*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να απαλλάσουν τον παραγωγό και τον κάτοχο άδειας κυκλοφορίας γράφει.
Δε λέει πως δε μπορείς να αποζημιωθείς από το ίδιο το κράτος. Μου ξεφεύγει κάτι;
Σωστά ...μπορείς να απαιτήσεις ..αλλά η ευθύνη πάει στην φαρμακευτική που θα έχει ακαταδιωκτο όπως και οι διορισμένοι ειδικοί

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κ εν πασει περιπτωσει, δεν καταλαβαίνω γιατί να συζητήσουμε πάλι για αυτό. Μην εμβολιαστειτε αφου κρίνετε αυτό σωστό. Αλλά μη μας τη λέτε κιολας.
Δε βλέπω το λόγο.
Σωστά ελευθερία επιλογής είναι το παν

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστά ...μπορείς να απαιτήσεις ..αλλά η ευθύνη πάει στην φαρμακευτική που θα έχει ακαταδιωκτο όπως και οι διορισμένοι ειδικοί

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν ζητήσεις αποζημίωση μιλάμε για αστική ευθύνη, όχι για ποινική. Εγώ στο άρθρο από το βήμα που ανέβηκε διαβάζω αυτό "
 ... ανακύπτει ευθέως εκ του άρθρου 4 παρ. 5 σε συνδυασμό και με το άρθρο 25 παρ 4 του Συντάγματος ευθύνη του κράτους προς εύλογη αποκατάσταση της ζημίας του παθόντος, υπό την έννοια της αποκαταστάσεως τόσο της τυχόν υλικής όσον και, κατ΄ ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 932 ΑΚ, της ηθικής βλάβης του».

Άρα μια χαρά αποζημίωση μπορείς να πάρεις.
Πάντως κάποιοι έχουν κινηθεί νομικά, όπως η άτυχη κοπέλα στην Κρήτη. Θα δούμε τι θα γίνει

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν ζητήσεις αποζημίωση μιλάμε για αστική ευθύνη, όχι για ποινική. Εγώ στο άρθρο από το βήμα που ανέβηκε διαβάζω αυτό "
 ... ανακύπτει ευθέως εκ του άρθρου 4 παρ. 5 σε συνδυασμό και με το άρθρο 25 παρ 4 του Συντάγματος ευθύνη του κράτους προς εύλογη αποκατάσταση της ζημίας του παθόντος, υπό την έννοια της αποκαταστάσεως τόσο της τυχόν υλικής όσον και, κατ΄ ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 932 ΑΚ, της ηθικής βλάβης του».

Άρα μια χαρά αποζημίωση μπορείς να πάρεις.
Πάντως κάποιοι έχουν κινηθεί νομικά, όπως η άτυχη κοπέλα στην Κρήτη. Θα δούμε τι θα γίνει

Μα τι λέτε τώρα; Το κορονοεμβολιο δεν έχει ενταχθεί καν στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών! Δεν θα αποζημιώσει κανέναν το κράτος μην έχετε αυταπάτες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι το θέμα μας αν είναι χούντα πρωθυπουργού ή προέδρου.., αυτά έχουν οι αστικές δημοκρατίες που στηρίζετε οι περισσότεροι.
Το κύριο ζήτημα είναι ότι διαβάζουμε σε αυτό το νήμα αδιανόητα πράγματα από κάποιους που αυτοαποκαλούνται εκπαιδευτικοί στον 21ο αιώνα.. το τελευταίο καλό ήταν το "πιστόλι στον κρόταφο να εμβολιαστείς" και μετά κάτι άκυρα και αντιεπιστημονικά τύπου "υπογραφεις οτι δε θα παθω κατι εαν κανω το πειραματικο εμβολιο?" και καπάκι το ψευτομάγκικο "αν οχι κλειστο". Ντροπή και μόνο!
Ο δε δημιουργός του νήματος αυτού είναι δηλωμένος αρνητής λογικής και θα έπρεπε καιρό τώρα να κατηγορηθεί για διασπορά ψευδών ειδήσεων.
Οι υπόλοιποι που στηρίζετε τέτοια άτομα, να προβληματιστείτε.
αυτα πηγαινε πες τα στους συγγενεις των θανοντων απο το εμβολιο και σε αυτους που εμειναν αναπηροι απο τις παρενεργειες.αλλα μιλας κλασσικα ως "θειτσα" "μαθητομανα" της εκπαιδευσης .τι εχεις μαθει τοσα χρονια την στοχοποιηση δικαιων και αδικων.βαλε και αφισσα τον διευθυντη σου

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Προσωπικά έκανα το εμβολιο για να προστατευθω όσο μπορώ και να προστατεύσω άτομα απο την οικογένεια μου.Θα πω όμως οτι είχα παρενεργιες και για 3 εβδομάδες πρήξιμο στους λεμφαδενες.Δεν´λεω οτι ήταν πολυ σοβαρή παρενέργεια αλλα ναι δεν μπορουσα να κουνήσω το κεφάλι μου για 3 εβδομάδες.Ο εμβολιασμός βεβαια φαντάζει μονη λύση εδω που φτασαμε νομιζω.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ξαναλεω οτι οποιος θελει εμβολιαζεται και καλα κανει ομως οποιοι δεν θελουν να εμβολιαστουν δεν πρεπει να εκβιαζονται με στερηση μισθου οπως ανακοινωσε εχθες ο κουλης

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
αυτα πηγαινε πες τα στους συγγενεις των θανοντων απο το εμβολιο και σε αυτους που εμειναν αναπηροι απο τις παρενεργειες.αλλα μιλας κλασσικα ως "θειτσα" "μαθητομανα" της εκπαιδευσης .τι εχεις μαθει τοσα χρονια την στοχοποιηση δικαιων και αδικων.βαλε και αφισσα τον διευθυντη σου

Αυτογελοιοποιείσαι, αλλά μέχρι εκεί φτάνει η λογική σου μάλλον.
Τα υπόλοιπα αντιεπιστημονικά σου να τα πεις με τη σειρά σου στους συγγενείς συνανθρώπων μας που πέθαναν από covid-19 επειδή δεν πρόλαβαν ή δεν έκαναν το εμβόλιο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
off topic, αλλά είναι απίστευτα αστείο να ανατρέξει κανείς στα μηνύματά του και να μετρήσει πόσες φορές έχει γραφτεί η ατάκα "αφίσα του διευθυντή σου".7 αν δεν κάνω λάθος ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2021, 07:54:01 μμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρωτές ανεμβολιαστους προσωπικά δεν πιστεύω να προσλάβει σε αυτή τη φάση. Οι νεοδιοριστοι εφόσον θα μονιμοποιηθούν σε  δύο χρόνια θα είναι δύσκολη περίπτωση. Δηλαδή οι μόνιμοι θα διεκδικήσουμε αποζημίωση ενώ όσοι είναι δόκιμοι δεν ξέρω τί θα καταφέρουνε. Κατά μία έννοια δεν έχασες και κάτι σπουδαίο που δεν διορίστηκε σ αυτή τη δύσκολη συγκυρία.
Θα ήσουν για δύο χρόνια μακριά από τον τόπο σου με 700 ευρώ και το πιστόλι στον κρόταφο να εμβολιαστείς.
Μπορεί να φτιάξουμε τα πράγματα και να χαρείς αργότερα τον διορισμό σου .   :)
Συνάδελφε, νοου οφενσ αλλά 1) έχασα κάτι σπουδαίο 2) δεν είναι 700 έχουμε κ κατι ΜΚ δεν είμαστε 22 χρονών 3) μια 2ετια είναι μακριά μετά αποσπάσεις 4) 12 χρόνια είχε να κάνει διορισμούς, διορισε 11,700 οι επόμενοι ζήσε Μαη μου 5) σε 2 χρόνια θα έχει γεμίσει ο τόπος με  αγορσμένα διδακτορικά απο βουλγαροιταλιες, ισπανιες κ Κύπρο-θα μου πεις αγόρασε και εσύ ένα - οκ ούτε σε αυτή τη διαδικασία ήθελα να μπω, ούτε τα έχω αυτή τη στιγμή για συγκεκριμένους προσωπικούς λόγους 6) ούτε ΚΑΝ ξέρουμε το επόμενο σύστημα.

Τώρα για τα εμβόλια, δεν καταλαβαίνω γιατί τα δικαστήρια στην Ελλάδα θα κρίνουν ότι ο νεοδιοριστος και ο αναπληρωτής πρέπει να μπουν σε αναστολή γιατί αποτελούν δημόσιο κίνδυνο για την υγεία των παιδιών αλλά ο μόνιμος θα πληρώνεται και θα κάθεται-καταρχάς θα ξεσηκωθει το 70% των εκπαιδευτικών που έχει εμβολιαστεί  :o -εγώ δεν είμαι καν σε αυτό το 70%, περιμένω να δω τι θα γίνει.

Φιλόδοξους σας βλέπω αλλά οκ, εσείς ξέρετε και εγώ ειδικός δεν είμαι τη γνώμη μου λέω. Μπορεί να έχετε δίκο, Θα δείξει και απο τους υγειονομικούς που θα τους βγάλει σε αναστολή τώρα και επικουρικούς και μόνιμους.

Μέχρι το Σεπτέμβρη και ανάλογα την κατάσταση τότε, θα δούμε.  :-[ γενικά χάλια μαύρα και δεν μου φταίει ο κοβιντα  :'(

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε, νοου οφενσ αλλά 1) έχασα κάτι σπουδαίο 2) δεν είναι 700 έχουμε κ κατι ΜΚ δεν είμαστε 22 χρονών 3) μια 2ετια είναι μακριά μετά αποσπάσεις 4) 12 χρόνια είχε να κάνει διορισμούς, διορισε 11,700 οι επόμενοι ζήσε Μαη μου 5) σε 2 χρόνια θα έχει γεμίσει ο τόπος με  αγορσμένα διδακτορικά απο βουλγαροιταλιες, ισπανιες κ Κύπρο-θα μου πεις αγόρασε και εσύ ένα - οκ ούτε σε αυτή τη διαδικασία ήθελα να μπω, ούτε τα έχω αυτή τη στιγμή για συγκεκριμένους προσωπικούς λόγους 6) ούτε ΚΑΝ ξέρουμε το επόμενο σύστημα.

Τώρα για τα εμβόλια, δεν καταλαβαίνω γιατί τα δικαστήρια στην Ελλάδα θα κρίνουν ότι ο νεοδιοριστος και ο αναπληρωτής πρέπει να μπουν σε αναστολή γιατί αποτελούν δημόσιο κίνδυνο για την υγεία των παιδιών αλλά ο μόνιμος θα πληρώνεται και θα κάθεται-καταρχάς θα ξεσηκωθει το 70% των εκπαιδευτικών που έχει εμβολιαστεί  :o -εγώ δεν είμαι καν σε αυτό το 70%, περιμένω να δω τι θα γίνει.

Φιλόδοξους σας βλέπω αλλά οκ, εσείς ξέρετε και εγώ ειδικός δεν είμαι τη γνώμη μου λέω. Μπορεί να έχετε δίκο, Θα δείξει και απο τους υγειονομικούς που θα τους βγάλει σε αναστολή τώρα και επικουρικούς και μόνιμους.

Μέχρι το Σεπτέμβρη και ανάλογα την κατάσταση τότε, θα δούμε.  :-[ γενικά χάλια μαύρα και δεν μου φταίει ο κοβιντα  :'(

Δε πρόκειται να πληρώνεται κανένας αν μπει σε αναστολή.... Ούτε μόνιμος ούτε αναπληρωτης

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτογελοιοποιείσαι, αλλά μέχρι εκεί φτάνει η λογική σου μάλλον.
Τα υπόλοιπα αντιεπιστημονικά σου να τα πεις με τη σειρά σου στους συγγενείς συνανθρώπων μας που πέθαναν από covid-19 επειδή δεν πρόλαβαν ή δεν έκαναν το εμβόλιο.
Οι χωρες στην ευρωπη ψηφισαν τον γεναρη μεσα και σε αυτους
 ο κουλης οτι ο εμβολιασμος ειναι εθελοντικος και δεν θα πιεζεται κανεις με οποιαδηποτε μεσο ηθικο υλικο κλπ προκειμενου να εμβολιαστει.η δικη της νυρεμβεργης εχει καταστησει οτι δεν γινεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.τωρα εσυ ως "θειτσα¨" της εκπαιδευσης συνεχισε συκοφαντηση και λασπολογια.βαλε και τον δδε αφισσα κατακαημενη.κατι σαν και εσενα που κανουν bulling τοσα χρονια τους γλενταω στους συλλογους.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσα να αποχωρήσετε όσοι δεν έχετε άμεσο ενδιαφέρον για το θέμα. [/b
]Όσοι συμμετάσχουμε σε νομικές ενέργειες έχουμε κατασταλαγμένη άποψη μετά από μελέτη πολλών στοιχείων επιστημονικών από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Προφανώς και θα μπορούσαμε να παραθέσουμε πληθώρα άρθρων, ομιλιών και συνεντεύξεων που λειτούργησαν καταλυτικά ώστε να αποφασίσουμε να μην δεχθούμε τα εμβολια αυτά με όποια συνέπεια.
Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος και επίσης υπάρχει κίνδυνος να λογοκριθούμε και κοινώς να μας διώξουν από το forum. Μην πέφτετε στη παγίδα να απαντάτε σε όσους σας ερεθίζουν.

Προσωπικά ευχαριστώ το pde που μας επιτρέπει να ανταλλάσσοουμε πληροφορίες για αυτό το ζήτημα και να βοηθούμε μεταξύ μας . Είμαστε μια μικρή σχετικά ομάδα ανθρώπων που ετοιμάζονται να μας σταυρώσουν, επειδή έχουμε διαφορετική άποψη. Χιλιάδες οικογένειες θα μείνουν χωρίς εισόδημα ( ελπίζω για λίγους μήνες).  Αφήστε μας να συζητήσουμε το θέμα των νομικών κινήσεων έτσι ώστε να βοηθήσουμε τις οικογένειές μας να μη βρεθούν ξαφνικά στο δρόμο απροστάτευτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2021, 08:05:04 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να καταλάβω, θεωρούμε λάθος τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όσων δουλεύουν σε γηροκομεία; Δηλαθεί θα τρελαθούμε κι όλας.

Να και κάποια άλλη που θεωρούσε πως της στερούσαν την προσωπική ελευθερία να μπορεί να εργάζεται ως μαγείρισσα...

https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Mallon

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 228
Σύνολο: 228

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.