*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290992 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1848 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:35:26 πμ »
https://www.in.gr/2021/09/26/apopsi/kidemones-ki-ekpaideytikoi/

Δεν καλύπτονται τα έξοδα τελικά. Η περιφερειακή θα πρέπει να περέμβει. Ενδιαφέρον το κείμενο του Παπαδιαμάντη και επίκαιρο ως διαχρονικό. Ένας κομπλεξισμός επικρατεί στις σχέσεις γονέων - εκπαιδευτικών. Αν υπήρχε εμπιστοσύνη, θα είχαν αλλάξει πολλά. Πολλές φορές το καλό των παιδιών μας το διαβλέπουν καλύτερα οι εκπαιδευτικοί από ό,τι οι γονείς. Στο σχολείο είναι σημαντικό μάθημα για όσα περνάμε που η πλειοψηφία των δασκάλων είναι εμβολιασμένοι. Τα ίδια τα παιδιά ζητούν από τους γονείς τους να εμβολιαστούν, παίρνοντας παράδειγμα και από εμάς, χωρίς να μιλήσουμε καν για το θέμα. Νιώθουν ασφαλείς μαζί μας. Αυτό οφείλουμε να προστατεύσουμε. Την αίσθηση ασφάλειας που νιώθουν κοντά μας τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1849 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:13:50 πμ »
Εγώ τι να πω.. είμαι σε ένα σχολείο που δεν τηρείται τίποτα... η λεξη μάσκα είναι αγνωστη... Κανένας δεν λεει να φοράνε μασκα τα παιδιά. Ο διευθυντής δίνει δίκιο στα παιδιά και εκθέτει τους συναδέρφους, οι οποίοι πλέον "αγρόν αγοράζουν". Σε ποιον να απευθυνθώ χωρίς να με "σταυρώσει" ο υπόλοιπος σύλλογος; Είναι μια λύση η αναφορά, αλλά εγώ μετά πρέπει να διακτινιστώ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:16:03 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1850 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:45:52 πμ »
Εγώ τι να πω.. είμαι σε ένα σχολείο που δεν τηρείται τίποτα... η λεξη μάσκα είναι αγνωστη... Κανένας δεν λεει να φοράνε μασκα τα παιδιά. Ο διευθυντής δίνει δίκιο στα παιδιά και εκθέτει τους συναδέρφους, οι οποίοι πλέον "αγρόν αγοράζουν". Σε ποιον να απευθυνθώ χωρίς να με "σταυρώσει" ο υπόλοιπος σύλλογος; Είναι μια λύση η αναφορά, αλλά εγώ μετά πρέπει να διακτινιστώ....
Πόσο λυπάμαι με όσα διαβάζω. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη η θέση σου. Το πρώτο βήμα δεν είναι η ενημέρωση της τοπικής ελμε (εγώ δεν ανήκω πλέον οπότε θα απευθυνόμουν κατευθείαν εγγράφως σε περιφερειακή διεύθυνση και υπουργείο); Κατόπιν αυτού μοιράζεται η ευθύνη και σε αυτούς. Να υποθέσω ανεμβολίαστος διευθυντής; Ή δέσμιος τοπικών συμφερόντων; Το σχολείο είναι στην περιφέρεια; Ελπίζω να είστε η εξαίρεση! Μοιάζει σαν να θέλουν να κολλήσουν όλοι ώστε να δικαιωθεί η ιδέα ότι τα μέτρα δεν πιάνουν!

Στο λύκειό μας, με 500-600 παιδιά, τηρούνται κανονικότατα τα μέτρα. Φυσικά κάποια παιδιά είναι πιο χαλαρά, αλλά διευθυντής και συνάδελφοι έχουμε κοινή γραμμή. Νιώθω τυχερός δεν σου κρύβω με όσα διαβάζω ότι γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1851 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 10:21:17 πμ »
Πρέπει να νιώθεις τυχερός, αφού είσαι και σε Λύκειο που είναι πιο δύσκολα τα παιδιά, λόγω εφηβείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1852 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 01:28:24 μμ »
Μοιάζει σαν να θέλουν να κολλήσουν όλοι ώστε να δικαιωθεί η ιδέα ότι τα μέτρα δεν πιάνουν!

Πλάκα κάνεις; Ποιά μέτρα; Που τα σχολεία άνοιξαν χωρίς την παραμικρή αλλαγή από την περσινή χρονιά και με πρωτόκολλα που είναι σαν να επιδιώκουν ανοσία αγέλης όλων των μαθητών μέσω φυσικής ανοσίας;

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1853 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 05:31:10 μμ »
Καλησπέρα, μάλλον έχει χιλιοαπαντηθεί, αλλά είναι 133 σελίδες -ως τώρα- το νήμα...
Χτες έκανα τη 2η δόση, θα συνεχίσω για 2 ακόμη εβδομάδες (15 ημέρες), να κάνω rapid, ή από τη στιγμή που εκδοθεί το πιστοποιητικό (μου ήρθε μήνυμα χτες ότι σήμερα μπορώ να το εκδώσω, δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη), μπορώ να το καταθέσω στο σχολείο χωρίς άλλο τεστ; Έχω την εντύπωση ότι ΠΛΕΟΝ ισχύει το δεύτερο, αλλά δεν μπορώ να βρω το έγγραφο με τις "νέες αναλυτικές οδηγίες για το σχολικό έτος 2021-22". Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1854 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 06:24:59 μμ »
Πλάκα κάνεις; Ποιά μέτρα; Που τα σχολεία άνοιξαν χωρίς την παραμικρή αλλαγή από την περσινή χρονιά και με πρωτόκολλα που είναι σαν να επιδιώκουν ανοσία αγέλης όλων των μαθητών μέσω φυσικής ανοσίας;

Μην του γράφεις τέτοια και γκρεμιστεί το κυβερνητικό αφήγημα της επιτυχίας που έχει στο μυαλό του..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1855 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 10:26:43 μμ »
Πρέπει να νιώθεις τυχερός, αφού είσαι και σε Λύκειο που είναι πιο δύσκολα τα παιδιά, λόγω εφηβείας.
Και εγώ σε Λύκειο. Δεν νομίζω...μάλλον πιο συνειδητοποιημένα είναι. Εμβολιάζονται μάλιστα όλο και περισσότερα. Οι μαθητές κυνηγούν τους λίγους εδώ που τα λέμε καθηγητές που δεν φορούν μάσκα.

Εντάξει παιδιά, οκ!!! Ας τηρούμε αυτά τα λίγα λοιπόν που έχουμε...όταν βγει ειδικός επίσημα να μας πει μάσκα τέλος οι εμβολιασμένοι και με δ και με ε και με ζ, πρώτος πρώτος θα την πετάξω!!!! Ως τότε όμως να είμαστε σοβαροί και προσεκτικοί. Κινδυνεύω να χαρακτηριστώ κι εγώ γαλάζιος, έτσι; Δεν πειράζει... με το που το κάνετε, έχετε εκδηλώσει την κομματική ταυτότητά σας. Περαστικά σας!!!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1856 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 12:13:28 πμ »
Καλησπέρα, μάλλον έχει χιλιοαπαντηθεί, αλλά είναι 133 σελίδες -ως τώρα- το νήμα...
Χτες έκανα τη 2η δόση, θα συνεχίσω για 2 ακόμη εβδομάδες (15 ημέρες), να κάνω rapid, ή από τη στιγμή που εκδοθεί το πιστοποιητικό (μου ήρθε μήνυμα χτες ότι σήμερα μπορώ να το εκδώσω, δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη), μπορώ να το καταθέσω στο σχολείο χωρίς άλλο τεστ; Έχω την εντύπωση ότι ΠΛΕΟΝ ισχύει το δεύτερο, αλλά δεν μπορώ να βρω το έγγραφο με τις "νέες αναλυτικές οδηγίες για το σχολικό έτος 2021-22". Ευχαριστώ.

Ναι, πας σχολειο χωρις να κανεις rapid.
Για τους εκπαιδευτικους ισχυει το εξης ΦΕΚ που αναφερει μονο την υπαρξη πιστοποιητικου εμβολιασμου.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/document-64.pdf
We are so many...

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1857 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 02:32:30 μμ »
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ
Ναι, πας σχολειο χωρις να κανεις rapid.
Για τους εκπαιδευτικους ισχυει το εξης ΦΕΚ που αναφερει μονο την υπαρξη πιστοποιητικου εμβολιασμου.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/document-64.pdf

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1859 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 04:02:19 μμ »
Εγώ silkcut  καταλαβαίνω ότι, όταν θα αρχίσει να λειτουργεί η πλατφόρμα, κάθε εκπαιδευτικός θα μπει μία φορά, δηλώνοντας σε ποια κατηγορία ανήκει (εμβολιασμένος, ανεμβολίαστος ή με νόσηση στο παρελθόν) και η πλατφόρμα, η οποία θα παίρνει στοιχεία από τους αντίστοιχους φορείς, θα ενημερώνει αυτόματα τη σχολική μονάδα, εάν ο εκπαιδευτικός μπορεί να εισέλθει σε αυτήν. Και για εμάς που κάνουμε ραπιντ τεστ, δεν θα χρειάζεται να το εκτυπώνουμε κάθε φορά από το gov, αλλά θα υπάρχει αυτόματη ενημέρωση στο σχολείο. Γενικά νομίζω ότι έτσι καταργούνται τα αντίστοιχα έγγραφα που θα πρέπει να φέρουν οι εκπαιδευτικοί μαζί τους.
Δημοσιεύθηκε χτες σε φεκ η ΚΥΑ για το edupass.gov.gr
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/edupass.gov_.gr_.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1860 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 05:10:05 μμ »
https://theexpose.uk/2021/10/01/harvard-business-school-shuts-down-after-massive-covid-19-outbreak-despite-almost-all-students-being-fully-vaccinated/
Ε και;; Το διάβασες όλο ή μόνο τον τίτλο; Και όλοι μα όλοι να κολλήσουμε, δεν μας νοιάζει, αν είμαστε εμβολιασμένοι. Αυτό θέλουμε, να μπορούμε να ζούμε αν και θα υπάρχει. Γιατί αυτός ήρθε για να μείνει...

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1861 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 03:12:00 μμ »
Ε και;; Το διάβασες όλο ή μόνο τον τίτλο; Και όλοι μα όλοι να κολλήσουμε, δεν μας νοιάζει, αν είμαστε εμβολιασμένοι. Αυτό θέλουμε, να μπορούμε να ζούμε αν και θα υπάρχει. Γιατί αυτός ήρθε για να μείνει...

Μας νοιάζει, γιατί το εμβόλιο δεν έχει 100% επιτυχία, ούτε καλύπτει 100% από βαριά νόσηση. Αν όλοι λοιπόν οι εμβολιασμένοι κυκλοφορούν λες και δεν τους αγγίζει τίποτα, αυτό το 1% που δεν τους καλύπτει από βαριά νόσηση, θα κινδυνεύσουν. Αν ήταν να το παίξουμε έτσι, το παίζαμε και χωρίς το εμβόλιο. Από την άλλη αν ήταν να είμαστε με μάσκες και μέτρα και και και, πάλι ποια η διαφορά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.