*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #924 στις: Απρίλιος 25, 2021, 11:51:25 πμ »
Ρώτησε κανείς αν μπορείς να πάρεις depon μετά το εμβόλιο; Εμένα μου είπαν ναι άλλα τώρα διαβάζω ότι καλό είναι να μην πάρουμε. Το είχα πάρει ήδη  :-\

Μπορείς. Πριν είναι καλό να αποφεύγεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #925 στις: Απρίλιος 25, 2021, 12:12:37 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #926 στις: Απρίλιος 25, 2021, 01:38:43 μμ »
Εγώ πάντως χαίρομαι που είμαι πειραματόζωο, και ναι το προτιμώ από το να τρέχω στα νοσοκομεία...και πόσο μαλλον σε κλινες ΜΕΘ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ !!!
Ρε παιδιά συγγνώμη που ξαναρωτάω. Επειδή όπως ενημερωνόμαστε από την πρωτοβάθμια σε λίγες μέρες  φτάνει η σειρά μου πάνω κάτω για αδιάθετο εμβόλιο και λογικά θα με καλέσουν ξέρει κανείς τι γινεται με το ΑΜΚΑ; Σε εμάς μας είπανε ότι υπάρχει περίπτωση  να ακυρώσουμε το ραντεβού στην πλατφόρμα αλλά να πάρει ώρες -μέρες μέχρι να ξεμπλοκάρει το ΑMKA..
Οπότε το ρισκάρεις  με το αδιάθετο ή όχι και περιμένεις τη σειρά σου κανονικά;
Συγγνώμη αν γινομαι κουραστική! Καλη Ανασταση με υγεία!

Κλήθηκα εκτακτως κ ακύρωσα το ραντεβού μου 5 λεπτά πριν μπω στο Κ.Υ. Κανένα πρόβλημα. Το ίδιο έκανε άλλη συνάδελφος εχτές.

Προφανώς σε τρεις ώρες δεν εχεις παρενέργειες ακόμα αλλά με πιάνουν διαφορα κατά φαντασιαν μαλλον, τη μια πονοκέφαλος, την άλλη μούδιασμα... Να δω αν θα έχει φυτρώσει καμία ουρά γοργόνας τώρα που θα σηκωθώ από την καρέκλα!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #927 στις: Απρίλιος 25, 2021, 01:45:54 μμ »
 Πονοκέφαλος κλασικ, η ουρά αντιθέτως όχι, θα είσαι παγκοσμια πρωτη χαχα
Εσπερε σιδερένια, με τις υγείες σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #928 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:10:39 μμ »
Και μιας και γίνεται συζήτηση γενική επι των εμβολιασμών... Εγώ,  που θέλω φυσικά να εμβολιαστώ, αλλα ανησυχώ για ένα συγκεκριμένο εμβόλιο ...το οποίο ομως σιγουρα θα μου τύχει λόγω ηλικίας;; Ποια η γνώμη του κοινού;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #929 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:16:37 μμ »
Χαρις ασε το κοινό κ άκου τον  Fauci: το καλυτερο εμβόλιο είναι αυτό που μπορείς να κάνεις αυριο. Αν όμως νιώθεις ανασφάλεια, ρωτα κάποιον δικό σου γιατρό, να λυσει άμεσα τις απορίες σου.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #930 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:26:46 μμ »
Και μιας και γίνεται συζήτηση γενική επι των εμβολιασμών... Εγώ,  που θέλω φυσικά να εμβολιαστώ, αλλα ανησυχώ για ένα συγκεκριμένο εμβόλιο ...το οποίο ομως σιγουρα θα μου τύχει λόγω ηλικίας;; Ποια η γνώμη του κοινού;

Το εμβόλιο που θα σου τύχει είναι αυτό που κάνουν στο εμβολιαστικό κέντρο στο οποίο έκλεισες ραντεβού. Οπότε, μαθαίνεις ποιο κάνουν εκεί και αν θες κάποιο άλλο, μπαίνεις στην πλατφόρμα και αλλάζεις το ρβ σου σε κάποιο άλλο επιλέξιμο κέντρο (αφου μάθεις ποιο κάνουν εκεί φυσικά!). Αυτο φαίνεται και από τις ημερομηνίες, βέβαια. Εμένα αρχικά με έβγαλε σε ένα κέντρο που κάνει ΑΖ, καθώς η δεύτερη δόση ήταν 2.5 μήνες μετά. Το άλλαξα σε ένα που κάνει Pfizer.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 02:28:26 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #931 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:27:48 μμ »
Νομίζω εννοεί Astra, λόγω ηλικιακής κλάσης. Οι 30-39 μπορουν μόνο Astra να κάνουν τώρα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #932 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:29:22 μμ »
Νομίζω εννοεί Astra, λόγω ηλικιακής κλάσης. Οι 30-39 μπορουν μόνο Astra να κάνουν τώρα.

Ως εκπαιδευτικός ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Εχω συναδέλφους κάτω από 39 που έκλεισαν για Pfizer.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #933 στις: Απρίλιος 25, 2021, 03:17:15 μμ »
Πωω έχεις δίκιο mtsag, μπερδευτηκα μωρε με αυτό που είπε λόγω ηλικίας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #934 στις: Απρίλιος 25, 2021, 03:46:20 μμ »
Ρώτησε κανείς αν μπορείς να πάρεις depon μετά το εμβόλιο; Εμένα μου είπαν ναι άλλα τώρα διαβάζω ότι καλό είναι να μην πάρουμε. Το είχα πάρει ήδη  :-\

Μου το πρότειναν στο εμβολιαστικό κέντρο, σε περίπτωση πυρετού, αλλά δε χρειάστηκε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #935 στις: Απρίλιος 25, 2021, 03:57:18 μμ »
Οι μεταλλάξεις προκύπτουν ως φυσικό επακόλουθο του ιικού  πολλαπλασιασμού. Οι ιοί RNA μεταλλάσσονται συνήθως περισσότερο από τους ιούς DNA, αλλά οι κορωνοϊοί, εμφανίζουν λιγότερες μεταλλάξεις από τους περισσότερους ιούς RNA επειδή διαθέτουν διορθωτικούς μηχανισμούς του γενετικού τους υλικού. Οι μεταλλάξεις που προσδίδουν κάποιο πλεονέκτημα στον ιικό πολλαπλασιασμό, τη μετάδοση ή τη διαφυγή από την ανοσιακή απόκριση του ξενιστή πιθανόν θα κυριαρχήσουν, ενώ αντίθετα ιοί με μεταλλάξεις που προσδίδουν μειονέκτημα τείνουν να εξαλειφθούν από τον πληθυσμό των ιικών στελεχών. Η παραπάνω διαδικασία αποτελεί τη «φυσική επιλογή». Τα στελέχη που εμφανίζονται κάθε φορά μπορεί να οφείλονται και σε τυχαία συμβάντα. Για παράδειγμα, το «φαινόμενο ιδρυτή» αφορά όταν ένας περιορισμένος αριθμός ιών μεταδίδεται σε έναν πληθυσμό. Οι μεταλλάξεις στο γονιδίωμα  αυτών των ιών θα κυριαρχήσουν κατά τύχη ανεξάρτητα από τα βιολογικά χαρακτηριστικά τους. Η αλληλεπίδραση μεταξύ της φυσικής επιλογής και τυχαίων γεγονότων διαμορφώνει την εξέλιξη του ιού εντός του ξενιστή, σε κοινότητες και σε πιο εκτεταμένες γεωγραφικές περιοχές.
 Από τα παραπάνω γίνεται ξεκάθαρο αυτό που εξαιρετικά εύστοχα επισημαίνει ο jak 13: χωρίς ξενιστή δεν υπάρχει πολλαπλασιασμός ιού, δεν προκύπτει καμία μετάλλαξη.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #936 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:24:04 μμ »
Πολυ σωστά. Θα επικρατήσει τελικώς μια πολυ ήπια μετάλλαξη, η οποία θα είναι μεταδοτική, αλλά δε θα σκοτώνει ξενιστή. Αυτό γίνεται τελικά με όλους τους ιους. Όμως, επειδή αυτή τη στιγμή, έχουμε πανδημια κ η δεξαμενή ξενιστων είναι τεράστια, κάποια στιγμή θα προκυψουν κ μεταλλάξεις ιδιαίτερης επιθετικότητας. Στο τέλος θα εξαλειφθούν, αλλά το κόστος σε ζωές θα είναι μεγάλο. Συνέβη κ με την ισπανική γρίπη, αρχές αιώνα. Γι αυτό ο άμεσος εμβολιασμός του πληθυσμου, είναι επιτακτικος. Αγώνας δρόμου κυριολεκτικά.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #937 στις: Απρίλιος 25, 2021, 05:48:55 μμ »
Προφανώς σε τρεις ώρες δεν εχεις παρενέργειες ακόμα αλλά με πιάνουν διαφορα κατά φαντασιαν μαλλον, τη μια πονοκέφαλος, την άλλη μούδιασμα... Να δω αν θα έχει φυτρώσει καμία ουρά γοργόνας τώρα που θα σηκωθώ από την καρέκλα!

όλα κατα φαντασιαν είναι ακόμα και η ανοσία.... ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159651
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.