*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 143444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 16, 2021, 02:54:36 μμ »
Πήρε φίλη μου φέτος στην ειδική, είναι στο χέρι της διευθυνσης κ φυσικά πρέπει να φέρεις αποδεικτικά για τον λόγο που τη θέλεις. Είναι πάντως μια προοπτική για όσους έχουν ειδικά φέτος πρόβλημα να αφήσουν τον τόπο τους.

Αν επιτρέπεται τι λόγους επικαλέστηκε ; Για να εχουμε μια ιδέα.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:58 »

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 16, 2021, 02:55:45 μμ »
Η Θεσσαλία έχει το άβατο.Οι μαθηματικοί έχουν πολύ καλύτερες περιοχές. Νομίζω ότι του χρόνου θα ανοίξουν και για τους φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 16, 2021, 03:06:05 μμ »
Αν επιτρέπεται τι λόγους επικαλέστηκε ; Για να εχουμε μια ιδέα.



Διδακτορικό που είχε ξεκινήσει σε άλλη πόλη, αν και αυτό ήταν κυρίως πρόφαση. Θεωρώ ότι θα δίνουν και για οικογενειακούς λόγους, αν επικαλεστείς λογο υγείας μέλους της οικογένειας. Επίσης, αν και θεωρείται στο όριο ηθικό, ξέρω περίπτωση που πήρε μαζεμένες αναρρωτικες με βεβαίωση ορθοπεδικου για προβλήματα μέσης, αν και δεν ήταν εύκολο να βρει γιατρό για την περίπτωση. Το αναφέρω μόνο γιατί ξέρω ότι ορισμένοι βρίσκονται σε αδιέξοδο την παρούσα χρονική στιγμή που θα γίνουν οι διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος chryphil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 16, 2021, 03:14:20 μμ »
Διδακτορικό που είχε ξεκινήσει σε άλλη πόλη, αν και αυτό ήταν κυρίως πρόφαση. Θεωρώ ότι θα δίνουν και για οικογενειακούς λόγους, αν επικαλεστείς λογο υγείας μέλους της οικογένειας. Επίσης, αν και θεωρείται στο όριο ηθικό, ξέρω περίπτωση που πήρε μαζεμένες αναρρωτικες με βεβαίωση ορθοπεδικου για προβλήματα μέσης, αν και δεν ήταν εύκολο να βρει γιατρό για την περίπτωση. Το αναφέρω μόνο γιατί ξέρω ότι ορισμένοι βρίσκονται σε αδιέξοδο την παρούσα χρονική στιγμή που θα γίνουν οι διορισμοί.

Άνευ αποδοχών δίνεται επίσης και για ανατροφή παιδιού κάτω των έξι ετών, απ' ό,τι είδα χωρίς να χρειάζεται έγκριση ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:58 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:22:59 μμ »
Άνευ αποδοχών δεν έδωσαν πέρυσι στην ειδική κ ήθελαν αρκετοί , βέβαια άδεια άνευ για παιδι πχ μέχρι 6 δίνεται οριζόντια στο δημόσιο,  το θέμα είναι για τα 2 πρώτα χρόνια με τη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:37:54 μμ »
Διδακτορικό που είχε ξεκινήσει σε άλλη πόλη, αν και αυτό ήταν κυρίως πρόφαση. Θεωρώ ότι θα δίνουν και για οικογενειακούς λόγους, αν επικαλεστείς λογο υγείας μέλους της οικογένειας. Επίσης, αν και θεωρείται στο όριο ηθικό, ξέρω περίπτωση που πήρε μαζεμένες αναρρωτικες με βεβαίωση ορθοπεδικου για προβλήματα μέσης, αν και δεν ήταν εύκολο να βρει γιατρό για την περίπτωση. Το αναφέρω μόνο γιατί ξέρω ότι ορισμένοι βρίσκονται σε αδιέξοδο την παρούσα χρονική στιγμή που θα γίνουν οι διορισμοί.

Εννοείς δεν υπήρχε γιατρός για την περίπτωση του προβλήματος υγείας που είχε  ή δεν ηθελε να δώσει  "μουφα" χαρτι ο γιατρος;


Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:47:01 μμ »
Εννοείς δεν υπήρχε γιατρός για την περίπτωση του προβλήματος υγείας που είχε  ή δεν ηθελε να δώσει  "μουφα" χαρτι ο γιατρος;

Το δεύτερο. Ωστόσο, τελικά βρέθηκε γιατρός. Και από ο,τι καταλαβα τουκαχιστον παλαιοτερα δεν ηταν και τελειως ασυνήθιστο.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:50:34 μμ »
Άνευ αποδοχών δεν έδωσαν πέρυσι στην ειδική κ ήθελαν αρκετοί , βέβαια άδεια άνευ για παιδι πχ μέχρι 6 δίνεται οριζόντια στο δημόσιο,  το θέμα είναι για τα 2 πρώτα χρόνια με τη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Δυστυχώς είναι θέμα διεύθυνσης. Επίσης, πολύ εκνευριστικό μου φάνηκε και το θέμα αναγνώρισης της υπηρετησης οργανικής θέσης, καθώς για την ίδια άδεια -αναρρωτικη, άλλη διεύθυνση έλεγε ότι αναγνωρίζεται σαν χρόνος υπηρέτησης και άλλη έλεγε ότι δεν αναγνωρίζεται.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:53:55 μμ »
Το δεύτερο. Ωστόσο, τελικά βρέθηκε γιατρός. Και από ο,τι καταλαβα τουκαχιστον παλαιοτερα δεν ηταν και τελειως ασυνήθιστο.

 Απλώς αναρωτιέμαι το λόγο που θα το έκανε κάποιος όλο αυτό. Και επίσης φέτος τι θα κάνει..  Η αναρρωτικής είναι μέσα στην προϋπηρεσία πάντως. Από την άλλη οι συνεχόμενες αναρρωτικες, εμποδίζουν τον διευθυντή να πάρει αναπληρωτή στη θέση του μόνιμου,  ώστε να μην χάνονται  μαθήματα.  Δεν ξέρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2021, 05:01:14 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 16, 2021, 04:54:20 μμ »
Γιατί και η επαπειλούμενη που παίρνουν όλες οι εγκυμονούσας αναρρωτική δεν είναι;Αυτή γιατί αναγνωρίζεται κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 16, 2021, 05:38:07 μμ »
Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που μπαίνουν στον κόπο να γράψουν και να μοιραστούν την εμπειρία τους από διάφορα μέρη στα οποία υπηρέτησαν. Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες γιατί είμαστε όλοι λίγο χαμένοι αυτή την περίοδο. Άσε που θα τελειοποιήσουμε τις γεωγραφικές μας γνώσεις :o 8)

Ο zhto29 πρότεινε Παξούς. Πολύ ωραία επιλογή αλλά επειδή είμαι αρκετά χαμηλά θεωρώ ότι το Ιόνιο θα καλυφθεί από τους πιο ψηλά στον πίνακα.

Πάντως κοιτώντας τις αποσπάσεις είδα ότι αρκετοί φιλόλογοι ζήτησαν απόσπαση για Κυκλάδες και Δωδεκάνησα. Δεν ξέρω τι γινόταν παλιότερα αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί φεύγουν από αστικά κέντρα. Θεωρείτε ότι συνδέεται αυτό με τους επικείμενους διορισμούς και ίσως θέλουν να μαζέψουν μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 16, 2021, 05:54:06 μμ »
Γιατί τα αμεα με ποσοστό 50% και πάνω δε θα πάρουν αναρρωτικές; Και αυτες δε θα είναι δηθεν. Νομίζω πως πολλοί θα τις χρησιμοποιήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 16, 2021, 06:21:55 μμ »
Η άδεια άνευ αποδοχών δεν υπολογίζεται ως υπηρέτηση της οργανικης.
 Το αναφέρει η εγκύκλιος.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 16, 2021, 07:45:57 μμ »
Δε λέω για την άνευ αποδοχών, που δεν υπολογίζεται. Για την αναρρωτική είχε δημιουργηθεί το θέμα κ τελικά αναγνωρίστηκε. Επίσης, είχα διαβάσει παλιότερα ότι κ η επαπειλούμενη δε μετρούσε σαν χρόνος προϋπηρεσίας,  αλλά για να το λέτε πλέον θα μετράει κανονικά.
Όσο για τα ΑΜΕΑ, επειδή έχω δικό μου άτομο, δεν νομίζω ότι ζητούν αναρρωτικες συνήθως, αλλά διευκολύνονται στην τοποθέτηση για να είναι κοντά σε νοσοκομείο. Επίσης, ποσοστά ψηλά αναπηρίας παίρνουν κ άνθρωποι με διάφορα αυτοανοσα που συνεχίζουν κανονικότατα τη ζωή τους κ συνήθως δεν είναι καθόλου ορατές οι αναπηρίες τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.