*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 141840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:12:35 μμ »
Όσοι ανήκουν σε "ειδικές κατηγορίες" μπαίνουν μόνοι τους σε άλλο πίνακα και προηγούνται όλων

Αυτό το "ειδικές κατηγορίες" είναι λίγο ασαφές. Για παράδειγμα στη 2Γ/2019 είχες μοριοδότηση από ποσοστό αναπηρίας 50% και πάνω.
Στις ειδικές κατηγορίες που διακαιούνται απόσπαση όσοι είναι νεοδιόριστοι το ποσοστό εκτοξεύεται στο 75%.
Προσωπικά είμαι στο 67% και δε ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:37 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:14:28 μμ »
Αυτό το "ειδικές κατηγορίες" είναι λίγο ασαφές. Για παράδειγμα στη 2Γ/2019 είχες μοριοδότηση από ποσοστό αναπηρίας 50% και πάνω.
Στις ειδικές κατηγορίες που διακαιούνται απόσπαση όσοι είναι νεοδιόριστοι το ποσοστό εκτοξεύεται στο 75%.
Προσωπικά είμαι στο 67% και δε ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη.

Κάπου στη νομοθεσία αναφέρει και τους πάσχοντες από σοβαρά νοσήματα αλλά δε θυμάμαι που το έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:23:10 μμ »
Αυτό το "ειδικές κατηγορίες" είναι λίγο ασαφές. Για παράδειγμα στη 2Γ/2019 είχες μοριοδότηση από ποσοστό αναπηρίας 50% και πάνω.
Στις ειδικές κατηγορίες που διακαιούνται απόσπαση όσοι είναι νεοδιόριστοι το ποσοστό εκτοξεύεται στο 75%.
Προσωπικά είμαι στο 67% και δε ξέρω αν λαμβάνεται υπόψη.

Αντιγράφω από την ενημέρωση του κ. Παντελάκη

https://www.facebook.com/groups/help4asep/posts/1229646897495553/

" Για τις "ειδικές κατηγορίες" γενικά ισχύει ποσοστό αναπηρίας 67% για τα παιδιά και 75% για τον ίδιο τον εκπαιδευτικό. Όμως στο νομο αναφέρονται ότι ανήκουν στις "ειδικές κατηγορίες" οι εκπαιδευτικοί που έχουν παιδιά τα οποία χρειάζονται ειδική θεραπευτική αγωγή ή εκπαίδευση και είναι τυφλά, κωφά ή βαρήκοα, αυτιστικά, σπαστικά πάσχουν από μεσογειακή αναιμία, που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, ΑΙDS, σύνδρομο DΟWΝ και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Crohn
Επίσης αυτοί που έχουν τέσσερα ή περισσότερα άγαμα παιδιά, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους. Στο σύνολο των παιδιών υπολογίζονται και όσα φοιτούν σε ανώτατες ή ανώτερες δημόσιες σχολές του εσωτερικού ή ισότιμες του εξωτερικού, εφόσον αυτά δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας τους, δεν βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο ή έτος σπουδών ή δεν φοιτούν για απόκτηση δεύτερου πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλους. Ως ημερομηνία συμπλήρωσης του 18ου ή 25ου έτους της ηλικίας θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.
Ακόμα αναφέρονται οι εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους πάσχουν από μεσογειακή αναιμία που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, ΑΙDS και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Crohn
Τέλος εντάσσονται και οι εκπαιδευτικοί, που ειναι γονείς τουλάχιστον ενός (1) ανάπηρου τέκνου, με ποσοστό αναπηρίας 67% "

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:38:17 μμ »
Αντιγράφω από την ενημέρωση του κ. Παντελάκη

https://www.facebook.com/groups/help4asep/posts/1229646897495553/

" Για τις "ειδικές κατηγορίες" γενικά ισχύει ποσοστό αναπηρίας 67% για τα παιδιά και 75% για τον ίδιο τον εκπαιδευτικό. Όμως στο νομο αναφέρονται ότι ανήκουν στις "ειδικές κατηγορίες" οι εκπαιδευτικοί που έχουν παιδιά τα οποία χρειάζονται ειδική θεραπευτική αγωγή ή εκπαίδευση και είναι τυφλά, κωφά ή βαρήκοα, αυτιστικά, σπαστικά πάσχουν από μεσογειακή αναιμία, που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, ΑΙDS, σύνδρομο DΟWΝ και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Crohn
Επίσης αυτοί που έχουν τέσσερα ή περισσότερα άγαμα παιδιά, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους. Στο σύνολο των παιδιών υπολογίζονται και όσα φοιτούν σε ανώτατες ή ανώτερες δημόσιες σχολές του εσωτερικού ή ισότιμες του εξωτερικού, εφόσον αυτά δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας τους, δεν βρίσκονται στο τελευταίο εξάμηνο ή έτος σπουδών ή δεν φοιτούν για απόκτηση δεύτερου πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλους. Ως ημερομηνία συμπλήρωσης του 18ου ή 25ου έτους της ηλικίας θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.
Ακόμα αναφέρονται οι εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους πάσχουν από μεσογειακή αναιμία που χρήζει μεταγγίσεων αίματος, λευχαιμία, αιμορροφιλία, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης, ΑΙDS και σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο και νόσο του Crohn
Τέλος εντάσσονται και οι εκπαιδευτικοί, που ειναι γονείς τουλάχιστον ενός (1) ανάπηρου τέκνου, με ποσοστό αναπηρίας 67% "

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι ενήμερος για  αυτό. Απλά νομίζω πως αφορά σε περιπτώσεις μετάθεσης και απόσπασης για τους νεοδιόριστους που αρχικά δεν επιτρέπονταν για κανένα λόγο.

Ίσως οι αρχικες τοποθετήσεις διέπoνται από άλλο καθεστώς πιο χαλαρό στα ποσοστά μιας και προτάσονται και άλλοι "δευτερεύοντες" παράγοντες όπως ο γάμος.

Πάντως για την πρώτη περίπτωση είναι ακραίο να μη θεωρούνται ειδική κατηγορία οι μονογονεϊκές οικογένειες. Θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι και πάνω από τους πολύτεκνους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2021, 07:30:33 μμ από lvc »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:37 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 18, 2021, 07:03:21 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι ενήμερος για  αυτό. Απλά νομίζω πως αφορά σε περιπτώσεις μετάθεσης και απόσπασης για τους νεοδιόριστους που αρχικά δεν επιτρέπονταν για κανένα λόγο.

Ίσως οι αρχικες τοποθετήσεις διέπωνται από άλλο καθεστώς πιο χαλαρό στα ποσοστά μιας και προτάσονται και άλλοι "δευτερεύοντες" παράγοντες όπως ο γάμος.

Πάντως για την πρώτη περίπτωση είναι ακραίο να μη θεωρούνται ειδική κατηγορία οι μονογονεϊκές οικογένειες. Θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι και πάνω από τους πολύτεκνους.

Συμφωνώ απόλυτα στην τελευταία παράγραφο για τις μονογονεϊκές οικογένειες, θα έπρεπε να προηγούνται μαζί με τις υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες. Επίσης, το ότι θεωρούμε την επιλογή της πολυτεκνίας ειδική κατηγορία που εξισώνεται με τα ΑΜΕΑ μόνο ως πολιτική πίεση της εν λόγω ομάδας μπορώ να το κατανοήσω.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: ’ντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 18, 2021, 07:08:02 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα στην τελευταία παράγραφο για τις μονογονεϊκές οικογένειες, θα έπρεπε να προηγούνται μαζί με τις υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες. Επίσης, το ότι θεωρούμε την επιλογή της πολυτεκνίας ειδική κατηγορία που εξισώνεται με τα ΑΜΕΑ μόνο ως πολιτική πίεση της εν λόγω ομάδας μπορώ να το κατανοήσω.

Ειναι απλο το θεμα αν ισχυε αυτο για την μονογονεικη οικογενεια θα βλέπαμε εκατονταδες λευκα διαζυγια! εδω ειδαμε λευκους γαμους αναπληρωτων παλιοτερα..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 18, 2021, 07:24:11 μμ »
Ειναι απλο το θεμα αν ισχυε αυτο για την μονογονεικη οικογενεια θα βλέπαμε εκατονταδες λευκα διαζυγια! εδω ειδαμε λευκους γαμους αναπληρωτων παλιοτερα..

Λες τώρα, που οι αναπληρωτές τοποθετούνται με τη σειρά του πίνακα, να χωρισαν;; :D

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 500
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 18, 2021, 07:49:57 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα στην τελευταία παράγραφο για τις μονογονεϊκές οικογένειες, θα έπρεπε να προηγούνται μαζί με τις υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες. Επίσης, το ότι θεωρούμε την επιλογή της πολυτεκνίας ειδική κατηγορία που εξισώνεται με τα ΑΜΕΑ μόνο ως πολιτική πίεση της εν λόγω ομάδας μπορώ να το κατανοήσω.
Πολύ άδικο το ποσοστό 75%. Η Κεραμέως έλεγε για κοινωνικά κριτήρια. Συμφωνώ και εγώ ότι η πολυτεκνία είναι επιλογή και προηγείται από τα ΑΜΕΑ που δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 18, 2021, 08:28:59 μμ »
Τα προνομιούχα νησιά είναι οι κοντινές στην Αττική Κυκλάδες (Δ΄ Κυκλάδων), τα Επτάνησα (εύκολη πρόσβαση & εξυπηρετούν και τη νότια, αλλά και την κεντρική-δυτική Ελλάδα), τα Κύθηρα (που έχουν αεροδρόμιο -μικρό, αλλά λειτουργικό κι εξυπηρετικό), η Λήμνος (μόνο όμως για τους Βορειοελλαδίτες) και τα Χανιά - Ηράκλειο (εύκολη πρόσβαση σε Αθήνα & Θεσ/νίκη με τις συχνές πτήσεις, με αποτέλεσμα να μη νιώθεις αποκομμένος και με σχολεία που δίνουν πολλά μόρια).

Έχω μια μικρή ένσταση για το Ηράκλειο. Σίγουρα έχει εύκολη πρόσβαση για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά δεν έχει σχολεία με πολλά μόρια. Ο νομός έχει 90+ σχολεία, αλλά μόνο 2 από αυτά έχουν 9 μόρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι από 8 και κάτω, με τη συντριπτική πλειοψηφία να είναι στα 4-5 μόρια ή ακόμα λιγότερα. Οπότε είναι πολύ καλή επιλογή για διαμονή, αλλά δεν θα το σύστηνα με τίποτα για κάποιον που θέλει να μαζέψει μόρια.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 18, 2021, 11:15:13 μμ »
Ειναι απλο το θεμα αν ισχυε αυτο για την μονογονεικη οικογενεια θα βλέπαμε εκατονταδες λευκα διαζυγια! εδω ειδαμε λευκους γαμους αναπληρωτων παλιοτερα..
Για να μην πούμε για τις αποσπάσεις λόγω εξωσωματικής (δεν αδικώ αυτούς που έκαναν πραγματικά, αλλά ειδικά τα πρώτα χρόνια γεμίσαμε ξαφνικά χαρτιά από ιδιωτικά κέντρα από παντρεμένους και ανύπαντρους)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 19, 2021, 09:11:34 πμ »
Έχω μια μικρή ένσταση για το Ηράκλειο. Σίγουρα έχει εύκολη πρόσβαση για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά δεν έχει σχολεία με πολλά μόρια. Ο νομός έχει 90+ σχολεία, αλλά μόνο 2 από αυτά έχουν 9 μόρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι από 8 και κάτω, με τη συντριπτική πλειοψηφία να είναι στα 4-5 μόρια ή ακόμα λιγότερα. Οπότε είναι πολύ καλή επιλογή για διαμονή, αλλά δεν θα το σύστηνα με τίποτα για κάποιον που θέλει να μαζέψει μόρια.
Αν τότε επιθυμείτε ν' αποκτήσετε πολλά μόρια μέσα σε 2 χρόνια, το Ηράκλειο δε θα σάς ταιριάζει. Δηλώστε Δ΄ Δωδ/νήσου ή άγονη γραμμή ή ’η-Στράτη, Παξούς κλπ. Αλλά, εκεί θα έχετε κάποιες διαφορετικές δυσκολίες.
Και επαναλαμβάνω ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα πάρετε μετάθεση για τα μέρη σας μετά από 2 μόνο χρόνια.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 19, 2021, 09:16:26 πμ »
Αν τότε επιθυμείτε ν' αποκτήσετε πολλά μόρια μέσα σε 2 χρόνια, το Ηράκλειο δε θα σάς ταιριάζει. Δηλώστε Δ΄ Δωδ/νήσου ή άγονη γραμμή ή ’η-Στράτη, Παξούς κλπ. Αλλά, εκεί θα έχετε κάποιες διαφορετικές δυσκολίες.
Και επαναλαμβάνω ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα πάρετε μετάθεση για τα μέρη σας μετά από 2 μόνο χρόνια.

σωστο κι αυτο! Ομως θα παρει μεταθεση ΣΙΓΟΥΡΑ πολυ νωριτερα απο καποιον που επελεξε την ανεση του αστικου κεντρου.
Οπως και ναχει, ειναι πρωταρχικο να θελει καποιος να προσαρμοστει σε καθε νεα συνθηκη στην καθημερινοτητα του, τοτε θα "αντεξει" πιο ευκολα το νησακι...  :)

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 19, 2021, 09:28:56 πμ »
Καλημέρα σας ! Επίσης προσοχή σε όσους θα δηλώσουν Αττική και δεν μένουν στην Αττική . Ενοίκια πανάκριβα και ακριβή μετακίνηση . :'(

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:54:07 πμ »
Καλημέρα σας ! Επίσης προσοχή σε όσους θα δηλώσουν Αττική και δεν μένουν στην Αττική . Ενοίκια πανάκριβα και ακριβή μετακίνηση . :'(

Ισχύει δυστυχώς. Μόνο σε κάποιες περιοχές της Ανατολικής και Δυτικής Αττικής έχει φθηνότερα ενοίκια, αλλά πολύ μεγάλες οι αποστάσεις αυτών των διευθύνσεων και ελάχιστα μόρια για την ταλαιπωρία των μετακινήσεων που σε υποβάλλουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.