*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 107097 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν αποφασιστεί υποχρεωτικός εμβολιασμός θα αναλάβει το κράτος  την πλήρη αστική και ποινική ευθύνη σε περίπτωση που υποστεί βλάβη η υγεία του εμβολιασμένου ή σε περίπτωση που πεθάνει;

(Μια απλή ΚΥΑ πάντως δεν μας  λέει και τίποτα... Η υπόθεση θα κριθεί στα δικαστήρια και μάλιστα η περίπτωση των εκπαιδευτικών κατά την άποψη μου είναι πιο εύκολη σε σχέση π.χ. με τους υγειονομικους , διότι εδώ το κράτος δεν έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια π.χ. τηλεκπαίδευση κτλ δηλ υπάρχουν εναλλακτικές ενέργειες πριν φτάσουν στη έσχατη που είναι ο εμβολιασμός)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2021, 04:31:27 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Επίσης, υπάρχουν έρευνες ότι ο εκπαιδευτικός θέτει σε κίνδυνο την υγεία των παιδιών; Πως τεκμηριώνεται αυτό όταν τα παιδιά είναι κατά βάση ασυμπτωματικά; Θα βγει υποχρεωτικός νόμος εμβολιασμού που δε στηρίζεται σε καμία σοβαρή έρευνα παρά μόνο υποθέσεις φαντασίας; Θέλω και εγώ pm για τη συμμετοχή μου στη τηλεδιάσκεψη.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Το ορθό είναι να μην το λέμε εμβόλιο (διότι δεν είναι σαν τα συμβατικά εμβόλια) αλλά σκεύασμα γονιδιακής θεραπείας σε πειραματική φάση.

Γονιδιακής θεραπείας... γουάου!
Δηλαδή και τα αστραζενεκα, τζονσον, σπουτνικ, και αυτά γονιδιακή θεραπεία κάνουν; Όχι ότι κάνουν τα υπόλοιπα που υποννοείς..
Είπαμε, άλλο θέμα η άρνηση εμβολιασμού (προσωπικό ζήτημα του καθενός και σεβαστό μέχρι ενός σημείου) και άλλο να πετάτε μπαρούφες βασισμένες σε άγνοια του θέματος. Περιοριστείτε στα νομικά κλπ θέματα και αφήστε την επιστήμη απ' έξω καλύτερα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Η τηλεδιάσκεψη πως θα γίνει ; θέλω ενημέρωση και εγώ. Μήπως να γίνει ομάδα στο fb κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμου εκπαιδευτικών, νοσηλευτών, ενστολων ώστε να είμαστε πολλοί;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδερφοι και εγώ ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω σε όποια νομική κίνηση γίνει εναντίον της υποχρεωτικότητας του πειραματικού εμβολίου, η οποία νομίζω θα εδράζεται στο ελληνικό και ευρωπαϊκό Σύνταγμα που αναφέρεται ρητά στην μη επιβολή αναγκαστικής ιατρικής πράξης, πόσο μάλλον με σκευάσματα που δεν ξέρουμε τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ερώτηση

   η αδελφη μου, εκπαιδευτικος, ειναι εγκυος με εξωσωματικη κι εχει παρει φαρμακα. Μπορει να υποχρεωθει να κανει το εμβολιο με κινδυνο τη θρομβωση κι αλλα θεματα; Υπαρχει διαχυτη ανησυχια κι εχει φρικαρει με τα νεα περι υποχρεωτικοτητας στην κατασταση της. Ο γιατρος της λεει οχι ακομα.

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το Σύνταγμα προτάσσει το κοινό καλό του ατομικού συμφεροντος

δηλ. κατάλαβα καλά; Το κοινό καλό über alles. Καλά το πάτε.

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γονιδιακής θεραπείας... γουάου!
Δηλαδή και τα αστραζενεκα, τζονσον, σπουτνικ, και αυτά γονιδιακή θεραπεία κάνουν; Όχι ότι κάνουν τα υπόλοιπα που υποννοείς..
Είπαμε, άλλο θέμα η άρνηση εμβολιασμού (προσωπικό ζήτημα του καθενός και σεβαστό μέχρι ενός σημείου) και άλλο να πετάτε μπαρούφες βασισμένες σε άγνοια του θέματος. Περιοριστείτε στα νομικά κλπ θέματα και αφήστε την επιστήμη απ' έξω καλύτερα.

"Το εμβόλιο της Johnson & Johnson βασίζεται στις γενετικές οδηγίες του ιού για την παραγωγή  της πρωτεΐνης-ακίδας. Σε αντίθεση με τα εμβόλια της  Pfizer-BioNTech και της Moderna, τα οποία αποθηκεύουν και μεταφέρουν την πληροφορία αυτή σε μόρια μονόκλωνου RNA, το εμβόλιο Johnson & Johnson χρησιμοποιεί DNA διπλής έλικας."

“Υπάρχουν και άλλα εμβόλια έναντι του κορωνοϊού που βασίζονται επίσης σε αδενοϊούς, όπως αυτό που αναπτύχθηκε από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και την AstraZeneca χρησιμοποιώντας αδενοϊό χιμπατζή, και το Ρωσικό εμβόλιο Sputnik V , που περιέχει δυο διαφορετικούς αδενοϊούς. ”
πηγή:
https://www.capital.gr/health/3538829/embolio-johnson-johnson-pos-leitourgei-pos-dra-ston-organismo-kai-oi-meletes
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2021, 04:55:47 μμ από ela_tora »

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το Σύνταγμα αναφέρεται ρητά στην μη επιβολή ιατρικών πράξεων. Όπως και το ευρωπαϊκό και η συνθήκη της Νυρεμβέργης. Υποχρεωτικές ιατρικές πράξεις έκανε μόνο το γ Ράιχ. Μάλιστα σκέψη για υποχρεωτικό εμβολιασμό με σκευάσματα που δεν έχουν την κανονική άδεια ακόμη, δεν νομίζω να ξανάγινε παγκοσμίως, πλην του καθεστώτος που ανέφερα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρατηρώ κάποιον εκνευρισμό από τους εμβολιασμενους συναδέρφους που νομίζω ότι φανερώνει την προσπάθεια τους να πείσουν πρώτα τον εαυτό τους ότι έκαναν το σωστό. Όσοι πιστεύουν ότι έκαναν το σωστό δεν θα έπρεπε να είναι καν σε αυτό το νήμα.
Προφανώς έχοντας υιοθετήσει την άποψη ότι είναι εξασφαλισμένοι και δεν κινδυνεύουν πια θα έπρεπε να χαίρονται την ελευθερία τους σε κανένα μπαράκι και να αφήσουν εμάς να λέμε τα ψεκασμενα μας.

Τι θέλετε και μπαίνετε εδώ; Θεωρείτε ότι θα κινδυνεύετε από εμάς παρόλο που φαντάζομαι ότι θα μας υποχρεώσουν σε συχνά τεστ; Και εσείς μεταδίδετε τον ιό! Από εσάς θα κινδυνεύουμε γιατί θα ερχόσαστε χωρίς προφυλάξεις. Ήδη πολλοί εμβολιασμενοι συνάδερφοι ήταν στο γραφείο επιδεικτικά χωρίς μάσκα τον Ιούνιο παρόλο που ποτέ το Υπουργείο δεν έδωσε τέτοια άδεια. Αίσχος!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2021, 05:03:11 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Φαντάζεστε να πουνε τους ανεμβολιαστους εκπαιδευτικούς θα τους προσπεράσει το συστημα για πρόσληψη ως αναπληρωτές ; Πλέον δεν αποκλείω τίποτα
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Το κοινό καλό δεν σημαινει υποχρεωτικά να σε εξαναγκασει να εμβολιαστείς. Μπορεί απλά να σε τραβηξει απο το χωρο εργασίας σου αν ερχεσαι σε επαφη με πολυ κοσμο, πχ να σε στείλει αναγκαστικά στα γραφεία. Το ιδιο θελησαν να κανουν και με τους υγειονομικους σε πρωτη φάση. Οσοι δεν θελουν εμβολιασμο να πάνε σε back office

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φαντάζεστε να πουνε τους ανεμβολιαστους εκπαιδευτικούς θα τους προσπεράσει το συστημα για πρόσληψη ως αναπληρωτές ; Πλέον δεν αποκλείω τίποτα
Αυτοί με μια απλή υπουργική απόφαση μπορούν να πουν ο,τι θέλουν. Το θέμα είναι το θα πει η δικαιοσύνη για αυτό πρέπει να κινηθούμε νομικα..

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί με τους μη εμβολιασμένους θα είμαστε αναγκασμένοι να συνυπάρχουμε από 1ης/9 με οποίες συνέπειες θα έχει αυτο σε εμάς και τις οικογένειες μας…

  Φανταζομαι εμβολιάστηκες για να προστατευτείς από πιθανή έκθεση στον ιό. Αφου εμπιστεύεσαι το εμβολιο σου, δεν εχεις τιποτε να φοβασαι απο 1/9............................

 ή οχι;   ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.