*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 107992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να καταλάβω, θεωρούμε λάθος τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όσων δουλεύουν σε γηροκομεία; Δηλαθεί θα τρελαθούμε κι όλας.

Να και κάποια άλλη που θεωρούσε πως της στερούσαν την προσωπική ελευθερία να μπορεί να εργάζεται ως μαγείρισσα...

https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Mallon
Θα παρακαλούσα να φύγετε από το νήμα όσοι δεν έχετε σκοπό να προσφύγετε εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε, νοου οφενσ αλλά 1) έχασα κάτι σπουδαίο 2) δεν είναι 700 έχουμε κ κατι ΜΚ δεν είμαστε 22 χρονών 3) μια 2ετια είναι μακριά μετά αποσπάσεις 4) 12 χρόνια είχε να κάνει διορισμούς, διορισε 11,700 οι επόμενοι ζήσε Μαη μου 5) σε 2 χρόνια θα έχει γεμίσει ο τόπος με  αγορσμένα διδακτορικά απο βουλγαροιταλιες, ισπανιες κ Κύπρο-θα μου πεις αγόρασε και εσύ ένα - οκ ούτε σε αυτή τη διαδικασία ήθελα να μπω, ούτε τα έχω αυτή τη στιγμή για συγκεκριμένους προσωπικούς λόγους 6) ούτε ΚΑΝ ξέρουμε το επόμενο σύστημα.

Τώρα για τα εμβόλια, δεν καταλαβαίνω γιατί τα δικαστήρια στην Ελλάδα θα κρίνουν ότι ο νεοδιοριστος και ο αναπληρωτής πρέπει να μπουν σε αναστολή γιατί αποτελούν δημόσιο κίνδυνο για την υγεία των παιδιών αλλά ο μόνιμος θα πληρώνεται και θα κάθεται-καταρχάς θα ξεσηκωθει το 70% των εκπαιδευτικών που έχει εμβολιαστεί  :o -εγώ δεν είμαι καν σε αυτό το 70%, περιμένω να δω τι θα γίνει.

Φιλόδοξους σας βλέπω αλλά οκ, εσείς ξέρετε και εγώ ειδικός δεν είμαι τη γνώμη μου λέω. Μπορεί να έχετε δίκο, Θα δείξει και απο τους υγειονομικούς που θα τους βγάλει σε αναστολή τώρα και επικουρικούς και μόνιμους.

Μέχρι το Σεπτέμβρη και ανάλογα την κατάσταση τότε, θα δούμε.  :-[ γενικά χάλια μαύρα και δεν μου φταίει ο κοβιντα  :'(
Τα δύο πρώτα χρόνια δεν  συνυπολογίζεται η προϋπηρεσία για να ενταχθείς σε μισθολογικό κλιμάκιο. Όλοι παίρνουν τα ίδια.
https://e-mesara.gr/poios-einai-o-misthos-toy-neodiorizomenoy-ekpaideytikoy-eep-evp/

Ακαθάριστος μισθός νεοδιοριζόμενου Το ακαθάριστο ποσό για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) ανέρχεται σε 1.092 ευρώ. Το ακαθάριστο ποσό για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) ανέρχεται σε 858 ευρώ. Επί των ως άνω ποσών προβλέπονται κρατήσεις 20%. Επιπλέον: Για τον πρώτο χρόνο θα υπάρχουν αυξημένες καταβολές για το Μετοχικό Ταμείο των Πολιτικών Υπαλλήλων (ΜΤΠΥ), ένας μισθός δια 12 μήνες.
 Για τα δυο πρώτα χρόνια θα υπάρχουν αυξημένες καταβολές για το Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης Δημοσίων Υπαλλήλων (ΤΕΑΔΥ), ένας μισθός δια 24 μήνες.
Ετσι ο καθαρός μισθός διαμορφώνεται: Για τον νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) γύρω στα 740 ευρώ. Για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) γύρω στα 620 ευρώ. Πηγή: www.especial.gr

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράφω πρώτη φορά στο νήμα αλλά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται να βάζετε στο ζύγι τον θάνατο από κοβιντ και τον θάνατο από εμβόλιο. Δηλαδή πως ακριβώς τα συγκρίνουμε; Στην περίπτωση της νοσησης, κολλάς, το περνάς βαριά και φτάνεις δυστυχώς στο σημείο αυτό. Στην άλλη περίπτωση, σου λένε κάνε το εμβόλιο για να σωθείς και να σώσεις τους άλλους, αλλά τελικά σώζεις μόνο τους άλλους κι εσύ βρίσκεσαι αλλού. Θέλω να πω ότι δε συγκρίνονται γιατί πρόκειται για κάτι θλιβερό, όμως ο κόσμος φοβάται πλέον μην από το καλό που πάει να κάνει, βρεθεί στον άλλο κόσμο ή με 1002 άλλες παρενεργειες,βραχυπροθεσμες ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσα να φύγετε από το νήμα όσοι δεν έχετε σκοπό να προσφύγετε εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Τι να προσφύγουμε. Έχουμε εμβολιαστεί ήδη.
2 πράγματα εύχομαι όμως. Καποιοι σαν εσάς να μην κολλήσουν στο σχολείο τα παιδιά μας και επίσης μη μπουκώσει από εσάς το ΕΣΥ και περιμένουμε 1 χρόνο για επέμβαση ρουτίνας.

Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι να προσφύγουμε. Έχουμε εμβολιαστεί ήδη.
2 πράγματα εύχομαι όμως. Καποιοι σαν εσάς να μην κολλήσουν στο σχολείο τα παιδιά μας και επίσης μη μπουκώσει από εσάς το ΕΣΥ και περιμένουμε 1 χρόνο για επέμβαση ρουτίνας.

Καλή συνέχεια

Πρόσεχε και εσύ να μη κολλήσεις τα παιδιά μας. Που θα έρχεστε χωρίς μάσκα και χωρίς τεστ. Εμείς όσο μας αφήσουν να είμαστε στο σχολείο  θα κάνουμε τεστ και δεν θα μπορεί κανείς να μας κατηγορήσει ότι διασπείραμε τον ιο.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα και οι εμβολιασμοί μεταδίδουν. Οι ανεμβολιαστοι θα υποχρεωθουν για τεστ συχνά(αν δεν υποχρεωθουν σε εμβολιασμό) οπότε οι δεύτεροι θα ελέγχονται, ενώ οι πρώτοι όχι. Άρα ποιος θα κολλήσει ποιον;

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ότι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν είναι σα να λέει ο Πάγκαλος μαζί τα φάγαμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2021, 08:29:00 μμ από lvc »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν είναι σα να λέει ο Πάγκαλος μαζί τα φάγαμε...

Ο Πάγκαλος είχε δίκιο....  ;D

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3979
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Τα δύο πρώτα χρόνια δεν  συνυπολογίζεται η προϋπηρεσία για να ενταχθείς σε μισθολογικό κλιμάκιο. Όλοι παίρνουν τα ίδια.
https://e-mesara.gr/poios-einai-o-misthos-toy-neodiorizomenoy-ekpaideytikoy-eep-evp/

Ακαθάριστος μισθός νεοδιοριζόμενου Το ακαθάριστο ποσό για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) ανέρχεται σε 1.092 ευρώ. Το ακαθάριστο ποσό για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) ανέρχεται σε 858 ευρώ. Επί των ως άνω ποσών προβλέπονται κρατήσεις 20%. Επιπλέον: Για τον πρώτο χρόνο θα υπάρχουν αυξημένες καταβολές για το Μετοχικό Ταμείο των Πολιτικών Υπαλλήλων (ΜΤΠΥ), ένας μισθός δια 12 μήνες.
 Για τα δυο πρώτα χρόνια θα υπάρχουν αυξημένες καταβολές για το Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης Δημοσίων Υπαλλήλων (ΤΕΑΔΥ), ένας μισθός δια 24 μήνες.
Ετσι ο καθαρός μισθός διαμορφώνεται: Για τον νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) γύρω στα 740 ευρώ. Για νεοδιοριζόμενο εκπαιδευτικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) γύρω στα 620 ευρώ. Πηγή: www.especial.gr
Δεν ισχύει αυτό. Πρώτο μισθό πληρώθηκα κανονικά με το σωστό ΜΚ. Διορίστηκα Αύγουστο, πληρώθηκα 1η φορά Οκτώβριο.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, γουρονόπουλα ο ένας και ψίχουλα ο άλλος. Έτσι είναι και με το ιικό φορτίο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2021, 08:23:34 μμ από lvc »

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ισχύει αυτό. Πρώτο μισθό πληρώθηκα κανονικά με το σωστό ΜΚ. Διορίστηκα Αύγουστο, πληρώθηκα 1η φορά Οκτώβριο.

Φίλε διορισμένος είσαι; Και κάθεσαι ασχολείσαι εδώ με εμάς; Ήρωας!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ισχύει αυτό. Πρώτο μισθό πληρώθηκα κανονικά με το σωστό ΜΚ. Διορίστηκα Αύγουστο, πληρώθηκα 1η φορά Οκτώβριο.

Οκ μπορεί να έχεις δίκιο. Εγώ είμαι παλιά και αυτό νομιζα ότι ίσχυε. Έτσι μου είχαν πει κάποιοι συνάδερφοι γιατί έβλεπαν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους μισθούς που είχαν ως αναπληρωτές. Προφανώς θα ἠταν οι κρατήσεις των δύο μισθών που γίνονται τα δύο πρώτα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι, γουρονόπουλα ο ένας και ψίχουλα ο άλλος. Έτσι είναι και με το ιικό φορτίο...
 So true!!! Χαχα πολυ καλο lvc, πραγματικά ευστοχο! Ας τους αφήσουμε να κάνουν ο, τι νομίζουν στο νημα αυτό, οντως δεν είναι για εμβολιασμένος!

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
To ζητούμενο είναι να επιτευχθεί η συλλογική ανοσία και να πάρουμε τις ζωές μας πίσω. Όσοι έκαναν τα πειραματικά εμβόλια εκπλήρωσαν το χρέος τους. Οπότε πάρτε σβάρνα γάμους, κηδείες, εκκλησίες, συναυλίες, rave party και λοιπά ώστε να νοσήσετε να συμπληρωθεί το απαιτούμενο ποσοστό. Μετά θα είμαστε κομπλέ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159440
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.