*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού  (Αναγνώστηκε 15050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« στις: Ιούλιος 10, 2021, 08:19:52 πμ »
Αυτοι που θα διοριστουν φετος θα τοποθετηθουν ειτσε σε οργανικα ειτε σε λειτουργικα κενα και θα οριστικοποιησουν οργανικη το δευτερο χρονο  εχω καταλαβει σωστα?  η θα κατσιυν δυο χρονια στην ιδια θεση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:28:14 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2021, 08:50:37 πμ »
Σωστά. Το αμεταθετο είναι στην περιοχή όχι  στην οργανική

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2021, 09:18:43 πμ »
Αυτοι που θα διοριστουν φετος θα τοποθετηθουν ειτσε σε οργανικα ειτε σε λειτουργικα κενα και θα οριστικοποιησουν οργανικη το δευτερο χρονο  εχω καταλαβει σωστα?  η θα κατσιυν δυο χρονια στην ιδια θεση?
Υπάρχει πιθανότητα η θέση της πρώτης χρονιάς με τη δεύτερη να συμπέσει, αλλά παίζει κι αυτό που λες, δηλαδή πρώτη χρονιά προσωρινή τοποθέτηση οπουδήποτε και δεύτερη οριστική (οργανική) σε άλλο μέρος.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2021, 09:51:54 πμ »
Kαι μετάθεση ή απόσπαση μετά από 2 χρονιά έτσι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:28:14 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2021, 10:09:38 πμ »
Για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης πρέπει να υπηρετήσεις τα 2 χρόνια. Αν πάρεις απόσπαση δεν θεωρειται ότι υπηρετείς την πρώτη τοποθέτηση. Καθυστερείς το δικαίωμα μετάθεσης

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2021, 10:30:50 πμ »
Για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης πρέπει να υπηρετήσεις τα 2 χρόνια. Αν πάρεις απόσπαση δεν θεωρειται ότι υπηρετείς την πρώτη τοποθέτηση. Καθυστερείς το δικαίωμα μετάθεσης

Για δύο χρόνια δεν μπορείς να πάρεις ούτε αποσπαση. Κάνω copy-paste:

Στον Ν. 4589/2019 (ΦΕΚ 13 Α ́) και συγκεκριμένα στο άρθρο 62, παρ. 5α όπως ισχύει αναφέρεται ότι:


.... οι νεοδιοριζόμενοι υποχρεούνται να παραμείνουν στην περιοχή διορισμού τους για χρονικό διάστημα τουλάχιστον δύο (2) σχολικών ετών και οποιαδήποτε υπηρεσιακή μεταβολή που επιφέρει μεταβολή της τοποθέτησης αυτής, όπως απόσπαση ή μετάθεση, βάσει γενικής ή ειδικής διάταξης κατά το ως άνω χρονικό διάστημα, δεν επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2021, 10:38:46 πμ »
Και αν πάρει άδεια π.χ ανατροφής τέκνου ή άδεια άνευ αποδοχών (1 έτος);
Ως προς τη θεμελίωση δικαιώματος για μετάθεση απαιτείται 1 έτος υπηρέτησης, που θα το έχει κάνει.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2021, 10:40:30 πμ »
Και αν πάρει άδεια π.χ ανατροφής τέκνου ή άδεια άνευ αποδοχών;

Η ανατροφής τέκνου μετράει σίγουρα στο χρόνο θεμελίωσης μετάθεσης. Η άνευ αποδοχών σίγουρα όχι.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2021, 10:44:13 πμ »
Επειδή πολύς κόσμος διαβάζει το φόρουμ εδώ και μπορεί να παρασυρθεί σε λανθασμένη απόφαση που αφορά στη ζωή του ας μην απαντάμε καλύτερα για πράγματα που δεν έχουν ρυθμιστεί. Στον 4589/2019 δεν υπάρχει αναφορά σε άδεια άνευ αποδοχών.
Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων απαιτεί να έχεις υπηρετήσει στην περιοχή διορισμού σου ένα έτος. Αυτό είναι ξεκάθαρο.
Στον 4589 όμως σου λέει ότι δεν μπορείς να αποσπαστείς ή να πάρεις μετάθεση για 2 χρόνια. Οκ ως εδώ. Από πουθενά δεν προκύπτει, κατά την άποψή μου, ότι υπηρετώντας με προσωρινή τοποθέτηση την πρώτη χρονιά και με άνευ αποδοχών τη 2η, ότι δεν έχεις δικαίωμα για μετάθεση αμέσως μετά.

Αποσυνδεδεμένος seak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:14:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες και με το καλό οι διορισμοί!
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση, οι νεοδιόριστοι σε περίπτωση συνηπηρέτησης με στρατιωτικό - στέλεχος Σ.Α. επιτρέπεται να αποσπαστούν;

Από τη μία βλέπω τις διατάξεις του Ν. 4589/19 και συγκεκριμένα
"οι νεοδιοριζόμενοι υποχρεούνται να παραμείνουν στη θέση τοποθέτησής τους για χρονικό διάστημα τουλάχιστον δύο (2) σχολικών ετών. Οποιαδήποτε υπηρεσιακή μεταβολή που επιφέρει μεταβολή της τοποθέτησης αυτής, όπως απόσπαση ή μετάθεση, βάσει γενικής ή ειδικής διάταξης κατά το ως άνω χρονικό διάστημα, δεν επιτρέπεται.

Από την άλλη βλέπω τις διατάξεις του Ν. 2946/01 και συγκεκριμένα
"Εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων δύναται να αποσπώνται με αίτησή τους, κατά παρέκκλιση των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας, σε εκπαιδευτική μονάδα της πόλης όπου βρίσκεται η έδρα της στρατιωτικής μονάδας ή σε εκπαιδευτική μονάδα που απέχει έως είκοσι (20) χιλιόμετρα από τη στρατιωτική μονάδα που υπηρετεί ο/η σύζυγός τους και για όσο χρόνο υπηρετεί ο/η σύζυγος στη μονάδα αυτή. Σε περίπτωση που ο/η σύζυγος υπηρετεί σε νησί, η κατά το προηγούμενο εδάφιο απόσπαση δεν μπορεί να διενεργείται εκτός νησιού."
και την τροποποίησή του με το Ν. 4676/20 που είναι και μεταγενέστερος του 4589/19
" Εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων και των στελεχών του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής, δύναται να αποσπώνται με αίτησή τους, κατά παρέκκλιση των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας, σε εκπαιδευτική μονάδα της πόλης όπου βρίσκεται η έδρα της στρατιωτικής μονάδας, Λιμενικής Αρχής ή σε εκπαιδευτική μονάδα που απέχει έως είκοσι (20) χιλιόμετρα από τη στρατιωτική μονάδα ή Λιμενική Αρχή που υπηρετεί ο/η σύζυγός τους και για όσο χρόνο υπηρετεί ο/η σύζυγος στη μονάδα αυτή. Σε περίπτωση που ο/η σύζυγος υπηρετεί σε νησί, η κατά το προηγούμενο εδάφιο απόσπαση δεν μπορεί να διενεργείται εκτός νησιού".

Στα δύο τελευταία δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη νεοδιόριστος.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:30:33 μμ »
Επειδή πολύς κόσμος διαβάζει το φόρουμ εδώ και μπορεί να παρασυρθεί σε λανθασμένη απόφαση που αφορά στη ζωή του ας μην απαντάμε καλύτερα για πράγματα που δεν έχουν ρυθμιστεί. Στον 4589/2019 δεν υπάρχει αναφορά σε άδεια άνευ αποδοχών.
Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων απαιτεί να έχεις υπηρετήσει στην περιοχή διορισμού σου ένα έτος. Αυτό είναι ξεκάθαρο.
Στον 4589 όμως σου λέει ότι δεν μπορείς να αποσπαστείς ή να πάρεις μετάθεση για 2 χρόνια. Οκ ως εδώ. Από πουθενά δεν προκύπτει, κατά την άποψή μου, ότι υπηρετώντας με προσωρινή τοποθέτηση την πρώτη χρονιά και με άνευ αποδοχών τη 2η, ότι δεν έχεις δικαίωμα για μετάθεση αμέσως μετά.
Ειναι συγκεκριμενες οι αδειες των οποιων η χρηση θεωρείται πραγματικη υπηρετηση. Ρωτηστε την διευθυνση που (θα) ανηκετε. Οι ανευ αποδοχων ειναι νεκρος χρονος υπηρεσιακα

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:41:20 μμ »
seak κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό που παρέθεσες γιατί είμαι σύζυγος στρατιωτικού,ωστόσο ξέρω ότι συνάδελφοι ειδικής που διορίστηκαν περισυ και είναι σύζυγοι ένστολων υπηρέτησαν κανονικά στον τόπο διορισμού τους.

Αποσυνδεδεμένος seak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:50:23 μμ »
seak κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό που παρέθεσες γιατί είμαι σύζυγος στρατιωτικού,ωστόσο ξέρω ότι συνάδελφοι ειδικής που διορίστηκαν περισυ και είναι σύζυγοι ένστολων υπηρέτησαν κανονικά στον τόπο διορισμού τους.

Απ΄ όσο έχω ψάξει δεν θεωρείται ειδική κατηγορία μετάθεσης, άρα δεν εντάσσονται στη μεταγενεστερη τροποποίηση που είχε βγει. Το πρόβλημα είναι ότι  οι δύο νόμοι αλληλοακυρώνονται και δεν είναι ξεκάθαρο ποιες διατάξεις υπερισχύουν. Κανείς αιρετός από αυτούς που έχω ρωτήσει, δεν γνώριζε να μου απαντήσει.
Οι συνάδελφοι της ειδικής που ξέρεις, έκαναν αίτηση για απόσπαση ή κάποιο ερώτημα στις διευθύνσεις τους και τους απάντησαν αρνητικά;

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 10, 2021, 12:53:56 μμ »
Δεν ξέρω αν αναζήτησαν επίσημη απάντηση,απλώς μου είπαν ότι για νεοδιοριστο δεν ισχύει η συνυπηρετηση.Στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης πάντως ανήκουν ΑΜΕΑ και πολύτεκνοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158568
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.