*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 292756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #462 στις: Απρίλιος 13, 2021, 04:37:15 μμ »
Θα εμβολιαστούνε πριν τη λήξη της περιόδου διότι παίζουμε σε τρία ταμπλό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #463 στις: Απρίλιος 13, 2021, 04:59:01 μμ »
ΠΟΕΔΗΝ: Γιατρός που είχε εμβολιαστεί βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό (δούλευε σε εμβολιαστικό κέντρο)
https://www.cnn.gr/ellada/story/261687/poedhn-giatros-poy-eixe-emvoliastei-vrethike-thetikos-ston-koronoio?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1EkhzGaoEJqqhBLB06SbH_qjXgc1a3-_-WBuTtO07gImrRyve5IfA3n-c#Echobox=1618145458
Ένας γιατρός βρέθηκε θετικός κάπου στην Ελλάδα. Τρομερή είδηση!
Τα εμβόλια έχουν ποσοστό επιτυχίας έως 90%. Αυτό πέρασε στα ψιλά για κάποιους!
Αν οι περισσότεροι είχαμε τέτοιες λογικές ούτε διορισμούς θα βλέπαμε στην πολύπαθη εκπαίδευση. Θα βλέπαμε νέο μνημόνιο! Και αυτό εφόσον δεν μας έπιανε βαριά ο COVID-19.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #464 στις: Απρίλιος 13, 2021, 06:42:13 μμ »
Ένας γιατρός βρέθηκε θετικός κάπου στην Ελλάδα. Τρομερή είδηση!
Τα εμβόλια έχουν ποσοστό επιτυχίας έως 90%. Αυτό πέρασε στα ψιλά για κάποιους!
Αν οι περισσότεροι είχαμε τέτοιες λογικές ούτε διορισμούς θα βλέπαμε στην πολύπαθη εκπαίδευση. Θα βλέπαμε νέο μνημόνιο! Και αυτό εφόσον δεν μας έπιανε βαριά ο COVID-19.
Ο γιατρός αυτός ήταν σε εμβολιαστικό κέντρο και όχι κάπου στη Ελλάδα. Δηλαδή πιθανών μετέδιδε τον ιο στο νοσοκομείο. Στο ρεπορτάζ λέει (https://www.cnn.gr/ellada/story/261687/poedhn-giatros-poy-eixe-emvoliastei-vrethike-thetikos-ston-koronoio?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1EkhzGaoEJqqhBLB06SbH_qjXgc1a3-_-WBuTtO07gImrRyve5IfA3n-c#Echobox=1618145458) "Μάλιστα, κατά τον κ. Γιαννάκο, οι εμβολιασμοί στο κέντρο Υγείας Ναυπάκτου συνεχίστηκαν και το απόγευμα της Παρασκευής, χωρίς απολύμανση –παρότι αυτό προβλέπει το υγειονομικό πρωτόκολλο." Ψιλά γράμματα" για κάποιους. Αυτοί που μας κουνάνε το δάχτυλο και μας λένε "δε τηρείτε τα μέτρα" είναι οι πρώτοι που δε τα τηρούν. Γιατί άραγε; Το ποσοστό 90% τι σημαίνει; Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων με κρούσματα κορονοϊου είναι με πολύ ελαφρά συμπτώματα. Η θνητότητα του είναι 0,2%, ενώ για τις ηλικίες εώς 50 ετών μόλις 0,02%. (https://www.tanea.gr/2020/10/22/health/poia-einai-i-thnisimotita-apo-tin-covid-19-poso-apotelesmatika-einai-ta-metra-pou-lamvanontai/) Τίποτε το τρομερό δηλαδή. Πράγματι με τα λοκντάουν θα δούμε πολλά μνημόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2021, 07:10:39 μμ από Aiantas91 »

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #465 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:53:00 μμ »
Μία ερώτηση θέλω να θέσω.Εμβολιάστηκα χτες πρώτη δόση από τα αδιάθετα.Πώς θα γίνει ενημέρωση για τη
δεύτερη δόση; Υπ'όψη έκανα της Φάιζερ που λογικά σε τρεις βδομάδες είναι η δεύτερη δόση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #466 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:54:11 μμ »
Ηράκλειο εμβολιαστηκε κάνεις??

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #467 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:09:25 μμ »
Ηράκλειο εμβολιαστηκε κάνεις??
μέχρι 22/3/1964 λένε στη σελίδα τους

Μία ερώτηση θέλω να θέσω.Εμβολιάστηκα χτες πρώτη δόση από τα αδιάθετα.Πώς θα γίνει ενημέρωση για τη
δεύτερη δόση; Υπ'όψη έκανα της Φάιζερ που λογικά σε τρεις βδομάδες είναι η δεύτερη δόση
άντε ντε και δική μου απορία...Πιστεύω πως έχουν ενιαίο τρόπο παρακολούθησης των εμβολιασμών. Μπορεί να μας καλέσουν βάση άλλης κατηγορίας και να κάνουμε άλλο ένα και τελευταίο για αυτή τη σεζόν...

Ο γιατρός αυτός ήταν σε εμβολιαστικό κέντρο και όχι κάπου στη Ελλάδα. Δηλαδή πιθανών μετέδιδε τον ιο στο νοσοκομείο. Στο ρεπορτάζ λέει (https://www.cnn.gr/ellada/story/261687/poedhn-giatros-poy-eixe-emvoliastei-vrethike-thetikos-ston-koronoio?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1EkhzGaoEJqqhBLB06SbH_qjXgc1a3-_-WBuTtO07gImrRyve5IfA3n-c#Echobox=1618145458) "Μάλιστα, κατά τον κ. Γιαννάκο, οι εμβολιασμοί στο κέντρο Υγείας Ναυπάκτου συνεχίστηκαν και το απόγευμα της Παρασκευής, χωρίς απολύμανση –παρότι αυτό προβλέπει το υγειονομικό πρωτόκολλο." Ψιλά γράμματα" για κάποιους. Αυτοί που μας κουνάνε το δάχτυλο και μας λένε "δε τηρείτε τα μέτρα" είναι οι πρώτοι που δε τα τηρούν. Γιατί άραγε; Το ποσοστό 90% τι σημαίνει; Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων με κρούσματα κορονοϊου είναι με πολύ ελαφρά συμπτώματα. Η θνητότητα του είναι 0,2%, ενώ για τις ηλικίες εώς 50 ετών μόλις 0,02%. (https://www.tanea.gr/2020/10/22/health/poia-einai-i-thnisimotita-apo-tin-covid-19-poso-apotelesmatika-einai-ta-metra-pou-lamvanontai/) Τίποτε το τρομερό δηλαδή. Πράγματι με τα λοκντάουν θα δούμε πολλά μνημόνια.
Αίαντα, δεν υπάρχει λογική στο πως προβάλλεις τα στοιχεία. Η θνησιμότητα δεν είναι σταθερή και δεν είναι μόνοι αυτοί που πεθαίνουν είναι και ένα μεγάλο ποσοστό που τους μένουν κουσούρια. Δεν είναι τυχαίος ο τρόπος αντιμετώπισης από όλες τις χώρες με λοκ ντάουν παντού και όσες δεν το έκαναν είχαν και έχουν πολλούς νεκρούς έως να εμβολιάσουν τον πληθυσμό.

Στην Ελλάδα κινδυνεύουμε για λίγες εβδομάδες να χάσουμε πολλά. Ποιος θα ρθει εδώ για τουρισμό αν στα νοσοκομεία θα διαλέγουν μετά το Πάσχα ποιον να υποστηρίξουν και ποιον όχι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #468 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:13:56 μμ »
@sikat δεν σου είπαν αυτομάτως;
αν ήταν ακυρωμένο ραντεβού, η θέση υπάρχει ήδη, έπρεπε να σου το είχαν πει.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν κατάλαβα ότι αδιάθετες δόσεις μάλλον είναι ανοιγμένα φιαλίδια που δεν πρέπει να μείνουν για άλλη μέρα. Πώς σου κλείνουν άλλο ραντεβού αν δεν έχουν εξασφαλισμένη τη δοση;
Λετε να είναι κι αυτό φιάσκο κ να μας αφήσουν μισό εμβολιασμένους κ να χαιρόμαστε άδικα;


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #469 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:26:31 μμ »
@sikat δεν σου είπαν αυτομάτως;
αν ήταν ακυρωμένο ραντεβού, η θέση υπάρχει ήδη, έπρεπε να σου το είχαν πει.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν κατάλαβα ότι αδιάθετες δόσεις μάλλον είναι ανοιγμένα φιαλίδια που δεν πρέπει να μείνουν για άλλη μέρα. Πώς σου κλείνουν άλλο ραντεβού αν δεν έχουν εξασφαλισμένη τη δοση;
Λετε να είναι κι αυτό φιάσκο κ να μας αφήσουν μισό εμβολιασμένους κ να χαιρόμαστε άδικα;
Δεν ήρθε η σειρά μου! Ελπίζω να μην είναι φιάσκο. Προσωπικά θα δηλώσω παντού για εμβολιασμό αλλά θα ελέγξω ώστε να κάνω το ίδιο εμβόλιο αν και νομίζω πως αυτό θα φαίνεται σε αυτούς και θα με παραπέμψουν οι ίδιοι στο δεύτερο ίδιο εμβόλιο...

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #470 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:35:52 μμ »

  Μόλις τώρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό για την ημερομηνία ,ώρα και κωδικό της δεύτερης δόσης.Είναι στο ίδιο εμβολιαστικό κέντρο.Βέβαια είμαι γραμμένη και στην άυλη συνταγογράφηση αν και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο που είχα την ειδοποίηση

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #471 στις: Απρίλιος 13, 2021, 10:39:16 μμ »
  Μόλις τώρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό για την ημερομηνία ,ώρα και κωδικό της δεύτερης δόσης.Είναι στο ίδιο εμβολιαστικό κέντρο.Βέβαια είμαι γραμμένη και στην άυλη συνταγογράφηση αν και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο που είχα την ειδοποίηση
Άρα υπάρχει ενιαίο σύστημα. Σίγουρα έπαιξε ρόλο και η άυλη για να επισπευστεί η δεύτερη δόση...

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #472 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:18:52 πμ »
Έχει εξηγήσει κανείς επισημα πώς το συστημα θα ξερει οτι ειμαστε εκπ/οι για να κλεισουμε ραντεβου 21/4; Γιατι στην αϋλη συνταγογραφηση δεν αναφερει πεδίο επάγγελμα. Εχει καταλαβει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #473 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:33:08 πμ »
Έχει εξηγήσει κανείς επισημα πώς το συστημα θα ξερει οτι ειμαστε εκπ/οι για να κλεισουμε ραντεβου 21/4; Γιατι στην αϋλη συνταγογραφηση δεν αναφερει πεδίο επάγγελμα. Εχει καταλαβει κανείς;


Λογικά θα συνδεθεί η πλατφόρμα με το myschool ή όπου αλλού είναι τα στοιχεία μας συγκεντρωμένα, όπως έγινε με τη συνταγογράφηση των τεστ.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #474 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:34:50 πμ »
  Μόλις τώρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό για την ημερομηνία ,ώρα και κωδικό της δεύτερης δόσης.Είναι στο ίδιο εμβολιαστικό κέντρο.Βέβαια είμαι γραμμένη και στην άυλη συνταγογράφηση αν και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο που είχα την ειδοποίηση
Μήπως ανήκετε στην ηλικιακή ομάδα που εμβολιάζεται αυτό το διάστημα και δε μετράει αν είστε εκπαιδευτικός; Από 21 Απριλίου ανοίγει η πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #475 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:46:12 πμ »
Όχι είμαι 58 ετών

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.