*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #714 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:39:49 πμ »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:45 »

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #715 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:50:06 πμ »
Aνοσία αποκτάς και όταν περάσεις την νόσο και όχι μόνο μέσω εμβολιασμών. Φυσική ανοσία.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #716 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:50:24 πμ »
Να συνέλθεις εσύ λίγο cookie7, γιατί έγιναν κουραστικές οι υστερίες σου εδώ μέσα και σταμάτα να κουνάς το δάχτυλο..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #717 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:52:16 πμ »
Νομίζω ότι ορισμένοι το παρατράβατε με τις προσβολές , τις ειρωνείες και την αμφισβήτηση των συναδέλφων σας που διατυπώνουν αντίθετη άποψη από τη δική σας, αν συμπεριφέρεστε έτσι σε συναδέλφους πώς συμπεριφέρεστε στους ανήλικους μαθητές σας;;πολύ ενοχλητικό επιεικώς..κι αυτή η παράθεση του λεξικού...νάχαμε να λέγαμε..
Κοντολογίς χαλαρώστε, καλοκαίρι είναι, κάντε και καμιά βουτιά στη θάλασσα.. καλό κάνει 8)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:45 »

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #718 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:00:46 πμ »
Both natural and vaccine induced immunity to covid. Γράφουν τα άρθρα περί covid immunity.Ξέρετε...υπάρχει και η πανάρχαιη ΦΥΣΙΚΗ ΑΝΟΣΙΑ ευτυχώς για εμάς. Όσο για τις "υστερίες" μου Landau δεν θα απαντήσω. Για να μας απασχολεί κάποιους τόσο το θέμα, να ρωτάμε γιατρούς, να ψάχνουμε και να ξαναψάχνουμε, σημαίνει πως έχουμε σοβαρούς λόγους. Τις καληνύχτες μου.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #719 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:06:01 πμ »
Το άρθρο που παρατεθηκε ήταν χαρακτηριστικό των ερευνών που αποδεικνύουν ότι οι εμβολιασμενοι που νοσούν είναι μειοψηφια. Το άρθρο δεν ανέφερε πουθενά ότι μόνο όσοι απόκτησαν ανοσία με νοσηση γίνονται δεκτοί στα εστιατόρια αλλά έλεγε ότι μόνο ανοσοποιημενοι  μπορούν να φάνε σε εσωτερικό χώρο στα εστιατόρια.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #720 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:09:05 πμ »
Και λυπάμαι πολύ για όλη αυτή την αντιπαλότητα, τις επιθέσεις, τις προσβολές πόσο μάλλον για ένα θέμα που ναι μεν μας αφορά όλους ΑΛΛΑ κανείς μας δεν ξέρει με βεβαιότητα κάτι. Καθημερινά έχουμε νέα δεδομένα οπότε ας κρατάει ο καθένας και μια επιφύλαξη για την "βεβαιότητά" του.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #721 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:29:21 πμ »
Ποια αντιπαλότητα και ποια βεβαιότητα. Ο μόνος λόγος που παρενεβηκα ήταν ότι το άρθρο ερμηνεύτηκε λάθος και δεν θα ήταν σωστό να υπάρχει αυτή η παρανόηση. Το ότι υπάρχει και άλλος τρόπος να επιτευχθεί ανοσία δεν αλλάζει αυτό που έλεγε το άρθρο. Και δεν νομίζω ότι προσέβαλα κανέναν. Τέλος πάντων υπάρχουν άρθρα που ταιριάζουν καλύτερα στην άποψη που προσπαθείς να εκφράσεις. Αυτό έλεγε ακριβώς το αντίθετο.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #722 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:51:04 πμ »
Επανέφερε η Αμερική την υποχρεωτική χρήση μάσκας και για εμβολιασμένους επειδή και νοσούν και μεταδίδουν? Το παραδέχτηκε δημόσια και η λατρεία Faucci? (Το επιβεβαίωσε και ο πλήρως εμβολιασμένος κύριος που νοσηλεύτηκε τελευταία...).Τα έχει βρει σκούρα το "παράδειγμα προς μίμηση" Ισραήλ με την μετάλλαξη? Μετά από τα ανάλογα τεστ εμφανίστηκαν σε εμβολιασμένους χαμηλά αντισώματα που θα οδηγήσουν και στην τρίτη δόση? Πέθαναν άνθρωποι από παρενέργειες εμβολίου κάποιοι πρότερα υγιέστατοι? Το δε γνωστό κομφούζιο με τις εξαγγελίες για self test, rapid, ποιό είναι "αξιόπιστο" ποιό όχι κτλ το ζούμε. Δεν υπάρχει βεβαιότητα. Και φοβάμαι πως έχουμε πολλά ακόμη να δούμε. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους με υγεία και εύχομαι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Εγώ πάντως από όλο αυτό εν οιδα οτι ουδεν οιδα

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #723 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:08:58 πμ »
Συνάδελφε, είμαι εμβολιασμενη από τον Αύγουστο και συνεχίζω να φοράω μάσκα ακόμη και σε εξωτερικό χώρο.
Αλλά από τον Μάιο ήδη ήταν γνωστό ότι δεν θα μπορούσαν όλοι να επιτύχουν επιθυμητή ανοσια με τα εμβολια ή ακόμη και μέσω νοσησης. Όσο μεγαλύτερο σε ηλικία για παράδειγμα είναι ένα άτομο τόσο λιγότερη ανοσολογικη απόκριση έχει. Είτε εμβολιαστεί είτε κολλήσει. Ένα άτομο που παίρνει ανοσοκατασταλτικα επίσης. Αντιαλλεργικα επίσης. Ακόμα και ντεπον αν είχε πάρει πριν εμβολιαστεί μπορεί έχει επιρεασει τον βαθμό της ανοσιας που απέκτησε. Για αυτό τα εμβολια γίνονται κυρίως σε παιδιά και κατόπιν οδηγιών. Ακόμα και ένα απλό κρύωμα ή μια αλλεργία τις ημέρες του εμβολιασμού μειώνουν την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Δεν υπήρξε πιστεύω επαρκής ενημέρωση για αυτά. Προσωπικά έμαθα στο εμβολιαστικο κέντρο ότι τα φάρμακα μου μπορεί να μην αφήσουν τον οργανισμό μου να αποκτήσει πλήρη ανοσία και τα σταμάτησα μετά την πρώτη δόση. Και άτομα που έχουν νοσησει ξανακολλανε.
Όλη αυτή η αβεβαιότητα εμένα με κάνει να παίρνω όσο περισσότερες προφυλάξεις μπορώ. Εσύ πώς αντιδράς στην αβεβαιότητα; Θα με ενδιέφερε να μάθω.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #724 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:16:24 πμ »
Και επειδή κάποιοι δεν ξέρουμε αγγλικά, στην δεύτερη σελίδα του επίσημου εγγράφου για το εμβόλιο αναγράφεται(το είχαν αναρτήσει συνάδελφοι αλλά για να το ξαναδούμε)....the Pfizer-Biontech is an UNAPPROVED vaccine that MAY prevent covid-19. There is no FDA approved vaccine to prevent Covid-19. The FDA has authorized the EMERGENCY use of ......under an EMERGENCY use Authorization. Aς επισυνάψει κάποιος από τα ιντερνετικά λεξικά τι σημαίνει το "unapproved" και τo "emergency". Και το "may prevent"....Και αν ξέρει κάποιος σε πόσον κόσμο είχε χορηγηθεί σαν unapproved και πότε τελικά έγινε approved γιατί δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #725 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:27:33 πμ »
Πώς αντιδρώ στην αβεβαιότητα???Πρήζοντας τους γιατρούς μου όπως έχω ξαναγράψει καθότι "υστερικιά". Φοράω την μάσκα μου και προσέχω όσο μπορώ. Η δικιά μου περίπτωση είναι περίπλοκη συναδέλφισσα. Μετά από δυο δύσκολες και αποτυχημένες προσπάθειες μητρότητας που μετέτρεψαν το σώμα μου σε φορτηγό ορμονών  (όσες το περάσατε ξέρετε πώς είναι) είμαι επιτέλους μετά από καιρό απογοητεύσεων σε έναν καλό δρόμο. Ο γιατρός μου επιμένει να εμβολιαστώ, ο άλλος ο γιατρός μου είναι επιφυλακτικός, ο άλλος επικαλείται έρευνες σε εγκύους που δείχνουν όλα καλά και γενικά όπως το έχω γράψει πολλές φορές προσπαθώ να αποφασίσω ζυγίζοντάς τα όλα. Γνωρίζοντας πως στην τελική κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί τίποτε και πως για ό.τι κι αν πάει λάθος τον εαυτό μου θα κατηγορήσω. Γι αυτό και έγραψα πολλές φορές πως χαρακτηρίζω την περίπτωσή μου "διστακτική" και όχι "αρνήτρια".

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #726 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:31:16 πμ »
Στο τέλος βλέπω από το πολύ το πρήξιμο να συνεννούνται οι δικοί μου, να με πηγαίνουν σηκωτή να μου το κάνουν το εμβόλιο και άντε γεια.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #727 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:50:50 πμ »
Cookie να δώσω μια συμβουλή: σταματα να ψάχνεις μόνη σου. Είσαι σε ευάλωτη κατάσταση συναισθηματικά κ λόγω κυησης κ λόγω παλαιοτερης ατυχιας με gardasil,λογικό κ δε σε βοηθά αυτό. Σε παρασυρει και σε λαθος συμπεράσματα πολλες φορες. Άκου τους γιατρους σου. Αν ο ένας δισταζει, έχει σημασία γιατί όμως διστάζει ( έχει στοιχεία επιστημονικα που να τον οδηγουν σε αμφιβολία για ασφάλεια η είναι ανθρωπινος δισταγμός λόγω ευθυνης που έχει?)κ ο άλλος σου λέει οπωσδήποτε κανε το, τότε κάντο. Προφανώς και η μη ανοσοποιηση σου, μεσούσης πανδημιας, ενέχει κινδύνους. Οι έγκυες δεν είναι τυχαια ευπαθης ομάδα. Δεν είναι απλό.
Ρωτα και τριτον αν θες.
Αλλά μείνε στους γιατρους σου. Ασε διαδίκτυο. Σε στρεσαρει, είναι πολυ φανερό αυτό κ δε σου προσφερει κάτι ουσιωδες αυτή τη στιγμή. Θα ηρεμησει το κεφάλι σου νομίζω, αν το κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2021, 03:58:39 πμ από Jarvis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.