*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 19779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:22:26 πμ »
.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:22:31 πμ »
Θεωρώ, και θέλω να πιστεύω, πως ναι. Από ό,τι λέγεται και γράφτηκε σε προηγούμενα θέματα ο αριθμός αναπληρωτών θα είναι πάνω κάτω ίδιος. Θα υπάρξουν και οι ώρες των νηπιαγωγείων φέτος. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν φτάσει και αρκετά παρακάτω. Ειδικά όσοι ήμασταν στις 3 πρώτες φάσεις πιστεύω πως και πάλι θα προσληφθούμε (και όχι μόνο). Το θέμα είναι για όσους δε δηλώνουμε πολλές περιοχές τι θα γίνει. Εγώ, για παράδειγμα, θα δηλώσω μόνο Αττική.
Συνάδελφοι αγγλικών συμπληρωνουν κάθε χρόνο το ωράριο τους κάνοντας ολοήμερο. Λογικά θα καλύψουν φέτος τα όμορα (και πολλές φορές συστεγαζόμενα) νηπιαγωγεία γιατί οι ωρες που προκύπτουν από αυτά είναι λιγες

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:31:42 πμ »
Εσείς πώς το εξηγείτε ότι δόθηκαν μόνο 305 θέσεις στην Αγγλική από τις 11.700, ούτε δηλαδή οι 700, αφού θα μπουν και στα νήπια; Μήπως λόγω του ΕΣΠΑ, επειδή οι περισσότεροι αναπληρωτές πληρώνονται από εκεί;

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:42:44 πμ »
Καθαρά θέμα πολιτικής βούλησης,δεν ξέρω για 700 αλλά 500 έπρεπε να διοριστούν.Ίσως να έγιναν και ενέργειες από άλλες ειδικότητες για ευνοικότερη κατανομή για αυτούς..πολλά μπορεί να έγιναν πάντως εμείς σίγουρα αδικηθήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 29, 2021, 11:16:14 πμ »
Εσείς πώς το εξηγείτε ότι δόθηκαν μόνο 305 θέσεις στην Αγγλική από τις 11.700, ούτε δηλαδή οι 700, αφού θα μπουν και στα νήπια; Μήπως λόγω του ΕΣΠΑ, επειδή οι περισσότεροι αναπληρωτές πληρώνονται από εκεί;
Σίγουρα το ΕΣΠΑ είναι μια βολική λύση για το υπουργείο κι οι αναπληρωτές πάντα διαθέσιμοι, οικονομικότερη λύση από τους μόνιμους και κατά τους πολιτικούς πιο εύκολα διαχειρίσιμοι ως μερίδα ψηφοφόρων που επιθυμούν μονιμοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 29, 2021, 11:20:38 πμ »
Συνάδελφοι αγγλικών συμπληρωνουν κάθε χρόνο το ωράριο τους κάνοντας ολοήμερο. Λογικά θα καλύψουν φέτος τα όμορα (και πολλές φορές συστεγαζόμενα) νηπιαγωγεία γιατί οι ωρες που προκύπτουν από αυτά είναι λιγες
Χμ, δεν ξέρω πόσο λίγες είναι. Νομίζω ότι ως άθροισμα βγαίνει ένας αρκετά μεγάλος αριθμός ωρών. Ειδικά στα αστικά κέντρα δεν είναι λίγα τα νηπιαγωγεία. Πάντως λογικό αν οι μόνιμοι συνάδελφοι χρειάζονται ώρες προς συμπλήρωση ωραρίου να διδάξουν στο νηπιαγωγείο. Κι έτσι θα μείνουν για τους αναπληρωτές οι ώρες του ολοημέρου.   :D Πλάκα πλάκα αρκετοί αναπληρωτές νομίζω συμπληρώνουμε ώρες και στο ολοήμερο. Κάποιος πρέπει να αναλάβει κι αυτές τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 29, 2021, 11:30:04 πμ »
Εσείς πώς το εξηγείτε ότι δόθηκαν μόνο 305 θέσεις στην Αγγλική από τις 11.700, ούτε δηλαδή οι 700, αφού θα μπουν και στα νήπια; Μήπως λόγω του ΕΣΠΑ, επειδή οι περισσότεροι αναπληρωτές πληρώνονται από εκεί;

Καλημέρα σας!

Ήταν ξεκάθαρο ότι το βασικό κριτήριο για την κατανομή ήταν τελικά οικονομικό. Σωστό από την μία πλευρά αλλά θα έπρεπε να υπάρξει, κατά την γνώμη μου, μεγαλύτερη δικαιοσύνη στην κατανομή. Στις ειδικότητες της δευτεροβάθμιας που ανακοινωθηκαν τα ποσοστά κάλυψης έφταναν το 100% σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες λόγω του ότι δεν υπάρχει ΕΣΠΑ. Το να βλέπεις λοιπόν εμάς π. χ. 38%κάλυψη στην Πρωτοβάθμια είναι πολύ λίγο.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 29, 2021, 11:35:58 πμ »
Καλημέρα σας και εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους θα διοριστούν φέτος, αλλά και στους αναπληρωτές που θα ακολουθήσουν με τη σειρά τους! Είμαι νέο μέλος εδώ, αλλά και νεοσύλλεκτη στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης. Στους οριστικούς πίνακες είμαι κοντά στη θέση 2900 καθώς έκανα πρόσφατα τα χαρτιά μου. Σύμφωνα με τη στατιστική αλλά και με βάση προηγούμενες χρονιές, όσοι γνωρίζετε, προβλέπεται να με επιλέξουν σε κάποια από τις φάσεις των αναπληρωτών ή παραείμαι χαμηλά στην κατάταξη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Kαλώς ήρθες! Στις πρώτες φάσεις αρκετά δύσκολο να κληθείς, ίσως όμως αυτό γίνει αργότερα ειδικά αν δηλώσεις πολλές περιοχές ή και όλη τη χώρα. Έχε στο νου σου και τις ειδικές προσκλήσεις! Το προηγούμενο σχολικό έτος δε δούλεψες;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 29, 2021, 02:11:59 μμ »
Συνάδελφοι αγγλικών συμπληρωνουν κάθε χρόνο το ωράριο τους κάνοντας ολοήμερο. Λογικά θα καλύψουν φέτος τα όμορα (και πολλές φορές συστεγαζόμενα) νηπιαγωγεία γιατί οι ωρες που προκύπτουν από αυτά είναι λιγες

Αληθεύει ότι για το ολοήμερο πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει το σεμινάριο για τις δεξιότητες εργαστηρίων; Το ξεκίνησα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει και πολύ. Αφορά πρωτίστως μαθήματα δασκάλων και συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Εκτός κι αν χρειαστεί οι καθηγητές ξένων γλωσσών να προσαρμόσουν τα αντίστοιχα στην ξένη γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 29, 2021, 03:22:48 μμ »
Αληθεύει ότι για το ολοήμερο πρέπει να έχουμε ολοκληρώσει το σεμινάριο για τις δεξιότητες εργαστηρίων; Το ξεκίνησα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει και πολύ. Αφορά πρωτίστως μαθήματα δασκάλων και συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Εκτός κι αν χρειαστεί οι καθηγητές ξένων γλωσσών να προσαρμόσουν τα αντίστοιχα στην ξένη γλώσσα.
Δε νομίζω πως είναι για το ολοήμερο. Στο πρωινό πρόγραμμα θα ενταχθούν τα εργαστήρια δεξιοτήτων. Αρκετοί από μας κάνανε ευέλικτη ζώνη, κάτι αντίστοιχο. Κι εγώ παρακολουθώ τώρα το πρόγραμμα. Άργησα να το ξεκινήσω και τρέχω. Βρίσκω ενδιαφέρον το υλικό. Είναι μια καλή βάση. Σίγουρα έχοντας τη βεβαίωση, αν περισσεύουν ώρες εργαστηρίων δεξιοτήτων σε κάποιες σχολικές μονάδες, θα μπορούσαμε να τις κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος professores

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 30, 2021, 01:56:02 πμ »
Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι θα εισαι μεσα για αναπληρωση... σιγουρα οχι σε πρωτη φαση. Αν θελεις να ξεκινησεις, θα πρεπει να βαλεις για αναπληρωση ΟΛΗ την Ελλαδα και ισως σε καποια στιγμη μεσα στην χρονια να σε καλεσουν. Θα παρακολουθεις την ροη του πινακα στις φασεις που γινονται. Τιποτα δεν ειναι απιθανο. Δεν ξερουμε πως θα κινηθουν τα αγγλικα φετος από προσληψεις γιατι αυξανονται οι θεσεις λογω νηπιαγωγειου.Καλη αρχη και καλη επιτυχια.

debora06 ευχαριστώ για την απάντησή σου!! Ήμουν ήδη σίγουρη ότι δε θα κληθώ στις πρώτες φάσεις αλλά αναρωτιέμαι αν έχω πιθανότητες για τις επόμενες! Γνωρίζεις πότε είναι; Άκουσα μέχρι Μάρτιο. Ήδη έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα. Γνωρίζεις πού μπορώ να παρακολουθώ τη ροή του πίνακα μετά τις προσλήψεις αναπληρωτών και τη λήξη των πρώτων φάσεων κλπ; Να είσαι καλά και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

Αποσυνδεδεμένος professores

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 30, 2021, 02:01:15 πμ »
Kαλώς ήρθες! Στις πρώτες φάσεις αρκετά δύσκολο να κληθείς, ίσως όμως αυτό γίνει αργότερα ειδικά αν δηλώσεις πολλές περιοχές ή και όλη τη χώρα. Έχε στο νου σου και τις ειδικές προσκλήσεις! Το προηγούμενο σχολικό έτος δε δούλεψες;

@English σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Σκοπεύω να δηλώσω παντού και οι πρώτες μου επιλογές είναι παραμεθόριος και δυσπρόσιτα. Τι ακριβώς είναι οι ειδικές προσκλήσεις και από πού τις παρακολουθώ; Γενικά πώς να κινηθώ ώστε να έχω τις μέγιστες πιθανότητες ως υποψήφια αναπληρώτρια;
Δυστυχώς δεν έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο, καθώς είχα εστιάσει στο να συλλέξω αρκετά "τυπικά" προσόντα (μεταπτυχιακό, σεμινάρια) και, παράλληλα, δούλευα σε φροντιστήρια. Δεν πρόλαβα να περάσω στο σύστημα κάποια από τα νέα προσόντα σε αυτή την προκήρυξη, αλλά ελπίζω στην επόμενη να μετρήσουν! Να είσαι καλά, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 30, 2021, 02:28:41 πμ »
@English σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Σκοπεύω να δηλώσω παντού και οι πρώτες μου επιλογές είναι παραμεθόριος και δυσπρόσιτα. Τι ακριβώς είναι οι ειδικές προσκλήσεις και από πού τις παρακολουθώ; Γενικά πώς να κινηθώ ώστε να έχω τις μέγιστες πιθανότητες ως υποψήφια αναπληρώτρια;
Δυστυχώς δεν έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο, καθώς είχα εστιάσει στο να συλλέξω αρκετά "τυπικά" προσόντα (μεταπτυχιακό, σεμινάρια) και, παράλληλα, δούλευα σε φροντιστήρια. Δεν πρόλαβα να περάσω στο σύστημα κάποια από τα νέα προσόντα σε αυτή την προκήρυξη, αλλά ελπίζω στην επόμενη να μετρήσουν! Να είσαι καλά, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!
 
Οι ειδικές προσκλήσεις είναι προσκλήσεις για πρόσληψη αναπληρωτών σε κενά που δεν έχουν καλυφθει με τις κανονικές φάσεις αναπληρωτων κ βγαίνουν αργοτερα ,στη διάρκεια της χρονιάς(από μέσα Οκτώβρη κ μετά συνήθως) .Στις ειδικές προσκλήσεις αναφέρονται ονομαστικά τα σχολεία όπου υπάρχει το κενό καθώς κ πόσες ώρες είναι.
Το να δηλώσεις πρώτα τα δυσπρόσιτα δεν αυξάνει τις πιθανότητες πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 30, 2021, 02:35:54 πμ »
debora06 ευχαριστώ για την απάντησή σου!! Ήμουν ήδη σίγουρη ότι δε θα κληθώ στις πρώτες φάσεις αλλά αναρωτιέμαι αν έχω πιθανότητες για τις επόμενες! Γνωρίζεις πότε είναι; Άκουσα μέχρι Μάρτιο. Ήδη έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα. Γνωρίζεις πού μπορώ να παρακολουθώ τη ροή του πίνακα μετά τις προσλήψεις αναπληρωτών και τη λήξη των πρώτων φάσεων κλπ; Να είσαι καλά και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

Όλη τη χρονιά καλούν αναπληρωτές! Μέχρι και Μάιο.Οταν γίνεται μια φάση πρόσληψης δημοσιεύονται σε εκπαιδευτικες ιστοσελίδες κ το site του υπουργείου πίνακες όπου αναφέρονται τα ονόματα κ οι περιοχές πρόσληψης κάθε υποψηφίου καθώς και η σειρά του τελευταίου προσληφθεντος στον πίνακα του ΑΣΕΠ.Συγκρινεις αυτή τη σειρά με τη δική σου κ βλέπεις πόσο απέχεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.