*

Αποστολέας Θέμα: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 4270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« στις: Απρίλιος 07, 2021, 11:48:00 πμ »
https://www.esos.gr/arthra/72386/psifiako-alfavito-apo-nipiagogeio-etoimazei-yp-paideias

Μένει να μάθουμε ποιοι θα το διδάσκουν.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:04 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2021, 11:53:06 πμ »
Σας εύχομαι καλή τύχη με τους/τις νηπιαγωγούς
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2021, 11:56:06 πμ »
Σας εύχομαι καλή τύχη με τους/τις νηπιαγωγούς
Υποθέτω ότι όπως τα αγγλικά τα διδάσκουν αγγλικοί έτσι και τις ΤΠΕ θα τις διδάσκουν πληροφορικοι.
Αλλιώς κάτι πάει στραβά.
Για να δούμε. Περίεργος είμαι και εγώ.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2021, 12:35:15 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/72386/psifiako-alfavito-apo-nipiagogeio-etoimazei-yp-paideias

Μένει να μάθουμε ποιοι θα το διδάσκουν.

Ας κάνουν 2ωρο το μάθημα σε Δ, Ε και ΣΤ και ας το πάρουν οι Νηπιαγωγοί. Άλλο τι θα κάνουμε; Τρέχουμε σε 3-4 σχολεία, να τρέχουμε και για μια ώρα σε νηπιαγωγεία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:04 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2021, 12:46:20 μμ »
Καλώς τους !  :D
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2021, 12:54:39 μμ »
Καλώς τους !  :D

Εγώ είμαι μαζί σας συναδέλφισσα. Το μάθημα πρέπει να το κάνουν νηπιαγωγοί. Αν είναι δυνατόν. Λες και έχουμε πάρει αυτά που δικαιούμαστε σε δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια και αυτό που μας μένει είναι να τρέχουμε από νηπιαγωγείο σε νηπιαγωγείο για 1 ώρα. Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2021, 01:05:56 μμ »
Εγώ πάλι έχω άλλη άποψη.
Για το γεγονός της εισαγωγής των ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία αρμόδιοι είναι άλλοι να απαντήσουν περί χρησιμότητας και τα λοιπά.
Όμως, όπου αναφέρεται η λέξη ΤΠΕ, πληροφορική, ψηφιακός κ.α. θα πρέπει να συνοδεύεται από ΠΕ86.
Νομίζω ότι είναι αυτονόητο. Εδώ άλλοι κρυφοκοιτούν άλλα αντικείμενα και εμείς θα χαρίζουμε τα δικά μας;
Αν δεν θέλει τώρα κάποιος πληροφορικός να διδάξει σε νηπιαγωγείο είναι άλλο θέμα.
Έτσι όπως το πάμε όμως θα χάσουμε και τις ΤΠΕ στα δημοτικά.

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2021, 01:30:21 μμ »
Μιλάει για επιμόρφωση εκπαιδευτικών, άρα μάλλον οι νηπιαγωγοί θα το κάνουν. Πάντως, θα ακουστώ κακός, αλλά θα το πω. Στα νηπιαγωγεία μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, όχι για να διδάξουμε ΤΠΕ, αλλά για τεχνική υποστήριξη, καθώς είναι τα μόνα σχολεία που δεν έχουν πληροφορικό που τα κάνει όλα και συμφέρει. Οπότε δεν αποκλείω το να πηγαίνουμε για μία ώρα διδακτική μεν και να καθόμαστε πολύ περισσότερες ώρες, για να συνδέσουμε τον εκτυπωτή, να φτιάξουμε το ίντερνετ κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2021, 03:13:48 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2021, 01:40:18 μμ »
Η επιμόρφωση είναι τόσο της μόδας που κολλάει παντού και για όλους!
Εδώ Α επιπέδου και Β κάναμε, δεν θα μας βάλουν για τα νηπιαγωγεία;
Λέω τώρα εγώ...
 Αφού μας έβαλαν στην ομάδα κρούσης της τηλεκπαιδευσης, τώρα μας επιμορφωνουν επ αυτής. Τεσπα. Ίδωμεν.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2021, 01:55:17 μμ »
Μιλάει για επιμόρφωση εκπαιδευτικών, άρα μάλλον οι νηπιαγωγοί θα το κάνουν. Πάντως, θα ακουστώ κακός, αλλά θα το πω, στα νηπιαγωγεία μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, όχι για να διδάξουμε ΤΠΕ, αλλά για τεχνική υποστήριξη, καθώς είναι τα μόνα σχολεία που δεν έχουν πληροφορικό που τα κάνει όλα και συμφέρει. Οπότε δεν αποκλείω το να πηγαίνουμε για μία ώρα διδακτική μεν και να καθόμαστε πολύ περισσότερες ώρες, για να συνδέσουμε τον εκτυπωτή, να φτιάξουμε το ίντερνετ κλπ.

Ευτυχώς που κάποιοι βλέπουν και τη φάκα. Το έχουμε ζήσει το έργο για πολλά χρονιά στα δημοτικά.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2021, 02:35:17 μμ »
Μιλάει για επιμόρφωση εκπαιδευτικών, άρα μάλλον οι νηπιαγωγοί θα το κάνουν. Πάντως, θα ακουστώ κακός, αλλά θα το πω, στα νηπιαγωγεία μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, όχι για να διδάξουμε ΤΠΕ, αλλά για τεχνική υποστήριξη, καθώς είναι τα μόνα σχολεία που δεν έχουν πληροφορικό που τα κάνει όλα και συμφέρει. Οπότε δεν αποκλείω το να πηγαίνουμε για μία ώρα διδακτική μεν και να καθόμαστε πολύ περισσότερες ώρες, για να συνδέσουμε τον εκτυπωτή, να φτιάξουμε το ίντερνετ κλπ.

Δεν μπορεί να σε αναγκάσει κανένας. Αν είσαι φιλότιμος την πατάς. Αν το ξεκόψεις απο την αρχή δεν έχεις θέμα. Εγώ τουλάχιστον μετά απο τόσα χρόνια απο την άρχη κάνω αυτά που είμαι υποχρεωμένος και τίποτα παραπάνω. Ακόμα θυμάμαι στα Μουδανιά Χαλκιδικής να με ρωτάει δάσκαλος αν μπορώ να του κάνω φορματ στο Desktop και παρόλο που προσπαθώ να τον αποφύγω την άλλη μέρα να μου τον κουβαλάει στο εργαστήριο. Μόλις του είπα οτι το κάνω σαν δουλειά και παίρνω 20 ευρώ τον τσίμπησε και ακόμα τρέχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2021, 02:39:46 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2021, 03:12:58 μμ »
Δεν μπορεί να σε αναγκάσει κανένας. Αν είσαι φιλότιμος την πατάς. Αν το ξεκόψεις απο την αρχή δεν έχεις θέμα. Εγώ τουλάχιστον μετά απο τόσα χρόνια απο την άρχη κάνω αυτά που είμαι υποχρεωμένος και τίποτα παραπάνω. Ακόμα θυμάμαι στα Μουδανιά Χαλκιδικής να με ρωτάει δάσκαλος αν μπορώ να του κάνω φορματ στο Desktop και παρόλο που προσπαθώ να τον αποφύγω την άλλη μέρα να μου τον κουβαλάει στο εργαστήριο. Μόλις του είπα οτι το κάνω σαν δουλειά και παίρνω 20 ευρώ τον τσίμπησε και ακόμα τρέχει.

Εννοείται ότι μπορείς να αρνηθείς. Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα στο "μάθημα" που θα κάνεις, θα χρειάζεσαι όλα τα παραπάνω. Και υπολογιστή που να λειτουργεί και εκτυπωτή που να εκτυπώνει κι ίντερνετ που να δουλεύει. Και για ποιο λόγο να μπούμε στη διαδικασία να φανούμε "αντισυναδελφικοί"; Για 1-2 ώρες; Δε θα μας σώσουν. Όπως είπε κάποιος πολύ σωστά, ας κάνουν 2ωρο το μάθημα από Γ ως ΣΤ κι ας το δώσουν όπου θέλουν το "μάθημα" του νηπιαγωγείου.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2021, 03:30:42 μμ »
Εννοείται ότι μπορείς να αρνηθείς. Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα στο "μάθημα" που θα κάνεις, θα χρειάζεσαι όλα τα παραπάνω. Και υπολογιστή που να λειτουργεί και εκτυπωτή που να εκτυπώνει κι ίντερνετ που να δουλεύει. Και για ποιο λόγο να μπούμε στη διαδικασία να φανούμε "αντισυναδελφικοί"; Για 1-2 ώρες; Δε θα μας σώσουν. Όπως είπε κάποιος πολύ σωστά, ας κάνουν 2ωρο το μάθημα από Γ ως ΣΤ κι ας το δώσουν όπου θέλουν το "μάθημα" του νηπιαγωγείου.

Trust δεν είπα να φανούμε αντισυναδελφικοί. Αν αφορά το μάθημα σου να το κάνεις. Αν αυτές τις 2 ώρες σου τις μετράνε στο υποχρεωτικό 24ωρο να το κάνεις. Αλλο αυτό και άλλο όμως να σου φέρνει κάποιος το προσωπικό του υπολογιστή για format. Αν το κάνεις τότε πας γυρεύοντας και με συγχωρείς αλλά είσαι κορόιδο.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ΤΠΕ στα νηπιαγωγεία
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2021, 04:08:20 μμ »
Trust δεν είπα να φανούμε αντισυναδελφικοί. Αν αφορά το μάθημα σου να το κάνεις. Αν αυτές τις 2 ώρες σου τις μετράνε στο υποχρεωτικό 24ωρο να το κάνεις. Αλλο αυτό και άλλο όμως να σου φέρνει κάποιος το προσωπικό του υπολογιστή για format. Αν το κάνεις τότε πας γυρεύοντας και με συγχωρείς αλλά είσαι κορόιδο.

Εγώ δεν εννοούσα τους προσωπικούς υπολογιστές. Εγώ εννοούσα τους υπολογιστές του νηπιαγωγείου. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν τεχνική υποστήριξη τα νηπιαγωγεία. Μας "ενοχλούν" πού και πού για να πάμε να φτιάξουμε κάτι. Ε πλέον θα πηγαίνουμε που θα πηγαίνουμε, θα τα φτιάχνουμε όλα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.