*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 3602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« στις: Ιούνιος 27, 2021, 08:47:55 πμ »
Καλημέρα σας,
Ο γιος μου θα ξεκινήσει το νηπιαγωγειο τον Σεπτέμβριο, θα είναι 3 χρ κ 8 μηνών (ακριβώς στο όριο δλδ), δεν έχει παει παιδικό σταθμό. Είμαι εκπαιδευτικός και το νομικό κομμάτι το βρίσκω, αναρψτιεμαι όμως για κάποια πιο πρακτικά θέματα. Θα ήθελα κάποια καθοδήγηση για να μην γίνω ρεζίλι μ αυτό που θα ρωτήσω τη συναδελφο τώρα που θα πάω τα χαρτιά που εκκρεμούν.

Κατ αρχας λόγω covid μπορώ να ζητήσω να πάμε σε μια θερινή υπηρεσία να δει τον χώρο; στο δικό μου σχολείο είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε…

Επισγς τι είθισται για την προσαρμογή τις πρώτες μέρες; έχω καταλάβει ότι παρουσία γονέα προβλέπεται αλλά δεν συνηθίζεται, έτσι δεν είναι; Το πιο συνηθισμένο είναι να φύγει μια δυο μέρες λίγο νωρίτερα αν χρειαστεί;

Θα ήταν χρησιμο να ζητήσω να μιλήσω με την νηπιαγωγό πριν αρχίσουν για να τις πω τις ανησυχίες μας; (ο πιο μικρός, χωρίς σχολείο, ελλιπής έως ανύπαρκτη κοινωνικοποιηση λόγω covid, υποψία αριστεροχειρίας) ή να την αφήσω να τα ανακαλύψει κ να τα θίξω απευθείας στην πρώτη συνάντηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:53 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2021, 10:49:20 πμ »
Οι δασκαλοι και οι νηπιαγωγοι δεν εχουν (σε αντιθεση με τους καθηγητες) την υποχρεωση της θερινης υπηρεσιας...Αυτη είναι μονο των καθηγητων προνομιο...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2021, 10:56:25 πμ »
Οι δασκαλοι και οι νηπιαγωγοι δεν εχουν (σε αντιθεση με τους καθηγητες) την υποχρεωση της θερινης υπηρεσιας...Αυτη είναι μονο των καθηγητων προνομιο...

Αλήθεια; Δεν το γνώριζα αυτό. Βέβαια είναι λογικό για το νηπιαγωγειο αν είναι μονοθέσιο διθέσιο, τι θα έκαναν κάθε βδομάδα οι ίδιοι; δεν το είχα σκεφτεί.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2021, 11:13:20 πμ »
Καλημέρα σας,
Ο γιος μου θα ξεκινήσει το νηπιαγωγειο τον Σεπτέμβριο, θα είναι 3 χρ κ 8 μηνών (ακριβώς στο όριο δλδ), δεν έχει παει παιδικό σταθμό. Είμαι εκπαιδευτικός και το νομικό κομμάτι το βρίσκω, αναρψτιεμαι όμως για κάποια πιο πρακτικά θέματα. Θα ήθελα κάποια καθοδήγηση για να μην γίνω ρεζίλι μ αυτό που θα ρωτήσω τη συναδελφο τώρα που θα πάω τα χαρτιά που εκκρεμούν.

Κατ αρχας λόγω covid μπορώ να ζητήσω να πάμε σε μια θερινή υπηρεσία να δει τον χώρο; στο δικό μου σχολείο είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε…

Επισγς τι είθισται για την προσαρμογή τις πρώτες μέρες; έχω καταλάβει ότι παρουσία γονέα προβλέπεται αλλά δεν συνηθίζεται, έτσι δεν είναι; Το πιο συνηθισμένο είναι να φύγει μια δυο μέρες λίγο νωρίτερα αν χρειαστεί;

Θα ήταν χρησιμο να ζητήσω να μιλήσω με την νηπιαγωγό πριν αρχίσουν για να τις πω τις ανησυχίες μας; (ο πιο μικρός, χωρίς σχολείο, ελλιπής έως ανύπαρκτη κοινωνικοποιηση λόγω covid, υποψία αριστεροχειρίας) ή να την αφήσω να τα ανακαλύψει κ να τα θίξω απευθείας στην πρώτη συνάντηση;

Μην άγχεσαι. Φυσικά και θα πεις τους φόβους σου στη Νηπιαγωγό για να εστιάσει σε τυχόν αδυναμίες. Όσο για το να είσαι παρών στην τάξη δύσκολο. Αν μαζεύουμε όλους τους γονείς που αγχώνονται πώς θα γίνει; Άρχισε να μιλάς στο παιδί για το ότι θα πάει σχολείο, μάθε του τα αναγκαία της αυτοεξυπηρέτησης. Αν είσαι σε μεγάλο σχολείο δεν θα μπορούν να τρέχουν το δικό σου παιδί. Διότι τα υπόλοιπα ποιός θα τα βλέπει; Το θέμα είναι να το προετοιμάσεις. Η αρχή είναι δύσκολη. Αλλά έχω συναντήσει παιδιά που θεωρούν το σχολείο σαν κάτι σημαντικό(κατόπιν πειθούς των γονέων) και έρχονται με σοβαρότητα. Δουλεύω ως νηπιαγωγός και το γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2021, 11:16:31 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:53 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2021, 11:15:24 πμ »
Μην άγχεσαι. Φυσικά και θα πεις τους φόβους σου στη Νηπιαγωγό για να εστιάσει σε τυχόν αδυναμίες. Όσο για το να είσαι παρών στην τάξη δύσκολο. Αν μαζεύουμε όλους τους γονείς που αγχώνονται πώς θα γίνει. Άρχισε να μιλάς στο παιδί για το ότι θα πάει σχολείο, μάθε του τα αναγκαία της αυτοεξυπηρέτησης. Αν είσαι σε μεγάλο σχολείο δεν θα μπορούν να τρέχουν το δικό σου παιδί. Διότι τα υπόλοιπα ποιός θα τα βλέπει;

Ναι γνωριζω για την αυτοεξυπηρετηση και είμαστε σε καλό σημείο. Για την προσαρμογή ρωτάω, αν εφαρμόζεται γενικα η διαδικασια που προβλέπεται. Θα μπορώ να ζητήσω από πριν να κάθεται λίγες ώρες αρχικά κ να αυξάνει, ή η λογική είναι ότι μόνο αν υπάρξει θέμα θα το αντιμετωπίσουμε;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2021, 11:19:20 πμ »
Αν τεθεί θέμα, τότε. Θα φανεί. Καλό είναι να ενημερώσεις τη Νηπιαγωγό για όλα όσα σκέφτεσαι. Θα σε βοηθήσει. Επίσης δες το σχολείο, ρώτησε για το πόσους μαθητές έχει. Δείξε το στο παιδί έστω και από έξω.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2021, 11:23:49 πμ »
Εγώ είχα παιδί με μετεγγραφή που δεν πήγε καθόλου σχολείο πριν λόγω φοβίας για τη μάσκα, προνήπιο. Μια χαρά προσαρμόστηκε και δεν είχα θέμα. Ερχόταν με χαρά κάθε μέρα. Ούτε οι γονείς ήρθαν, μόνο στην εγγραφή. Αν δουν νέα ερεθίσματα ξεχνούν εύκολα τον αποχωρισμό. Οι δυο μέρες είναι λίγο βαριές.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2021, 11:37:05 πμ »
Στην αρχή του διδακτικού έτους και για διάστημα όχι μεγαλύτερο των δύο (2) εβδομάδων μπορεί να εφαρμόζεται ευέλικτο ωράριο παραμονής στο Νηπιαγωγείο για νήπια/προνήπια που φοιτούν για πρώτη φορά, προκειμένου να διευκολυνθεί η προσαρμογή τους. Το ευέλικτο ωράριο καθορίζεται από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης και τον σύλλογο διδασκόντων, σε συνεργασία με τους γονείς ή κηδεμόνες του νηπίου.

Μετά την πάροδο των δύο (2) εβδομάδων, το σύνολο των νηπίων ακολουθεί κοινό ωράριο, σύμφωνα με την παρ. 7, του άρθρου 2, του Π.Δ 79/2017 (ΦΕΚ 109 Α) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23, ν. 4559/2018 (ΦΕΚ 142 Α).
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2021, 09:02:26 μμ »
τις πρώτες 2 εβδομάδες μπορεί να εφαρμοστεί ευέλικτο ωράριο όπως αναφέρει η συναδελφισσα theodora7.  Θα προσαρμοστεί, δεν χρειάζεται άγχος. Υπάρχουν και ωραία παραμύθια για τις πρώτες μέρες στο σχολείο!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2021, 10:24:05 μμ »
τις πρώτες 2 εβδομάδες μπορεί να εφαρμοστεί ευέλικτο ωράριο όπως αναφέρει η συναδελφισσα theodora7.  Θα προσαρμοστεί, δεν χρειάζεται άγχος. Υπάρχουν και ωραία παραμύθια για τις πρώτες μέρες στο σχολείο!

Ναι η απορία μου είναι αν στα νηπιαγωγεία συνηθίζεται να συζητάς εξαρχής για ένα πλάνο με σταδιακή αύξηση του χρόνου παραμονής όπως κάνουν στους παιδικούς, αλλά απ ο,τι καταλαβαίνω απλώς αν δουν ζόρια εφαρμόζουν μια προσωρινή ευελιξία. Απ ο,τι καταλαβαίνω η λογική είναι το «σκάσε και κολύμπα» οπότε δεν θα ασχοληθώ, θα πορευτούμε έτσι κι ελπίζω να μην υπάρξει μεγάλο πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς μέχρι να προσαρμοστεί θα αρρωστήσει, μέχρι να γυρίσει κ να ξανά προσαρμοστεί θα ξανααρρωστησει κ μέχρι να γυρίσει θα έχουμε webex που ευτυχώς το έχει μάθει από εμένα, εκεί δεν θα έχουμε πρόβλημα!!! :D

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2021, 04:13:06 μμ »
Αν υπάρχει ζόρια όπως λες τότε εφαρμόζεται, μπορείς να μιλήσεις με τις νηπιαγωγους στην αρχή της χρονιάς για τους προβληματισμούς σου. Τις πρώτες μέρες υπάρχει ευελιξία στο πρόγραμμα  , περισσότερες παιγνιώδεις δραστηριότητες. Σε ορισμένα σχολεία οι γονείς συμπληρώνουν έντυπο γνωριμίας και αναφέρουν ορισμένα στοιχεία για το παιδί τους, εννοείται πως η επικοινωνία είναι συχνή. Όλα θα πάνε καλά,  τα παιδιά θέλουν λίγο χρόνο να προσαρμοστούν !
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά νηπιαγωγειο
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2022, 09:24:30 μμ »
Επεκτείνω τη συζήτηση σε σχέση με την κοινωνικότητα παιδιού που πήγε πρώτη φορά μηπιαγωγειο.
Στο κομμάτι της προσαρμογής και του αποχωρισμού δεν υπήρχε κανένα θέμα, παρα το άγχος μου. Στο θέμα της ένταξης σε παρέες όμως, η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί. Ο γιος μου είναι παιδί όχι κοινωνικό γιατί δεν έχει μάθει να συναναστρέφεται με παιδια. Δεν υπάρχει παθολογικό θέμα. Απλώς δεν το έχει κάνει ποτέ. Τη θέλει την παρέα. Στις κούνιες χαιρεται όταν  βλέπει συμμαθητές κ στενοχωριέται όταν δεν είναι κάποιος γνωστός. Πάει κ χαιρετάει ή κάθεται κοντά κ παρακολουθεί, αλλά δεν μιλάει. Στο σχολείο όμως δεν κάνει ούτε αυτό. Στο διάλειμμα κ στο ελεύθερο παιχνίδι αν τον αφήσουν, απλα θα περιφέρεται. Ενώ είναι παιδί με ενδιαφέροντα, στο σπίτι κάνει παζλ, βιβλία, κατασκευές, εκεί δεν πάει στα παιχνίδια. Συνήθως πηγαίνει κοντά στα παιδιά που έχουν ειδική παιδαγωγό και με την καθοδήγηση τους παίζει μαζί, όμως είναι παιδιά που δεν μιλάνε, οπότε στο κομμάτι αυτό ο ίδιος μένει στάσιμος. Γίνονται προσπάθειες να τον καθοδηγήσουν και σε άλλες παρέες αλλά από μόνος του δεν πάει. Το τμήμα είναι μεγάλο και έτσι δείχνει μια συμπεριφορά διογκωμένη στο πιο αρνητικό. Δεν έχω παραπονο από το ενδιαφέρον του σχολείου γις το θέμα, αλλά δεν γνωριζω ώς πιο σημείο μπορεί (πρακτικά, από θέμα χρόνου κ λοιπών ζητημάτων) η νηπιαγωγός να βοηθήσει παραπάνω. Γι αυτό ρωτώ τις συναδέλφους παιδαγωγούς, τι συζήτηση θα μπορούσα να κάνω επ αυτού.

Προ καιρού είχαμε αφήσει τη συζήτηση στο ότι θα κοιτούσαμε παθολογικά αιτία, το οποίο όμως αποκλείστηκε κ συν τοις αλλοις τώρα με το άνοιγμα του καιρού κ τη μεγαλύτερη κυκλοφορία όλων, τον παρατηρούμε σε χώρους με παιδθα κ βλέπουμε ότι δεν αδιαφορεί. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα και θα ήθελα να τους εξηγήσω στο σχολείο ότι το παιδί θέλει την παρέα αλλά δεν ξέρει πώς και μάλλον αποθαρρύνεται από τα πολλά παιδιά (και αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει και θέμα συμπεριφοράς σε άλλο παιδί, δηλαδή η τάξη δεν είναι πάντα ήρεμη). Μήπως όμως όλο αυτό φεύγει από τη δικαιοδοσία τους; Δεν θέλω και να φανώ αχάριστη που το παιδί το φροντίζουν κ οι ειδικοί παιδαγωγοί για να μην τριγυρνάει μόνο του, αφού δεν είναι δουλειά τους. Αλλά πιστεύω ότι εκείνος βολεύτηκε και νιώθει ασφάλεια μαζί τους κι αυτό δεν βοηθάει για το βήμα παραπάνω. Επίσης μου έχουν πει ότι ούτε εργασίες κάνει ακ δεν πάει δίπλα κάποιος, παρολο που ξέρει να χειρισει ψαλίδι, ξέρει γράμματα κ αριθμούς κ σχεδον να διαβάζει, απλώς έχει μάθει να έχει την προσοχή κ την καθοδήγηση ενηλίκων σε ήρεμη κ δομημένη ατμόσφαιρα που προφανώς το σχολείο (γενικώς, όχι το δικό του) δεν μπορεί να προσφέρει.

Εγω ως εκπαιδευτικός ξέρω τι σημαίνει το χάος της τάξης κ δεν κατηγορώ το σχολείο του, αλλά θα ήθελα να εξηγήσω ότι το παιδί έχει ένα δυναμικό που το σχολείο δεν το βοηθάει να εκδηλώσει (στην εξωσχολική ραστηριουηυα είναι αρκετά διαφορετικός, έστω κ με μειωμένη κοινωνικοτητα). Δεν θέλω όμως να υπονοήσω ότι φταίει κάτι στην τάξη τη συγκεκριμένη, προφανώς έτσι θα είναι παντού όπου έχει τόσα παιδιά. Εσείς από την εμπειρία σας, τι θα με συμβουλεύατε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.