*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!  (Αναγνώστηκε 3893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« στις: Μάρτιος 17, 2021, 03:42:41 μμ »
Καλησπέρα και καλή υπομονή να ευχηθώ αρχικά σε όλους, αυτούς τους δύσκολους καιρούς. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πληροφορίες ή και την άποψή σας για ένα μεταπτυχιακό που ενδιαφέρομαι. Ονομάζεται ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ. Ως εκπαιδευτικός θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε ότι υπάρχει συνάφεια με την εκπαίδευση και τη διδασκαλία και αν θεωρείτε ότι ανοίγει κάποιους νέους δρόμους ως προς το ζήτημα της σταδιοδρομίας. Δε με ενδιαφέρει να κάνω ένα μεταπτυχιακό "για να το κάνω για τα μόρια". Πέραν του να μάθω θα ήθελα να βρω και τρόπους να ανοίξω νέες πόρτες. Οποιαδήποτε σκέψη ή πληροφορία είναι χρήσιμη. Να είστε καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2021, 05:15:49 μμ »
Κανένας άποψη περί του ζητήματος;;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2021, 05:31:10 μμ »
Δεν μας είπες την ειδικότητά σου. Διδάσκεις ήδη σε δημόσιο σχολείο; Έχεις παιδαγωγική επάρκεια;
Αν δεν έχεις παιδαγωγική επάρκεια, τότε αυτό το μεταπτυχιακό ίσως είναι μια καλή επιλογή.
Το ότι τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά και γίνονται στην Καβάλα το έχεις λάβει υπόψη σου;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2021, 05:42:15 μμ »
Καλησπέρα και καλή υπομονή να ευχηθώ αρχικά σε όλους, αυτούς τους δύσκολους καιρούς. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πληροφορίες ή και την άποψή σας για ένα μεταπτυχιακό που ενδιαφέρομαι. Ονομάζεται ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ. Ως εκπαιδευτικός θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε ότι υπάρχει συνάφεια με την εκπαίδευση και τη διδασκαλία και αν θεωρείτε ότι ανοίγει κάποιους νέους δρόμους ως προς το ζήτημα της σταδιοδρομίας. Δε με ενδιαφέρει να κάνω ένα μεταπτυχιακό "για να το κάνω για τα μόρια". Πέραν του να μάθω θα ήθελα να βρω και τρόπους να ανοίξω νέες πόρτες. Οποιαδήποτε σκέψη ή πληροφορία είναι χρήσιμη. Να είστε καλά.

Αν δεν θελεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο μονο για να το κανεις, τοτε να κανεις κατι που σου ανοιγει πορτες σε αλλο δρομο.
Αυτη ειναι η αποψη μου..
ΥΓ
τι ειδικοτητα εισαι οπως λεει και ο συναδελφος Lasid;
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Diorisimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 EAE
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2021, 06:26:23 μμ »
Κανένας άποψη περί του ζητήματος;;;
Όπως ρώτησαν και προηγουμένως, παίζει ρόλο ποια είναι η ειδικότητά σου.
Εγώ, για παράδειγμα, είμαι ΠΕ02 (Φιλόλογος). Λόγω του ότι η ειδικότητά μου είναι πολυπληθής, με περιορισμένες προοπτικές
 έκανα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και άνοιξα ακόμα μια ''πόρτα'' στην εκπαίδευση. Επειδή όμως κανένας δεν εγγυάται διορισμό απλά κάνοντας μεταπτυχιακό, αποφάσισα να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό σε άλλο κλάδο για να ανοίξω μια διαφορετική ''πόρτα'' και αυτό το διάστημα ολοκληρώνω το ΜΒΑ του ΕΑΠ.
Οι παράμετροι για την επιλογή ενός μεταπτυχιακού είναι αρκετές και ιδιαίτερα για τους εκπαιδευτικούς χρειάζεται ώριμη σκέψη για να γίνει η κατάλληλη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2021, 06:43:17 μμ »
Είμαι ιστορικός και έχω κάνει ήδη ένα μεταπτυχιακό στην ειδική εκπαίδευση. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δε με πειράζουν τα μαθήματα που είναι δια ζώσης. Απλά με ενδιαφέρει να εμπλουτίσω τους ορίζοντές μου, αλλά και να ανοίξω και κάποιον νέο δρόμο μελλοντικά. Μου τράβηξε την προσοχή το ζήτημα των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2021, 06:56:06 μμ »
Μεταπτυχιακό με συνάφεια ή ειδικής αγωγής; Και εγώ αυτό σκέφτομαι διότι είμαι αναπληρώτρια Νηπιαγωγός αλλά έχω μεταπτυχιακό σε Βυζαντινά. Τί προτείνετε; Σεμινάριο ειδικής τελειώνω σε δυο μήνες. Να πάω Ειδική εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό αναγκαστικά;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2021, 12:41:01 πμ »
Είμαι ιστορικός και έχω κάνει ήδη ένα μεταπτυχιακό στην ειδική εκπαίδευση. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δε με πειράζουν τα μαθήματα που είναι δια ζώσης. Απλά με ενδιαφέρει να εμπλουτίσω τους ορίζοντές μου, αλλά και να ανοίξω και κάποιον νέο δρόμο μελλοντικά. Μου τράβηξε την προσοχή το ζήτημα των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία.

Κάτι παρόμοιο είναι και αυτό το ΠΜΣ από το ΔΙΠΑΕ στη Θεσσαλονίκη. Δες το μπορεί να σε ενδιαφέρει:
https://www.eduguide.gr/grad/program/diethnes-panepistimio-psifiakes-kai-ipies-deksiotites-stis-epistimes-tis-agogis,2754

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2021, 01:04:11 πμ »
Κάτι παρόμοιο είναι και αυτό το ΠΜΣ από το ΔΙΠΑΕ στη Θεσσαλονίκη. Δες το μπορεί να σε ενδιαφέρει:
https://www.eduguide.gr/grad/program/diethnes-panepistimio-psifiakes-kai-ipies-deksiotites-stis-epistimes-tis-agogis,2754

Το έχω δει! Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2021, 09:04:19 πμ »
Όπως ρώτησαν και προηγουμένως, παίζει ρόλο ποια είναι η ειδικότητά σου.
Εγώ, για παράδειγμα, είμαι ΠΕ02 (Φιλόλογος). Λόγω του ότι η ειδικότητά μου είναι πολυπληθής, με περιορισμένες προοπτικές
 έκανα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή και άνοιξα ακόμα μια ''πόρτα'' στην εκπαίδευση. Επειδή όμως κανένας δεν εγγυάται διορισμό απλά κάνοντας μεταπτυχιακό, αποφάσισα να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό σε άλλο κλάδο για να ανοίξω μια διαφορετική ''πόρτα'' και αυτό το διάστημα ολοκληρώνω το ΜΒΑ του ΕΑΠ.
Οι παράμετροι για την επιλογή ενός μεταπτυχιακού είναι αρκετές και ιδιαίτερα για τους εκπαιδευτικούς χρειάζεται ώριμη σκέψη για να γίνει η κατάλληλη επιλογή.

     Καλημέρας σας κ απο μένα, είμαι Φιλόλογος τελείωσα το 2018, κ τωρα βλεπω λογω της κατάστασης, το μεταπτυχιακό Διδασκαλία της Ελληνικής σαν 2η ξένη γλώσσα.Θα έχω αποκατάσταση αργότερα σε ΔΥΕΠ!; Επίσης προσανατολίζομαι κάποια στιγμή και για το εξωτερικό για εστίες διδασκαλίας κλπ. απασχόληση. Πείτε μου την γνώμη σας ευχαριστώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2021, 09:05:51 πμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2021, 10:25:28 πμ »

     Καλημέρας σας κ απο μένα, είμαι Φιλόλογος τελείωσα το 2018, κ τωρα βλεπω λογω της κατάστασης, το μεταπτυχιακό Διδασκαλία της Ελληνικής σαν 2η ξένη γλώσσα.Θα έχω αποκατάσταση αργότερα σε ΔΥΕΠ!; Επίσης προσανατολίζομαι κάποια στιγμή και για το εξωτερικό για εστίες διδασκαλίας κλπ. απασχόληση. Πείτε μου την γνώμη σας ευχαριστώ!!
Για Ελλάδα, φιλόλογος καλό μου με πτυχίο 2018 κ με 35,000 στο πίνακα σου , αν δεν αλλάξει το σύστημα διορισμών να μπει γραπτός ΑΣΕΠ, μάλλον πρέπει να κάνεις 2ρο πτυχίο αντι για μεταπτυχιακό . 35,000 ουσιαστικά είναι επετηρίδα κ τώρα 2 χρόνια έχουν ξαμοληθεί κ αγοράζουν απο προφισιενσι μεχρι κ διδακτορικά από γειτονικές χώρες, πώς θα τους ανταγωνιστείς όλους αυτούς για να είμαστε κ ρεαλιστές δλδ. Για εξωτερικό οκ , για εσωτερικό, κατατακτηριες μαλλον .

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2021, 10:41:36 πμ »

     Καλημέρας σας κ απο μένα, είμαι Φιλόλογος τελείωσα το 2018, κ τωρα βλεπω λογω της κατάστασης, το μεταπτυχιακό Διδασκαλία της Ελληνικής σαν 2η ξένη γλώσσα.Θα έχω αποκατάσταση αργότερα σε ΔΥΕΠ!; Επίσης προσανατολίζομαι κάποια στιγμή και για το εξωτερικό για εστίες διδασκαλίας κλπ. απασχόληση. Πείτε μου την γνώμη σας ευχαριστώ!!

Mέχρι στιγμής στις ΔΥΕΠ προσλαμβάνουν χωρίς κανένα πρόσθετο κριτήριο, μόνο βάσει της σειράς στον πίνακα. Τώρα τι θα κάνουν στο μέλλον δεν το ξέρουμε. Αν σου αρέσει το αντικείμενο και ούτως ή άλλως θέλεις να κάνεις ένα μεταπτυχιακό, να το κάνεις. Βέβαια και ό,τι άλλο μπορείς να κάνεις να το προσπαθήσεις επίσης  :)

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:40:55 μμ »
Θεωρείτε γενικά ότι ένα τέτοιο μεταπτυχιακό έχει να δώσει εφόδια σε ´εναν εκπαιδευτικό; Και αν γενικά θα του φανεί χρήσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Diorisimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 EAE
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για μεταπτυχιακό Sos!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2021, 04:58:02 μμ »
Θεωρείτε γενικά ότι ένα τέτοιο μεταπτυχιακό έχει να δώσει εφόδια σε ´εναν εκπαιδευτικό; Και αν γενικά θα του φανεί χρήσιμο;

Σίγουρα ένα μεταπτυχιακό, εφόσον είναι καλό, θα σου δώσει εφόδια. Γενικά ρίξε μια ματιά στα προγράμματα σπουδών πριν κάνεις κάποια αίτηση, ώστε να δεις ποιο σε καλύπτει ως προς τους στόχους σου. Από την άλλη, όπως σωστά ανέφερε και η Δάφνη87, σε έναν κορεσμένο κλάδο με ελάχιστους μόνιμους διορισμούς, όπως αυτός των φιλολόγων, θα ήταν καλύτερο να έκανες δεύτερο πτυχίο. Εγώ προσωπικά, όπως σου έγραψα και λίγες μέρες πριν, αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό σε έναν εντελώς διαφορετικό κλάδο για να έχω εναλλακτική σε περίπτωση που εγκαταλείψω οριστικά το όνειρο του διορισμού. Όντας 32 και με οικογένεια, αυτό ήταν το περισσότερο που θα μπορούσα να κάνω. Αν ήμουν νεότερος σίγουρα θα εξέταζα σοβαρά την επιλογή του δεύτερου πτυχίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.