*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290802 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #644 στις: Απρίλιος 20, 2021, 04:37:46 μμ »
Το παν ειναι να εισαι γυμνασμενος και οχι κανας ανευθυνος
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/348070_self-test-minysi-kata-kathigiton-sti-larisa-basanistirio-test

Επειδή έχω κουραστεί με αυτό το θέατρο του παραλόγου, θα ήθελα απλά να ρωτήσω, έχετε συνειδητοποιήσει ότι οι άνθρωποι αυτοί που αναφέρονται στις ειδήσεις κατηγορούνται όχι γιατί δεν δέχτηκαν να κάνουν το τεστ αλλά γιατί δεν δέχτηκαν να παραστήσουν ότι έκαναν το τεστ;

Τα παιδιά στο σχολείο μας φέρνουν τις δηλώσεις και γελούν ειρωνικά όταν τους ρωτάμε αν το έκαναν εύκολα, αν τους δυσκόλεψε, κ.λπ. Κάποια υπογράφουν μόνα τους τις δηλώσεις, δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι το κάνουν. Κάποια παρουσιάζουν συμπτώματα την ίδια μέρα που ήρθαν με αρνητικό και καλά τεστ. Δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν το είχαν κάνει...Kάποια δεν παίρνουν καν το τεστ από το φαρμακείο, δεν το δηλώνουν καν στην πλατφόρμα αλλά δεν μπορούμε να το ελέγξουμε αφού γίνεται δεκτή μια απλή χειρόγραφη δήλωση. Παίζουμε κρυφτούλι με τις ψεύτικες δηλώσεις... αλλά κατά τα άλλα γίνεται τεράστιο θέμα στα κανάλια για δύο άτομα που απλά παραδέχτηκαν ότι δεν έκαναν το τεστ;

Τελικά το ζητούμενο είναι η ουσία, να γίνουν τα τεστ ή η συμμόρφωση με τον παραλογισμό, να δούμε μια δήλωση κι ας μην έχει τηρηθεί τίποτα σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:40 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #645 στις: Απρίλιος 20, 2021, 04:48:28 μμ »
Επειδή έχω κουραστεί με αυτό το θέατρο του παραλόγου, θα ήθελα απλά να ρωτήσω, έχετε συνειδητοποιήσει ότι οι άνθρωποι αυτοί που αναφέρονται στις ειδήσεις κατηγορούνται όχι γιατί δεν δέχτηκαν να κάνουν το τεστ αλλά γιατί δεν δέχτηκαν να παραστήσουν ότι έκαναν το τεστ;

Τα παιδιά στο σχολείο μας φέρνουν τις δηλώσεις και γελούν ειρωνικά όταν τους ρωτάμε αν το έκαναν εύκολα, αν τους δυσκόλεψε, κ.λπ. Κάποια υπογράφουν μόνα τους τις δηλώσεις, δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι το κάνουν. Κάποια παρουσιάζουν συμπτώματα την ίδια μέρα που ήρθαν με αρνητικό και καλά τεστ. Δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν το είχαν κάνει...Kάποια δεν παίρνουν καν το τεστ από το φαρμακείο, δεν το δηλώνουν καν στην πλατφόρμα αλλά δεν μπορούμε να το ελέγξουμε αφού γίνεται δεκτή μια απλή χειρόγραφη δήλωση. Παίζουμε κρυφτούλι με τις ψεύτικες δηλώσεις... αλλά κατά τα άλλα γίνεται τεράστιο θέμα στα κανάλια για δύο άτομα που απλά παραδέχτηκαν ότι δεν έκαναν το τεστ;

Τελικά το ζητούμενο είναι η ουσία, να γίνουν τα τεστ ή η συμμόρφωση με τον παραλογισμό, να δούμε μια δήλωση κι ας μην έχει τηρηθεί τίποτα σωστά;

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο. Όμως οι ίδιοι ή και περισσότεροι θα διαμαρτύρονταν αν για το τεστ έπρεπε να πάνε σε κλιμάκιο του εοδυ να το κάνουν. Μάλλον και πολλαπλάσιοι θα ήταν αυτοί που θα διαμαρτύρονταν, γιατί δεν θα είχαν καν την επιλογή να δηλώσουν ψέματα. Επίσης είναι πρόβλημα το ότι έφεραν τα σχολεία σε αυτή τη δύσκολη θέση. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι απλό ο εκπαιδευτικός να αρνείται την είσοδο σε μαθητή. Χώρια που αυτά τα παιδιά ουσιαστικά οι γονείς τα χρησιμοποιούν για να κάνουν τη φιγούρα τους. Κι αν αυτό γίνεται σε τέτοιο ποσοστό και σε μεγάλα παιδιά, δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει με τα μικρότερα παιδιά, όταν ανοίξουμε μετά το Πάσχα. Γιατί φαντάζομαοι ότι πολλοί έφηβοι θα πουν στον γονιό να σταματήσει τα ρεζιλίκια, ένα μικρότερο παιδί όμως; Από την άλλη βέβαια, το μέτρο του υποχρεωτικού τεστ δεν είναι παράλογο. Δεν μιλάμε για επεμβατική πράξη, δεν μιλάμε για κάτι με κόστος, και επιπλέον είναι κάτι που γίνεται σε πολλούς εργαζομένους τόσον καιρό. Αυτοί οι γονείς δηλαδή αν έπρεπε να το κάνουν στη δουλειά τους, θα έκαναν τέτοιο τσίρκο; δεν νομίζω.

Σίγουρα έχεις δίκιο ότι έτσι όπως το οργάνωσαν με τα σελφ τεστ, είναι πολύ κακό για το τίποτα γιατί ούτως ή άλλως κι αυτοί που έφεραν τη δήλωση, είναι αμφίβολο αν το έχουν όντως κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #646 στις: Απρίλιος 20, 2021, 05:04:20 μμ »
Επειδή έχω κουραστεί με αυτό το θέατρο του παραλόγου, θα ήθελα απλά να ρωτήσω, έχετε συνειδητοποιήσει ότι οι άνθρωποι αυτοί που αναφέρονται στις ειδήσεις κατηγορούνται όχι γιατί δεν δέχτηκαν να κάνουν το τεστ αλλά γιατί δεν δέχτηκαν να παραστήσουν ότι έκαναν το τεστ;

Τα παιδιά στο σχολείο μας φέρνουν τις δηλώσεις και γελούν ειρωνικά όταν τους ρωτάμε αν το έκαναν εύκολα, αν τους δυσκόλεψε, κ.λπ. Κάποια υπογράφουν μόνα τους τις δηλώσεις, δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι το κάνουν. Κάποια παρουσιάζουν συμπτώματα την ίδια μέρα που ήρθαν με αρνητικό και καλά τεστ. Δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν το είχαν κάνει...Kάποια δεν παίρνουν καν το τεστ από το φαρμακείο, δεν το δηλώνουν καν στην πλατφόρμα αλλά δεν μπορούμε να το ελέγξουμε αφού γίνεται δεκτή μια απλή χειρόγραφη δήλωση. Παίζουμε κρυφτούλι με τις ψεύτικες δηλώσεις... αλλά κατά τα άλλα γίνεται τεράστιο θέμα στα κανάλια για δύο άτομα που απλά παραδέχτηκαν ότι δεν έκαναν το τεστ;

Τελικά το ζητούμενο είναι η ουσία, να γίνουν τα τεστ ή η συμμόρφωση με τον παραλογισμό, να δούμε μια δήλωση κι ας μην έχει τηρηθεί τίποτα σωστά;

Το θεμα δεν γινεται επειδη παραδεχτηκαν οτι δεν εκαναν το τεστ. Το θεμα γινεται επειδη δημιουργουν προβλημα στη λειτουργια του σχολειου και επιτιθενται σε συναδελφους. Οι εκπαιδευτικοι βρεθηκαμε να κινδυνευουμε και απο τον καθε τραμπουκο, δε μας εφτανε ο κορονοιος. Δεν μπαινω στον κοπο να σχολιασω την παρωδια του υπουργειου με τα self tests. Μου κανει εντυπωση ομως οτι πρεπει να ανεχτω να με προσβαλλουν, να με με μειωνουν και να με απειλουν ανεγκεφαλοι τραμπουκοι στο χωρο εργασιας μου μπροστα στους μαθητες μου, ατομα που πιστευουν οτι αν εισαι γυμνασμενος εισαι υπευθυνος και κυριως δεν αρρωσταινεις. Η Κεραμεως τι θα κανει γι αυτο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2021, 05:06:11 μμ από Takis. »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #647 στις: Απρίλιος 20, 2021, 05:20:45 μμ »
Το θεμα δεν γινεται επειδη παραδεχτηκαν οτι δεν εκαναν το τεστ. Το θεμα γινεται επειδη δημιουργουν προβλημα στη λειτουργια του σχολειου και επιτιθενται σε συναδελφους. Οι εκπαιδευτικοι βρεθηκαμε να κινδυνευουμε και απο τον καθε τραμπουκο, δε μας εφτανε ο κορονοιος. Δεν μπαινω στον κοπο να σχολιασω την παρωδια του υπουργειου με τα self tests. Μου κανει εντυπωση ομως οτι πρεπει να ανεχτω να με προσβαλλουν, να με με μειωνουν και να με απειλουν ανεγκεφαλοι τραμπουκοι στο χωρο εργασιας μου μπροστα στους μαθητες μου, ατομα που πιστευουν οτι αν εισαι γυμνασμενος εισαι υπευθυνος και κυριως δεν αρρωσταινεις. Η Κεραμεως τι θα κανει γι αυτο;
m
Πράγματι μας αφησαν πολύ εκτεθειμένους. Δεν είναι δυνατόν η υπηρεσία να μην προβλέπει την προστασία των στελεχών της από τέτοιες συμπεριφορές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:40 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #648 στις: Απρίλιος 20, 2021, 07:13:39 μμ »
Το θεμα δεν γινεται επειδη παραδεχτηκαν οτι δεν εκαναν το τεστ. Το θεμα γινεται επειδη δημιουργουν προβλημα στη λειτουργια του σχολειου και επιτιθενται σε συναδελφους. Οι εκπαιδευτικοι βρεθηκαμε να κινδυνευουμε και απο τον καθε τραμπουκο, δε μας εφτανε ο κορονοιος. Δεν μπαινω στον κοπο να σχολιασω την παρωδια του υπουργειου με τα self tests. Μου κανει εντυπωση ομως οτι πρεπει να ανεχτω να με προσβαλλουν, να με με μειωνουν και να με απειλουν ανεγκεφαλοι τραμπουκοι στο χωρο εργασιας μου μπροστα στους μαθητες μου, ατομα που πιστευουν οτι αν εισαι γυμνασμενος εισαι υπευθυνος και κυριως δεν αρρωσταινεις. Η Κεραμεως τι θα κανει γι αυτο;

Οι τρελαμένοι γονείς που με γραφικότητα δημιουργούν προβλήματα (και οι ίδιοι δημιουργούσαν και παλιά και θα ξαναδημιουργήσουν στο μέλλον, γιατί αυτός είναι ο χαρακτήρας τους) είναι μεμονωμένες περιπτώσεις.
Σκέψου όμως ότι εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων αυτή τη στιγμή - γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές - κοροϊδεύουμε κατάμουτρα ο ένας τον άλλον, προσποιούμενοι δήθεν κανονικότητα με δηλώσεις σελφ τεστ που θυμίζουν περισσότερο δηλώσεις κοινωνικών φρονιμάτων... "Δεν μας νοιάζει τι πιστεύετε για το τεστ, για τον κορωνοϊό, αν τηρείτε να μέτρα, κ.λπ. Θέλουμε απλά ένα £$"£%χαρτο που θα γράφετε ότι συμφωνείτε, ώστε να μπορούμε να παραστήσουμε όλοι ότι υπάρχει ίχνος σοβαρότητας σε αυτό το μέτρο"...Αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί περισσότερο κατά την άποψή μου....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #649 στις: Απρίλιος 20, 2021, 07:18:47 μμ »
Αύριο ανοίγει η πλατφόρμα του emvolio.gov για τους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #650 στις: Απρίλιος 20, 2021, 07:41:43 μμ »
Οι τρελαμένοι γονείς που με γραφικότητα δημιουργούν προβλήματα (και οι ίδιοι δημιουργούσαν και παλιά και θα ξαναδημιουργήσουν στο μέλλον, γιατί αυτός είναι ο χαρακτήρας τους) είναι μεμονωμένες περιπτώσεις.
Σκέψου όμως ότι εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων αυτή τη στιγμή - γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές - κοροϊδεύουμε κατάμουτρα ο ένας τον άλλον, προσποιούμενοι δήθεν κανονικότητα με δηλώσεις σελφ τεστ που θυμίζουν περισσότερο δηλώσεις κοινωνικών φρονιμάτων... "Δεν μας νοιάζει τι πιστεύετε για το τεστ, για τον κορωνοϊό, αν τηρείτε να μέτρα, κ.λπ. Θέλουμε απλά ένα £$"£%χαρτο που θα γράφετε ότι συμφωνείτε, ώστε να μπορούμε να παραστήσουμε όλοι ότι υπάρχει ίχνος σοβαρότητας σε αυτό το μέτρο"...Αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί περισσότερο κατά την άποψή μου....

Οχι με συγχωρεις. Το ποσο γραφικος ειναι ο καθενας δεν ειναι δικαιολογια. Ουτε ειναι λογικο να δεχομαστε οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας καποιου, αρα δεν μπορει να γινει κατι και δεχομαστε να μας τραμπουκιζει γιατι ... ετσι ειναι, δεν αλλαζει. Με αυτη τη λογικη ας δεχτουμε οτι στην Ελλαδα η νοοτροπια "θελουμε απλα ενα κ...χαρτο" εχει παγιωθει τοσο πολυ σε ολους τους τομεις που δεν εκπλησσει κανεναν και δεν αλλαζει κι αυτη. Για να μην βγω αλλο εκτος θεματος, και τα 2 ειναι σημαντικα και δεν καταλαβαινω την επιμονη να μας ενοχλησει κατι περισσοτερο απο το αλλο. Αυτα απο εμενα.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #651 στις: Απρίλιος 20, 2021, 10:26:08 μμ »
Τι ώρα λέτε να ανοίξει η πλατφόρμα;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #652 στις: Απρίλιος 20, 2021, 10:39:06 μμ »
Η πλατφόρμα έχει ήδη ανοίξει. Δοκιμάστε αν θέλετε. Μπορεί κάποιοι να μη φαίνονται στην τρέχουσα εμβολιαστική περίοδο αλλά λογικά μέχρι αύριο θα φανούν και αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #653 στις: Απρίλιος 20, 2021, 10:50:50 μμ »
. Μου λες δηλαδη οτι εχει ανοιξει για εκπαιδευτικούς; Δοκιμάζω από το απόγευμα και δεν.....

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #654 στις: Απρίλιος 20, 2021, 10:54:04 μμ »
. Μου λες δηλαδη οτι εχει ανοιξει για εκπαιδευτικούς; Δοκιμάζω από το απόγευμα και δεν.....
Εάν πληκτρολογώντας τον ΑΜΚΑ και το επώνυμο/αφμ δεν σε βρίσκει τότε θα προσπαθήσεις ξανά αύριο.
Κάποιους τους βρίσκει από τώρα όπως έμαθα από συναδέλφους. Ίσως να βρίσκει από σήμερα μόνο όσους είναι και στην άυλη συνταγογράφηση.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #655 στις: Απρίλιος 20, 2021, 11:06:09 μμ »
Ειμαι στην αϋλη συνταγογραφηση...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #656 στις: Απρίλιος 20, 2021, 11:06:15 μμ »
Εάν πληκτρολογώντας τον ΑΜΚΑ και το επώνυμο/αφμ δεν σε βρίσκει τότε θα προσπαθήσεις ξανά αύριο.
Κάποιους τους βρίσκει από τώρα όπως έμαθα από συναδέλφους. Ίσως να βρίσκει από σήμερα μόνο όσους είναι και στην άυλη συνταγογράφηση.

Έχω αυλη αλλά δεν με βρήκε.

Θα μας ανοίξουν άραγε οποιοδήποτε εμβολιαστικο κέντρο ή θα μας στείλουν όλους κακήν κακώς στο ΑΖ για να δείξουν την αγάπη τους;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #657 στις: Απρίλιος 20, 2021, 11:31:57 μμ »
Έχω αυλη αλλά δεν με βρήκε.

Θα μας ανοίξουν άραγε οποιοδήποτε εμβολιαστικο κέντρο ή θα μας στείλουν όλους κακήν κακώς στο ΑΖ για να δείξουν την αγάπη τους;

Μπορείς να αλλάξεις το εμβολιαστικο κέντρο. Μάθε που κάνουν Pfizer και δήλωσε εκεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.