνει απεχοαπεργια μετά την απόφαση του δικαστηρίου. Να δούμε εκεί τι θα πει η "nomiki symboulos" της ΟΛΜΕ...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 11:07:37 πμ »


Διαβάστε την ανακοίνωση του ΠΕΚΕΣ Κρήτης, στον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2021-09/2021-09-28_%CE%A0%CE%95.%CE%9A.%CE%95.%CE%A3.-%CE%9A%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%97%CE%A3_%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9C%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A6.%CE%95.%CE%9A.-%CE%92%CE%844189_28-09-2021.pdf
[/quote] Ακριβώς. Με ευθύνη όμως της ολμε που προσπαθεί να έχει πολιτικά οφέλη. Ανήγαγε σε μέγα θέμα μια τυπική απλή διαδικασία που μπορεί να εκπονηθεί στα μέτρα που θα ορίσει ο κάθε σύλλογος και ευνοεί τις συνεργασίες μεταξύ των διδασκόντων. Πέρσι ήμουν σε ένα σχολείο που τελικά ένας έκανε τη δουλειά για όλους μας, ο υποδιευθυντής, φέτος είμαι σε ένα σχολείο στο οποίο πέρα από δυο τρεις αντιρρησίες συνείδησης οι υπόλοιποι θα το τρέξουμε ήσυχα και ωραία, συνεργαζόμενοι.
  Ποιος ασχολείτο με την ολμε και τις ελμε φαίνεται από τη συμμετοχή στις συνελεύσεις και τη συμμετοχή στις στάσεις και τις απεργίες που προκηρύσσει. Στέκεται αρωγός σε ό,τι παράνομο, απεργία-αποχή αλλά και καταλήψεις! Είμαι τόσο υπερήφανος που απέχω από το συνδικαλιστικό φασιστικό όργανο που λέγεται ολμε! Μακριά τα κόμματα από τα σχολεία μας!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 02:46:58 μμ »
timpap..σε διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τόση εμμονή στο θέμα που αφορά την αξιολόγηση.Εγω προσωπικά δήλωσα αποχή γιατί απλούστατα σαν αναπληρωτής η αξιολόγηση είναι το  τελευταίο που με ενδιαφέρει.Εμενα που είμαι αναπληρωτής υπάρχουν ζητήματα που εδώ και πολλά χρόνια δεν έχουν λυθεί.Εκανα αίτηση για τον μικρό σε βρεφονηπιακο σταθμό και ο μικρός δεν μπήκε γιατί το εισόδημά μου ήταν 27100 ευρώ το όριο είναι 27000ευρω.....το δικό σου είναι στα 34000ευρω. Και ρωτάω αλήθεια ποια είναι η μέριμνα όταν ένας αναπληρωτής βρεθεί στην Κάσο με ένα μωρό ενός χρόνου το μωρό να βρει στέγη σε έναν βρεφονηπιακο σταθμό;;;;Ξέρεις φέτος αναπληρώτρια βρέθηκε σε νησί ...νησί αρκετά πλούσιο και δεν μπόρεσε να βρει λύση ούτε από τον δήμο....ούτε από την περιφέρεια...αλλά ούτε από το υπουργείο.Αυτο ειναι ενα από τα πολλά προβλήματα ενός αναπληρωτη.Γιατι λοιπόν εγώ να κάθομαι να διαβάζω εσένα  και την κυρία υπουργό εδώ και πολύ καιρό ;;;;Στο ζήτημα που έβαλα θα μου βρείτε λύση;;;;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 02:59:48 μμ »
timpap..σε διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τόση εμμονή στο θέμα που αφορά την αξιολόγηση.Εγω προσωπικά δήλωσα αποχή γιατί απλούστατα σαν αναπληρωτής η αξιολόγηση είναι το  τελευταίο που με ενδιαφέρει.Εμενα που είμαι αναπληρωτής υπάρχουν ζητήματα που εδώ και πολλά χρόνια δεν έχουν λυθεί.Εκανα αίτηση για τον μικρό σε βρεφονηπιακο σταθμό και ο μικρός δεν μπήκε γιατί το εισόδημά μου ήταν 27100 ευρώ το όριο είναι 27000ευρω.....το δικό σου είναι στα 34000ευρω. Και ρωτάω αλήθεια ποια είναι η μέριμνα όταν ένας αναπληρωτής βρεθεί στην Κάσο με ένα μωρό ενός χρόνου το μωρό να βρει στέγη σε έναν βρεφονηπιακο σταθμό;;;;Ξέρεις φέτος αναπληρώτρια βρέθηκε σε νησί ...νησί αρκετά πλούσιο και δεν μπόρεσε να βρει λύση ούτε από τον δήμο....ούτε από την περιφέρεια...αλλά ούτε από το υπουργείο.Αυτο ειναι ενα από τα πολλά προβλήματα ενός αναπληρωτη.Γιατι λοιπόν εγώ να κάθομαι να διαβάζω εσένα  και την κυρία υπουργό εδώ και πολύ καιρό ;;;;Στο ζήτημα που έβαλα θα μου βρείτε λύση;;;;
Μη με διαβάζεις! Και εγώ δεν θα σε διάβαζα αλλά μου έκανε εντύπωση το 27.000 και αναπληρωτής! Εγώ ζήτημα να βγάζω 14.000 το έτος. Σε ιδιωτικό, καλέ μου φίλε. Άσχετο το μήνυμα βέβαια, με συγχωρείτε.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:05:04 μμ »
Μη με διαβάζεις! Και εγώ δεν θα σε διάβαζα αλλά μου έκανε εντύπωση το 27.000 και αναπληρωτής! Εγώ ζήτημα να βγάζω 14.000 το έτος. Σε ιδιωτικό, καλέ μου φίλε. Άσχετο το μήνυμα βέβαια, με συγχωρείτε.

 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ εισόδημα είναι πάντα σε όλα αυτά!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2021, 11:36:52 πμ από happiness »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:12:20 μμ »
Μη με διαβάζεις! Και εγώ δεν θα σε διάβαζα αλλά μου έκανε εντύπωση το 27.000 και αναπληρωτής! Εγώ ζήτημα να βγάζω 14.000 το έτος. Σε ιδιωτικό, καλέ μου φίλε. Άσχετο το μήνυμα βέβαια, με συγχωρείτε.
Οικογενειακο εισόδημά ειναι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2021, 11:37:18 πμ από happiness »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:13:30 μμ »
...οι υπόλοιποι θα το τρέξουμε ήσυχα και ωραία, συνεργαζόμενοι.
Η χαρά του συνεργάτη. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2021, 03:28:54 μμ από leon. »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.