*

Αποστολέας Θέμα: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;  (Αναγνώστηκε 7797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« στις: Απρίλιος 15, 2021, 06:01:47 μμ »
Γεια σας. Ειμαι 39 και τώρα τελειώνω το δεύτερο πτυχίο μου, που ειναι στη φιλοσοφία. Μπήκα αργα για να κυνηγήσω το όνειρο μου, στα 27 και δυστυχώς έφαγα πόρτα από το πρώτο μου πτυχίο μιας που το ΠΔ του 2009 δεν εφαρμόστηκε ποτέ ώστε να μπορούμε οι του Ευρωπαϊκού πολιτισμού στο ΕΑΠ να διδάξουμε. Ακολούθησαν δυο μεταπτυχιακά και τελικά αφού δεν γινόταν τίποτα απόφασισε κατατακτήριες στη φιλοσοφική, από την οποία θα αποφοίτησε του χρονου. Ακόμη, έχω πιστοποιητικά για 2 γλώσσες επίπεδο C2-Γ2, και ένα ανήλικο τέκνο. Εμπειρία δεν έχω βέβαια. Οποτε με το νέο σύστημα τι πιθανότητες θα έχω για πρόσληψη ως αναπληρωτής, εφόσον παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν; Μέχρι ποια μόρια έφτασαν την τελευταία φορά οι προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2021, 06:38:34 μμ »
Γεια σας. Ειμαι 39 και τώρα τελειώνω το δεύτερο πτυχίο μου, που ειναι στη φιλοσοφία. Μπήκα αργα για να κυνηγήσω το όνειρο μου, στα 27 και δυστυχώς έφαγα πόρτα από το πρώτο μου πτυχίο μιας που το ΠΔ του 2009 δεν εφαρμόστηκε ποτέ ώστε να μπορούμε οι του Ευρωπαϊκού πολιτισμού στο ΕΑΠ να διδάξουμε. Ακολούθησαν δυο μεταπτυχιακά και τελικά αφού δεν γινόταν τίποτα απόφασισε κατατακτήριες στη φιλοσοφική, από την οποία θα αποφοίτησε του χρονου. Ακόμη, έχω πιστοποιητικά για 2 γλώσσες επίπεδο C2-Γ2, και ένα ανήλικο τέκνο. Εμπειρία δεν έχω βέβαια. Οποτε με το νέο σύστημα τι πιθανότητες θα έχω για πρόσληψη ως αναπληρωτής, εφόσον παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν; Μέχρι ποια μόρια έφτασαν την τελευταία φορά οι προσλήψεις;
Δεν καταλαβαίνω καλά αν βρίσκεσαι ήδη στους κλειδωμένους πίνακες ή αν όχι και σ' ενδιαφέρει να έχεις μια καλή σειρά, όταν ξανανοίξουν (αν θέλεις, εξήγησέ το μου αυτό).
Πάντως, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "εξαρτάται": από το τι θα δηλώσεις εσύ και τι οι υπόλοιποι. Όμως, με τα προσόντα σου (και μπράβο σου γι' αυτά, ειλικρινά) θα βρεθείς ψηλά, οπότε θα σε καλέσουν κι ίσως από την α΄ φάση, αν δηλώσεις τα πάντα. Το μόνο κακό για εσένα είναι ότι αν διορίσει άμεσα 5.000 ή 10.000 στη γενική αγωγή, πιθανώς τα κενά για τους αναπληρωτές να είναι μακριά, οπότε πρέπει να δεις κατά πόσο σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο από οικονομικής άποψης, αλλα και σύμφωνα με τις οικογενειακές σου ανάγκες.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2021, 06:43:29 μμ »
Δεν καταλαβαίνω καλά αν βρίσκεσαι ήδη στους κλειδωμένους πίνακες ή αν όχι και σ' ενδιαφέρει να έχεις μια καλή σειρά, όταν ξανανοίξουν (αν θέλεις, εξήγησέ το μου αυτό).
Πάντως, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "εξαρτάται": από το τι θα δηλώσεις εσύ και τι οι υπόλοιποι. Όμως, με τα προσόντα σου (και μπράβο σου γι' αυτά, ειλικρινά) θα βρεθείς ψηλά, οπότε θα σε καλέσουν κι ίσως από την α΄ φάση, αν δηλώσεις τα πάντα. Το μόνο κακό για εσένα είναι ότι αν διορίσει άμεσα 5.000 ή 10.000 στη γενική αγωγή, πιθανώς τα κενά για τους αναπληρωτές να είναι μακριά, οπότε πρέπει να δεις κατά πόσο σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο από οικονομικής άποψης, αλλα και σύμφωνα με τις οικογενειακές σου ανάγκες.

Λάθος κάνεις. Με τις μεταθέσεις γέμισαν κάποιες περιοχές και άδεισαν κάποιες άλλες στις οποίες θα πάνε νεοδιόριστοι. Οι ανάγκες και το που θα δημιουργούνται λειτουργικά κενά δεν αλλάζει. Μη σου πω οτι επειδή γέμισαν σε κάποιες ειδικότητες τα αστικά κέντρα λόγω αδειών εκεί οι αναπληρωτές να δουν καλυτέρευση στο που τους παίρνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2021, 06:45:48 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2021, 07:02:48 μμ »
Καλησπέρα, προφανώς εφόσον δεν έχεις ακόμα το πτυχίο της Φιλοσοφικής θα πρέπει να περιμένεις όταν ανοίξουν οι πίνακες και πάλι για να μπεις στην εν λόγω διαδικασία. Λογικά από το 2023 και μετά (διορθώστε με συνάδελφοι αν κάνω λάθος). Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε αν γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί που αναμένονται δεν γνωρίζουμε πόσες φάσεις αναπληρωτών θα γίνονται και σε πόσα άτομα θα αναλογούν. Φέτος υπήρξαν και τα τρίμηνα. Σίγουρα τα προσόντα σου είναι ικανά να σου εξασφαλίσουν μία καλή θέση, αλλά πάντα το θέμα παίζεται στο πόσες περιοχές θα δηλώσεις και που, ΑΠΩ Ή ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2021, 09:40:36 μμ »
Δεν καταλαβαίνω καλά αν βρίσκεσαι ήδη στους κλειδωμένους πίνακες ή αν όχι και σ' ενδιαφέρει να έχεις μια καλή σειρά, όταν ξανανοίξουν (αν θέλεις, εξήγησέ το μου αυτό).
Πάντως, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "εξαρτάται": από το τι θα δηλώσεις εσύ και τι οι υπόλοιποι. Όμως, με τα προσόντα σου (και μπράβο σου γι' αυτά, ειλικρινά) θα βρεθείς ψηλά, οπότε θα σε καλέσουν κι ίσως από την α΄ φάση, αν δηλώσεις τα πάντα. Το μόνο κακό για εσένα είναι ότι αν διορίσει άμεσα 5.000 ή 10.000 στη γενική αγωγή, πιθανώς τα κενά για τους αναπληρωτές να είναι μακριά, οπότε πρέπει να δεις κατά πόσο σε εξυπηρετεί κάτι τέτοιο από οικονομικής άποψης, αλλα και σύμφωνα με τις οικογενειακές σου ανάγκες.

Όχι δεν είμαι στους πίνακες μιας που του χρόνου παίρνω το πτυχίο που θα μου επιτρέψει να μετέχω.

Καλησπέρα, προφανώς εφόσον δεν έχεις ακόμα το πτυχίο της Φιλοσοφικής θα πρέπει να περιμένεις όταν ανοίξουν οι πίνακες και πάλι για να μπεις στην εν λόγω διαδικασία. Λογικά από το 2023 και μετά (διορθώστε με συνάδελφοι αν κάνω λάθος). Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε αν γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί που αναμένονται δεν γνωρίζουμε πόσες φάσεις αναπληρωτών θα γίνονται και σε πόσα άτομα θα αναλογούν. Φέτος υπήρξαν και τα τρίμηνα. Σίγουρα τα προσόντα σου είναι ικανά να σου εξασφαλίσουν μία καλή θέση, αλλά πάντα το θέμα παίζεται στο πόσες περιοχές θα δηλώσεις και που, ΑΠΩ Ή ΑΜΩ.

Σωστά το λες για το 2023 έχω ακούσει και εγώ για το άνοιγμα των πινάκων.
Θα δηλώσω παντού (κυρίως με ενδιαφέρουν τα νησιά), αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τώρα για ΑΠΩ ή ΑΜΩ, φυσικά προτιμώ ΑΠΩ, λόγω του οικονομικού, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τα πράγματα, φαντάζομαι ότι με αυτόν τον τρόπο θα το κάνω πιο δύσκολο. Σωστά;
Γενικά, μπορώ να μαζέψω μόρια ως προϋπηρεσία μέσω φροντιστηρίου ή αυτά δεν μετρούν και θέλουν μόνο ώρες από δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με ποσά μόρια σε καλούν για αναπληρωτή;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:54:18 μμ »
Σωστά το λες για το 2023 έχω ακούσει και εγώ για το άνοιγμα των πινάκων.
Θα δηλώσω παντού (κυρίως με ενδιαφέρουν τα νησιά), αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τώρα για ΑΠΩ ή ΑΜΩ, φυσικά προτιμώ ΑΠΩ, λόγω του οικονομικού, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τα πράγματα, φαντάζομαι ότι με αυτόν τον τρόπο θα το κάνω πιο δύσκολο. Σωστά;
Γενικά, μπορώ να μαζέψω μόρια ως προϋπηρεσία μέσω φροντιστηρίου ή αυτά δεν μετρούν και θέλουν μόνο ώρες από δημόσιο;

Προφανώς αν βάλεις και ΑΠΩ και ΑΜΩ παντού οι πιθανότητες πολλαπλασιάζονται. Σ'εμάς τους ξενόγλωσσους φέτος κυρίως ΑΜΩ έπαιξε να σου πω την αλήθεια. Στους ΠΕ02 δεν ξέρω αν ήταν πιο ισορροπημένη η κατάσταση. Τώρα για την προϋπηρεσία λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς δεν προσμετράται τίποτα, που έχει να κάνει με τον ιδιωτικό τομέα (φροντιστήριο ΜΕ, ΚΞΓ), ούτε και από τον ευρύτερο δημόσιο (δημόσια ΙΕΚ, σχολές ΟΑΕΔ, ΚΔΒΜ), παρά μόνον, χοντρικά, η διδασκαλία στην Α'θμια, στην Β'θμια και στα ΣΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.