*

Αποστολέας Θέμα: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 29898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:28:41 μμ »
Χάσιμο! Το δήλωσε και ο ίδιος ο επιμορφωτής. Κάποιοι ετοιμάζονται να τον καταγγείλουν φανταστείτε! Μας έλεγε απαράδεκτα πράγματα. Δεν θα αναπτύξω. Άσχετος και κουτοπόνηρος. Είστε τυχεροί! Δεν ξέρω αν θα παρακολουθήσω. Αν και αυτό θέλει αυτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:57:18 μμ »
Ο δικός μας επιμορφωτής είναι πραγματικά πολύ καλός. Θεωρώ ότι αυτά που μαθαίνουμε αξίζουν τον χρόνο που αφιερώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:31:02 μμ »
Ευτυχώς είμαι σε ομάδα με  πολύ κατατοπισμένη  επιμορφώτρια. Προσπαθεί να απαντά σε όλες τις ερωτήσεις, ενθαρρύνει να παρουσιάζονται καλές πρακτικές και γενικά είναι πολύ συνεργάσιμη. Το μόνο αρνητικό (για εμένα) είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των επιμορφούμενων είναι από άλλη ειδικότητα με εντελώς διαφορετικές ανάγκες στη διδασκαλία,  που χρησιμοποιεί εντελώς διαφορετικά ψηφιακά εργαλεία και αυτό δεν βοηθάει τους (ελάχιστους) υπόλοιπους.
Μέχρι στιγμής η ταχύρρυθμη επιμόρφωση ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας ή τη θεωρείτε χάσιμο χρόνου;
Για όσους έκαναν μείζον πρόγραμμα επιμόρφωσης ή/και ΤΠΕ β1/β2 είναι παντελώς χάσιμο χρονου

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:08:13 μμ »
Στην 4ΤΕ ξεκινάω να γράψω ένα σενάριο:
Έναυσμα:
1) Γιατί τα δάπεδα σε παιδικές χαρές είναι από «μαλακές» πλάκες (δάπεδα ασφαλείας) Οι μαθητές απαντούν στον τοίχο της κυψέλης.
2) Ένα τάνκερ κλείνει τις μηχανές του ακόμη και 25 χιλιόμετρα πριν να φτάσει στον προορισμό του. Γιατί; Οι μαθητές απαντούν με polling ή ένας εκπρόσωπός τους μετά από Breakout sessions  του WEBEX
 ...........
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΘΑ ΔΙΔΑΞΩ:
Θέμα 16106 (νήμα σε σώμα, πλαστική)                                                             
Σώμα μάζας Μ = 4 kg είναι δεμένο στην άκρη νήματος μήκους L = 1 m και ισορροπεί κατακόρυφα. Κάποια στιγμή ανυψώνουμε το σώμα, σε κατακόρυφη απόσταση Η = 45 cm από την αρχική του θέση, και το αφήνουμε ελεύθερο.
Δ1. Υπολογίστε την ταχύτητα που έχει το σώμα μάζας Μ όταν περνά από την κατακόρυφο.                                                                                       
Δ2. Τη στιγμή που το σώμα μάζας M διέρχεται από την κατακόρυφο, δεύτερο σώμα μάζας m = 0,5 kg κινούμενο οριζόντια και αντίθετα από το σώμα μάζας M σφηνώνεται σε αυτό, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί συσσωμάτωμα. Ποια πρέπει να είναι η ταχύτητα του σώματος μάζας m ώστε το συσσωμάτωμα να παραμείνει ακίνητο αμέσως μετά την κρούση;                                               
Δ3. Υπολογίστε τη μεταβολή του μέτρου της δύναμης που ασκεί το νήμα στο σώμα μάζας Μ και στο συσσωμάτωμα αμέσως πριν και αμέσως μετά την κρούση.                                                                           
Δ4. Με ποια ταχύτητα θα πρέπει να κινείται το σώμα μάζας m πριν από την κρούση, ώστε το συσσωμάτωμα που θα προκύψει να κινηθεί αμέσως μετά την κρούση στην ίδια κατεύθυνση με αυτή που κινούταν το σώμα μάζας M πριν την κρούση και να φθάσει σε θέση που να σχηματίζει με την κατακόρυφο γωνία θ, για την οποία συν θ = 0,8 ; Δίνεται : g = 10 m / s2.                                          Η αντίσταση του αέρα θεωρείται αμελητέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 22, 2021, 06:46:56 μμ »
Μεγάλη παρωδία κ σε εμάς! Τεράστιο χάσιμο χρόνου... Οι δε συνάδελφοι μεγαλύτερης ηλικίας "πετάγονται" σαν παιδακια δημοτικου για απορίες... Κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 22, 2021, 08:52:39 μμ »
Για όσους έκαναν μείζον πρόγραμμα επιμόρφωσης ή/και ΤΠΕ β1/β2 είναι παντελώς χάσιμο χρονου

Έχω παρακολουθήσει το ΤΠΕ Β1 εξ αποστάσεως. Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, το παρόν ταχύρυθμο είναι αρκετά αποτελεσματικότερο διότι είναι καλύτερα προσαρμοσμένο στις συγκεκριμένες ανάγκες και μέσα που χρησιμοποιούνται τώρα στην ΕξΑΕ (Webex, e-class, e-me). Τότε (είχα παρακολουθήσει  το εξ αποστάσεως μοντέλο)  είμαστε ακόμα περισσότερες άσχετες μεταξύ μας ειδικότητες στην ομάδα και όλα πήγαιναν καλά στη συνεργασία μας. Στα τελευταία μαθήματα, μόνο, κάποιες φορές γινόταν βαβέλ, καθώς η επιμορφώτρια αν και έμπειρη, τεχνογνώστρια και καλοπροαίρετη, δεν μπορούσε να κατανοήσει πάντα εκείνα που παρουσιάζαμε. Τότε χανόταν πολύτιμος χρόνος με το να εξηγούμε ο ένας στον άλλον και όλοι μαζί σε εκείνη, με ποιον τρόπο συνδέονται οι προτάσεις μας με το ΑΠΣ του κάθε μαθήματος.
Και με την παρούσα κατάσταση, ακόμα να δώσουμε εξετάσεις (αν και μάλλον δεν με απασχολεί)... 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2021, 03:34:03 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 22, 2021, 08:55:33 μμ »
Χάσιμο! Το δήλωσε και ο ίδιος ο επιμορφωτής. Κάποιοι ετοιμάζονται να τον καταγγείλουν φανταστείτε! Μας έλεγε απαράδεκτα πράγματα. Δεν θα αναπτύξω. Άσχετος και κουτοπόνηρος. Είστε τυχεροί! Δεν ξέρω αν θα παρακολουθήσω. Αν και αυτό θέλει αυτός.

Άσε τι θέλει αυτός, μην επηρεάζεσαι  και δες τι είναι καλύτερο για το δικό σου όφελος. Δεν μπορεί να σας υποχρεώσει να κάνετε κάτι για το οποίο δεν είστε ευχαριστημένοι.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 03, 2021, 08:30:00 πμ »
Αυτοί κάνουν οτι μας επιμορφώνουν , εμείς κάνουμε ότι επιμορφωνόμαστε !!!

Κλαίω τις 5 ώρες που έχω ήδη παρακολουθήσει αλλά δεν γίνεται να μην συνεχίσω ( και να χάσω το χαρτί για 2 παρακολουθήσεις ).

Δεν έμαθα τίποτα ( μα εντελώς τίποτα ).

Σχεδόν "κλαίει" να συνεχίσουμε να παρακολουθήσουμε και να στείλουμε ένα ότι να είναι ( θα μας δώσει σε όλους πιστοποίηση ).

Θα βρώ μια εργασία να κάνω κοπυ παιστ και θα κάτσω μονος μου ( ως συνήθως ) να μάθω το e-me.

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 03, 2021, 09:09:20 πμ »
Αυτοί κάνουν οτι μας επιμορφώνουν , εμείς κάνουμε ότι επιμορφωνόμαστε !!!

Κλαίω τις 5 ώρες που έχω ήδη παρακολουθήσει αλλά δεν γίνεται να μην συνεχίσω ( και να χάσω το χαρτί για 2 παρακολουθήσεις ).

Δεν έμαθα τίποτα ( μα εντελώς τίποτα ).

Σχεδόν "κλαίει" να συνεχίσουμε να παρακολουθήσουμε και να στείλουμε ένα ότι να είναι ( θα μας δώσει σε όλους πιστοποίηση ).

Θα βρώ μια εργασία να κάνω κοπυ παιστ και θα κάτσω μονος μου ( ως συνήθως ) να μάθω το e-me.
Ευτυχώς δηλαδή που δεν το παρακολούθησα! Τα μάτια μου δεν αντέχουν άλλο την οθόνη του υπολογιστή! Συν το ότι και αυτό το διάστημα πάλι κάνω τηλεκπαίδευση λόγω κρουσμάτων που υπάρχουν στο σχολείο! Οπότε δεν αντέχω άλλο την οθόνη ούτε το καθισιό μπροστά σε αυτήν! Έπαθε η μέση, δε θα πάθουν και τα μάτια μου!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 03, 2021, 11:36:06 μμ »
Ευτυχώς, τέλειωσε και αυτό. Αν και με βοήθησε στο θέμα εξοικείωσης με τις πλατφόρμες της τηλεκπαίδευσης και η επιμορφώτρια ήταν ευσυνείδητη και ενημερωμένη, το βρήκα πρόχειρο και ανοργάνωτο. Καμία σχέση, επίσης,  με την ειδικότητά μου, σε αυτό το κομμάτι δεν μου προσέφερε κάτι νέο.
Μια μας έλεγαν έτσι θα κάνετε το σενάριο, μία αλλιώς. Ράβε-ξήλωνε με τα templates.  Στο τέλος μας υποχρέωσαν να συμπληρώσουμε στο τελευταίο μάθημα και δύο τελικά  ερωτηματολόγια λέγοντας ότι έπρεπε να βάλουμε τον ίδιο κωδικό με το ερωτηματολόγιο εισόδου (που οι περισσότεροι τον είχαμε ξεχάσει). Έγινε ένα μπάχαλο και τελικά από το helpdesk μας ενημέρωσαν ότι το πήραν πίσω (αλλιώς οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε  βεβαίωση). Τέλος καλό, όλα καλά. 

Αποσυνδεδεμένος zoe.gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 04, 2021, 08:54:29 μμ »
Ευτυχώς, τέλειωσε και αυτό. Αν και με βοήθησε στο θέμα εξοικείωσης με τις πλατφόρμες της τηλεκπαίδευσης και η επιμορφώτρια ήταν ευσυνείδητη και ενημερωμένη, το βρήκα πρόχειρο και ανοργάνωτο. Καμία σχέση, επίσης,  με την ειδικότητά μου, σε αυτό το κομμάτι δεν μου προσέφερε κάτι νέο.
Μια μας έλεγαν έτσι θα κάνετε το σενάριο, μία αλλιώς. Ράβε-ξήλωνε με τα templates.  Στο τέλος μας υποχρέωσαν να συμπληρώσουμε στο τελευταίο μάθημα και δύο τελικά  ερωτηματολόγια λέγοντας ότι έπρεπε να βάλουμε τον ίδιο κωδικό με το ερωτηματολόγιο εισόδου (που οι περισσότεροι τον είχαμε ξεχάσει). Έγινε ένα μπάχαλο και τελικά από το helpdesk μας ενημέρωσαν ότι το πήραν πίσω (αλλιώς οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε  βεβαίωση). Τέλος καλό, όλα καλά.

καλησπερα.
και εγω τελειωσα με τα μαθηματα, εστειλα την εργασια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση ουτε βαθμολογια.
με το ερωτηματολογιο το ιδιο εγινε και σε εμας (ζητουσαν τον ιδιο κωδικο που κανεις δεν θυμοταν).
εσεις πηρατε απαντηση η βαθμολογια στην εργασια;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 04, 2021, 09:13:22 μμ »
zoe.gr,
δες τα μηνύματά σου. Έχεις p.m.

Αποσυνδεδεμένος zoe.gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 04, 2021, 09:44:19 μμ »
zoe.gr,
δες τα μηνύματά σου. Έχεις p.m.

 :) ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ταχύρρυθμη Επιμόρφωση στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 04, 2021, 11:17:55 μμ »
Εμείς δεν παραδώσαμε ακόμη το σενάριο. Καλή θα έλεγα η επιμορφώτρια σε γενικές γραμμές αλλά σε κάποιες στιγμές της λέμε κάποιοι από μας πού βρίσκεται αυτό που ψάχνει στο  Webex εκείνη τη στιγμή.   :D Δε μελετώ το υλικό λόγω έλλειψης χρόνου. Παρακολουθώ τις διαδικτυακές συναντήσεις κι έχω μάθει κάποια πράγματα που δε γνώριζα και για την e-me και για την e-class. Το σενάριο μου φαίνεται παιχνιδάκι με τις σπουδές και επιμορφώσεις που έχω. Έχω κάνει άπειρα πολύ πιο πολύπλοκα ως τώρα. Άλλοι συνάδελφοι όμως είναι σε πανικό μιας και οι έννοιες κλειδιά της αντεστραμμένης τάξης, εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και σε κάποιες περιπτώσεις σύγχρονης παιδαγωγικής θα έλεγα τους είναι άγνωστες με αποτέλεσμα να ρωτάνε συνεχώς για το σενάριο που πρέπει να υποβληθεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.