*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293077 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1442 στις: Μάιος 11, 2021, 11:25:53 πμ »
Όσο συνεχίζετε να κατηγορείτε και να δείχνετε με το δάχτυλο συμπολίτες σας επειδή άσκησαν τ' αναφαίρετο δικαίωμά τους να διαθέσουν το σώμα τους όπως νομίζουν τόσο θα πέφτετε σε όλο και πιο αβυσσαλέα βάθη σκοτεινών εποχών με αποφασίζομεν και διατάσσομεν. Τη λύση για την πανδημία τη δίνει η φροντίδα της δημόσιας υγείας (τα εμβόλια είναι μ έ ρ ο ς αυτού) για την οποία η κυβέρνηση αδιαφορούσε κλείνοντας νοσοκομεία και συνεχίζει ν' αδιαφορεί. Αλλά παίζει το χυδαίο παιχνίδι των αλληλοκατηγοριών μεταξύ των πολιτών. Όποιος μπαίνει σ' αυτό το τρυπάκι συναινεί στην αθλιωδέστερη πλαστογράφηση ευθυνών στην ιστορία. Τα υπόλοιπα σεντόνια περί του τι ψηφίζω, λες κι έχομε φακέλους, τ' αντιπαρέρχομαι ως ανάξια λόγου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2021, 03:24:10 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:19 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1443 στις: Μάιος 11, 2021, 11:55:19 πμ »
Το συγκεκριμένο μέλος προφανέστατα ανήκει στον Σύριζα. Δεν κατανοώ τις τοποθετήσεις του. Σε κάθε περίπτωση προσπαθεί να περάσει το μήνυμά του: σύριζα ξανά. Βέβαια αγνοεί θρασυδείλως ότι πριν ακριβώς ήταν κυβέρνηση και για όσα δεινά υπάρχουν ευθύνεται και ο σύριζα. Έχει χαθεί το ηθικό πλεονέκτημα και τα άλλα ωραία που μας πλάσαραν προ ετών. Δυστυχώς θα σημειώσω. Επί του προκειμένου κουβέντα!

Χωρίς ζωή για ποια δημοκρατία μιλάμε; Στις δημοκρατίες ο ένας στηρίζει και υποστηρίζει τον άλλον. Δεν είναι άθλημα των πολιτικών αλλά κυρίως των πολιτών. Σας βολεύει να ξεχνάτε ότι ο πολίτης έχει τον πρώτο λόγο άρα και τη μεγαλύτερη ευθύνη σε μια δημοκρατία!

Jarvis, μη σου κάνει εντύπωση! Όσοι είναι εθελόδουλοι και άκρως συντηρητικοί είναι κατά βάση φοβικοί άνθρωποι. Αισθάνονται χαρά να αντιμετωπίζουν κατασκευασμένους εχθρούς, γιατί για τους πραγματικούς δεν έχουν το θάρρος! Και τι πιο εύκολο να φανταστείς τέρατα πάνω σε κάτι για το οποίο δεν έχεις γνώση και πολύ λιγότερα καταλαβαίνεις. Παρακολουθείς εδώ μέσα τι διαβάζουν κάποιοι και τι καταλαβαίνουν.

Οι κινηματίες από κοντά! Κίνημα να είναι και ό,τι να ναι. Ντόρος να γίνεται κοινώς. Λίγη σημασία έχει που διακυβεύονται ανθρώπινες ζωές!
Το ζήτημα είναι απλό! Αν κάποιος πνιγεί από φαγητό, δεν είναι λογικό να υποστηρίξεις ότι δεν θα ξαναφάει για να μην του ξανασυμβεί! Κάποιοι επιλέγουν να μείνουν νηστικοί όμως. Απίστευτη ανοησία!

Τι ακριβώς από τα παραπάνω που έγραψα σε ωθεί στο να βγάζεις συμπεράσματα για τις πολιτικές τοποθετήσεις μου και εν τελει τι σε ενοχλεί αν είμαι ή δεν είμαι συριζα;

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1444 στις: Μάιος 11, 2021, 12:39:19 μμ »
θα σταματησει το θεμα επιτελους;
Οσοι θελετε, μπορειτε να συμμετεχετε στην εκστρατεια εμβολιασμού με εμβόλια που ακόμα βρίσκονται σε πειραματικές φάσεις, δικαίωμα σας. Δικαίωμα όμως, αναφαίρετο κι αδιαπραγμάτευτο, εκείνων που κρατούν ακόμα σκεπτική -και οχι φοβική ή απλώς αντιδραστική- στάση. Σεβαστείτε επιτέλους ρε παιδια.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1445 στις: Μάιος 11, 2021, 12:48:11 μμ »
Τι ακριβώς από τα παραπάνω που έγραψα σε ωθεί στο να βγάζεις συμπεράσματα για τις πολιτικές τοποθετήσεις μου και εν τελει τι σε ενοχλεί αν είμαι ή δεν είμαι συριζα;
Δεν αναφερόμουν σε εσένα προφανέστατα, αλλά στον leon ο οποίος κάνει μόνο αντιπολιτευτικές αναρτήσεις εκτός θέματος και χωρίς να παίρνει θέση επί του θέματος. Ούτε ξέρω ούτε και με νοιάζει τι ψηφίζει ο καθένας. Τη δική μου ψήφο την κρατώ μυστική από τότε που πρωτοψήφισα ακόμη και από πολύ δικούς μου ανθρώπους. Όλα τα θέματα που ανοίγουμε είναι πολιτικά αλλά η κομματική εμμονή με ενοχλεί από όλες τις πλευρές. Δυστυχώς όπως σε όλο το διάστημα της πανδημίας έτσι και στο ζήτημα των εμβολιασμών κάποιοι θέλουν να διχάζουν για να έχουν πολιτικά κέρδη! Το ζήτημα είναι ζωής ή θανάτου! Να εμβολιαστούμε να ξεμπερδεύουμε με αυτή την κατάσταση. Τα επόμενα γιατί και τρίτη και τέταρτη δόση θα χρειαστούμε θα είναι καλύτερα όσον αφορά την αντιμετώπιση των μεταλλάξεων. Κάποιοι όμως δεν θα τα προλάβουν.

Έχουν φάει κάποιοι τα μάτια τους και τα νιάτα τους για να γίνουν επιστήμονες. Είναι άδικο να στεκόμαστε απέναντι θέτοντας σε κίνδυνο τις ζωές των συνανθρώπων μας. 11000+ οι νεκροί μας. Πόσους ακόμη θέλουν κάποιοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2021, 12:50:23 μμ από TimPap »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:19 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1446 στις: Μάιος 11, 2021, 01:20:36 μμ »
Έχουμε πολύ σοβαρότερες δουλειές από το να απαντάμε σε εσένα. Φυσικά θα εμβολιάσω τα παιδιά μου. Δεν ζούμε στην Αφρική. Έχουμε γιατρούς και επιστήμονες στο σόι, δεν μου χρειάζονται οι γνώσεις σου. Να είσαι καλά και μακριά μας απλώς. Μη σε συναντήσουμε μόνο ούτε εμείς ούτε τα παιδιά μας.
Το βλέπω ότι έχεις σοβαρές δουλειές. Όλη μέρα στο φόρουμ. Δεν περίμενα να απαντήσεις φυσικά. Καλή τύχη στα παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1447 στις: Μάιος 11, 2021, 01:27:11 μμ »
εγω αυτό που αποκωδικοποιώ από το όλο ζητημα ειναι οτι σημαντικες ιατρικές πράξεις, όπως ο εμβολιασμός και οι διαγνωστικοί έλεγχοι, τις κατάντησαν καποιοι θεμα συζητησης τυπου πρωινάδικο. Κανένας σεβασμός, καμία διάθεση για επίδειξη σεβασμού στο συνταγματικο δικαιώμα της αυτοδιάθεσης και της ατομικής επιλογής.
Λυπάμαι πολύ για το πώς εξελίσσεται κοινωνικά ο άνθρωπος, λυπάμαι κυρίως τα παιδιά μου και μετα τον εαυτο μου για το τί μέλλει γενέσθαι μετά από όλα αυτά.
Μα γιατί το λες αυτό!! Αυτοδιάθεση, ατομική επιλογή...τα έχεις. Ποιος σε υποχρέωσε να εμβολιαστείς;;; Εδώ μέσα είμαστε εκπαιδευτικοί οι περισσότεροι και θίγουμε το υποχρεωτικό του εμβολιασμού από την πλευρά της αναγκαιότητας!!! Μόνο μα μόνο μα μόνο έτσι θα επιστρέψουμε στη ζωή μας. Τώρα αν εσύ είσαι σαν τους Ινδούς που αλείφονται με κοπριά αγελάδας για να μην κολλήσουν και πεθάνουν (μεθ δεν παίζει!!) τι να σου πω!! Αυτοδιάθεση...στο τέρμαα...καλή όρεξη!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1448 στις: Μάιος 11, 2021, 01:34:48 μμ »
ο «Θαυμαστός Νέος Κόσμος» του Άλντους Χάξλεϋ

«Από την επόμενη γενιά και στο μέλλον θα υπάρξει μια φαρμακολογική μέθοδος που θα κάνει τους ανθρώπους να λατρεύουν τη δουλικότητά τους, παράγοντας μία δικτατορία δίχως δάκρυα και αντίσταση» {...}.

  τάδε έφη Άλντους Χάξλευ, φιλόσοφος-μυθιστοριογράφος-συγγραφέας
Καλλιεργημένος...ήρθε, χωρίς φάρμακο: αποβλάκωση στο διαδίκτυο, στα βιντεοπαιχνίδια, στα σόσιαλ...είναι υπόδουλοι στη βλακεία τους οι άνθρωποι της Νέας Τάξης. Ευτυχώς, υπάρχουν κάποιοι που το κινούν το μυαλουδάκι τους. Ανακαλύπτουν θεραπείες, εμβόλια...σώζουν ζωές. Αλλιώς γύρω στα 40 θα είχαμε φύγει όλοι, όπως τον 19ο αι..Εδώ δεν έχετε καταλάβει ότι την ελευθερία μας διεκδικούμε με τον εμβολιασμό μας...και μας την στερείτε. Επιμένοντας κιόλας ότι το κάνετε για τη σωτηρία μας...ποιο σκοτεινό κύκλωμα βρίσκεται από πίσω;;; Μήπως παράγετε μάσκες;;; Μήπως ήταν κάπως επικερδής για εσάς ο ιός;;; Πολλά σενάρια παίζουν...μπορεί να μην είναι από βλακεία και μόνο...

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1449 στις: Μάιος 11, 2021, 02:46:52 μμ »
11000+ οι νεκροί μας. Πόσους ακόμη θέλουν κάποιοι;
Αυτοί οι κάποιοι είν' το κόμμα που κλείνει νοσοκομεία και βλέπει τα λεφτά για ΜΕΘ πεταμένα. Εσύ δηλαδή θες κι άλλες ζωές χαμένες. Κρίμα γιατί έχεις αυτοαναγορευτεί και τιμητής σχολιάζοντάς με σε κάθε σου ποστ. Τη στιγμή που εγώ κάνω πάντοτε (δημοσίως) μόνο γενικές τοποθετήσεις. Φυσικά μέχρι εκεί μπορείς. Σε καταλαβαίνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2021, 03:23:33 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1450 στις: Μάιος 11, 2021, 03:36:44 μμ »
Για να ξεφύγουμε από την πολιτικη διάσταση του θέματος.. Όλοι εμείς που εμβολιαζομαστε το κάνουμε γιατί βλέπουμε ότι ειναι η μόνη λυση. ΟΧΙ από βίτσιο πχ. Οι υπόλοιποι που δεν είστε υπέρ εμβολιασμού, τι λυση προτεινετε ρε παιδια?? Μη μου πειτε μάσκες κ τεστ, γιατί ζωή δεν είναι αυτή κ το περιβαλλοντικο αποτυπωμα ΗΔΗ είναι τεράστιο. Ειλικρινή απορία εκφράζω γιατί δεν μου έχει δώσει κάποιος απάντηση.
Προφανώς ουτε να ξαμοληθουμε όλοι όπως προ covid γινεται, επειδή πχ είναι ήπιος ιός για την πλειοψηφία. Μας νοιάζει κ η μειοψηφία. Κ όσο να ενισχυθεί το πολυπαθο ΕΣΥ, τα νοσοκομεία στις πανδημιες θα στενάζουν.
Άρα.. Τι ΑΛΛΟ μπορεί να γίνει??

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1451 στις: Μάιος 11, 2021, 04:18:04 μμ »
Για να ξεφύγουμε από την πολιτικη διάσταση του θέματος.. Όλοι εμείς που εμβολιαζομαστε το κάνουμε γιατί βλέπουμε ότι ειναι η μόνη λυση. ΟΧΙ από βίτσιο πχ. Οι υπόλοιποι που δεν είστε υπέρ εμβολιασμού, τι λυση προτεινετε ρε παιδια?? Μη μου πειτε μάσκες κ τεστ, γιατί ζωή δεν είναι αυτή κ το περιβαλλοντικο αποτυπωμα ΗΔΗ είναι τεράστιο. Ειλικρινή απορία εκφράζω γιατί δεν μου έχει δώσει κάποιος απάντηση.
Προφανώς ουτε να ξαμοληθουμε όλοι όπως προ covid γινεται, επειδή πχ είναι ήπιος ιός για την πλειοψηφία. Μας νοιάζει κ η μειοψηφία. Κ όσο να ενισχυθεί το πολυπαθο ΕΣΥ, τα νοσοκομεία στις πανδημιες θα στενάζουν.
Άρα.. Τι ΑΛΛΟ μπορεί να γίνει??

Μα αυτό ρωτάω κι εγω κ δεν βλέπω απάντηση. Άρα είτε έχουμε άτομα τελείως στρεβλής αντίληψης που νομίζουν ότι με 50% εμβολιασμό (κ τα παιδιά εκτός φυσικά) αίρονται όλα τα μέτρα κ είμαστε ασφαλείς (εμείς θα είμαστε, εκείνοι δεν θα είναι), είτε έχουμε πονηρούς  που νομίζουν ότι μόνο εκείνοι είναι έξυπνοι κ θα εμβολιαστεί το 90% κ βάλε που θα καλύψει τη δική  τους έλλειψη ανοσιας.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1452 στις: Μάιος 11, 2021, 06:35:22 μμ »
Πλήρως εμβολιασμένο είν' το 10% του πληθυσμού. Ο λόγος; Η έλλειψη εμβολίων. Αναζητήστε τους υπευθύνους γι' αυτό. Και δεν φταιν οι εταιρίες. Στη Μ. Βρετανία και στο Ισραήλ το ποσοστό είναι συντριπτικό.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1453 στις: Μάιος 11, 2021, 06:44:35 μμ »
Συγκλονιστικός ο Κούβελας: ζητά άμεση αναστολή των εμβολιασμών!

https://youtu.be/iOtQbEuSIjY

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1454 στις: Μάιος 11, 2021, 07:01:33 μμ »
Όλα τα θέματα που ανοίγουμε είναι πολιτικά αλλά η κομματική εμμονή με ενοχλεί από όλες τις πλευρές. Δυστυχώς όπως σε όλο το διάστημα της πανδημίας έτσι και στο ζήτημα των εμβολιασμών κάποιοι θέλουν να διχάζουν για να έχουν πολιτικά κέρδη! Το ζήτημα είναι ζωής ή θανάτου! Να εμβολιαστούμε να ξεμπερδεύουμε με αυτή την κατάσταση. Τα επόμενα γιατί και τρίτη και τέταρτη δόση θα χρειαστούμε θα είναι καλύτερα όσον αφορά την αντιμετώπιση των μεταλλάξεων. Κάποιοι όμως δεν θα τα προλάβουν.

Συμφωνώ! Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, φτάνει να νοιάζεται και για το διπλανό του. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό κι ας το ονομάζει ο καθένας όπως θέλει.
Το ίδιο ελεύθερος είναι και ο καθένας για τα πολιτικά του πιστεύω. Κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να περνάνε τις θέσεις των κομμάτων τους, ακόμα και όταν αυτά επενδύουν στην πανδημία, με τόση εμμονή που ξέρεις τι θα γράψουν πριν το γράψουν, αφού πρόκειται για πιστά παπαγαλάκια. Γι`αυτό δεν έχει νόημα να ασχολείται κανείς μαζί τους ακόμα και όταν κάποιοι θρασείς υβρίζουν και απειλούν με προσωπικά μηνύματα. Ίσως ασχοληθούν άλλοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Pe03math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1455 στις: Μάιος 11, 2021, 07:21:12 μμ »
Συγκλονιστικός ο Κούβελας: ζητά άμεση αναστολή των εμβολιασμών!

https://youtu.be/iOtQbEuSIjY
Προβληματισμό καταθέτει όχι απαίτηση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159605
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.