*

Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 7231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« στις: Μάιος 01, 2021, 03:22:23 μμ »
Εδώ μπορούμε να συζητάμε πρακτικά θέματα για τη διαδικασία εμβολιασμού των εκπαιδευτικών.
Τη Μ. Τρίτη έκανα τη δεύτερη δόση με pfizer, με ελάχιστες παρενέργειες. Λίγος πόνος στο μπράτσο και  τις 2-3 πρώτες ημέρες  υπνηλία. Μετά από τρεις ημέρες όλα έχουν περάσει. Καλή Ανάσταση σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2021, 03:26:11 μμ »
Ειδοποιούν τώρα αν υπάρχουν αδιαθετα, και τι εμβόλια έχετε υπόψη ότι γίνονται; Στην ΔΙΔΕ Πιερίας η λίστα έχει μαλλον τελειώσει, ενώ στην ΔΙΔΕ Λάρισας πηγαίνουν με πολύ αργούς ρυθμούς, λογικά εκεί κάνουν κυρίως pfizer που αν ακυρωθεί εμβόλιο, πρέπει να γίνει ο εμβολιασμός από άλλον οπωσδήποτε...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2021, 03:31:56 μμ »
Αν ο εμβολιασμός γίνεται σε νοσοκομείο, τότε κάνουν pfizer.  Εκεί που πήγα, προχωρήσαμε  πολύ γρήγορα και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2021, 03:36:19 μμ »
Εδώ μπορούμε να συζητάμε πρακτικά θέματα για τη διαδικασία εμβολιασμού των εκπαιδευτικών.
Τη Μ. Τρίτη έκανα τη δεύτερη δόση με pfizer, με ελάχιστες παρενέργειες. Λίγος πόνος στο μπράτσο και  τις 2-3 πρώτες ημέρες  υπνηλία. Μετά από τρεις ημέρες όλα έχουν περάσει. Καλή Ανάσταση σε όλους!
Καλή ανοσία! Πρώτιστα θα πρέπει όντως να μιλάμε για αυτό που λες. Όμως δεν θα πρέπει να μένουν ανάπαντητες οποίες αντιεπιστημονικές προκλήσεις. Θα πρέπει πάνω από όλα ο καθένας να δείξει εμπιστοσύνη στους ειδικούς επιστήμονες των επισήμων οργανισμών ώστε να κάνει το εμβόλιο. Ποτε με τη βία όπως τα υποχρεωτικά μέτρα.

Προσωπικά έκανα το εμβόλιο αλλά έχω τόσες δουλειές και ανάλογη κούραση αυτόν τον καιρό και δεν γνωρίζω αν είχα κάποια παρενέργεια, ούτε και σκέφτηκα να το παρακολουθήσω. Ευχομαι μόνο να εκπαιδεύτηκε το ανοσοποιητικό μου.
Και στα μεγάλα εμβολιαστικά κέντρα υπάρχει τρομερή οργάνωση και ασφάλεια. Μπράβο στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:36 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 01, 2021, 04:10:44 μμ »
Αν ο εμβολιασμός γίνεται σε νοσοκομείο, τότε κάνουν pfizer.  Εκεί που πήγα, προχωρήσαμε  πολύ γρήγορα και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Διαβασα αλλού ότι στην Αθήνα δυο νοσοκομεία κάνουν pfizer, δυο άστρα κ μπήκαν κ δυο τζόνσον.

Η ΔΔΕ Κυκλάδων εξακολουθεί να βγάζει στατιστικα εμβολιασμού από αδιάθετες οπότε ισχύει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2021, 05:25:31 μμ »
Αν ο εμβολιασμός γίνεται σε νοσοκομείο, τότε κάνουν pfizer.  Εκεί που πήγα, προχωρήσαμε  πολύ γρήγορα και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.
Δεν είναι μόνο phizer στα νοσοκομεία. Στο τοπικό νοσοκομείο για παράδειγμα γίνεται και ΑΖ
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2021, 05:48:13 μμ »
Σωστά ...

Επίσης είναι πιθανό στον ίδιο χώρο να υπάρχουν δύο (2) εμβολιαστικά κέντρα. Στη περιοχή που ζώ το εμβολιαστικό κέντρο "Κ.Υ.#1" κάνει ΑΖ ενώ το "Κ.Υ#2" κάνει "Pfiza" ( είναι κατά το ήμισυ γερμανικό , γι' αυτό και η προφορά ).

Εγω έκανα 1ο Pfiza σε νοσοκομείο και τη 2η δόση θα την κάνω στο ΚΥ#2 ... η γυναίκα μου θα κάνει 2 Pfiza στο ΚΥ#2.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2021, 06:32:35 μμ »
Δεν είναι μόνο phizer στα νοσοκομεία. Στο τοπικό νοσοκομείο για παράδειγμα γίνεται και ΑΖ

Ναι, σωστά. Τώρα κάποια νοσοκομεία έχουν αρχίσει να κάνουν και τα άλλα εμβόλια. Πάντως, σε μερικές περιοχές εξακολουθούν να κάνουν μόνο το pfizer. Το σημαντικό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2021, 06:36:37 μμ »
Εαν θέλεις να επιλέξεις εμβόλιο ( ειδικά στις μεγάλες πόλεις που δεν διαδίδονται "τα νέα" ) το κριτήριο είναι το χρονικό διάστημα μεταξύ των 2 δόσεων.

Εαν δείς ότι σου ενεργοποιεί επιλογή ημέρας 21 ημέρες μετά το 1 ραντεβού είναι pfzr

Εαν δεις ... περίπου 30 ... Mod

Εαν δεις ... 1,5 - 2 μηνες ... ΑΖ
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος summ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2021, 06:58:25 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους! Ειμαι αναπληρωτρια εκπαιδευτικος και το προβλημα ειναι οτι στην πλατφορμα δεν με δεχοταν ως εκπαιδευτικο για να κλεισω ραντεβου για εμβολιασμο. Παρα μονο τωρα που ανοιξε η ηλικιακη μου ομαδα! Κανονικα ομως θα επρεπε να με δεχοταν και νωριτερα καθως και αλλοι συναδελφοι συνομιληκοι δηλωσαν κανονικα! Εχω κανει 3 ενστασεις και δεν μου απαντησε κανεις. Πηρα στο υπουργειο και μετα απο πολλη προσπαθεια μου κρατησε μια κυρια το ΑΜΚΑ μου υποτιθεται να το μεταφερει στον κυριο που ασχολουνταν με αυτο αλλα κα παλι τιποτα. Που αλλου να απευθυνθω; Δεν θα ηθελα να κανω αστρα ζενεκα, ενω ως εκπαιδευτικος θ μπορουσα να επιλεξω ενα απο τα αλλα εμβολια και δευτερον πολυ πιθανο να μην μπορω να παρω και self tet, γιατι εκανα ερωτηση αλλα ελεγε οτι δεν δικαιουμαι (βεβαια ειμαι α/θμια).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2021, 07:25:54 μμ »
Το πρώτο self test δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί γυμνασίου και πρωτοβάθμιας την Πέμπτη πριν ανοίξουν τα σχολεία. Δεν το δίνουν νωρίτερα. 

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2021, 11:24:14 μμ »
Καλή ανοσία! Πρώτιστα θα πρέπει όντως να μιλάμε για αυτό που λες. Όμως δεν θα πρέπει να μένουν ανάπαντητες οποίες αντιεπιστημονικές προκλήσεις. Θα πρέπει πάνω από όλα ο καθένας να δείξει εμπιστοσύνη στους ειδικούς επιστήμονες των επισήμων οργανισμών ώστε να κάνει το εμβόλιο. Ποτε με τη βία όπως τα υποχρεωτικά μέτρα.

Προσωπικά έκανα το εμβόλιο αλλά έχω τόσες δουλειές και ανάλογη κούραση αυτόν τον καιρό και δεν γνωρίζω αν είχα κάποια παρενέργεια, ούτε και σκέφτηκα να το παρακολουθήσω. Ευχομαι μόνο να εκπαιδεύτηκε το ανοσοποιητικό μου.
Και στα μεγάλα εμβολιαστικά κέντρα υπάρχει τρομερή οργάνωση και ασφάλεια. Μπράβο στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ! Ναι, να λέμε και τα καλά! Από πολλούς μαθαίνω ότι γίνεται  πολύ καλή δουλειά!
Χριστός Ανέστη σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2021, 11:55:46 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2021, 10:56:30 μμ »
Μήπως σας έτυχε και εσάς, όπως και σε εμένα  να σας δώσουν στο φαρμακείο "τζούφιο" selftest χωρίς υγρό;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία εμβολιασμού εκπαιδευτικών
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2021, 11:01:04 μμ »
Μήπως σας έτυχε και εσάς, όπως και σε εμένα  να σας δώσουν στο φαρμακείο "τζούφιο" selftest χωρίς υγρό;

Σε μαθητή μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.