*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293468 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #546 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:04:10 πμ »
Math efi για εξηγησε μου λιγο τι ειπε ο Χαρδαλιας σε αυτο το αποσπασμα βιντεο, ποτε το ειπε και για ποια περιπτωση;
Θα μας αρπαξουν τα παιδια μας με τη βια αν ειναι θετικα και θα τα κλεισουν σε ειδικες δομες; Ρωταει ενας γνωστος μου εισαγγελεας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #547 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:10:02 πμ »
Δεν είπα εγώ ποτέ τίποτα τέτοιο. Εσύ το λές. Εγώ μονο το βίντεο ανέβασα που μπορεις να το βρεις στο youtube. Τι τρομοκρατια ειναι αυτή με τον εισαγγελέα; Αναρρωτιέμαι γιατί άραγε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 12:38:00 πμ από math.efi »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #548 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:12:17 πμ »
Δεν είπα εγώ ποτέ τίποτα τέτοιο. Εσύ το λές. Εγώ μονο το βίντεο ανέβασα που μπορεις να το βρεις στο youtube. Τι τρομοκρατια ειναι αυτή με τον εισαγγελέα. Αναρρωτιέμαι γιατί άραγε...

Ααα! Ειιιπα κι εγω...  ;D ;D
Αντε καληνυχτα!

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #549 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:19:21 πμ »
Ααα! Ειιιπα κι εγω...  ;D ;D
Αντε καληνυχτα!
Καληνύχτα. Καλόν ύπνο... Γενικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 01:58:13 πμ από math.efi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:56:13 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #550 στις: Απρίλιος 17, 2021, 07:20:17 πμ »
Μονο με τα ανθρωπινα εκτρωθεντα εμβρυα εχεις ηθικο προβλημα ή και με οσα ζωντανα πλασματα του Θεου βασανιζονται/αρρωσταινουν/θανατωνονται για φαρμακα, καλλυντικα, πειραματα κλπ;
Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι...
Τί εύκολα που τους χαρακτηρίζεις όλους χωρίς να τους ξέρεις; Προφανώς για σένα τα σκυλιά και τα γατιά έχουν την ίδια αξία με τον άνθρωπο. Γι αυτό τσουβαλιάζεις και εξισώνεις τον φόνο του ανθρώπου με αυτό των σκύλων και των γάτων. Έχουν βέβαια και αυτά την αξία τους αλλά είναι πολύ κατώτερα του ανθρώπου που έχει αθάνατη ψυχή. Με τη δική σου λογική δε πιστεύω να προσβληθείς αν κάποιος σε πει "ζώο" (προσβλητική λέξη από αιώνες, προφανώς επειδή ο άνθρωπος ανέκαθεν θεωρούταν πολύ ανώτερος από τα ζώα). Θα είσαι μάλιστα και υποκριτής αφού για σένα είμαστε το ίδιο με τα ζώα. Είναι σα να μου λες  παράβαση του νόμου και το παράνομο παρκάρισμα και η ληστεία και τα ναρκωτικά και ο φόνος. Αφού κάποτε πάρκαρες παράνομα γιατί έχεις πρόβλημα με τα άλλα;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 07:34:40 πμ από Aiantas91 »

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #551 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:04:24 πμ »
"Το γεγονός, ότι στην χριστιανική παράδοση δεν αναγνωρίζεται στα ζώα αθάνατη ψυχή, πλασμένη κατά τη θεία εικόνα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα μεταχειριζόμαστε ως αντικείμενα που δεν αξίζουν τον σεβασμό μας."

"... άνθρωπος, ακριβώς επειδή δημιουργήθηκε κατά τη θεία εικόνα, «κυριαρχεί» επί των ζώων (πρβλ. Γεν. 1,27-28). Ως κυριαρχία, δεν εννοεί την αυθαίρετη εξουσία ή τη στυγνή εκμετάλλευση- αντιθέτως, η κυριαρχία την οποία μας εμπιστεύθηκε ο Θεός, είναι και αυτή κατά την εικόνα και ομοίωσή Του, δηλαδή θα πρέπει να αναπαράγουμε την αγαπητική φροντίδα και συμπάθεια του Θεού έναντι της δημιουργίας."

http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/catehism/theologia_zoi/themata.asp?cat=poim&NF=1&main=texts&file=23.htm

Και για πες το κατσικακι σ αρεσει να το σουβλιζεις γαλακτος ή μεγαλυτερο; Πως το τρωγαν στον Παραδεισο;


Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #552 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:10:55 πμ »
Και για να το κλεισω. Δε με νοιαζει αν θα κανεις το εμβολιο. Αλλα μη μας λες οτι δε θα το κανεις επειδη εισαι ηθικο αγορι.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #553 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:27:29 πμ »
Τί εύκολα που τους χαρακτηρίζεις όλους χωρίς να τους ξέρεις; Προφανώς για σένα τα σκυλιά και τα γατιά έχουν την ίδια αξία με τον άνθρωπο. Γι αυτό τσουβαλιάζεις και εξισώνεις τον φόνο του ανθρώπου με αυτό των σκύλων και των γάτων. Έχουν βέβαια και αυτά την αξία τους αλλά είναι πολύ κατώτερα του ανθρώπου που έχει αθάνατη ψυχή. Με τη δική σου λογική δε πιστεύω να προσβληθείς αν κάποιος σε πει "ζώο" (προσβλητική λέξη από αιώνες, προφανώς επειδή ο άνθρωπος ανέκαθεν θεωρούταν πολύ ανώτερος από τα ζώα). Θα είσαι μάλιστα και υποκριτής αφού για σένα είμαστε το ίδιο με τα ζώα. Είναι σα να μου λες  παράβαση του νόμου και το παράνομο παρκάρισμα και η ληστεία και τα ναρκωτικά και ο φόνος. Αφού κάποτε πάρκαρες παράνομα γιατί έχεις πρόβλημα με τα άλλα;
Πολλοί δεν καταφέρνουν να ξεπεράσουν το ζώον και παραμένουν ζώα! Η αθάνατη ψυχή είναι βέβαιον ότι υπάρχει και αφορά και οπλους τους ανθρώπους; Ή αναφέρεσαι στη μετεμψύχωση; Θα επιστρέψεις ως κατσαρίδα και δεν θα κινδυνεύεις από τον κορωνοιό πια.

Δεν κατανοώ την παρουσία σας εδώ μέσα. Δεν θα εμβολιαστείτε! Τέλος. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον που όπως λες δεν φέρει το διακριτικό στοιχείο της λογικής που τον ξεχωρίζει από τα ζώα, γιατί θα πήγαινε άδικα ο κόπος μου. Κι επειδή εσύ θεωρείς εμάς παράλογους και ανόητους και ζώα σε συμβουλεύω να μην γράφεις και ξαναγράφεις ματαίως.

Να θεσμοθετηθεί η απαγόρευση ή έστω η πληρωμή της νοσηλείας σε περίπτωση που τη χρειαστούν. Δεν γίνεται να καταλαμβάνεται μια μεθ με υπαιτιότητα του ιδίου. Είναι δίκαιο! Αφού υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι και ξημεροβραδιάζονται σε φόρουμ, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, βάιμπερ να τρομοκρατήσουν κόσμο και να πείσουν τους λειτουργικά αναλφάβητους συμπολίτες μας να μην εμβολιαστούν, πρέπει να θεωρήσουμε ότι είναι η πίστη τους και να τους αποκλείσουμε από ένα σύστημα που τονπληρώνουμε και το έχουμε ανάγκη! Για κάτι τέτοιους οι μεθ δεν μας φτάνουν.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #554 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:29:56 πμ »
Τα εμβόλια σώζουν περισσότερες από 3.5 εκατομμύρια ζωές παγκοσμίως κάθε χρόνο και προφυλάσσουν ακόμα περισσότερους ανθρώπους από νόσο ή ισόβια αναπηρία.
Για παράδειγμα η παρωτίτιδα που ενώ κάθε χρόνο αποτελούσε την αιτία για 152.209 θανάτους μόνο στις Η.Π.Α, πλέον καταγράφονται μόνο 236.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 09:47:29 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #555 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:31:45 πμ »
Δεν είπα εγώ ποτέ τίποτα τέτοιο. Εσύ το λές. Εγώ μονο το βίντεο ανέβασα που μπορεις να το βρεις στο youtube. Τι τρομοκρατια ειναι αυτή με τον εισαγγελέα; Αναρρωτιέμαι γιατί άραγε...
Ο εισαγγελέας τρομοκρατία; Από πότε; Εσύ τρομοκρατείς κι αυτό είναι έγκλημα! Σε συνδυασμό με τον απόπροσανατολισμό που επιχειρείς. Έγκλημα κι αυτό! Και πραγματικά δεν κατανοείς ότι απλώς έχεις καταντήσει γελοίος; Ενημερωνόμαστε μην ανησυχείς! Κράτα για τον εαυτό σου το τόσο φως.

 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #556 στις: Απρίλιος 17, 2021, 09:05:11 πμ »
Το 2018 κ εν μέσω του παγκόσμιου ανυιεμβολιαστικου ρεύματος κ έξαρσης της ιλαρας, στη Σαμόα πέθαναν δυο βρέφη αμέσως μετά το mmr. Μέχρι να γίνει γνωστή η αιτία, το εμβολιαστικο κλίμα εντάθηκε κ τον επόμενο χρόνο η κάλυψη βρεφών είχε πέσει στο 30%. (τελικά αποδείχτηκε ότι η νοσοκόμα αντί να αναμείξει με το διάλυμα, έβαλε αναισθητικό υγρό, μέχρι να μαθευτεί όμως αυτό, η ζημια είχε γίνει).

Επισκέπτης από τη Νέα Ζηλανδία έφερε τον ιό και ξέσπασε επιδημία. Μέσα σε λίγους μήνες, 80 θάνατοι, πάνω από τους μισούς σε παιδιά κάτω των 4 ετών. πανικός στον πληθυσμό εννοειται, εκστρατεία μαζικού εμβολιασμού, και πλέον τα ποσοστά έφτασαν σε πάνω από 90%. Η επιδημία έληξε περίπου όταν ξεκινούσαν οι ειδήσεις από τη Γουχαν.

Το 2019. Τρία χρόνια πριν. Είδηση που τη διαβάζεις κ νομίζεις ότι έγινε το 50.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #557 στις: Απρίλιος 17, 2021, 10:22:31 πμ »
Παιδιά εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται εδώ μέσα. Διαβάζω κάτι περίεργα, άσχετα πραγματα. Πχ γιατί δλδ ο άνθρωπος είναι ανώτερο ον? Ζώο είναι κ αυτός εξελικτικά. Επειδή σκέφτεται? Κ τα πρωτευοντα σκέφτονται πχ. Ασε που κανένα μα κανένα ζώο δεν έχει κακία κ δόλο. Εν αντιθέσει με πολλους ανθρώπους. Όμως... Τι σχέση έχει αυτό με το νημα εμβολιασμού?? Επίσης οκ, είμαστε ξεκαθαρα δυο ομάδες εντελώς διαφορετικές, γενικότερα. Από κοντά δε θα μπαίναμε καν στον κόπο να μιλήσουμε μεταξυ μας. Θα το κάνουμε από ένα φόρουμ?? Να γράφουν μόνο όσοι θέλουν να εμβολιαστουν για να συνεννοουμαστε. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι κ λιγο ξυνη τώρα, πειτε κ άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #558 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:01:24 πμ »
https://www.protothema.gr/greece/article/1115099/koronoios-ehase-ti-zoi-tis-35hroni-mitera-apo-ton-volo/

Πόσοι πέθαναν σήμερα από το εμβόλιο;

Πραγματικό γεγονός που έζησα το παρακάτω.

Μιλούσα με την παιδίατρο πριν καιρό και κάποια στιγμή της λέω για ένα ζευγάρι που είναι κοινοί φίλοι μας πως είναι φανατικοί κατά των εμβολίων. Μου λέει η παιδίατρος, ποιοι; Αυτοί έχουν κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια στα παιδιά τους. Μια επόμενη μερα ζητούσα με τον άνδρα του ζευγαριού και με το θάρρος της φιλικης πολύχρονης σχέσης τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό δηλαδή να δηλώνει πως τα εμβόλια είναι επικίνδυνα και κλπ. Μου λέει λοιπόν: Εγώ φίλε μου λέω ότι αρέσει στον κόσμο, είμαι επιχειρηματίας. Πράγματι είναι και μάλιστα ένας από τους πιο γνωστούς στο πιο τουριστικό μέρος της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #559 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:09:46 πμ »
Εγώ κρατάω αυτό που είπε, ότι δλδ αρέσει στον κόσμο να ακουει κατά των εμβολίων. Τραγικό. Λες κ είμαστε Μεσαίωνα. Εγκληματικό βασικά, κυριολεκτικά. Τόσο πολυ έχουν αυξηθεί αυτοί? Νομίζω παγκοσμιως το ηλίθιο κίνημα τους έχει παρει την κατιούσα παντως. Από περιστατικα σαν αυτό που είπε η Έσπερος. Αλλά κ από το ότι πχ το 2018 χάσαμε 140.000 ανεμβολιαστα παιδια απο ιλαρά. Ντρέπομαι κ μόνο που το γράφω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.