*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 141857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:01:53 μμ »
Οι περιζήτητες περιοχές είναι κενές... βλέπω να καταλήγουν αρκετοί και Αθήνα προκειμένου να αποφύγουν Κρήτη και Δωδεκάνησα. Ειδικά  από τη Θεσσαλία... Δεν ξέρω..  Δυστυχώς τα κενά όπως έκατσαν δημιουργούν αναστάτωση και στους πολύ ψηλά στον πίνακα.

Το να έρθει όμως κάποιος στην Αττική χωρίς να το θέλει είναι καταδίκη. Τα ενοίκια είναι πανάκριβα και το μέγιστο των μορίων διαβίωσης είναι 3 στην Ανατολική και 5 σε ένα σχολείο στη Δυτική Αττική. Ούτε μετάθεση για τον τόπο τους δεν θα μπορέσουν να πάρουν σύντομα.
Εγώ όταν έμενα Θεσσαλονίκη και Δράμα για Αττική ούτε που ήθελα να ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:04:12 μμ »
Παντως εχω δει αρκετούς απο Βοριεα Ελλάδα να καταλήγουν Βόρειο Αιγαίο και Δωδεκανησα ,τουλαχιστον σε παλιούς διορισμούς.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:11:08 μμ »
Πολύ πρόχειρα, μέχρι το 500 του εκκαθαρισμένου, μέτρησα περίπου 20 άτομα που υποθέτω ότι θα δηλώσουμε πρώτη επιλογή Κρήτη. Με επιφύλαξη πάντα. Υπάρχουν και 4-5 ακόμα, για τους οποίους δεν είμαι 100% σίγουρη. Ελπίζω να βοηθάει και αυτό κάπως.


Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:28:36 μμ »
Για Αγ. Ευστράτιο τι γνώμη έχετε; Θα δηλωθεί λέτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:33 »

Αποσυνδεδεμένος lena771

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:37:09 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι οι Βορειοελλαδιτες δεν είμαστε πολλοί και δεν θα πάμε στα νησιά, τουλάχιστον μέχρι τα  μισά του πίνακα. Βέβαια καποιοι θα τα επιλέξουν. Και οι Θεσσαλοί δεν έχουν περιοχες.




Νομίζω ότι είμαστε αρκετοί οι Βορειοελλαδίτες (έχω ψάξει μέχρι το 800 περίπου) και δεν ξέρω πού θα χωρέσουμε με τα κενά που έδωσαν!!!

Δλδ? Πόσους περίπου μετρήσες?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:40:15 μμ »
Για Αγ. Ευστράτιο τι γνώμη έχετε; Θα δηλωθεί λέτε;
Με βάση τη λογική ή ολα ή τιποτα πιστευω πως ναι.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:45:45 μμ »
Το να έρθει όμως κάποιος στην Αττική χωρίς να το θέλει είναι καταδίκη. Τα ενοίκια είναι πανάκριβα και το μέγιστο των μορίων διαβίωσης είναι 3 στην Ανατολική και 5 σε ένα σχολείο στη Δυτική Αττική. Ούτε μετάθεση για τον τόπο τους δεν θα μπορέσουν να πάρουν σύντομα.
Εγώ όταν έμενα Θεσσαλονίκη και Δράμα για Αττική ούτε που ήθελα να ακούσω.
Η Αττική θα είναι στις πρώτες προτιμήσεις των πρώτων φιλολόγων στους πίνακες, γιατί καλώς ή κακώς έχει πολλά θετικά κι άλλο είναι να περάσεις 2 χρόνια στη Δ΄ Δωδ/νήσου κι άλλο στο Λαύριο π.χ. ή στον Ασπρόπυργο...
Επίσης, δεν είναι καθόλου σίγουρο πως όποιος θα διοριστεί σ' ένα νησί που δίνει πολλά μόρια, θα πάρει μετά από 2 χρόνια μετάθεση για τον τόπο του, δεδομένου ότι φέτος δόθηκαν ΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ και τα μεγάλα αστικά κέντρα δεν έχουν πλέον κενά. Ίσως, δηλ. χρειαστεί να μείνει κάποιος σε νησί 3, 4 ή και 5 χρόνια (υπάρχουν βέβαια κι οι αποσπάσεις).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 24, 2021, 03:56:45 μμ »
Antrea Eirini έχεις απόλυτο δίκιο . Η Αττική εκτός του ότι έχει πανάκριβα ενοίκια για ένα δυάρι διαμέρισμα πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι είναι ακριβά και τα μεταφορικά . Τα σχολεία δεν είναι δίπλα από τα σπίτια . Δεν θα ξεχάσω ποτέ πέρυσι που ήμουν στην Α Αθήνας έκανα μιάμιση ώρα να πάω και να έρθω στο σχολείο . Πολλές φορές έχανα και την πρώτη ώρα ιδίως αν έβρεχε . Επαρχία και με τα πόδια στο σχολείο .

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 24, 2021, 04:20:08 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους!!!!  :D :D
Ως προς την Αττική να πω την άποψή μου.... Η Αττική για κάποιον που δεν έχει καταγωγή, συγγενείς ή γνωστούς δε ξέρω αν έχει νόημα να τη δηλώσει.
Ακριβό κόστος διαβίωσης, δύσκολες συνθήκες μετακίνησης (με το μισό πληθυσμό της Ελλάδας μαζεμένο σ'ένα νομό, αν βρίσκεσαι σε σχολείο σε λιγότερο από μια ώρα είσαι τυχερός), μοναξιά μεγαλούπολης, επιπλέον δυσκολία λόγω πανδημίας / συνωστισμού.
Ακόμα και για κάποιον που είναι από Αθήνα θέλει πάλι σκέψη καθώς οι περιοχές που είναι στα άκρα του νομού δε δίνουν μόρια, απαιτούν πολύωρη μετακίνηση, έχουν δύσκολα σχολεία και μπορεί να παραμείνεις για χρόνια εκεί. Έχω παραδείγματα συναδέλφων που τους πήρε δέκα χρόνια να έρθουν πιο κεντρικά. Είναι λίγο ρουλέτα γιατί δε ξέρεις τι θα γίνει τις επόμενες χρονιές.

Γενικά πάντως είναι δύσκολο να συμβουλέψεις κάποιο συνάδελφο τι να δηλώσει. Ακόμη κι αυτά που παρουσιάζω εδώ σαν δυσκολίες, μπορεί κάποιον να μην τον πειράζουν. Πρέπει ο καθένας να το ζυγίσει βλέποντας τη δική του οικογενειακή κατάσταση, προσδοκίες, οικονομικά. Δέκα διαφορετικά άτομα αν ρωτήσεις, θα ακούσεις δέκα διαφορετικές γνώμες.
Δείτε τα με την ησυχία σας, συζητήστε τα με τους δικούς σας κι όλα καλά θα πάνε !   8)   

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 24, 2021, 04:23:20 μμ »
Απο προηγουμενους διαγωνισμους ΑΣΕΠ γνωριζουμε ποσα ατομα εκκρεμούν για μετάθεση; Θεωρω φετος πηραν οι περισσότεροι απο αυτούς. Ασεπιτες του 2008 κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 24, 2021, 04:42:26 μμ »
Αφαλώς και θα δηλωθεί ο Άγιος Ευστράτιος και πολλά σχολεία με μόρια δυσπρόσιτων σε κυκλάδες και δωδεκάνησα.
Όχι, αν έμενα Θεσσαλονίκη, δεν θα επέλεγα Ασπρόπυργο από Σίφνο ή Μήλο, καθώς και στις δύο περιπτώσεις δεν θα μπορούσα να πάω σπίτι μου. Απλά στον μαγευτικό Ασπρόπυργο (όπου και θα πρέπει να μείνεις, γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες από την Αθήνα) θα μαζέψω 4 μόρια και παραιτούμαι από την πιθανότητα οργανικής στον τόπο μου για πάντα, στη δε Μήλο 40.

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα από τον πίνακα σε θέσεις διοριστέων, ο σκοπός ΟΛΩΝ είναι απλός, είτε σε απόσταση διαχειρίσιμη από το σπίτι τους, είτε νησιά για να γυρίσει όσο το δυνατόν συντομότερα σπίτι του. Δεν έχει σημασία αν θα πάρεις μετάθεση μετά από 2 χρόνια, μπορεί να πάρεις και απόσπαση τον 3ο ή και τον 4ο χρόνο και μετάθεση τον 5ο. Σε δύο χρόνια όμως θα πάρεις μόρια που θα τα έχεις για τα επομενα 25-30 και θα διεκδικήσεις οργανική, καθώς έχουμε ακόμα 3 χρονιά παρά πολλών παραιτήσεων στους ΠΕ02.

Αυτοί που θα επιλέξουν περιοχές με 1 και 2 μόρια χωρίς να είναι από εκεί θεωρώ ότι θα είναι ελάχιστοι σε όλη την Ελλάδα και για τις περισσότερες ειδικότητες.



Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 24, 2021, 04:47:30 μμ »
Παντως οι στεριανοι που πανε στα νησια ξεραν οτι θα ειναι για 10μηνες εκεί. Άλλη ψυχολογία. Στη μονιμότητα δεν ξέρω. Ειδικά αν έχουν οικογένειά κλπ.
Υποκειμενικά τα όσα λέω, αλλά όταν δεν είσαι κι από Αττική έχεις το επιπλέον πλεονέκτημα όπου σε τοποθετησουν να ψάξεις στην ευρύτερη περιοχή για σπιτι. Αν είσαι κατοικος ομως Β Αθήνας και σε πάρουν Ελευσίνα... εκεί έχει δυσκολία στην καθημερινότητα..
Είναι πολλές οι παραμέτροι. Άλλοι θέλουν σπίτι τους και ας είναι πολύ μακριά το σχολείο άλλοι κουράζονται από αυτό και ψάχνουν περιοχές μικρές όπως νησιά.
Πάντως με τόσες περιοχές - φιλέτα κενές θα υπάρξει ανακατάταξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2021, 04:50:04 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 24, 2021, 05:14:17 μμ »
Δλδ? Πόσους περίπου μετρήσες?

Γύρω στα 200 άτομα.....μιλάω με βάση τις προσλήψεις αναπληρωτών. Ενδεχομένως να είναι περισσότεροι και σαν αναπληρωτές να μην είχαν πρόβλημα να δουλέψουν εκτός Β. Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι διορισμοί - Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 24, 2021, 05:24:44 μμ »
Γύρω στα 200 άτομα.....μιλάω με βάση τις προσλήψεις αναπληρωτών. Ενδεχομένως να είναι περισσότεροι και σαν αναπληρωτές να μην είχαν πρόβλημα να δουλέψουν εκτός Β. Ελλάδας.

Είναι περισσότεροι. Γνωρίζω συναδελφους της ειδικότητας από Βόρεια Ελλάδα που επέλεγαν δυσπρόσιτα ως πρώτη επιλογή για χρονια.
Αλλά το πιθανότερο αυτοί μιας και δεν πετυχαίνουν πολλές θέσεις να ξανάβαλουν πιο εύκολα τα νησιά που είχαν ήδη εργαστεί στις πρώτες επιλογές τους, από μια στεριά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.