*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2021  (Αναγνώστηκε 123325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 04:13:54 μμ »
Ανακοινώθηκαν σήμερα προσλήψεις αναπληρωτών. Επειδή έχει γίνει κουβέντα, ενημερώνω ότι πήραν 5 (ολογράφως:πέντε) αναπληρωτές της ειδικότητάς μου στην περιοχή που είχα ζητήσει απόσπαση. (Παλιά μου τέχνη, κόσκινο). Προφανώς δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Ευχομαι όσοι προσπαθείτε να σταθείτε πιο τυχεροί από μένα.
Σας αφήνω τώρα γιατί πρέπει να βγω να ψάξω για απογευματινή δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 06:22:47 μμ »
Ανακοινώθηκαν σήμερα προσλήψεις αναπληρωτών. Επειδή έχει γίνει κουβέντα, ενημερώνω ότι πήραν 5 (ολογράφως:πέντε) αναπληρωτές της ειδικότητάς μου στην περιοχή που είχα ζητήσει απόσπαση. (Παλιά μου τέχνη, κόσκινο). Προφανώς δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Ευχομαι όσοι προσπαθείτε να σταθείτε πιο τυχεροί από μένα.
Σας αφήνω τώρα γιατί πρέπει να βγω να ψάξω για απογευματινή δουλειά...

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον κλάδο, για το ότι κανείς δεν το κάνει θέμα (και αν γίνει , θα πέσουν απαξιωτές του μαρουσιού και αυτομαστιγωτές μόνιμοι ή τιμητές αναπληρωτές) !  Ας ασχοληθούν όλοι με την αξιολόγηση και την υποστήριξή της, όπως προωθείται, αλλά για ΑΠΛΑ και ΛΟΓΙΚΑ, ΑΚΟΠΑ και χωρίς ΚΟΣΤΟΣ διοικητικές βελτιώσεις ούτε λόγος !  Δε συμφωνούμε σε όλα , δεν μας αφορούν προσωπικά όλα , αλλά τι στα κομμάτια, ένα ρημάδι χαρτί με ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ από όλα τα σχολεία δεν μπορούμε να στείλουμε ;;;;;;;; (ενδεικτικά : φάσεις αποσπάσεων μονίμων και αναπληρωτών ανά ζεύγη , αποσπάσεις ζευγαριών εκπαιδευτικών, κενά με διαφάνεια και επικαιροποίηση, κατάργηση εκδικητικής ρήτρας αποκλεισμού λόγω παραίτησης αναπληρωτών). ΔΕΝ πάει άλλο και ΔΕΝ ασχολείται κανείς. Όλα θέμα τύχης ή γνωστού.

*δε με αφορά η απόσπαση καθόλου, αλλά αν δεν συμπαραταχθούμε με τη λογική κάποια στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:03:40 μμ »
Ανακοινώθηκαν σήμερα προσλήψεις αναπληρωτών. Επειδή έχει γίνει κουβέντα, ενημερώνω ότι πήραν 5 (ολογράφως:πέντε) αναπληρωτές της ειδικότητάς μου στην περιοχή που είχα ζητήσει απόσπαση. (Παλιά μου τέχνη, κόσκινο). Προφανώς δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Ευχομαι όσοι προσπαθείτε να σταθείτε πιο τυχεροί από μένα.
Σας αφήνω τώρα γιατί πρέπει να βγω να ψάξω για απογευματινή δουλειά...
Συγγνώμη αλλα πως γινεται;;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:13:23 μμ »
Συγγνώμη αλλα πως γινεται;;
Για να πάρεις αποσπαση δεν αρκεί να υπάρχει κενο εκεί που σε ενδιαφέρει να πας. Το πιο σημαντικό είναι ή να περισσεύεις εκεί που βρίσκεσαι ή πολύ περισσότερο πόσο εύκολα και γρήγορα θα καλυφθεί το κενο που θα αφήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 08:22:06 μμ »
Για να πάρεις αποσπαση δεν αρκεί να υπάρχει κενο εκεί που σε ενδιαφέρει να πας. Το πιο σημαντικό είναι ή να περισσεύεις εκεί που βρίσκεσαι ή πολύ περισσότερο πόσο εύκολα και γρήγορα θα καλυφθεί το κενο που θα αφήσεις

αυτό είναι αστεία δικαιολογία, δεν το καταλαβαίνεις; τι γρήγορα να καλυφθεί;;;;  έστω ότι υπάρχει ΕΝΑ κενό πανελληνίως στο Άργος Ορεστικό , αν γίνει β΄ φάση μονίμων με δεδομένο αυτό το κενό και καλυφθεί από μόνιμο που υπηρετεί στο Αμύνταιο , το ποιοτικό χαρακτηριστικό του κενού είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ, αριθμητικά παραμένει ένα, απλώς  η φ' φάση αναπληρωτών θα τρέξει για ΕΝΑ κενό αλλά αλλού, στο Αμύνταιο. Απλό;

Δύο μέρες παραπάνω διαδικασία, αλλά ναι εσύ και το υπουργείο νοιάζεστε μη χαθεί ούτε ώρα μάθημα... By the way ,  Άρχισε η τηλεκπαίδευση στο Ηράκλειο; Μη χαθεί μια ώρα από τους τεμπέληδες

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 07:33:59 πμ »
Πρέπει σαν κλαδος να ειμαστε ενωμένοι και οι συνδικαλιστές μας επιτέλους να θίξουν και αυτο το θέμα.
Γινεται μια φαση αποσπάσεων το καλοκαίρι και μετα αντι να πάρουν τέλη Αυγούστου αναπληρωτες να ξαναγινει β φαση αποσπάσεων τελη Αυγούστου τοτε που εμφανίζονται και αλλα κενά και μετα ας παρει αναπληρωτες.
Η έννοια του αναπληρωτη ειναι να αναπληρώνει οτι κενο αφηνει ο μονιμος. Δε βλεπω γιατι να μη γινεται αυτο; Μια φαση αποσπάσεων δεν αρκει.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #524 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 01:22:43 μμ »
Καλημέρα, καλές γιορτές να έχουμε!
Γνωρίζετε τι γίνεται με τις αποσπάσεις στους ΠΕ70; Πόσο εύκολα τις δίνουν; ( Ιδίως σε περιοχές όπως η βόρεια Ελλάδα που τα κενά δεν είναι τόσα πολλά)
Επίσης αν κάποιος πάρει απόσπαση μια χρονιά μπορεί να πάρει και 2η και 3η συνεχόμενα;

Αποσυνδεδεμένος metr83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #525 στις: Δεκέμβριος 25, 2021, 06:48:22 μμ »
 Χρόνια Πολλά με Υγεία σε όλες και όλους!! Να ρωτήσω κι εγώ: φέτος θα βγει εγκύκλιος αποσπάσεων σε φορείς για του χρόνου; Επίσης αιτήσεις μετάταξης για διοικητικές πότε μπορούμε να κάνουμε; Μόνο όταν ορίζεται στο ΕΚΤ (Κέντρο Κινητικότητας) ή και οποιαδήποτε στιγμή στην υπηρεσία που ενδιαφερόμαστε να πάμε; Τί ισχύει πλέον;

Αποσυνδεδεμένος mariamorgan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #526 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 10:57:43 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ κι ελπίζω να μη γράφω στο λάθος σημείο (έχω να κάνω μια ερώτηση και δεν ήξερα πού αλλού να τη διατυπώσω...)
Είμαι νεοδιόριστη και μετά την προσωρινή μου τοποθέτηση, έκανα αίτηση στην πρόσκληση του ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση σε Πρότυπα/Πειραματικά, οπότε και τοποθετήθηκα (πλήρες ωράριο) στο Πρότυπο Λύκειο. Μου είπαν ότι του χρόνου πρέπει να πάω στο σχολείο της αρχικής μου τοποθέτησης - δηλαδή δε θα κάνω αίτηση για οργανική, όπως όλοι, φέτος; Επίσης, αυτό με τη σειρά του θα σημαίνει ότι δε θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση στα 2, αλλά στα 3 χρόνια;
Προσπαθώ να το ψάξω στους νόμους (κι έχω καλέσει μέχρι και το Υπουργείο), αλλά φαίνεται ότι με τα Πρότυπα & Πειραματικά είναι μπερδεμένα τα πράγματα - και, ως ένα βαθμό, θέμα ερμηνείας... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2021
« Απάντηση #527 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 11:04:28 μμ »
Γιατί όχι; Όλα μπορούν να συμβούν. Μονο οι μεταθεσεις εμπλέκονται με τους διορισμους, όχι οι αποσπάσεις. Οι διορισμοί μόνιμων  θα αφορούν τη νέα σχολική χρονιά που αρχίζει 1/9 και οι αποσπάσεις (λογικά) θα έχουν ήδη γίνει, ενώ οι διορισμοί αναπληρωτών έπονται. Οι αποσπάσεις δεν είναι δεδομένες, τύπου κάνω αίτηση και παίρνω οπωσδήποτε (6 χρόνια έκανα αίτηση, ποτέ δεν πήρα απόσπαση).Επισης γίνονται κι άλλες μικρότερου αριθμού αποσπάσεις μέσα στη χρονιά, οι οποίες μπορεί να επηρεαστούν από τους πιθανούς διορισμούς στην περιοχή. Σίγουρα θα πληγούν οι αναπληρωτές γιατί οι διορισμοί θα αφορούν τα μέρη που άδειασαν από τους μόνιμους ( κυρίως μικρά νησιά και βουνοκορφές) και που θα καλυφθούν από νεοδιοριζόμενους για δύο τουλάχιστον χρόνια
Μου κάνει εντύπωση ότι δεν πήρες απόσπαση 6 χρόνια. Αν θες πες μου σε pm την ειδικότητα σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.