*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 294572 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1582 στις: Μάιος 19, 2021, 08:09:13 μμ »
Denio έχει συζητηθεί πολυ εδώ το θέμα σχετικά με μετάδοση από εμβολιασμενους,οπότε ας μην κουράζουμε με τα ίδια. Εν ολίγοις: Η πιθανοτητα μετάδοσης από πλήρως εμβολιασμενο είναι παρα πολυ μικρή, τόσο μικρή που το  cdc θεωρεί ότι δε συμβαίνει κιόλας. Εξ ου κ οι πλήρως εμβολιασμενοι στις ΗΠΑ μπορουν να κυκλοφορουν χωρίς μασκες (εκτος απο ΜΜΜ, σχολεία, νοσοκομεία).
Επίσης παιδια,  ακουω συνέχεια εντός κ εκτός φόρουμ, πωςτα εμβόλια ειναι πειραματικα. Δεν ισχυει αυτο, ναι μεν πρακτικα κ βάσει πρωτοκολλου μόνο, παιρνουν επίσημη άδεια μια διετία μετά, αλλά στις επείγουσες καταστάσεις αυτό αναιρειται, χωρίς να παρακαμπτεται η ασφάλεια. Ναι μεν δεν έχουμε συμπληρώσει τον επισήμως απαιτούμενο χρόνο έγκρισης, αλλά ΠΟΤΕ ξανά στην ιστορία δεν υπήρξε τόσο τεράστιο δείγμα πληθυσμου, που εμβολιαστηκε ταυτόχρονα. Τα εμβόλια που κανουμε στα παιδια, μπορεί να ελέγχονται περισσοτερο καιρό, αλλά περιπου το 1/100 εθελοντών συμμετεχει. Και φυσικά το μέγεθος δείγματος είναι πρωτευων παραγοντας ελέγχου.
υπαρχουν και αρθρα που λενε το αντιθετο απο αυτο που λες.εισαι υπερ του υποχρεωτικου εμβολιασμου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1583 στις: Μάιος 19, 2021, 08:30:45 μμ »

   Φίλε μου, όμως δεν ειναι κοινές οι συνθήκες ζωής και ο οργανισμός όλων. Καποιοι εχουν μωρα παιδια, δεν θα παιξουν τη ζωη τους στη ρωσικη ρουλετα απο πιθανες παρενεργειες τους απο τη στιγμη που λαμβανουν μετρα προστασιας με μασκες και self-test. Δεν γινεται να εμβολιαστούν όλοι ακομα, πάρτο απόφαση για να μην χαλιεσαι αδικα.
Απο το 2023 που θα εχουν ολοκληρωθει οι πειραματικες φασεις και δοθει επισημη αδεια κυκλοφοριας/χορηγησης, τα ξαναλεμε σε αλλη βαση.

Πάντως κάτι περίεργο συμβαίνει σε αυτο το φόρουμ. Δεν πιστεύω ότι είναι αντιπροσωπευτικό του κλίματος που επικρατεί στα σχολεία. 

Για παράδειγμα ενώ ξέρω πολλούς συναδέλφους που έχουν εμβολιαστεί, δεν έχω ακούσει κανέναν να θέλει τον εμβολιασμό παιδιων. Αντίθετα εδώ βλέπουμε να πλασάρονται με φανατισμό και εμπάθεια όχι μόνο ιδέες για στοχοποίηση και ποινικοποίηση της κατά του covid εμβολιασμου, απόψεις και αποφάσεις , αλλά και ιδέες για εμβολιασμό παιδιων λες και είναι κάτι τόσο απλό....

Και εγώ προτιμώ να μπω σε κάποια φάση αναστολής (γιατί η απόλυση απαγορεύεται) μέχρι με περάσει αυτή η κατάσταση και να βγάλουν οι φαρμακευτικές τα συμπεράσματα τους από τους πειραματικούς εμβολιασμούς της 3ης φάσης που διανύουμε, παρά να θέσω σε κίνδυνο την υγεία μου...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1584 στις: Μάιος 19, 2021, 08:48:17 μμ »
Γίνονται έρευνες την ώρα που μιλάμε για την αποτελεσματικότητα των εμβολίων στα παιδιά. Κάποιοι συμμετέχουν εθελοντικά. Με αυτό τον τρόπο προχωρά η επιστήμη και η ζωή που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την επιστήμη. Φόβος κρατά πίσω τους ανθρώπους από την πρόοδό τους. Ο φόβος και ο εγωισμός που θέλει τον καθένα ξεχωριστό και ανώτερο όλων των άλλων. Εφόσον προχωρήσει η έρευνα και δεν υπάρχουν προβλήματα θα καλοδεχτούμε τον εμβολιασμό των παιδιών. Μακάρι να μη χρειαστεί. Αλλά αν χρειαστεί προτιμά κάθε λογικός άνθρωπος να είναι εγγυημένα και για παιδιά για να προφυλαχθούν. Άραγε τι θα ήθελαν οι γονείς των παιδιών που πέθαναν από τον κορωνοιό;

Κάποιοι νομίζουν ότι με τους 35 βαθμούς θα καεί ο κορωνοιός και αναβάλλουν τον εμβολιασμό τους για τον Σεπτέμβριο. Πολλά ακούμε. Υποχρεωτικότητα να ηρεμήσουμε!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1585 στις: Μάιος 19, 2021, 09:40:42 μμ »
Ακόμα και αυτοί που εμβολιάζονται δύσκολα θα εμβολιάσουν τα παιδιά τους. By the way η παρτίδα στην Κρήτη είναι μια χαρά,απλά ήταν αγχωμένοι όσοι υπέστησαν θρομβώσεις.Συμβαίνει  συχνά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:17 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1586 στις: Μάιος 19, 2021, 09:47:22 μμ »
υπαρχουν και αρθρα που λενε το αντιθετο απο αυτο που λες.εισαι υπερ του υποχρεωτικου εμβολιασμου?
Για να φτάσει το cdc να κάνει επίσημη συσταση σχετικά (95 εκ ως τότε οι εμβολιασμενοι στις ΗΠΑ), προφανως κ είχαν πολυ ισχυρό έρεισμα επιστημονικά. Τώρα τι είδους άρθρα εννοείς, δεν ξέρω.
Είμαι υπέρ του υποχρεωτικού εμβολιασμού στους υγειονομικούς. Κατά τ αλλα, πιστευω οτι πρεπει να δημιουργηθεί αντίστοιχη παιδεια στον πληθυσμο, ώστε να εμπιστευεται την επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1587 στις: Μάιος 19, 2021, 09:54:24 μμ »
Μόνο εγκλεισμός στο σπίτι; Μα αυτό εφαρμόζεται τόσο καιρό και αυτά τα παλιόπαιδα δεν έβαλαν μυαλό ακόμα. Χρειάζονται πιο δραστικά μέτρα για να υπακούσουν. Δημοκρατία έχουμε, να μην πάρουμε κάποια από τα δημοκρατικά μέτρα που έχουν εφαρμοστεί κατά καιρούς στις δημοκρατίες;

Δεν αμφιβάλλω ότι κάποια καλόπαιδα επιδιώκουν αυτά που γράφεις και για να φωνάζουν αλλά και γιατί θαυμάζουν αυτές τις "δημοκρατίες"!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1588 στις: Μάιος 19, 2021, 09:55:20 μμ »
Ένα τόσο καλό εμβόλιο να χρειάζεται τέτοια καμπάνια και πλύση εγκεφάλου ; Μα πόσο απαίδευτοι αυτοί οι Έλληνες; Αναμένω να δω πόσες ακυρώσεις ραντεβού θα έχουμε το προσεχές διάστημα στην Κρήτη.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1589 στις: Μάιος 19, 2021, 10:04:09 μμ »
Δεν αμφιβάλλω ότι κάποια καλόπαιδα επιδιώκουν αυτά που γράφεις και για να φωνάζουν αλλά και γιατί θαυμάζουν αυτές τις "δημοκρατίες"!
Υποχρεωτικά να εμβολιαστούν όλοι φίλε μου... Χαίρομαι που είσαι και εσύ δημοκράτης όσο είμαι και εγώ!!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1590 στις: Μάιος 19, 2021, 11:06:50 μμ »
Είμαι υπέρ των εμβολιασμών αλλά πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν ξεχωριστή περίπτωση και να προχωρά σε εμβολιασμό μόνο εφόσον αυτός είναι προς το συμφέρον του, σύμφωνα με την ηλικία του, την κατάσταση της υγείας του, κ.λπ. Και φυσικά, αν φοβάται να το κάνει, δεν είναι δυνατόν να τον υποχρεώνουμε με το ζόρι.

Δεν καταλαβαίνω τι παιχνίδι παίζεται με τις ανακοινώσεις περί υποχρεωτικότητας, αλλά το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο είναι ξεκάθαρο καθώς έχει αποφασίσει ότι δεν επιτρέπεται καμία διάκριση σε ευρωπαίους πολίτες σχετικά με το αν έχουν κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο. Έχω ανεβάσει ξανά αυτό το λινκ:

Δείτε τις οδηγίες 7.3.1 και 7.3.2.
https://pace.coe.int/en/files/29004/html


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1591 στις: Μάιος 19, 2021, 11:49:44 μμ »
Υποχρεωτικά να εμβολιαστούν όλοι φίλε μου... Χαίρομαι που είσαι και εσύ δημοκράτης όσο είμαι και εγώ!!

Αρκετές φορές έχω γράψει ότι ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, κρίνοντας ποιο είναι το καλύτερο για τον εαυτό του και για τους γύρω του. Επομένως μη χαίρεσαι φίλε μου γιατί μάλλον δεν είμαι τόσο "δημοκράτης" όσο εσύ. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1592 στις: Μάιος 20, 2021, 12:03:40 πμ »
Αρκετές φορές έχω γράψει ότι ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, κρίνοντας ποιο είναι το καλύτερο για τον εαυτό του και για τους γύρω του. Επομένως μη χαίρεσαι φίλε μου γιατί μάλλον δεν είμαι τόσο "δημοκράτης" όσο εσύ.
Έχεις δίκιο φίλε μου. Εσύ είσαι πραγματικός δημοκράτης, όχι σαν εμένα που είμαι "δημοκράτης"!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1593 στις: Μάιος 20, 2021, 01:08:07 πμ »

Ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενά του, αφού δε γνωριζόμαστε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1594 στις: Μάιος 20, 2021, 09:32:40 πμ »
ΕΑΝ τελικά περάσει κάποιου είδους υποχρετικτητας εμβολιασμών σε συγκεκριμένες ομάδες οπωςλενε  τωρα για ΕΜΑΚ μετά υγειονομικούς , ίσως -λέω αυθαίρετα εντελώς απο το κεφάλι μου σενάρια- μπουν κ οι εκπαιδευτικοί διότι ΕΑΝ κολλήσει παιδάκι και 1 στο μυριο νοσήσει σοβαρά κ το έχει κολλήσει εκπαιδευτικός, καντε εικόνα τι έχει να γίνει μετά.

Αυτοι που δεν θέλουν να εμβολιαστούν , οι μονιμοι θα μπορούν να πάνε σε γραφεία ή σε άλλη υπηρεσία/υπουργειο που δεν έχει επαφή με τάξη, διότι, οκ δικαιωμα τους να μην θελουν να εμβολιαστούν αλλά τα παιδάκια τι φταίνε? αυτά πάνε υποχρεωτικά σχολείο, δεν είναι εργαζομενοι. Επίσης όπως έχουμε όλοι καταλάβει, αυτό θα τραβήξει κάμποσο κ μάλλον θα έχει κ δόση booster, κ μάλλον θα το κάνουμε κάθε χρόνο κλπ, οπότε για να δουλέψει το σύστημα αυτά πρέπει να λυθούνε, αλλιώς ούτε του χρόνου βλέπω προκοπή  :o και 3το χρόνο τα 6χρονα ονλαιν ΔΕΝ γίνεται -δεν θα τα τρελάνουμε και τελείως.
K εγω το έκανα και εγώ φοβάμαι κ οχι για τώρα αλλά για αργότερα αν βγει κάτι στις 5ετιες κ 10ετιες , αλλά ΤΙ να κανουμε?!δάσκαλος/γιατρός δεν γίνεται να κολλάνε παιδιά κ ασθενείς.
σε κάθε περίπτωση, πάλι αυθαιρετα υποθέτω ότι το τι θα γίνει εδώ θα ειναι με συναρτηση τι θα γινει στην υπολοιπη ΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1595 στις: Μάιος 20, 2021, 10:39:40 πμ »
Μιας και θα μπουν ταμπέλες σε όλους με τον έναν ή άλλον τρόπο , μπορούν κάλλιστα οι ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί να κάνουν μάθημα σε ανεμβολίαστους μαθητές.
 Ο ιός κολλά μόνο από εκπαιδευτικό σε μαθητή; Ή εγώ οφείλω να προστατέψω τον μαθητή με τον υποχρεωτικό εμβολιασμό μου  και αυτός ( ή ο γονέας του κατ' επέκταση ) με την αρνηση του να εμβολιαστεί δεν είναι υποχρεωμένος να το κανει. Αλλιώς τι; Άντε εμένα με μετακινεις,με απολυεις...Τον ανεμβολιαστο μαθητή; Ο πλήρης διαχωρισμός της κοινωνίας σε εμβολιασμένους και μη , η ρατσιστική διάκριση που θα επέλθει  σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας και η αναμενόμενη σύγκρουση ιδεών είναι μπροστά μας και τη ζούμε ήδη μέσα στο φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2021, 10:41:28 πμ από DONCORLEONE1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.