*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108190 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Μα, τι να σχολιάσει κανείς και ως τι;

Υπάρχει μια απίστευτη σύγχυση στην κοινωνία που μεταφέρεται και εδώ μέσα με τη συνεχή αναπαραγωγή ιατρικών πληροφοριών που στην πραγματικότητα ελάχιστοι έχουν τις ιατρικές γνώσεις για να τις ελέγξουν και να τις αξιολογήσουν σωστά και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα χρήσης των εμβολίων.
Έχει στηθεί ένα ατελείωτο ιατρικό συνέδριο όπου όλοι νιώθουν ότι μπορεί να είναι σύνεδροι, επειδή κάτι άκουσαν, κάτι εκτιμούν και κάτι υποθέτουν.

Και το χειρότερο είναι ότι πάνω σ' αυτήν τη σύγχυση χτίζεται και ο εκφοβισμός από όλες τις πλευρές: Φόβος αν δεν κάνεις το εμβόλιο (για επιπτώσεις covid και για μέτρα), φόβος κι αν το κάνεις (για πιθανές παρενέργειες).
Ο κόσμος θα τρελαθεί στο τέλος από την πίεση και την παραπληροφόρηση. :-X

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έρευνα μιας ομάδας επιστημόνων επιχορηγούμενη από την κυβέρνηση του Καναδά, δείχνει ότι η πρωτεΐνη των ακίδων των εμβολίων COVID μπορεί να μετακινείται από το σημείο της ένεσης μέσω της κυκλοφορίας του αίματος και να συσσωρεύεται σε όργανα και ιστούς, όπως ο σπλήνας, ο μυελός των οστών, το ήπαρ, τα επινεφρίδια και σε «αρκετά υψηλές συγκεντρώσεις» στις ωοθήκες και να προκαλεί βλάβες.

 https://www.zougla.gr/apopseis/article/kaname-ena-terastio-la8os-paradoxi---sok-apo-ta-endotera-tis-epistimis

Α, σου λέει: όχι, εξουδετερώνονται και μπερδεύετε τις ακίδες και μπλα μπλα οι ακίδες μένουν στον μυικό ιστό. Και επανερχόμαστε στην πραγματικότητα, όπου μετά τον εμβολιασμό τους ακούγαμε στα σχολεία για τα έμμηνα της μίας και τη στύση του άλλου... όλα σύμπτωση, τυχαία, συγκυρία.

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα, τι να σχολιάσει κανείς και ως τι;

Υπάρχει μια απίστευτη σύγχυση στην κοινωνία που μεταφέρεται και εδώ μέσα με τη συνεχή αναπαραγωγή ιατρικών πληροφοριών που στην πραγματικότητα ελάχιστοι έχουν τις ιατρικές γνώσεις για να τις ελέγξουν και να τις αξιολογήσουν σωστά και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα χρήσης των εμβολίων.
Έχει στηθεί ένα ατελείωτο ιατρικό συνέδριο όπου όλοι νιώθουν ότι μπορεί να είναι σύνεδροι, επειδή κάτι άκουσαν, κάτι εκτιμούν και κάτι υποθέτουν.

Και το χειρότερο είναι ότι πάνω σ' αυτήν τη σύγχυση χτίζεται και ο εκφοβισμός από όλες τις πλευρές: Φόβος αν δεν κάνεις το εμβόλιο (για επιπτώσεις covid και για μέτρα), φόβος κι αν το κάνεις (για πιθανές παρενέργειες).
Ο κόσμος θα τρελαθεί στο τέλος από την πίεση και την παραπληροφόρηση. :-X
Μου αρκεί που ξέρω ότι έχουμε καινούρια τεχνολογία σε πειραματική φάση, ότι οι ειδικοί έχουν το ακαταδίωκτο και ότι ο Άδωνις μου κουνά το δάχτυλο, γιατί θέλει το καλό μου. Τα άλλα είναι για την κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το έγραψα και στο άλλο νήμα...μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είμαστε σε σύγχυση...όπως ακριβώς το έγραψε πιο πάνω ο συνάδελφος...δεν ξέρεις πια τι να κάνεις...μοιάζει σαν να έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα στον γκρεμό και το ρέμα....από την μια covid, μεταλλάξεις και το γνωστό πως θα πεθάνουμε όλοι οι ανεμβολίαστοι....δεν βλέπω όμως και τους εμβολισμένους να χαίρουν άκρας υγείας...από την άλλη εμβόλια...με αρκετές παρενέργειες τύπου "κι αν σου κάτσει??" και με νέα δεδομένα να βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο στην επιφάνεια. Είναι τραγικό όλο αυτό που ζούμε.Για πρώτη φορά μετα τα τόσα χρόνια,ο κλάδος μας υποδέχεται διορισμούς...και τα τόσα δυσοίωνα μας έκλεψαν την χαρά.😔

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Μου αρκεί που ξέρω ότι έχουμε καινούρια τεχνολογία σε πειραματική φάση, ότι οι ειδικοί έχουν το ακαταδίωκτο και ότι ο Άδωνις μου κουνά το δάχτυλο, γιατί θέλει το καλό μου. Τα άλλα είναι για την κουβέντα.

Αυτά είναι αρκετά, για να ανησυχεί κανείς και να έχει επιφυλάξεις. Για να προχωρά από μόνος του σε ανάλυση ιατρικών στοιχείων όχι όμως. Κάνει τα πράγματα χειρότερα εντείνοντας την παραπληροφόρηση.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το έγραψα και στο άλλο νήμα...μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είμαστε σε σύγχυση...όπως ακριβώς το έγραψε πιο πάνω ο συνάδελφος...δεν ξέρεις πια τι να κάνεις...μοιάζει σαν να έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα στον γκρεμό και το ρέμα....από την μια covid, μεταλλάξεις και το γνωστό πως θα πεθάνουμε όλοι οι ανεμβολίαστοι....δεν βλέπω όμως και τους εμβολισμένους να χαίρουν άκρας υγείας...από την άλλη εμβόλια...με αρκετές παρενέργειες τύπου "κι αν σου κάτσει??" και με νέα δεδομένα να βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο στην επιφάνεια. Είναι τραγικό όλο αυτό που ζούμε.Για πρώτη φορά μετα τα τόσα χρόνια,ο κλάδος μας υποδέχεται διορισμούς...και τα τόσα δυσοίωνα μας έκλεψαν την χαρά.😔
Cookie 7 δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πραγματα. Η παραπληροφόρηση τα κάνει. Απλώς ακόλουθα τα πραγματικα  data κ θα βρεις το δρόμο. Με συμμαχο το γιατρό σου. Κανέναν από εδώ, εδώ δεν ψάχνουμε ιατρικές συμβουλές, ο apri έχει δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Cookie 7 δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πραγματα. Η παραπληροφόρηση τα κάνει. Απλώς ακόλουθα τα πραγματικα  data κ θα βρεις το δρόμο. Με συμμαχο το γιατρό σου. Κανέναν από εδώ, εδώ δεν ψάχνουμε ιατρικές συμβουλές, ο apri έχει δίκιο.
Δλδ εννοώ εσυ κ ο γιατρός σου θα αποφασίσετε τι θα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου αρκεί που ξέρω ότι έχουμε καινούρια τεχνολογία σε πειραματική φάση, ότι οι ειδικοί έχουν το ακαταδίωκτο και ότι ο Άδωνις μου κουνά το δάχτυλο, γιατί θέλει το καλό μου. Τα άλλα είναι για την κουβέντα.

Όλοι οι ειδικοί παγκοσμίως έχουν το ακαταδίωκτο;
Αυτοί δλδ στις ΗΠΑ, το Ισραήλ κ τον Καναδά που εμβολιάζουν εφήβους πλέον, είναι κάτι σαν Μενγκελε του 21ου αι;

Εντωμεταξύ το ίδιο ακαταδίωκτο έχει ο Χαρδαλιάς κ ο κάθε Χαρδαλιάς που θα πει οκ πηγαίνετε ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί σε τάξεις με 25 εφήβους να διδάξετε με μέτρο προστασίας τη χιλιοφορεμενη μάσκα των μαθητών κ τα ανοιχτά παραθυρα. Αλλά εκεί μας συμφέρει;

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πώς το αποδεικνύεις δηλαδή; Λες ότι δεν παράγεις ακίδες; Λες ότι δεν γίνονται θρομβώσεις; Σε διαψεύδει η πραγματικότητα.
Δεν έχω ιδέα τι είναι οι ακίδες γιατί είμαι σε άλλο πεδίο, δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις και δεν μπορώ να διακρίνω αν ένα άρθρο στη βιολογία είναι επιστημονικοφανες ή όχι.
Ξέρεις όμως ποιοι μπορούν να το διακρίνουν αυτό; Οι reviewers sto BMJ (impact factor ~40) τους οποίους εμπιστεύομαι. Οπότε όταν βλέπω κάποιους τύπους που όχι μονο δεν στέλνουν τα άρθρα τους να γίνουν peer review σε κάποιο περιοδικό αλλά διαδίδουν ψευδώς ότι το άρθρο τους έχει περάσει σε top-tier περιοδικό με αποτέλεσμα να βγαίνει και να τους κράζει ο editor (πολύ βαρύ ατόπημα στο χώρο της ερευνας), τότε ναι, τους θεωρώ απατεώνες και δεν μπαίνω καν στο κόπο να διαβασω το άρθρο τους. Οπότε καλό είναι αν δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις, να τσεκάρουμε τι λένε οι ειδικοι του χώρου, ιδίως σε τόσο δύσκολα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Το έγραψα και στο άλλο νήμα...μεγάλο ποσοστό ανθρώπων είμαστε σε σύγχυση...όπως ακριβώς το έγραψε πιο πάνω ο συνάδελφος...δεν ξέρεις πια τι να κάνεις...μοιάζει σαν να έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα στον γκρεμό και το ρέμα....από την μια covid, μεταλλάξεις και το γνωστό πως θα πεθάνουμε όλοι οι ανεμβολίαστοι....δεν βλέπω όμως και τους εμβολισμένους να χαίρουν άκρας υγείας...από την άλλη εμβόλια...με αρκετές παρενέργειες τύπου "κι αν σου κάτσει??" και με νέα δεδομένα να βγαίνουν κάθε τρεις και λίγο στην επιφάνεια. Είναι τραγικό όλο αυτό που ζούμε.Για πρώτη φορά μετα τα τόσα χρόνια,ο κλάδος μας υποδέχεται διορισμούς...και τα τόσα δυσοίωνα μας έκλεψαν την χαρά.😔

Δεν είπε κανένας ότι θα πεθάνουν όλοι οι ανεμβολίαστοι. Αντίθετα, τεράστιο πρωτοσέλιδο ελληνικής εφημερίδας, πριν από δύο εβδομάδες, έλεγε ότι τα επόμενα δύο χρόνια θα πεθάνουν δύο δισεκατομμύρια εμβολιασμένοι!  8)
Ας μην ασχολούμαστε καλύτερα με τέτοιου είδους πληροφόρηση συνάδελφε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2021, 03:41:55 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανένας να μην πάθει ποτέ τίποτε συνάδελφε..διανύουμε δύσκολες εποχές, εξαιρετικά μεταβατικές και η απίστευτη καταστροφολογία γύρω μας, μας βλάπτει όλους. Ήρθαν τα πάνω κάτω και όλοι ανησυχούμε και για χειρότερα..

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι δικοί μου άνθρωποι είναι όλοι εμβολιασμένοι. Ποτέ να μην συμβεί σε κανέναν :'( τίποτε. Από την οικογένεια και τους φίλους μου, μόνο εγώ είμαι ανεμβολίαστη. Εξαιτίας φόβου λόγω οδυνηρής πρότερης εμπειρίας με άλλο σκεύασμα. :'(

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλώνονται ως κρουσματα Μυκόνου, οχι βάσει ΑΜΚΑ. Έχουν περίπου 2000 ανεμβολιαστους ντόπιους, κάποιοι έχουν κολλήσει. Κυρίως τουρίστες. Πριν κανα μηνα δεν παταγε άνθρωπος στο κυ, τώρα χαμός.
Αυτά μου μετέφερε.
Καλά δε έχουν τείχος ανοσίας;Αφού έχει εμβολιαστεί το 90% και οι τουριστες είναι εμβολιασμενοι ή με τεστ...χαχαχα...


Και συ λες ότι φταίνε οι ανεμβολίαστοι; και να φταίνε οι ανεμβολίαστοι,  οι εμβολισμενοι γιατί νοσουν; δεν είναι προστατευμένοι απ'το εμβόλιο;

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτοί που έκαναν τα εμβόλια το 1900 είναι όλοι νεκροί. Διαδοσται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.