*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 05:28:08 μμ »
Το εμπεδώσαμε συνάδελφοι. Είστε κατά της αξιολόγησης. Ωραία. Αν κληθείτε εντέλει να την εφαρμόσετε θα παραιτηθείτε για μια θέση στον ιδιωτικό τομέα όπου δεν θα αξιολπγήστε.
Άρα άρνηση αξιολόγησης σημαίνει απόλυση;; :o :o :o;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 05:38:52 μμ »
Όποιος είναι συνεπής και ορθώνει το ανάστημά του και αντιστέκεται και αγωνίζεται, εφόσον θεωρεί ότι προσβάλλεται από την υπηρεσία του, παραιτείται. Στη ζωή μου ήμουν πάντα συνεπής και όσα λέω και κάνω είναι αποτελέσματα δικών μου αποφάσεων για τις οποίες είμαι υπεύθυνος. Δεν είναι κατά της αξιολόγησης. Δεν με θεωρώ άριστο ούτε υπεράνω αξιολογήσεων. Η τρομοκρατία δεν με αγγίζει. Διαβάστε το φεκ και σημειώστε μας εδώ μία έστω αρνητική παράμετρο! Περιμένουμε. Αν ο λόγος άρνησης είναι η βαρεμάρα συμπλήρωσης των εγγράφων να το πείτε. Αν δεν θέλετε να ξεβολευτείτε να το πείτε. Ο κλάδος δεν εκπροσωπείται από καμία ολμε όταν στις απεργίες και τις στάσεις συμμετέχει το 2-5%! Απεργία διαρκείας αν είστε κατά. Αλλιώς δεν σας αναγνωρίζω ως συναδέλφους. Με συγχωρείτε!

Όσο για το συμπέρασμα που εξήγαγες φανερώνει λειτουργικό αναλφαβητισμό. Αλλιώς διαστρέβλωση. Μόνο εσύ ξέρεις γιατί υπάρχει ανάγκη να παραποιείς τα λεγόμενα των άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 05:51:51 μμ »
Όποιος είναι συνεπής και ορθώνει το ανάστημά του και αντιστέκεται και αγωνίζεται, εφόσον θεωρεί ότι προσβάλλεται από την υπηρεσία του, παραιτείται...

H υπηρεσία μου δεν είναι η Κεραμέως και οι παρατρεχάμενοι της... Ο ελληνικός λαός πληρώνει φίλε μου... Το συμφέρουν του λαού υπηρετούμε...

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:02:14 μμ »
H υπηρεσία μου δεν είναι η Κεραμέως και οι παρατρεχάμενοι της... Ο ελληνικός λαός πληρώνει φίλε μου... Το συμφέρουν του λαού υπηρετούμε...

Eδω θα μου επιτρέψεις: Ακριβώς επειδή πληρώνει θέλει ένα καλύτερο σχολείο και όχι αυτό που υπάρχει σήμερα.
Ακριβως επειδή το ελληνικό σχολείο είναι ένα τίποτα, μια μιζέρια ατελειωτη,   για αυτό οι έλληνες πληρώνουν από αυτά που δεν εχουν και στελνουν τα παιδιά τους στα φροντιστήρια και στα ιδιωτικά σχολεία. Για να μάθουν αυτά που δεν τους προσφέρει το δημόσιο σχολείο.
Μου κάνει εντύπωση αν υπάρχει εκπαιδευτικός που δεν γνωρίζει ότι στην ΕΕ το χειρότερο είναι το ελληνικό σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:15:50 μμ »
Ενδεικτικά σημεία διαφωνίας με το ΦΕΚ (βασικά ολόκληρο μια γενικόλογη μπούρδα είναι αλλά για να μην λέτε οτι το δεν το διαβάσαμε )

1ος θεματικός άξονας. Οι μισοί δείκτες δεν εξαρτώνται απο την μονάδα αλλά απο το υπουργείο. Ποιος προγραμματισμός διδακτικού έργου όταν τα μισά σχολεία καταφέρνουν να έχουν οριστικό πρόγραμμα το Γενάρη; Ποιες καινοτόμες δράσεις όταν η ύλη στα βασικά μαθήματα είναι τεράστια και το αναλυτικό πρόγραμμα απευθύνεται από την δ δημοτικού σε μαθητές με ισχυρό πολιτισμικό ή οικονομικό κεφάλαιο; Ποια ψηφιακός αλφαβητισμός όταν το βιβλίο της Πληροφορικής είναι για κλάμματα;

2ος θεματικός άξονας.  Εκκενώσατε καταλήψεις διώχνοντας τα παιδιά - πρόσφυγες απο τα Εξάρχεια ενώ παράλληλα το εκπαιδευτικό υλικό γλώσσας για πρόσφυγες απευθύνεται στους μαθητές Λυκείου σαν να είναι οκταχρονα και μιλάτε για ένταξη τους;

Μπορώ να συνεχίσω αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα χάσουμε, θα βγει και η δική μας απεργία - αποχή,  παράνομη - καταχρηστική και πρέπει να αρχίσουμε να συζητάμε τα επόμενα βήματα μας. Όμως, εννοείται ότι θα απέχω όχι μόνο επειδή διαφωνώ, κυρίως για λόγους αρχής. Αξιολογούμαι κάθε μέρα απο τους μαθητές μου, οι αριθμητικοί δείκτες είναι ανίκανοι να καταγράψουν την ποιότητα της σχέση μας.


Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:35:24 μμ »
H υπηρεσία μου δεν είναι η Κεραμέως και οι παρατρεχάμενοι της... Ο ελληνικός λαός πληρώνει φίλε μου... Το συμφέρουν του λαού υπηρετούμε...
Θέλεις να το θέσουμε σε δημοψήφισμα; Δοκίμασε να κάνεις μια απλή δημοσκόπηση  στο φμπ πχ. Ο λαός θέλει να αξιολογηθούν οι καθηγητές και οι δάσκαλοι. Η Κεραμέως επίσης να σου θυμίσω εξελέγη από τον ελληνικό λαό. Η ολμε όχι. Ακόμη να κάνει εκλογές ενώ πρότεινε χίλιους δυο τρόπους για εκλογές διά ζώσης εν μέσω πανδημίας αρνούμενη την ηλεκτρονική. Άσχετο αλλά να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε. Η υπουργός σε λίγα χρόνια ή και πιο σύντομα θα φύγει. Θα έρθει άλλος. Η αξιολόγηση είναι εδώ. Και θα μείνει. Ζητούμενο από το 1990 ή και πιο πίσω ακόμη. Λίγη αξιοπρέπεια, συνάδελφοι. Δίνετε λάθος εντύπωση για το ελληνικό δημόσιο σχολείο. Αν δεν αντέχετε το βάρος του πάντως, σαν ελεύθεροι άνθρωποι, παραδεχτείτε το και δώστε παραίτηση. Χρειάζεται η αξιολόγηση. Αυστηρά κριτήρια επιλογής προσωπικού στην εκπαίδευση, ασεπ, αυστηρά κριτήρια ελέγχου. Αυτό που προτείνεται είναι πολύ χαλαρό. Πολύ ευέλικτο. Έστω και έτσι θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε προς όφελος του σχολείου. Επιτέλους ξεκίνησε συζήτηση όμως σοβαρή επί των σημείων. Γιατί έμεινα έκπληκτος σήμερα που κανένας δεν είχε υπόψη του το περιεχόμενο του φεκ.
Τέλος, σοβαρή ολμε προκηρύσσει απεργία. Δεν το έκανε. Σοβαρός δημόσιος λειτουργός, αν δεν ικανοποιείται από την υπηρεσία του αποχωρεί. Η αξιολόγηση πρέπει επιτέλους να γίνει. Κανένας σας ανοιχτά δεν παραδέχεται ότι είναι κατά της όποιας αξιολόγησης. Κάνω λάθος; Τέλος πάντων. Καλά να είμαστε να διαφωνούμε!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:36:16 μμ »
Όποιος είναι συνεπής και ορθώνει το ανάστημά του και αντιστέκεται και αγωνίζεται, εφόσον θεωρεί ότι προσβάλλεται από την υπηρεσία του, παραιτείται. Στη ζωή μου ήμουν πάντα συνεπής και όσα λέω και κάνω είναι αποτελέσματα δικών μου αποφάσεων για τις οποίες είμαι υπεύθυνος. Δεν είναι κατά της αξιολόγησης. Δεν με θεωρώ άριστο ούτε υπεράνω αξιολογήσεων. Η τρομοκρατία δεν με αγγίζει. Διαβάστε το φεκ και σημειώστε μας εδώ μία έστω αρνητική παράμετρο! Περιμένουμε. Αν ο λόγος άρνησης είναι η βαρεμάρα συμπλήρωσης των εγγράφων να το πείτε. Αν δεν θέλετε να ξεβολευτείτε να το πείτε. Ο κλάδος δεν εκπροσωπείται από καμία ολμε όταν στις απεργίες και τις στάσεις συμμετέχει το 2-5%! Απεργία διαρκείας αν είστε κατά. Αλλιώς δεν σας αναγνωρίζω ως συναδέλφους. Με συγχωρείτε!

Όσο για το συμπέρασμα που εξήγαγες φανερώνει λειτουργικό αναλφαβητισμό. Αλλιώς διαστρέβλωση. Μόνο εσύ ξέρεις γιατί υπάρχει ανάγκη να παραποιείς τα λεγόμενα των άλλων.

Εχω αναρτήσει ένα σύνδεσμο του ΙΕΠ. Παρουσίασε μας την επιστημονική σου άποψη για όλα αυτά, πόσο διάστημα και τι είδους γνώσεις  απαιτούνται  για να υλοποιηθούν.

https://www.pde.gr/index.php?topic=36038.70
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:36:31 μμ »
Σε σχολεία που η πλειοψηφία είναι οριακή και κάποιοι συνάδελφοι προβληματιζονται είτε γιατί δεν θέλουν να συνταχθούν με την ΕΛΜΕ είτε γιατί δεν θέλουν να στιγματιστουν ως αρνητές της αξιολόγησης, υπάρχει και η οδός της αναρρωτικης άδειας...

΄Ετσι  με την αποχή τους αυτή, θα βοηθήσουν στην μη επίτευξη απαρτίας ώστε να μην γίνει συνεδρίαση...

 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:41:22 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:40:43 μμ »
Η Κεραμέως επίσης να σου θυμίσω εξελέγη από τον ελληνικό λαό. Η ολμε όχι. !

Αχ τι θα διαβάσουμε ακόμα!

Η Κεραμέως ψηφίστηκε  αλλά το έργο της ξεκίνησε μετά την ψηφορορία και πρέπει να αξιολογηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο ώστε να αποτιμηθεί το έργο της.... Για ρώτα το Ελληνικο λαό τι βαθμό θα έβαζε στην Κεραμέως τώρα μετά τα δείγματα γραφής που παρουσίασε... μπες σε κοινωνικά δίκτυα να δεις........ Και μεις διοριστήκαμε οι περισσότεροι με ΑΣΕΠ, άρα αξιολογηθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 06:43:48 μμ »
Σε σχολεία που η πλειοψηφία είναι οριακή και κάποιοι συνάδελφοι προβληματιζονται είτε γιατί δεν θέλουν να συνταχθούν με την ΕΛΜΕ είτε γιατί δεν θέλουν να στιγματιστουν ως αρνητές της αξιολόγησης, υπάρχει και η οδός της αναρρωτικης άδειας...

΄Ετσι  με την αποχή τους αυτή, θα βοηθήσουν την μη επίτευξη απαρτίας ώστε να μην γίνει συνεδρίαση...

 ;)

Ας αποφασίσουν με κάθε ειλικρίνεια τι πιστεύουν. Αυτό δεν είναι λύση, κατι άλλο είναι, και θα εχει διαφορετικές συνέπειες από τις αναμενόμενες.

Ας είμαστε σοβαροί και εχέφρονες
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:00:03 μμ »
Σε σχολεία που η πλειοψηφία είναι οριακή και κάποιοι συνάδελφοι προβληματιζονται είτε γιατί δεν θέλουν να συνταχθούν με την ΕΛΜΕ είτε γιατί δεν θέλουν να στιγματιστουν ως αρνητές της αξιολόγησης, υπάρχει και η οδός της αναρρωτικης άδειας...

΄Ετσι  με την αποχή τους αυτή, θα βοηθήσουν στην μη επίτευξη απαρτίας ώστε να μην γίνει συνεδρίαση...

 ;)


Οι σε άδεια απόντες ΔΕΝ προσμετρώνται στα μέλη. ΕΠΟΜΕΝΩΣ, με την αναρρωτική ΒΟΗΘΟΥΝ στην επίτευξη πλειοψηφίας του ΝΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:19:11 μμ »

Η Νίκη Κεραμέως στη Λέσχη Μπίλντερμπεργκ
Η 67η Συνάντηση Μπίλντερμπεργκ θα διεξαχθεί από τις 30 Μαΐου μέχρι τις 2 Ιουνίου 2019 στο Μοντρέ της Ελβετίας. Περίπου 130 πρόσωπα από 23 χώρες επιβεβαίωσαν τη συμμετοχή τους», ανακοίνωσαν σήμερα οι οργανωτές.

Όσον αφορά τους επιχειρηματίες, στο Μοντρέ θα βρεθούν ο πρόεδρος-διευθύνων σύμβουλος της γαλλικής Total Πατρίκ Ρουγιανέ και ο ιδιοκτήτης της Credit Suisse Τιντζάν Τιάμ.

Από ελληνικής πλευράς, σύμφωνα με τον κατάλογο των συμμετεχόντων, θα παραστούν η βουλευτής της ΝΔ Νίκη Κεραμέως, ο Γιώργος Παγουλάτος, αντιπρόεδρος του ΕΛΙΑΜΕΠ και καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Δημήτρης Παπαλεξόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της ΤΙΤΑΝ.
Η πρώτη συνάντηση έγινε το 1954 στην Ολλανδία, στο ξενοδοχείο Bilderberg, εξ ου και το όνομα της Λέσχης. Πολλές πηγές υποστηρίζουν ότι η λέσχη έχει τις ρίζες της στον Πολωνό Γιόζεφ Ρέτινγκερ (φίλο του συγγραφέα Τζόζεφ Κόνραντ), τον πρώην πρωθυπουργό του Βελγίου Πολ Γκιγιόμ βαν Ζέελαντ και τον πρώην πρόεδρο του ομίλου Unilever, Πολ Ράικενς. Ανήσυχοι για τις εντάσεις μεταξύ Ευρώπης και ΗΠΑ, σχεδίασαν τη διάσκεψη ώστε να φέρουν πιο κοντά την ελίτ από τις δύο πλευρές του Ατλαντικού.

https://newpost.gr/politiki/5cee3775eddb378562a983e2/i-niki-kerameos-sti-leshi-mpilntermpergk

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:21:05 μμ »
Σε σχολεία που η πλειοψηφία είναι οριακή και κάποιοι συνάδελφοι προβληματιζονται είτε γιατί δεν θέλουν να συνταχθούν με την ΕΛΜΕ είτε γιατί δεν θέλουν να στιγματιστουν ως αρνητές της αξιολόγησης, υπάρχει και η οδός της αναρρωτικης άδειας...

΄Ετσι  με την αποχή τους αυτή, θα βοηθήσουν στην μη επίτευξη απαρτίας ώστε να μην γίνει συνεδρίαση...

 ;)
Ε ρε κάτι αγωνιστές!!! Εντάξει, μας έπεισες. Δεν γίνεται να αξιολογηθείς...και επειδή εσύ φοβάσαι την αξιολόγηση πρέπει να απέχουμε όλοι. Οκ!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:53:47 μμ »
Θέλεις να το θέσουμε σε δημοψήφισμα; Δοκίμασε να κάνεις μια απλή δημοσκόπηση  στο φμπ πχ. Ο λαός θέλει να αξιολογηθούν οι καθηγητές και οι δάσκαλοι. Η Κεραμέως επίσης να σου θυμίσω εξελέγη από τον ελληνικό λαό. Η ολμε όχι. Ακόμη να κάνει εκλογές ενώ πρότεινε χίλιους δυο τρόπους για εκλογές διά ζώσης εν μέσω πανδημίας αρνούμενη την ηλεκτρονική. Άσχετο αλλά να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε. Η υπουργός σε λίγα χρόνια ή και πιο σύντομα θα φύγει. Θα έρθει άλλος. Η αξιολόγηση είναι εδώ. Και θα μείνει. Ζητούμενο από το 1990 ή και πιο πίσω ακόμη. Λίγη αξιοπρέπεια, συνάδελφοι. Δίνετε λάθος εντύπωση για το ελληνικό δημόσιο σχολείο. Αν δεν αντέχετε το βάρος του πάντως, σαν ελεύθεροι άνθρωποι, παραδεχτείτε το και δώστε παραίτηση. Χρειάζεται η αξιολόγηση. Αυστηρά κριτήρια επιλογής προσωπικού στην εκπαίδευση, ασεπ, αυστηρά κριτήρια ελέγχου. Αυτό που προτείνεται είναι πολύ χαλαρό. Πολύ ευέλικτο. Έστω και έτσι θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε προς όφελος του σχολείου. Επιτέλους ξεκίνησε συζήτηση όμως σοβαρή επί των σημείων. Γιατί έμεινα έκπληκτος σήμερα που κανένας δεν είχε υπόψη του το περιεχόμενο του φεκ.
Τέλος, σοβαρή ολμε προκηρύσσει απεργία. Δεν το έκανε. Σοβαρός δημόσιος λειτουργός, αν δεν ικανοποιείται από την υπηρεσία του αποχωρεί. Η αξιολόγηση πρέπει επιτέλους να γίνει. Κανένας σας ανοιχτά δεν παραδέχεται ότι είναι κατά της όποιας αξιολόγησης. Κάνω λάθος; Τέλος πάντων. Καλά να είμαστε να διαφωνούμε!

Πολλοί συνάδελφοι που έχουμε γράψει σε αυτό το θρεντ φαίνεται ότι έχουμε διαβάσει το ΦΕΚ, εγώ προσωπικά το διάβασα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Αυτό που περιγράφεται δεν είναι αξιολόγηση κατά καμία έννοια.

Είναι ένα έκτρωμα που του έχει απλά δοθεί αυτό το όνομα. Φαίνεται να μας βάζει να απολογούμαστε και να σχεδιάζουμε δράσεις για να βελτιώσουμε πράγματα που απλά δεν είναι ευθύνη μας και δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα να αλλάξουμε. Π.χ. Σε ένα υποχρηματοδοτούμενο δημόσιο σχολείο, με απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών, με αυταρχικές διαδικασίες απέναντι στους μαθητές, σε μια κοινωνία με τεράστια οικονομικά προβλήματα που επιδεινώνονται λόγω πανδημίας, στο τέλος θα κληθώ να λογοδοτήσω ΕΓΩ για τη σχολική διαρροή;!!! Και να αξιολογηθώ εγώ γι’ αυτό;

Αυτό ΔΕΝ είναι αξιολόγηση και δεν έχει καμία σχέση με τη βελτίωση του σχολείου ή των υπηρεσιών που παρέχονται από αυτό. Είναι προφανής μεταφορά ευθυνών από αυτούς που έχουν τη δύναμη να βελτιώσουν τη δημόσια παιδεία αλλά δεν το κάνουν, στους τελευταίους τροχούς της αμάξης, τους εκπαιδευτικούς.

Τώρα σχετικά με την ουσιαστική αξιολόγηση, εμείς οι αναπληρωτές αξιολογούμαστε εδώ και χρόνια ήδη ξανά και ξανά για να προσληφθούμε λίγους μήνες και μετά να απολυθούμε. Στους φετινούς πίνακες μέτρησαν μεταξύ άλλων ο βαθμός πτυχίου μας, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, ξένες γλώσσες, προϋπηρεσία. Δεν είναι ότι φοβόμαστε την αξιολόγηση.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159763
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 252

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.