*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 143709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 16, 2021, 12:44:18 πμ »

Από μένα είσαι ελεύθερη να πας!
Καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 16, 2021, 12:46:44 πμ »
Ωραία, αναμένω απάντηση και από τους υπολοίπους!  ;D

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 16, 2021, 01:09:21 πμ »
Οι περιοχές Ξάνθη, Ροδόπη, Έβρος (Α) πιστεύετε θα έχουν μεγάλη ζήτηση;

Θα έχουν από μένα που είμαι από εκεί :P
Αν θέλετε πληροφορίες, πείτε μου!
Δεν έχουν πολλά μόρια τα σχολεία, η Ξάνθη δεν έχει δυσπρόσιτα, η Ροδόπη 1 και ο Έβρος 2-3, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 16, 2021, 02:15:56 πμ »
Ήμουν πέρυσι αναπληρώτρια στο Ηράκλειο.
1ον: Αν δεν έχεις αυτοκίνητο είναι πρόβλημα. Υπάρχουν πολλά χωριά μία ώρα και από την πόλη του Ηρακλείου. Τοποθετήθηκα σε Γυμνάσιο στο δήμου Αστερουσίων, περίπου 50χλμ από το Ηράκλειο. Ήμουν τυχερή, μιας και έπεσα σε πολύ καλό και οργανωτικό σύλλογο με groups και σώθηκα, οπότε με πηγαινοέφερναν οι συνάδελφοι και πλήρωνα ό,τι μου αντιστοιχούσε σε βενζίνες. Διαφορετικά έπρεπε να μείνω στο χωριό, στο οποίο δεν υπήρχε τίποτα να κάνεις. Ούτε ένα συνάδελφος έστω, βρε αδελφέ, να πεις ότι έχεις έναν άνθρωπο. Περιοχές έξω από Ηράκλειο, όπως Αρχάνες (τις λατρεύω), Σκαλάνι ή Αρκαλοχώρι οκ. Τα χωριά είναι πολύ δύσκολα. Όχι τόσο να μείνεις εκεί, αλλά κυρίως του ότι δεν έχεις επαφή με την πόλη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2ον: Τα σπίτια είναι ακριβά. Εγώ προσωπικά ό,τι έβρισκα κυμαινόταν στα 300 ευρώ. Ίσως φταίει ότι προσλήφθηκα αρχές Νοέμβρη και τα "καλά" είχαν ήδη καπαρωθεί. Το χειρότερο, βέβαια, η υγρασία. Σιδέρωνα π.χ. τα ρούχα το βράδυ για την επόμενη μέρα και πρωί σχεδόν μούσκεμα.
Ας πάμε και στα καλά:
1ον: Όποιος μείνει Ηράκλειο δε θα βαρεθεί ποτέ. Έχει τα πάντα, είτε είσαι μόνος είτε με παιδιά. Μια μικρή Αθήνα με ανθρώπινες συνθήκες θα το περιέγραφα. Πέρα από την διασκέδαση και τις καθημερινές δραστηριότητες υπάρχουν τόσα μέρη να επισκεφτείς. Μουσεία, Κνωσσός, ενυδρείο κλπ. Έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις και τους άλλους νόμους κάποια στιγμή, ειδικά το Ρέθυμνο και το Λασίθι που είναι πιο κοντά.
2ον: Σε ό,τι αφορά τη μετακίνηση στην υπόλοιπη Ελλάδα, έχει πλοία (ΑΝΕΚ και MINOAN) κάθε βράδυ στις 9 για Αθήνα. Με αεροπλάνα δεν ασχολήθηκα, αλλά από ό,τι μου έλεγαν οι συνάδελφοι που πηγαινοέρχονταν αεροπορικώς όλα καλά.
3ον: Σχετικά με τη νοοτροπία τους διαφορετική τελείως από ό,τι είχα συνηθίσει σε πολλούς τομείς (μιλάω κυρίως για τα χωριά), αλλά τους αγάπησα. Πολύ δοτικοί και αγαπησιάρηδες. Δέχτηκα πολλή αγάπη και φροντίδα, ούσα μόνη μου σε ένα μακρινό τόπο. Ήμουν η έγνοια τους. Το μαθησιακό επίπεδο των παιδιών χαμηλό, αλλά δε γνώρισα πιο αξιαγάπητα και δοτικά παιδιά.
Συμβουλή: Όποιος επιλέξει Ηράκλειο καλό είναι να έχει αυτοκίνητο ή να βρει τρόπο να μετακινείται, σε περίπτωση που τοποθετηθεί εκτός πόλης. Προσωπικά, θα προτιμούσα να αφιερώνω 50 λεπτά με μία ώρα στο πήγαινε και άλλο τόσο στο έλα από το να μείνω σε χωρίο. Μπορεί να ακούγεται δύσκολο, αλλά όλα μια συνήθεια είναι, συν ο χαβαλές που κάνεις με συναδέλφους. Σαν καθημερινή σχολική εκδρομή ένα πράμα ;D ;D ;D
Όταν έχεις παιδιά, βέβαια, δύσκολο. Λογικό να επιλέξεις σχολείο τοποθέτησης κοντά στο δικό τους. Τα χωριά που προανέφερα είναι οκ ή και Μοίρες, Τυμπάκι ή στη χειρότερη Ασήμι. Άντε και Καστέλι. Άλλα, όπως Χάρακας, Πύργος, Τεφέλι κλπ πολύ δύσκολο να μείνεις.
Δεν ξέρω αν βοήθησα, ώστε να σχηματίσετε μια εικόνα. Οι ντόπιοι συνάδελφοι σίγουρα ξέρουν καλύτερα, απλώς προσπάθησα να σας δώσω μια εικόνα ως κάποια που τοποθετήθηκε Κρήτη από μακριά, που έπαθε ένα σοκ όταν είδε που προσλήφθηκε, που αντιμετώπισε δυσκολίες, που αγάπησε τον τόπο, τους ανθρώπους, της λείπει και εύχεται κάποια στιγμή να επιστρέψει και να ξανασυναντήσει τα κοπέλια της.
Την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση να έχετε, παιδιά, μέσα απ' την καρδιά μου!!
Και να είστε σίγουροι, παντού καλά θα τα περάσετε. Στο κάτω κάτω, δυο χρονάκια  είναι, και μετάθεση να μην πάρετε μια αποσπασούλα θα την έχετε στο τσεπάκι!!!   
   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 16, 2021, 02:34:18 πμ »
Ροδος πανακριβα ενοίκια για σπίτια τρώγλες ( εγω θα το ξαναπώ κι ας θυμώνουν οι Ροδιτες χεχε).Η Χίος επισης ακριβη και η Λέσβος σίγουρα πιο ακριβη απ οτι θα περιμενε κανεις.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 16, 2021, 08:26:03 πμ »
Οι περιοχές Ξάνθη, Ροδόπη, Έβρος (Α) πιστεύετε θα έχουν μεγάλη ζήτηση;

Ξάνθη (σε όποιο χωριό) με αυτοκίνητο  μην το σκέφτεσαι ! Δαγκωτό !

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Γ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 16, 2021, 08:35:29 πμ »
Οι περιοχές Ξάνθη, Ροδόπη, Έβρος (Α) πιστεύετε θα έχουν μεγάλη ζήτηση;

Καλημέρα σε όλους !

Αχ ,έχουν,έχουν ζήτηση ...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ ο ίδιος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 16, 2021, 08:50:29 πμ »
Ήμουν πέρυσι αναπληρώτρια στο Ηράκλειο.
1ον: Αν δεν έχεις αυτοκίνητο είναι πρόβλημα. Υπάρχουν πολλά χωριά μία ώρα και από την πόλη του Ηρακλείου. Τοποθετήθηκα σε Γυμνάσιο στο δήμου Αστερουσίων, περίπου 50χλμ από το Ηράκλειο. Ήμουν τυχερή, μιας και έπεσα σε πολύ καλό και οργανωτικό σύλλογο με groups και σώθηκα, οπότε με πηγαινοέφερναν οι συνάδελφοι και πλήρωνα ό,τι μου αντιστοιχούσε σε βενζίνες. Διαφορετικά έπρεπε να μείνω στο χωριό, στο οποίο δεν υπήρχε τίποτα να κάνεις. Ούτε ένα συνάδελφος έστω, βρε αδελφέ, να πεις ότι έχεις έναν άνθρωπο. Περιοχές έξω από Ηράκλειο, όπως Αρχάνες (τις λατρεύω), Σκαλάνι ή Αρκαλοχώρι οκ. Τα χωριά είναι πολύ δύσκολα. Όχι τόσο να μείνεις εκεί, αλλά κυρίως του ότι δεν έχεις επαφή με την πόλη και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2ον: Τα σπίτια είναι ακριβά. Εγώ προσωπικά ό,τι έβρισκα κυμαινόταν στα 300 ευρώ. Ίσως φταίει ότι προσλήφθηκα αρχές Νοέμβρη και τα "καλά" είχαν ήδη καπαρωθεί. Το χειρότερο, βέβαια, η υγρασία. Σιδέρωνα π.χ. τα ρούχα το βράδυ για την επόμενη μέρα και πρωί σχεδόν μούσκεμα.
Ας πάμε και στα καλά:
1ον: Όποιος μείνει Ηράκλειο δε θα βαρεθεί ποτέ. Έχει τα πάντα, είτε είσαι μόνος είτε με παιδιά. Μια μικρή Αθήνα με ανθρώπινες συνθήκες θα το περιέγραφα. Πέρα από την διασκέδαση και τις καθημερινές δραστηριότητες υπάρχουν τόσα μέρη να επισκεφτείς. Μουσεία, Κνωσσός, ενυδρείο κλπ. Έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις και τους άλλους νόμους κάποια στιγμή, ειδικά το Ρέθυμνο και το Λασίθι που είναι πιο κοντά.
2ον: Σε ό,τι αφορά τη μετακίνηση στην υπόλοιπη Ελλάδα, έχει πλοία (ΑΝΕΚ και MINOAN) κάθε βράδυ στις 9 για Αθήνα. Με αεροπλάνα δεν ασχολήθηκα, αλλά από ό,τι μου έλεγαν οι συνάδελφοι που πηγαινοέρχονταν αεροπορικώς όλα καλά.
3ον: Σχετικά με τη νοοτροπία τους διαφορετική τελείως από ό,τι είχα συνηθίσει σε πολλούς τομείς (μιλάω κυρίως για τα χωριά), αλλά τους αγάπησα. Πολύ δοτικοί και αγαπησιάρηδες. Δέχτηκα πολλή αγάπη και φροντίδα, ούσα μόνη μου σε ένα μακρινό τόπο. Ήμουν η έγνοια τους. Το μαθησιακό επίπεδο των παιδιών χαμηλό, αλλά δε γνώρισα πιο αξιαγάπητα και δοτικά παιδιά.
Συμβουλή: Όποιος επιλέξει Ηράκλειο καλό είναι να έχει αυτοκίνητο ή να βρει τρόπο να μετακινείται, σε περίπτωση που τοποθετηθεί εκτός πόλης. Προσωπικά, θα προτιμούσα να αφιερώνω 50 λεπτά με μία ώρα στο πήγαινε και άλλο τόσο στο έλα από το να μείνω σε χωρίο. Μπορεί να ακούγεται δύσκολο, αλλά όλα μια συνήθεια είναι, συν ο χαβαλές που κάνεις με συναδέλφους. Σαν καθημερινή σχολική εκδρομή ένα πράμα ;D ;D ;D
Όταν έχεις παιδιά, βέβαια, δύσκολο. Λογικό να επιλέξεις σχολείο τοποθέτησης κοντά στο δικό τους. Τα χωριά που προανέφερα είναι οκ ή και Μοίρες, Τυμπάκι ή στη χειρότερη Ασήμι. Άντε και Καστέλι. Άλλα, όπως Χάρακας, Πύργος, Τεφέλι κλπ πολύ δύσκολο να μείνεις.
Δεν ξέρω αν βοήθησα, ώστε να σχηματίσετε μια εικόνα. Οι ντόπιοι συνάδελφοι σίγουρα ξέρουν καλύτερα, απλώς προσπάθησα να σας δώσω μια εικόνα ως κάποια που τοποθετήθηκε Κρήτη από μακριά, που έπαθε ένα σοκ όταν είδε που προσλήφθηκε, που αντιμετώπισε δυσκολίες, που αγάπησε τον τόπο, τους ανθρώπους, της λείπει και εύχεται κάποια στιγμή να επιστρέψει και να ξανασυναντήσει τα κοπέλια της.
Την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση να έχετε, παιδιά, μέσα απ' την καρδιά μου!!
Και να είστε σίγουροι, παντού καλά θα τα περάσετε. Στο κάτω κάτω, δυο χρονάκια  είναι, και μετάθεση να μην πάρετε μια αποσπασούλα θα την έχετε στο τσεπάκι!!!   
 
Τα είπες όλα  ακριβώς όπως είναι. Αν είχαμε τους παλιούς μισθούς, θα ξαναπηγαινα Κρήτη.  Πριν 3 χρόνια 320 ευρώ ενοίκιο χώρια οι λογαριασμοί Κ 200 ευρώ βενζίνη το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Sagittarius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:00:58 πμ »
Ροδος πανακριβα ενοίκια για σπίτια τρώγλες ( εγω θα το ξαναπώ κι ας θυμώνουν οι Ροδιτες χεχε).Η Χίος επισης ακριβη και η Λέσβος σίγουρα πιο ακριβη απ οτι θα περιμενε κανεις.

Δεν θα θυμώσω μαζί σου. Έχεις δίκιο για την κατάσταση των σπιτιών που ενοικιάζονται σε συναδέλφους, δυστυχώς. Επίσης τα ενοίκια είναι πράγματι ακριβά. Επίσης θα πρέπει να έχετε αυτοκίνητο ( εκτός και σχηματίσετε γκρουπακια) αλλά να ξέρετε ότι η βενζίνη αυτή τη στιγμή είναι στο 1,80.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ ο ίδιος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:05:28 πμ »
Μπορεί κάποιος να δώσει το λινκ με τα μόρια διαβίωσης; Δεν το βρίσκω.  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:19:22 πμ »
Καλημέρα σε όλους !

Αχ ,έχουν,έχουν ζήτηση ...

Μία εκτίμηση για τον αριθμό; Έτσι κουβέντα να γίνεται δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:22:38 πμ »
Μπορεί κάποιος να δώσει το λινκ με τα μόρια διαβίωσης; Δεν το βρίσκω.  Ευχαριστώ.

http://malliaros.bplaced.net/home.php

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:24:32 πμ »
Μία εκτίμηση για τον αριθμό; Έτσι κουβέντα να γίνεται δηλαδή...


Αυτο μπορείς να το κάνεις σχετικά εύκολα, κοιτώντας τις προσλήψεις αναπληρωτών σε αυτά τα μέρη, βλέποντας ποια θέση είχαν στον πίνακα σε σχέση με σένα, φυσικά μέχρι τον αριθμό των οργανικών κενών.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 16, 2021, 09:29:42 πμ »
Το έχω κάνει. Κάνω και τίποτα άλλο  ;D Απλά τώρα με το δεδομένο ότι οι περισσότεροι θα δηλώσουν παντού για να μην χάσουν διορισμό, ήθελα να ανιχνεύσω κάπως τον παλμό του φόρουμ. Και δεδομένου ότι ενδεχομένως δεν θα δώσουν όλες οι περιοχές κενά, αλλάζουν και οι συσχετισμοί ως προς τις δηλώσεις. Αυτός δηλαδή που πήγε πέρσι Α΄ και Β΄ Θεσσαλονίκης, αν οι περιοχές αυτές δεν δώσουν κενά (όπως φαίνεται), δεν είναι λογικό ότι θα δηλώσει π.χ. και την Ξάνθη ως εγγύτερη στην Θεσσαλονίκη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.