*

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις Πολιτογράφησης  (Αναγνώστηκε 46654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 30, 2021, 06:55:49 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.
Επειδή δεν παρακολούθησα επαρκώς το θέμα για να καταλάβω.
Πρέπει να αναρτήσουμε σε κάποια πλατφόρμα κάποια βεβαίωση, αν κατάλαβα καλά;
Ωστόσο, ούτε κάποια βεβαίωση μας έδωσαν όταν τελειώσαμε την επιτήρηση, ούτε κάποιο link.
Γνωρίζει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:46 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 30, 2021, 03:19:17 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.
Επειδή δεν παρακολούθησα επαρκώς το θέμα για να καταλάβω.
Πρέπει να αναρτήσουμε σε κάποια πλατφόρμα κάποια βεβαίωση, αν κατάλαβα καλά;
Ωστόσο, ούτε κάποια βεβαίωση μας έδωσαν όταν τελειώσαμε την επιτήρηση, ούτε κάποιο link.
Γνωρίζει κανείς κάτι;
μας έδωσαν μια βεβαιωση πριν φυγουμε από το εξεταστικο και μας ειπαν να την ανεβασουμε στην πλατφορμα

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 30, 2021, 03:20:16 μμ »
και εκτοτε δεν ειχαμε κανενα νεο ουτε και η πλατφορμα λειτουργησε ετσι. τις τελευταιες μερες μαλιστα ειναι εκτος λειτουργιας

Αποσυνδεδεμένος greek_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 30, 2021, 10:45:00 μμ »
μας έδωσαν μια βεβαιωση πριν φυγουμε από το εξεταστικο και μας ειπαν να την ανεβασουμε στην πλατφορμα

Προφανώς ακολουθήθηκαν διαφορετικά οι οδηγίες από εξεταστικό σε εξεταστικό.
Εμείς δεν πήραμε καμιά βεβαίωση. Υπογράφαμε μόνο σε μια κατάσταση μετά το τέλος της κάθε εξέτασης. Τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:46 »

Αποσυνδεδεμένος Αρτεμισία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Would it help?"
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:30:40 μμ »
Συνάδελφοι συμβαίνει το εξής,
προσωπικά με κάλεσαν ως εξετάστρια στην γλώσσα στα προφορικά, απίστευτη ταλαιπωρία, από τις 10 το πρωί και τελειώσαμε στις 7.30 το απόγευμα, η αμοιβή μας είπαν ότι είναι 150 ευρώ μεικτά. Μου έστειλαν την βεβαίωση στο  email αρκετές μέρες μετά και θα πρέπει κάποια στιγμή που θα ανοίξει η πλατφόρμα να την ανεβάσω.
Όμως, την προηγούμενη εβδομάδα με κάλεσαν να διορθώσω και γραπτά. Αυτό σημαίνει 5-6 απογεύματα μέχρι τις 8-9 το βράδυ. Η αλήθεια είναι ότι η διόρθωση δεν ήταν δύσκολη και η αμοιβή για κάθε γραπτό επίσης καλή, καμία σχέση με τις πανελλαδικές. Μας έδωσαν και από το βαθμολογικό βεβαίωση.

Μας είπαν όμως ότι δεν μπορούμε να πληρωθούμε και για τις δύο εργασίες. Το ΥΠΕΣ πληρώνει μόνο για μια απασχόληση. Άρα θα πρέπει να επιλέξω αν θα αναρτήσω την βεβαίωση για την προφορική εξέταση ή για την βαθμολόγηση των γραπτών.
Ρώτησα, αφού το γνωρίζατε αυτό γιατί μας αφήσατε να δηλώσουμε σε περισσότερες από μια επιλογές, και κυρίως γιατί μας καλέσατε σε 2 θέσεις ; Δεν πήρα απάντηση, δεν το ήξεραν; περίμεναν ότι θα γίνει κάπως αλλιώς; δεν είχαν κόσμο για όλη την διαδικασία; βόλευε να βάλουν κάποιους να δουλέψουν χωρίς πληρωμή; Δεν ξέρω...

Το θέμα είναι ότι δούλεψα μια ολόκληρη Κυριακή, με πολλή κούραση, αναμονή και άγχος (γιατί οι οδηγίες ήταν ασαφείς και η ευθύνη μεγάλη) και δεν θα πληρωθώ για αυτές τις ώρες. Θα πληρωθώ ελπίζω για τη βαθμολόγηση, αλλά το θεωρώ άδικο, και για τις απλήρωτες ώρες και γιατί θα μπορούσε σε μια από τις δύο θέσεις να πάει κάποιος άλλος συνάδελφος και να πληρωθούμε και οι δύο κανονικά!

Βρίσκεται κάποιος άλλος σε ανάλογη θέση ή γνωρίζει κάτι σχετικά ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 09:44:12 μμ από Αρτεμισία »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:24:04 μμ »
Συνάδελφοι συμβαίνει το εξής,
προσωπικά με κάλεσαν ως εξετάστρια στην γλώσσα στα προφορικά, απίστευτη ταλαιπωρία, από τις 10 το πρωί και τελειώσαμε στις 7.30 το απόγευμα, η αμοιβή μας είπαν ότι είναι 150 ευρώ μεικτά. Μου έστειλαν την βεβαίωση στο  email αρκετές μέρες μετά και θα πρέπει κάποια στιγμή που θα ανοίξει η πλατφόρμα να την ανεβάσω.
Όμως, την προηγούμενη εβδομάδα με κάλεσαν να διορθώσω και γραπτά. Αυτό σημαίνει 5-6 απογεύματα μέχρι τις 8-9 το βράδυ. Η αλήθεια είναι ότι η διόρθωση δεν ήταν δύσκολη και η αμοιβή για κάθε γραπτό επίσης καλή, καμία σχέση με τις πανελλαδικές. Μας έδωσαν και από το βαθμολογικό βεβαίωση.

Μας είπαν όμως ότι δεν μπορούμε να πληρωθούμε και για τις δύο εργασίες. Το ΥΠΕΣ πληρώνει μόνο για μια απασχόληση. Άρα θα πρέπει να επιλέξω αν θα αναρτήσω την βεβαίωση για την προφορική εξέταση ή για την βαθμολόγηση των γραπτών.
Ρώτησα, αφού το γνωρίζατε αυτό γιατί μας αφήσατε να δηλώσουμε σε περισσότερες από μια επιλογές, και κυρίως γιατί μας καλέσατε σε 2 θέσεις ; Δεν πήρα απάντηση, δεν το ήξεραν; περίμεναν ότι θα γίνει κάπως αλλιώς; δεν είχαν κόσμο για όλη την διαδικασία; βόλευε να βάλουν κάποιους να δουλέψουν χωρίς πληρωμή; Δεν ξέρω...

Το θέμα είναι ότι δούλεψα μια ολόκληρη Κυριακή, με πολλή κούραση, αναμονή και άγχος (γιατί οι οδηγίες ήταν ασαφείς και η ευθύνη μεγάλη) και δεν θα πληρωθώ για αυτές τις ώρες. Θα πληρωθώ ελπίζω για τη βαθμολόγηση, αλλά το θεωρώ άδικο, και για τις απλήρωτες ώρες και γιατί θα μπορούσε σε μια από τις δύο θέσεις να πάει κάποιος άλλος συνάδελφος και να πληρωθούμε και οι δύο κανονικά!

Βρίσκεται κάποιος άλλος σε ανάλογη θέση ή γνωρίζει κάτι σχετικά ;

Ντροπη και αισχος! Τι να πει κανενας!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 02, 2021, 11:29:51 μμ »
εγω οταν με καλεσαν για γραπτα τους ρωτησα. τοτε μου απαντησαν οτι δεν ξερουν, θα ρωτησουν και θα με ξαναπαρουν. ε, οταν με πηραν μου το ειπαν και ετσι δεν πηγα στα γραπτα. ευτυχως!!!

Αποσυνδεδεμένος edu100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 03, 2021, 12:34:47 πμ »
Όταν κάναμε τις αιτήσεις δε γνωρίζαμε τίποτα σχετικά με τις αποζημιώσεις, ούτε ότι πρέπει να κάνουμε αίτηση μόνο για μία εργασία. Το Φεκ για τις αποζημιώσεις βγήκε μια μέρα, πριν τις εξετάσεις. Όταν με πήρα τηλέφωνο να πάω για διόρθωση γραπτών, αφού είχα πάει και για προφορικά, το ρώτησα, μου είπαν ότι δε γνωρίζουν και η επιστημονική επιτροπή επέλεξε τους αξιολογητές γραπτών λόγω αυξημένων προσόντων. Διάβασα το Φεκ και είδα ότι έγραφε ότι δε μπορεί κάποιος να αποζημιωθεί για δύο δραστηριότητες. Πήρα τηλέφωνο, μου ζήτησαν να στείλω μειλ, ούτε που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν. Όταν πήγα στο βαθμολογικό την πρώτη μέρα, το ρώτησα και είπε η πρόεδρος, αφού ρώτησε και της απάντησαν σχεδόν όλοι ότι είχαν πάει και στα προφορικά ότι καταλαβαίνει ότι είναι άδικο και θα το κοιτάξουν να λυθεί. Την επόμενη μέρα και αφού είχαμε πλέον διορθώσει αρκετά γραπτά μας είπε ότι δε μπορεί να γίνει κάτι σχετικά με το Φεκ και θα πληρωθούμε για μια από τις δύο εργασίες. Τι να πω; Απαράδεκτο. Να μη μπορεί κάποιος να πληρωθεί δεδουλευμένα! Τουλάχιστον να ανοίξουν την πλατφόρμα να καταθέσουμε την βεβαίωση και να μας πληρώσουν γρήγορα όχι του χρόνου.     

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 03, 2021, 01:48:12 μμ »
Όταν κάναμε τις αιτήσεις δε γνωρίζαμε τίποτα σχετικά με τις αποζημιώσεις, ούτε ότι πρέπει να κάνουμε αίτηση μόνο για μία εργασία. Το Φεκ για τις αποζημιώσεις βγήκε μια μέρα, πριν τις εξετάσεις. Όταν με πήρα τηλέφωνο να πάω για διόρθωση γραπτών, αφού είχα πάει και για προφορικά, το ρώτησα, μου είπαν ότι δε γνωρίζουν και η επιστημονική επιτροπή επέλεξε τους αξιολογητές γραπτών λόγω αυξημένων προσόντων. Διάβασα το Φεκ και είδα ότι έγραφε ότι δε μπορεί κάποιος να αποζημιωθεί για δύο δραστηριότητες. Πήρα τηλέφωνο, μου ζήτησαν να στείλω μειλ, ούτε που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν. Όταν πήγα στο βαθμολογικό την πρώτη μέρα, το ρώτησα και είπε η πρόεδρος, αφού ρώτησε και της απάντησαν σχεδόν όλοι ότι είχαν πάει και στα προφορικά ότι καταλαβαίνει ότι είναι άδικο και θα το κοιτάξουν να λυθεί. Την επόμενη μέρα και αφού είχαμε πλέον διορθώσει αρκετά γραπτά μας είπε ότι δε μπορεί να γίνει κάτι σχετικά με το Φεκ και θα πληρωθούμε για μια από τις δύο εργασίες. Τι να πω; Απαράδεκτο. Να μη μπορεί κάποιος να πληρωθεί δεδουλευμένα! Τουλάχιστον να ανοίξουν την πλατφόρμα να καταθέσουμε την βεβαίωση και να μας πληρώσουν γρήγορα όχι του χρόνου.     
το ξεραν απο την αρχη! απλα εκ του πονηρου δεν ηθελαν να το μαθει γιατι κανεις δε θα πηγαινε. κι εμενα με πηραν μερες πριν για τα γραπτα και τους ρωτησα, καθως ηθελα να ξερω το ποσο ανα γραπτο. κι εκει εγινε το μπλοκο και μου τα μασαγαν. μολις τους ειπα να μαθουν και να μου πουν, τα παραδεχθηκαν ολα τα παραπανω. αρα δεν ηταν αδαεις. το απεκρυψαν εκ του πονηρου....

Αποσυνδεδεμένος Αρτεμισία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Would it help?"
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 03, 2021, 06:26:30 μμ »
Όταν κάναμε τις αιτήσεις δε γνωρίζαμε τίποτα σχετικά με τις αποζημιώσεις, ούτε ότι πρέπει να κάνουμε αίτηση μόνο για μία εργασία. Το Φεκ για τις αποζημιώσεις βγήκε μια μέρα, πριν τις εξετάσεις. Όταν με πήρα τηλέφωνο να πάω για διόρθωση γραπτών, αφού είχα πάει και για προφορικά, το ρώτησα, μου είπαν ότι δε γνωρίζουν και η επιστημονική επιτροπή επέλεξε τους αξιολογητές γραπτών λόγω αυξημένων προσόντων. Διάβασα το Φεκ και είδα ότι έγραφε ότι δε μπορεί κάποιος να αποζημιωθεί για δύο δραστηριότητες. Πήρα τηλέφωνο, μου ζήτησαν να στείλω μειλ, ούτε που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν. Όταν πήγα στο βαθμολογικό την πρώτη μέρα, το ρώτησα και είπε η πρόεδρος, αφού ρώτησε και της απάντησαν σχεδόν όλοι ότι είχαν πάει και στα προφορικά ότι καταλαβαίνει ότι είναι άδικο και θα το κοιτάξουν να λυθεί. Την επόμενη μέρα και αφού είχαμε πλέον διορθώσει αρκετά γραπτά μας είπε ότι δε μπορεί να γίνει κάτι σχετικά με το Φεκ και θα πληρωθούμε για μια από τις δύο εργασίες. Τι να πω; Απαράδεκτο. Να μη μπορεί κάποιος να πληρωθεί δεδουλευμένα! Τουλάχιστον να ανοίξουν την πλατφόρμα να καταθέσουμε την βεβαίωση και να μας πληρώσουν γρήγορα όχι του χρόνου.   

Δυστυχώς δεν μελέτησα λεπτομερώς το ΦΕΚ και γνωρίζοντας ότι στις πανελλαδικές πληρωνόμαστε για κάθε συμμετοχή μας δεν πέρασε καν από το μυαλό μου κάτι διαφορετικό. Πράγματι στους αξιολογητές γραπτών μέτρησαν τα αυξημένα προσόντα και μάλιστα δεν έβρισκαν κόσμο για τα γραπτά. Ίσως επειδή αρκετοί συνάδελφοι γνώριζαν αυτήν την παράμετρο και είχαν ήδη πάει στην προφορική εξέταση ή ως επιτηρητές. Την πάτησα ωραιότατα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 03, 2021, 07:33:15 μμ »
Ερώτηση:πώς πληροφορήθηκαν τα (αυξημένα ή μη) προσόντα του καθενός από εμάς;αφού δεν τα δηλώσαμε στην αίτηση!!!

Αποσυνδεδεμένος Αρτεμισία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Would it help?"
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:40:51 μμ »
Ερώτηση:πώς πληροφορήθηκαν τα (αυξημένα ή μη) προσόντα του καθενός από εμάς;αφού δεν τα δηλώσαμε στην αίτηση!!!

υπήρχε πεδίο για μεταπτυχιακά κλπ στην αίτηση

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 03, 2021, 11:03:32 μμ »
Ωχ,ουτε που το ειδα...

Αποσυνδεδεμένος Αρτεμισία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Would it help?"
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Πολιτογράφησης
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 07, 2021, 07:09:10 μμ »
Συνάδελφοι μου ήρθε mail ότι έχει ανοίξει η πλατφόρμα για να καταχωρίσουμε τη βεβαίωση και να πληρωθούμε από το ΥΠΕΣ. Δείτε τα μηνύματά σας ...

https://exetaseis-ithageneia.ypes.gr/axiologites/#login

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 270
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.