*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού  (Αναγνώστηκε 15036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 06:53:05 μμ »
Toν β χρονο διορισμου παιρνει αποσπαση εντός πυσδε; ο νεοδιόριστος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 07:38:42 μμ »
Toν β χρονο διορισμου παιρνει αποσπαση εντός πυσδε; ο νεοδιόριστος;

Το έχουμε συζητήσει εδώ:

https://www.pde.gr/index.php?topic=36119.msg1132437#msg1132437

Μάλλον όπως και της ειδικής έτσι και της γενικής ναι θα μπορούν να πάρουν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ το 2ο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 07:47:10 μμ »
Το έχουμε συζητήσει εδώ:

https://www.pde.gr/index.php?topic=36119.msg1132437#msg1132437

Μάλλον όπως και της ειδικής έτσι και της γενικής ναι θα μπορούν να πάρουν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ το 2ο χρόνο.
Και θα χρωστάει την οργανική του.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 09:26:33 μμ »
Και θα χρωστάει την οργανική του.
Θα χρωστάει την οργανική μόνο αν θέλει βελτίωση, δηλαδή να μεταφέρει την τοποθέτησή του σε άλλο σχολείο στην ίδια περιοχή.
Ωστόσο, σύμφωνα με το έγγραφο θα μπορεί να κάνει αίτηση για μετάθεση γιατί θα έχει μείνει 2 χρόνια στην περιοχή διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 09:33:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 30, 2022, 12:25:34 μμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τις μεταθέσεις. Γνωστός μου νεοδιόριστος φέτος πήρε άδεια άνευ αποδοχών πέραν του ενός μηνός. Μου λέει ότι τώρα θα κάνει κανονικά τα χαρτιά του να πάρει οργανική και του χρόνου δικαιούται να κάνει χαρτιά μετάθεσης(εφόσον υπηρετήσει ένα χρόνο την οργανική του). Γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 30, 2022, 01:51:15 μμ »
Μόνο αν πήρε 4 μήνες άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου. Αυτή είναι η μόνη άδεια, μεγαλύτερη από μήνα, που λογίζεται ως υπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 30, 2022, 02:40:26 μμ »
Μόνο αν πήρε 4 μήνες άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου. Αυτή είναι η μόνη άδεια, μεγαλύτερη από μήνα, που λογίζεται ως υπηρεσία
Επικαλέστηκε οικογενειακούς λόγους. Οι νεοδιόριστοι παίρνουν οργανική τη δεύτερη χρονιά που πρέπει να υπηρετήσουν 12 μήνες μέχρι 31 Αυγούστου. Κατά τη διάρκεια όμως της προσωρινής τοποθέτησης, την πρώτη χρονιά, δεν δύναται να πάρει κάποιος άνευ αποδοχών; Είναι το σημείο του νόμου που με μπερδεύει...

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 30, 2022, 03:27:12 μμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τις μεταθέσεις. Γνωστός μου νεοδιόριστος φέτος πήρε άδεια άνευ αποδοχών πέραν του ενός μηνός. Μου λέει ότι τώρα θα κάνει κανονικά τα χαρτιά του να πάρει οργανική και του χρόνου δικαιούται να κάνει χαρτιά μετάθεσης(εφόσον υπηρετήσει ένα χρόνο την οργανική του). Γίνεται αυτό;

Ναι γίνεται αν πήρε την προβλεπόμενη από το άρθρο 56 του Ν. 4830/21 άδεια ανατροφής η διευκόλυνσης των γονέων όπως πλέον λέγεται των 4 μηνών που θεωρείται πλήρης  δημόσια υπηρεσία όπως μόρια, μεταθέσεις κλπ. και παίρνεις το πρώτο δίμηνο 780 ευρώ. Αν θέλεις ρώτησε από πότε έως πότε την πήρε γιατί κάποιες διευθύνσεις στηριζόμενες σε παλιά ρύθμιση ζητούν το 4 μηνο να λήγει 31/8 καταστρατηγώντας το νέο νόμο που ψηφίστηκε ύστερα από ευρωπαικη οδηγία.

Αποσυνδεδεμένος tauri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 09, 2022, 12:52:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νεοδιόριστος. Πέρυσι υπηρέτησα (όπως όλοι) σε λειτουργικό κενό και στην συνέχεια (τον Ιούνιο 2022) τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό 12 ωρών. Επειδή ο διευθυντής δεν ειναι οργανικά τοποθετημένος στη σχολική μονάδα και είμαστε ίδια ειδικότητα, οι ώρες α' ανάθεσης μου μειώνονται κάτω από τις 12 επομένως βγήκα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ υπεράριθμος. Σήμερα η ΔΔΕ μας έστειλε να δηλώσουμε τοποθετήσεις για άρση της λειτουργικής υπεραριθμίας. Η ερώτηση που προκύπτει είναι η εξής: Για να έχω δικαίωμα για βελτίωση θέσης του χρόνου, θα πρέπει να μην σπάσω την λειτουργική υπεραριθμία (να παραμείνω δηλαδή στην οργανική μου και ας με τοποθετήσει η ΔΔΕ) ή γίνεται να κάνω αίτηση τοποθέτησης να τοποθετηθώ σε άλλο σχολείο και προσμετράται ως υπηρέτηση οργανικής?

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 09, 2022, 01:34:53 μμ »
Υπηρετώ την οργανική μου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρω πρώτα οργανική και να μείνω ένα χρόνο στο σχολείο οργανικής. Εξού και πολλοί συνάδερφοι δεν παίρνουν για πολλά χρόνια οργανική, βρίσκονται στη διάθεση της ΔΔΕ και τοποθετούνται σε διαφορετικό σχολείο κάθε χρονιά. Με το που βρίσκεσαι δύο χρόνια στην περιοχή διορισμού, θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος tauri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 09, 2022, 01:51:19 μμ »
Υπηρετώ την οργανική μου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρω πρώτα οργανική και να μείνω ένα χρόνο στο σχολείο οργανικής. Εξού και πολλοί συνάδερφοι δεν παίρνουν για πολλά χρόνια οργανική, βρίσκονται στη διάθεση της ΔΔΕ και τοποθετούνται σε διαφορετικό σχολείο κάθε χρονιά. Με το που βρίσκεσαι δύο χρόνια στην περιοχή διορισμού, θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης.

Συμφωνώ μαζί σας.. όσο αφορά στην μετάθεση σε άλλη περιοχή. Για την παραμονή μου εντός νομού διορισμού και βελτίωση θέσης όμως ισχύει το ίδιο?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1632
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 09, 2022, 02:04:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νεοδιόριστος. Πέρυσι υπηρέτησα (όπως όλοι) σε λειτουργικό κενό και στην συνέχεια (τον Ιούνιο 2022) τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό 12 ωρών. Επειδή ο διευθυντής δεν ειναι οργανικά τοποθετημένος στη σχολική μονάδα και είμαστε ίδια ειδικότητα, οι ώρες α' ανάθεσης μου μειώνονται κάτω από τις 12 επομένως βγήκα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ υπεράριθμος. Σήμερα η ΔΔΕ μας έστειλε να δηλώσουμε τοποθετήσεις για άρση της λειτουργικής υπεραριθμίας. Η ερώτηση που προκύπτει είναι η εξής: Για να έχω δικαίωμα για βελτίωση θέσης του χρόνου, θα πρέπει να μην σπάσω την λειτουργική υπεραριθμία (να παραμείνω δηλαδή στην οργανική μου και ας με τοποθετήσει η ΔΔΕ) ή γίνεται να κάνω αίτηση τοποθέτησης να τοποθετηθώ σε άλλο σχολείο και προσμετράται ως υπηρέτηση οργανικής?
Οπως αναφερεται στην εγκυκλιο μεταθεσεων Δ.Ε 144390/ε2/11-11-21 (στις διευκρινήσεις), αλλά σε διάφορες πηγές στο διαδικτυο, οι νεοδιοριστοι που τοποθετηθηκαν οριστικα φετος μαιο ή ιουνιο σε κάποιο σχολείο, ενω ήταν τοποθετημενοι προσωρινά σε μοναδες εντος πυσδε για το σχολ ετος 2021-22, θεωρειται ότι εχουν υπηρετησει την οργανική τους οπότε αφοβα μπορουν να ζητησουν απόσπαση σε άλλη σχολ μονάδα (ως λειτουργικα υπεραριθμοι δεν μπορουν να ξεκολλησουν από το σχολειο οργανικής , παρά μονο να είναι στο σχολ οργανικης και για συμπληρωση ωραριου και σε άλλο σχολειο) χωρις να χασουν το δικαιωμα του χρόνου να ζητήσουν μετάθεση σε άλλη περιοχή /ΔΔΕ ή μεταθεση σε άλλο σχολείο εντος της ιδιας περιοχής μετάθεσης (δηλ βελτιωση).
Οι επιλογες , λοιπόν, που εχει ένας νεοδιόριστος  ως προς τα φετινα λειτουργικά κενά είναι:
a) αν του αρεσει το σχολειο οργανικής να μεινει σε αυτό και εφοσον δε συμπληρώνει να κανει αιτηση ως λειτουργ υπεράριθμος (και οι οποίοι προηγούνται έναντι των άλλων) να παει σε κοντινό σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου (αν δεν κανει αιτηση τότε τον παει το πυσδε οπου αυτό θελει)
β) εαν δεν του αρεσει το σχολειο οργανικής και θελει να πάει σε ενα σχολειο στην ΑΛΛΗ άκρη της ΔΔΕ σε ΑΛΛΗ ομάδα σχολείων, τότε μονο με αίτηση απόσπασης εντος πυσδε μπορει , αλλά στην περιπτωση αυτη θα εξεταστει η αίτησή του μετα απο την τοποθετηση 1) των λειτουργ υπεραριθμων εκεινης της ομαδας σχολειων που επιθυμει και αυτός να παει και 2) όσων ειναι στη διαθεση του πυσδε δηλ θα εξεταστει η αιτηση του στην τριτη κατηγορία τοποθετησης
γ) η τελευταια επιλογη που εχει και την οποία προτεινω είναι, εαν και εφοσον επιθυμει να παει στην αλλη ακρη της ΔΔΕ, να δηλωσει στο πυσδε ως πρωτη επιλογη το σχολειο της ΑΛΛΗΣ περιοχης και ότι επιθυμει να αποσπαστει σ αυτό και ως 2η επιλογη να γραψει στην αιτηση του οτι επιθυμει, εαν δεν πάρει απόσπαση, να συμπληρωσει στο ταδε σχολειο (που ειναι κοντινο στο σχολειο οργανικής του) ως λειτουργικά υπεραριθμος

Αποσυνδεδεμένος marley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 09, 2022, 02:35:30 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιόριστη. Πέρυσι υπηρέτησα σε λειτουργικό κενό και στη συνέχεια πήρα οργανική θέση 20 ωρών στο ίδιο σχολείο. Ο διευθυντής έχει την ίδια ειδικότητα (ΠΕ03) οπότε οι ώρες α' ανάθεσης που μου αναλογούν μειώνονται στις 12. Στο ίδιο σχολείο τοποθετήθηκε νεοδιόριστη ΠΕ04.4 για 20 ώρες (από άλλο σχολείο). Έχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Αν πάρω 12 ώρες μαθηματικά, (Α΄ανάθεση) υπολείπονται άλλες 11.   Συνάδελφοι μου είπαν πως ως «παλαιότερη» στο σχολείο (Ισχύει; Με τη βιολόγο διοριστήκαμε πέρυσι) συμπληρώνω πρώτη ωράριο, δηλ παίρνω φυσική (7 ώρες – δεν υπάρχουν άλλες) και 4 ώρες γεωγραφία. Και η βιολόγος μένει μόνο με χημεία και βιολογία; Είναι εφικτό; Μήπως αποφασίζει το ΠΥΣΔΕ και με στέλνει σε άλλο/άλλα σχολεία προκειμένου να συμπληρώσω ωράριο; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.