*

Αποστολέας Θέμα: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;  (Αναγνώστηκε 14997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 10, 2021, 03:10:18 μμ »
Εξαρταται απο τον εκπαιδευτικο. Υπάρχουν δάσκαλοι που δεν βάζουν ποτέ επαναληπτικο. Επισης οι δάσκαλοι ανάλογα με το ποια κετεύθυνση είχαν στη Γ λυκειου, έχουν δυνατά και αδύνατα σημεία σε κάποια μαθήματα. Το παιδί μου πχ είχε δάσκαλο που αγαπούσε τα μαθηματικά και είναι πολύ καλά δουλεμένος σε αυτό το μάθημα και στη φυσική, ενω έχει τεράστια κενα στη γλώσσα (στην Ε και στη Στ δεν έγραφαν κανενός είδος κείμενο, ως έκθεση) και η φιλόλογος στο γυμνάσιο τραβάει τα μαλλιά της. Στο άλλο τμήμα  η δασκάλα έδωσε έμφαση στη γλώσσα και όχι στα μαθηματικά...

Ειμαι σε μικρο μεροσ και γνωριζουμε γενικα πώσ δουλευονται τα παιδιά. Μιλώ για μια γενική τάση, ότι τυπικά ήδη από το δημοτικό έχουν διδαχτεί μεγάλη ύλη, που όμως έρχονται στο γυμνάσιο και δεν θυμούνται, παρόλο που η διδασκαλία στο δημοτικό είναι αρκετά εντατική με πολλά επαναληπτικά και φυλλάδια. Αλλά φυσικά βλέπουμε και τους μαθητές μας, τη νοοτροπία τους. Δεν καταλαβαίνουν ότι μαθαίνουμε στην τάξη. στην τάξη θεωρούν ότι έρχονται για να ακούσουν τι έχουν για το σπίτι και για να τους εξετάσουμε, προφορικά ή γραπτά. κια οι γονείς το ίδιο, τους λες ότι το παιδί τους δεν συμμετέχει στο μάθημα εννοώντας ότι δεν συμμετέχει στην παράδοση, και σου ζητούν να το εξετάζεις. υπάρχει τεράστια παρανόηση για αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:45 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 10, 2021, 08:00:06 μμ »
Αχ αυτά τα μικρά μέρη, που πρέπει να φαίνεσαι διαβασμένος κι ας μην καταλαβαίνεις τίποτα... ελληνική επαρχία, βιώματα μιας ζωής.
Καλά, μην νομίζετε ότι και στην Αθήνα τα πράγματα είναι καλύτερα. Και εδώ η "επαρχιώτικη" τάση κυριαρχεί. Να φαίνονται τα παιδιά διαβασμένα, γι' αυτό οι γονείς πληρώνουν να τους γράφουν τις απαντήσεις και νομίζοντας ότι κοροϊδεύουν τον δάσκαλο.
Ένα παράδειγμα: μαθητής της β΄ γυμνασίου μού έγραφε για τον εκλεκτικισμό (sic) της λατινικής εκκλησίας σχετικά με τον εκχριστιανισμό των Μοραβών!!!!!

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 10, 2021, 09:03:52 μμ »
Το ζήτημα είναι τι μπορεί να κάνει ένας καθηγητής, όταν καταλάβει ότι ο μαθητής έρχεται με έτοιμη από άλλον απάντηση. Κάποιοι εκπαιδευτικοί θα στοχεύσουν στο παιδί και με έναν παιδαγωγικό τρόπο, θα του δείξουν ότι μπορεί να πάρει μέρος στη διδασκαλία και να απαντήσει μόνος του στην επόμενη ερώτηση. Κάποιοι άλλοι θα πουν δε βαριέσαι και θα αφήσουν τον μαθητή να συνεχίζει τη δουλειά του. Δυστυχώς και αυτοί οι εκπαιδευτικοί είναι πολλοί. Για να μην τραβάμε ένα θέμα, που διαφορετικά ξεκίνησε και διαφορετικά καταλήγει, για εμένα είναι σημαντικό να πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις, καθώς στην παρούσα φάση, είναι οι μόνες που μπορούν να στηρίξουν το έργο του εκπαιδευτικού. Εννοώντας πάντα για την κατάσταση κοβιντ. Από εκεί και πέρα είναι πολύ σημαντικό και εμείς ως εκπαιδευτικοί να μην τα ρίχνουμε όλα στο κράτος όποιας κυβέρνησης και να αναλάβουμε τις ευθύνες που έχουμε. Μιας και μεταξύ μας πάντα... έχουμε αρκετές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 10, 2021, 09:06:32 μμ »
Αχ αυτά τα μικρά μέρη, που πρέπει να φαίνεσαι διαβασμένος κι ας μην καταλαβαίνεις τίποτα... ελληνική επαρχία, βιώματα μιας ζωής.
Καλά, μην νομίζετε ότι και στην Αθήνα τα πράγματα είναι καλύτερα. Και εδώ η "επαρχιώτικη" τάση κυριαρχεί. Να φαίνονται τα παιδιά διαβασμένα, γι' αυτό οι γονείς πληρώνουν να τους γράφουν τις απαντήσεις και νομίζοντας ότι κοροϊδεύουν τον δάσκαλο.
Ένα παράδειγμα: μαθητής της β΄ γυμνασίου μού έγραφε για τον εκλεκτικισμό (sic) της λατινικής εκκλησίας σχετικά με τον εκχριστιανισμό των Μοραβών!!!!!

Εδώ σ εμάς έστελναν οι φροντιστές πέρσι στην προαιρετική τηλεκπαίδευση. Με τα δικά τους γράμματα κ πανομοιότυπες απαντήσεις από παθδι σε παιδί. Είμαι στο όριο να σταματήσω τις ασκήσεις για το σπίτι γιατί δεν μπορώ την κοροϊδία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:45 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 10, 2021, 09:32:09 μμ »
Έχετε έρθει σε επαφή με τους γονείς των συγκεκριμένων παιδιών; Έχετε μιλήσει με τα ίδια τα παιδιά; Τους δίνετε "πάσα" κατά τη διάρκεια του μαθήματος να απαντούν σε παρόμοιες ερωτήσεις, ώστε να καταλάβουν το λάθος τους; Χωρίς καμία κριτική διάθεση, απλά σας κάνω ερωτήσεις που μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 10, 2021, 09:36:24 μμ »
Οι εξετάσεις δεν θα είχαν τόσο μεγάλο λόγο ύπαρξης αν η βαθμολόγηση ήταν αυτή που έπρεπε και όχι αυτή που είναι. Στο δημοτικό αν είσαι ειδικότητα φοβάσαι να βάλεις σε κάποια μαθήματα μέχρι και το εννέα γιατί βρίσκεις τον μπελά σου και κάτι αντίστοιχο συμβαίνει πλέον και στο γυμνάσιο στα ίδια μαθήματα. Αν χρησιμοποιούσαμε όλη τη βαθμολογική κλίμακα (όχι τιμωρητικά, αλλά για να γνωρίζουν οι πάντες πού βρίσκονται), οι εξετάσεις μικρό ρόλο θα έπαιζαν. Τώρα ακόμα και στις εξετάσεις τα θέματα είναι απλά, κανειίς δεν μένει, όποτε ποιος ο λόγος ύπαρξης τους; Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα παιδιά μέχρι τη γ λυκείου έχουν δώσει εξετάσεις σε κάποια ξένη γλώσσα και ξέρουν τι σημαίνει εξεταστικό σύστημα (χρονικός περιορισμός, τυπολογία ασκήσεων, κλπ)....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 10, 2021, 10:12:26 μμ »
Έχετε έρθει σε επαφή με τους γονείς των συγκεκριμένων παιδιών; Έχετε μιλήσει με τα ίδια τα παιδιά; Τους δίνετε "πάσα" κατά τη διάρκεια του μαθήματος να απαντούν σε παρόμοιες ερωτήσεις, ώστε να καταλάβουν το λάθος τους; Χωρίς καμία κριτική διάθεση, απλά σας κάνω ερωτήσεις που μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό.

Φυσικά. Όταν όμως έρχεται ο άνθρωπος στο σπίτι κ ο γονιός περιμένει να είναι έτοιμα όλα γιατί πληρώνει, τι τον νοιάζει τι λέει ο καθηγητής; όταν λέμε όχι παπαγαλία κ η μαμα  κρατάει το βιβλίο κ της τα λενε κ βάζεις εσυ άσκηση συνδυαστική κ σε παίρνει να ρωτήσει γιατί έγραψε μέτρια ενώ εκείνης της τα είπε σωστά, τι να κανεις; για όνομα του θεού, δεν ήρθαμε χτες στην εκπαίδευση, οι γονείς είναι μάστιγα για τα σχολεία, καταστρέφουν ο,τι προσπαθούμε να κάνουμε.

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αλλα σχολεία, εγω δεν μιλώ για εξαιρέσεις. Ας πούμε στα 25 παιδθα, οι 5 συνήθως δεν κάνουν τίποτα, οι δέκα ασχολούνται πού κ πού, άλλοτε μόνοι κ άλλοτε με βοήθεια, άλλοι πέντε απλώς αντιγράφουν ασκήσεις κ αν δεν τους δώσεις τον λόγο δεν σηκώνουν χέρι κ είναι άλλοι πέντε που τα καταφέρνουν άψογα είτε μόνοι είτε μαζί με λίγη βοήθεια. Οι μισοί μαθητες τουλάχιστον, έχουν κάποιον να τους λύνει ασκήσεις τουλάχιστον μια φορά την ενδομαδα. Δεν μιλώ για αντιγραφή από το ιντερνετ ή από λυσσαρι, μιλώ για φροντιστή. Ακόμα κ στην ενισχυτική τους λύνουν τις ασκήσεις. Γι αυτό εγω πλέον τις ασκήσεις που είναι σημαντικές κ θέλω να δουλέψουν μόνοι, τις βάζω στην τάξη, κ για το σπίτι βάζω άλλες πιο απλές, ίσα ίσα για να ασχοληθούν.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 10, 2021, 10:35:37 μμ »
Φυσικά. Όταν όμως έρχεται ο άνθρωπος στο σπίτι κ ο γονιός περιμένει να είναι έτοιμα όλα γιατί πληρώνει, τι τον νοιάζει τι λέει ο καθηγητής; όταν λέμε όχι παπαγαλία κ η μαμα  κρατάει το βιβλίο κ της τα λενε κ βάζεις εσυ άσκηση συνδυαστική κ σε παίρνει να ρωτήσει γιατί έγραψε μέτρια ενώ εκείνης της τα είπε σωστά, τι να κανεις; για όνομα του θεού, δεν ήρθαμε χτες στην εκπαίδευση, οι γονείς είναι μάστιγα για τα σχολεία, καταστρέφουν ο,τι προσπαθούμε να κάνουμε.

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αλλα σχολεία, εγω δεν μιλώ για εξαιρέσεις. Ας πούμε στα 25 παιδθα, οι 5 συνήθως δεν κάνουν τίποτα, οι δέκα ασχολούνται πού κ πού, άλλοτε μόνοι κ άλλοτε με βοήθεια, άλλοι πέντε απλώς αντιγράφουν ασκήσεις κ αν δεν τους δώσεις τον λόγο δεν σηκώνουν χέρι κ είναι άλλοι πέντε που τα καταφέρνουν άψογα είτε μόνοι είτε μαζί με λίγη βοήθεια. Οι μισοί μαθητες τουλάχιστον, έχουν κάποιον να τους λύνει ασκήσεις τουλάχιστον μια φορά την ενδομαδα. Δεν μιλώ για αντιγραφή από το ιντερνετ ή από λυσσαρι, μιλώ για φροντιστή. Ακόμα κ στην ενισχυτική τους λύνουν τις ασκήσεις. Γι αυτό εγω πλέον τις ασκήσεις που είναι σημαντικές κ θέλω να δουλέψουν μόνοι, τις βάζω στην τάξη, κ για το σπίτι βάζω άλλες πιο απλές, ίσα ίσα για να ασχοληθούν.


Τι να σας πω. Δουλεύω σε αυτόν τον χώρο 11 χρόνια και έχω έρθει σε επαφή με πολλούς γονείς και με ακόμα περισσότερα παιδιά. Προφανώς και δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις εμπειρίες σας. Προσωπικά όμως στους 10 γονείς ο ένας να μου έχει προκαλέσει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι ήθελαν μόνο το καλό των παιδιών τους. Έτσι συνεργατικά καταφέρνουμε πολλά πράγματα. Ακόμα και στον χώρο της παραπαιδείας δεν αντιμετώπισα ποτέ γονείς που να μου είπαν σε πληρώνω για να λύσεις ασκήσεις. Αν το άκουγα θα έφευγα από μόνη μου.Σίγουρα βέβαια θα υπάρχουν και αυτά τα περιστατικά. Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο σακούλι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 10, 2021, 10:45:45 μμ »

Τι να σας πω. Δουλεύω σε αυτόν τον χώρο 11 χρόνια και έχω έρθει σε επαφή με πολλούς γονείς και με ακόμα περισσότερα παιδιά. Προφανώς και δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις εμπειρίες σας. Προσωπικά όμως στους 10 γονείς ο ένας να μου έχει προκαλέσει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι ήθελαν μόνο το καλό των παιδιών τους. Έτσι συνεργατικά καταφέρνουμε πολλά πράγματα. Ακόμα και στον χώρο της παραπαιδείας δεν αντιμετώπισα ποτέ γονείς που να μου είπαν σε πληρώνω για να λύσεις ασκήσεις. Αν το άκουγα θα έφευγα από μόνη μου.Σίγουρα βέβαια θα υπάρχουν και αυτά τα περιστατικά. Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο σακούλι.

Σπάνια μας προκαλούν πρόβλημα με την έννοια να κάνουν θέμα. κ προφανώς θέλουν το καλό των παιδιών, απλώς το ερμηνεύουν διαφορετικά από εμάς. Η βαθμοθηρία κ το κυνήγι των αριστειων στο νησί μας είναι κανόνας, ακόμα κ τα φροντιστήρια του λυκείου προετοιμάζουν για άριστα στο σχολείο κ όχι στις πανελλήνιες.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 11, 2021, 12:11:33 πμ »
Ρε παιδιά κοροιδευομαστε τώρα;;όταν στον κλάδο μας η πλειοψηφία παίρνει πτυχία της πλάκας χωρίς να ενδιαφέρεται να κάνει σοβαρές σπουδές- οι οποίες απαιτούν κόπο που δεν έχουν τα επί πληρωμη- ώστε να μάθει και πέντε πράγματα μόνο και μόνο για να επωφεληθεί και είναι και ενήλικες μιας κάποιας ηλικίας -ενηλικες, γιατί αναρωτιεστε καποιοι γιατί δεν ενδιαφέρονται οι μαθητές που είναι και μικρότερης ηλικίας για την δύσκολη μάθηση από την εύκολη βαθμοθηρια μεσω παρεμβάσεων των γονέων πολλές φορές...είναι η νοοτροπία της χώρας στην πλειοψηφια....οι εξετάσεις όσο παροχημενες κι αν είναι ως διαδικασία αποτελεί δυστυχώς το μόνο κίνητρο  κι είναι ζήτημα περισσότερο νοοτροπίας όπως προείπα παρά εκπαιδευτικού συστήματος...οι γονείς μας κι οι παππούδες μας μεγάλωσαν σε χωριά με σχολεία των 50μαθητων όλοι σε μια αίθουσα μονοθεσια σε άλλες πιο δύσκολες εποχές κι όμως οι γνώσεις τους δε συγκρίνονται ..που ρωτάς τα παιδιά τι γιορτάζουμε 25 Μαρτίου η 28 Οκτωβρίου και δεν ξέρουν να σου πουν ...ούτε από τα τραγούδια που λένε στις σχολικές γιορτές δεν υποψιάζονται τι γιορτάζουμε ..ακόμα και τα τραγούδια παπαγαλια τα λένε...τραγουδάνε το κορόιδο Μουσολίνι και σου λένε για τον τουρκικό ζυγό....μη μιλήσω για γεωγραφία κλπ κλπ...γιατί στα άλλα λίγο πολύ κάτι πιανουν...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 11, 2021, 01:55:12 πμ »
Ρε παιδιά κοροιδευομαστε τώρα;;όταν στον κλάδο μας η πλειοψηφία παίρνει πτυχία της πλάκας χωρίς να ενδιαφέρεται να κάνει σοβαρές σπουδές- οι οποίες απαιτούν κόπο που δεν έχουν τα επί πληρωμη- ώστε να μάθει και πέντε πράγματα μόνο και μόνο για να επωφεληθεί και είναι και ενήλικες μιας κάποιας ηλικίας -ενηλικες, γιατί αναρωτιεστε καποιοι γιατί δεν ενδιαφέρονται οι μαθητές που είναι και μικρότερης ηλικίας για την δύσκολη μάθηση από την εύκολη βαθμοθηρια μεσω παρεμβάσεων των γονέων πολλές φορές...είναι η νοοτροπία της χώρας στην πλειοψηφια....οι εξετάσεις όσο παροχημενες κι αν είναι ως διαδικασία αποτελεί δυστυχώς το μόνο κίνητρο  κι είναι ζήτημα περισσότερο νοοτροπίας όπως προείπα παρά εκπαιδευτικού συστήματος...οι γονείς μας κι οι παππούδες μας μεγάλωσαν σε χωριά με σχολεία των 50μαθητων όλοι σε μια αίθουσα μονοθεσια σε άλλες πιο δύσκολες εποχές κι όμως οι γνώσεις τους δε συγκρίνονται ..που ρωτάς τα παιδιά τι γιορτάζουμε 25 Μαρτίου η 28 Οκτωβρίου και δεν ξέρουν να σου πουν ...ούτε από τα τραγούδια που λένε στις σχολικές γιορτές δεν υποψιάζονται τι γιορτάζουμε ..ακόμα και τα τραγούδια παπαγαλια τα λένε...τραγουδάνε το κορόιδο Μουσολίνι και σου λένε για τον τουρκικό ζυγό....μη μιλήσω για γεωγραφία κλπ κλπ...γιατί στα άλλα λίγο πολύ κάτι πιανουν...



Με κάλυψες όσο δεν πάει.

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 11, 2021, 04:43:01 πμ »
Όταν με το καλό επιστρέψουμε στις σχολικές αίθουσες προσομοιώστε το διαγώνισμα τετραμήνου με τις τελικές εξετάσεις και για το λύκειο χρησιμοποιήστε τον ίδιο τρόπο-μορφή εξέτασης που χρησιμοποιείται στις πανελληνιες. Υπάρχουν διαθέσιμες κόλλες αναφοράς στο σχολείο πάρτε μια για κάθε μαθητή σας και ζητήστε τους να γράψουν τις απαντήσεις τους σε αυτές κλπ. Προσωπικά στα διαγωνίσματα από την β λυκείου τους προετοιμάζω για τις πανελλήνιες . Τα περισσότερα φτάνουν στο λύκειο και δε ξέρουν τι είναι οι ερώτησεις πολλαπλής επιλογής........

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 11, 2021, 07:45:01 πμ »
Ρε παιδιά κοροιδευομαστε τώρα;;όταν στον κλάδο μας η πλειοψηφία παίρνει πτυχία της πλάκας χωρίς να ενδιαφέρεται να κάνει σοβαρές σπουδές- οι οποίες απαιτούν κόπο που δεν έχουν τα επί πληρωμη- ώστε να μάθει και πέντε πράγματα μόνο και μόνο για να επωφεληθεί και είναι και ενήλικες μιας κάποιας ηλικίας -ενηλικες, γιατί αναρωτιεστε καποιοι γιατί δεν ενδιαφέρονται οι μαθητές που είναι και μικρότερης ηλικίας για την δύσκολη μάθηση από την εύκολη βαθμοθηρια μεσω παρεμβάσεων των γονέων πολλές φορές...είναι η νοοτροπία της χώρας στην πλειοψηφια....οι εξετάσεις όσο παροχημενες κι αν είναι ως διαδικασία αποτελεί δυστυχώς το μόνο κίνητρο  κι είναι ζήτημα περισσότερο νοοτροπίας όπως προείπα παρά εκπαιδευτικού συστήματος...οι γονείς μας κι οι παππούδες μας μεγάλωσαν σε χωριά με σχολεία των 50μαθητων όλοι σε μια αίθουσα μονοθεσια σε άλλες πιο δύσκολες εποχές κι όμως οι γνώσεις τους δε συγκρίνονται ..που ρωτάς τα παιδιά τι γιορτάζουμε 25 Μαρτίου η 28 Οκτωβρίου και δεν ξέρουν να σου πουν ...ούτε από τα τραγούδια που λένε στις σχολικές γιορτές δεν υποψιάζονται τι γιορτάζουμε ..ακόμα και τα τραγούδια παπαγαλια τα λένε...τραγουδάνε το κορόιδο Μουσολίνι και σου λένε για τον τουρκικό ζυγό....μη μιλήσω για γεωγραφία κλπ κλπ...γιατί στα άλλα λίγο πολύ κάτι πιανουν...
Ξεχνάς μια σημαντική παράμετρο για τους παππούδες μας. Την βιτσα

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξαφάνιση εξετάσεων. Μπορείτε να βοηθήσετε;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 11, 2021, 10:32:32 πμ »
..που ρωτάς τα παιδιά τι γιορτάζουμε 25 Μαρτίου η 28 Οκτωβρίου και δεν ξέρουν να σου πουν ...ούτε από τα τραγούδια που λένε στις σχολικές γιορτές δεν υποψιάζονται τι γιορτάζουμε ..ακόμα και τα τραγούδια παπαγαλια τα λένε...τραγουδάνε το κορόιδο Μουσολίνι και σου λένε για τον τουρκικό ζυγό....μη μιλήσω για γεωγραφία κλπ κλπ...γιατί στα άλλα λίγο πολύ κάτι πιανουν...
Εντάξει, αυτό δεν έχει να κάνει με καθαρή έλλειψη γνώσης, (αν είναι δυνατόν!) αλλά με ένα άλλο φαινόμενο.
Έχω παρατηρήσει ότι όσο φορτώνουμε ένα συμβάν με έναν τελετουργικό εορτασμό, τόσο υποβαθμίζουμε την ουσία αυτού του συμβάντος στο μυαλό του κόσμου.
Δες 25η Μαρτίου, 28η Οκτωβρίου, παρελάσεις, εορτασμοί, ποιήματα, τραγούδια, κ.λπ. Τα παιδιά αλλά και οι ενήλικες αρχίζουν να σκέφτονται περισσότερο τι θα φορέσουν στην παρέλαση, που θα βρουν μπλε πλισέ φούστα ή μαύρα παπούτσια, πώς θα τραγουδήσουν, τι ποιήμα θα πουν, κ.λπ. και ξαφνικά αναλώνεται η σκέψη τους σ’ αυτές τις λεπτομέρειες και όχι στην ουσία των γεγονότων.
Κάπως έτσι δεν λειτουργούν και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, όπου ως γιορτές έχουν ταυτιστεί στο μυαλό μας με τα τελετουργικά τους και όχι με την ουσία τους;
Με λίγα λόγια αν θέλεις να κάνεις μια ομάδα ανθρώπων να χάσει κάθε επαφή με την ουσία ενός γεγονότος, οργάνωσε μια μεγαλεπίβολη γιορτή, με ανούσιες λεπτομέρειες που να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο. Σίγουρη συνταγή.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.