*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 19810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2021, 10:40:04 πμ »
@English σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Σκοπεύω να δηλώσω παντού και οι πρώτες μου επιλογές είναι παραμεθόριος και δυσπρόσιτα. Τι ακριβώς είναι οι ειδικές προσκλήσεις και από πού τις παρακολουθώ; Γενικά πώς να κινηθώ ώστε να έχω τις μέγιστες πιθανότητες ως υποψήφια αναπληρώτρια;
Δυστυχώς δεν έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο, καθώς είχα εστιάσει στο να συλλέξω αρκετά "τυπικά" προσόντα (μεταπτυχιακό, σεμινάρια) και, παράλληλα, δούλευα σε φροντιστήρια. Δεν πρόλαβα να περάσω στο σύστημα κάποια από τα νέα προσόντα σε αυτή την προκήρυξη, αλλά ελπίζω στην επόμενη να μετρήσουν! Να είσαι καλά, εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!
Με σειρα 2,900 το πιθανότερο είναι ή ειδική πρόσκληση ή 3μηνα covid που όπως κ φέτος τα περισσότερα δεν θα είναι 3μηνα  κ παίρνεις κ παραπάνω μόρια κ μια χαρά κ είναι πιθανό να είναι και καλό κενό.

Λογικά φέτος θα πάρει πολυ κόσμο, ο,τι κ να λέμε γιατί εχουμε κ νηπιαγωγεία , ειμαστε γυναικείος κλάδος κ εχουμε πολλες εγκυμοσνες που εγω θεωρω ότι στο τέλος εμβόλιο-ξεμβόλιο, ραπιντ-ξεραπιντ δεν θα πάνε στο σχολείο -μια να νοσησει σοβαρά θα γίνει κόλαση και ΟΡΘΩΣ , δεν φτανει που δεν κάνει κανείς παιδιά , θα τις στέλνεις κ στο σχολείο με ανεμβολίαστα παιδιά κ σελφ τεστ-ΕΛΕΟΣ κάπου.

Το θέμα βέβαια στο δια ταύτα είναι γιατί να τρέχει κάποιος στην άλλη άκρη κ να μην μένει φραγκο απο αεροπλανα βαποριαα,ενοικια, καινουρια σπιτικα, όταν σε 11,700 διορισμούς διοριζονται 300 κ μένουν έξω ανθρωποι 40, 45+ μπορει κ παραπάνω ?!

Ποιός είναι ο στόχος τελικά  :-X :-[ δλδ αν αρχίσει κάποιος να πηγαίνει αναπληρωτής τώρα κ είναι πχ 30, πότε θα διοριστεί ?! κ με τι σύστημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:06:11 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα .Οταν ξεκίνησα ήμουν κοριτσάκι και τωρα είμαι 47 χρόνων.Το εχω ξαναπεί ακομη κι ο γιος μου που τωρα ειναι παλικάρι πια μου λέει «ρε μάνα δεν εισαι λίγο μεγάλη για νεοδιοριστη»; Κι εχει δικιο..... :-\
Εντωμεταξυ διάβασα σημερα οτι λέει τα κολλέγια θα ειναι ισότιμα με τα ΑΕΙ.Δηλαδη τι θα εχουν οι επόμενοι πίνακες;  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2021, 12:17:42 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:20:06 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα .Οταν ξεκίνησα ήμουν κοριτσάκι και τωρα είμαι 47 χρόνων.Το εχω ξαναπεί ακομη κι ο γιος μου που τωρα ειναι παλικάρι πια μου λέει «ρε μάνα δεν εισαι λίγο μεγάλη για νεοδιοριστη»; Κι εχει δικιο..... :-\
Εντωμεταξυ διάβασα σημερα οτι λέει τα κολλέγια θα ειναι ισότιμα με τα ΑΕΙ.Δηλαδη τι θα εχουν οι επόμενοι πίνακες;  >:(

Αυτό έχει ψηφιστεί από πρόπερσι την άνοιξη!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:21:12 μμ »
Αυτό έχει ψηφιστεί από πρόπερσι την άνοιξη!

Φαντασου! Εχω μείνει στις εποχές των παγετώνων
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:28:21 μμ »
Με σειρα 2,900 το πιθανότερο είναι ή ειδική πρόσκληση ή 3μηνα covid που όπως κ φέτος τα περισσότερα δεν θα είναι 3μηνα  κ παίρνεις κ παραπάνω μόρια κ μια χαρά κ είναι πιθανό να είναι και καλό κενό.

Λογικά φέτος θα πάρει πολυ κόσμο, ο,τι κ να λέμε γιατί εχουμε κ νηπιαγωγεία , ειμαστε γυναικείος κλάδος κ εχουμε πολλες εγκυμοσνες που εγω θεωρω ότι στο τέλος εμβόλιο-ξεμβόλιο, ραπιντ-ξεραπιντ δεν θα πάνε στο σχολείο -μια να νοσησει σοβαρά θα γίνει κόλαση και ΟΡΘΩΣ , δεν φτανει που δεν κάνει κανείς παιδιά , θα τις στέλνεις κ στο σχολείο με ανεμβολίαστα παιδιά κ σελφ τεστ-ΕΛΕΟΣ κάπου.

Το θέμα βέβαια στο δια ταύτα είναι γιατί να τρέχει κάποιος στην άλλη άκρη κ να μην μένει φραγκο απο αεροπλανα βαποριαα,ενοικια, καινουρια σπιτικα, όταν σε 11,700 διορισμούς διοριζονται 300 κ μένουν έξω ανθρωποι 40, 45+ μπορει κ παραπάνω ?!

Ποιός είναι ο στόχος τελικά  :-X :-[ δλδ αν αρχίσει κάποιος να πηγαίνει αναπληρωτής τώρα κ είναι πχ 30, πότε θα διοριστεί ?! κ με τι σύστημα?
Δύσκολα τα πράγματα για διορισμό. Παρότι έχω πει πως προτιμώ αναπληρώτρια και κοντά στο σπίτι μου, το άγχος πάντα υπάρχει αν εκεί που μένεις θα κληθούν αναπληρωτές. Επίσης, η μεταχείριση μονίμων και αναπληρωτών από το κράτος είναι άνιση. Ως αναπληρωτές έχουμε περισσότερο τρέξιμο αν αρρωστήσουμε να πάμε σε γιατρό και να πάρουμε χαρτί για αναρρωτική άδεια. Επίσης, ως έγκυος αναπληρώτρια έβλεπα τις μόνιμες συναδέλφους μετά το θετικό τεστ εγκυμοσύνης να βγαίνουν σε άδεια ενώ εγώ έκανα χιλιόμετρα καθημερινά να μεταβώ στη δουλειά μου και παρακαλούσα να εξακολουθήσουν να πηγαίνουν όλα καλά, ώστε να μην αναγκαστώ να πάρω άδεια και χάσω πέρα από χρήματα, ένσημα και προϋπηρεσία. Δυστυχώς, οι πιο πολλοί αν ποτέ διοριστούμε, θα είμαστε σε αρκετά μεγάλη ηλικία σε σχέση με τους δασκάλους, για παράδειγμα.

Όσο για τις τρίμηνες συμβάσεις, καλό θα ήταν να μην υπάρχουν καθώς μιλάμε για πλήρως ελαστικές μορφές εργασίας αλλά επειδή είναι δύσκολα τα πράγματα κι αρκετοί θα κάνουν/κάνουμε αίτηση και γι' αυτά, θεωρώ αδιανόητη την επιπλέον μοριοδότηση. Είναι άδικο άτομα που προσλαμβάνονται νωρίτερα με κανονική φάση (ή ειδική πρόσκληση) να παίρνουν τελικά λιγότερα μόρια από τον τριμηνήτη συνάδελφο που συνειδητά επέλεξε να κάνει αίτηση γνωρίζοντας τη διάρκεια της σύμβασης και το ενδεχόμενο αυτή να μην ανανεωθεί. Ένα ακόμη φάουλ του Υπουργείου που πρέπει να διορθωθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2021, 12:45:21 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:32:41 μμ »
Ήταν όντως μεγάλη αδικία η κατανομή για εμάς, αλλά δυστυχώς είμαστε γενικά αδρανείς ως κλάδος και δε διεκδικούμε όπως άλλοι κλάδοι, οι οποίοι στους διορισμούς φάνηκαν να είναι πιο ευνοημένοι.

Είμαστε πόσα χρόνια αναπληρωτές και δεν υπάρχει ελπίδα για διορισμό, ώστε να υπάρξει μια ηθική ανταμοιβή των κόπων μας τόσα χρόνια υπηρετώντας τη δημόσια εκπαίδευση και αναπληρώνοντας τους εαυτούς μας.

Δυστυχώς πολλοί από εμάς με χρόνια προϋπηρεσίας δεν είμαστε πλέον σε θέση να δηλώνουμε περιοχές εκτός του τόπου συμφερόντων μας και δεν είμαστε καν σίγουροι για αναπλήρωση φέτος παρά την ένταξη των Αγγλικών στα νηπιαγωγεία.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:32:54 μμ »
Φαντασου! Εχω μείνει στις εποχές των παγετώνων


Φαντάσου τι έρχεται στους επόμενους πίνακες ...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:35:01 μμ »
Ήταν όντως μεγάλη αδικία η κατανομή για εμάς, αλλά δυστυχώς είμαστε γενικά αδρανείς ως κλάδος και δε διεκδικούμε όπως άλλοι κλάδοι, οι οποίοι στους διορισμούς φάνηκαν να είναι πιο ευνοημένοι.

Είμαστε πόσα χρόνια αναπληρωτές και δεν υπάρχει ελπίδα για διορισμό, ώστε να υπάρξει μια ηθική ανταμοιβή των κόπων μας τόσα χρόνια υπηρετώντας τη δημόσια εκπαίδευση και αναπληρώνοντας τους εαυτούς μας.

Δυστυχώς πολλοί από εμάς με χρόνια προϋπηρεσίας δεν είμαστε πλέον σε θέση να δηλώνουμε περιοχές εκτός του τόπου συμφερόντων μας και δεν είμαστε καν σίγουροι για αναπλήρωση φέτος παρά την ένταξη των Αγγλικών στα νηπιαγωγεία.


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα συναδέλφισσα!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:39:08 μμ »
Ήταν όντως μεγάλη αδικία η κατανομή για εμάς, αλλά δυστυχώς είμαστε γενικά αδρανείς ως κλάδος και δε διεκδικούμε όπως άλλοι κλάδοι, οι οποίοι στους διορισμούς φάνηκαν να είναι πιο ευνοημένοι.

Είμαστε πόσα χρόνια αναπληρωτές και δεν υπάρχει ελπίδα για διορισμό, ώστε να υπάρξει μια ηθική ανταμοιβή των κόπων μας τόσα χρόνια υπηρετώντας τη δημόσια εκπαίδευση και αναπληρώνοντας τους εαυτούς μας.

Δυστυχώς πολλοί από εμάς με χρόνια προϋπηρεσίας δεν είμαστε πλέον σε θέση να δηλώνουμε περιοχές εκτός του τόπου συμφερόντων μας και δεν είμαστε καν σίγουροι για αναπλήρωση φέτος παρά την ένταξη των Αγγλικών στα νηπιαγωγεία.
Ειδικά για όσους διαμένουν σε περιοχές όπου δόθηκαν οργανικά κενά για διορισμούς, όπως νησιά και κάποιες περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας, και χρόνια δούλευαν εκεί ως αναπληρωτές είναι αμφίβολο αν θα κληθούν και πάλι στα μέρη εκείνα ή αν θα πρέπει να δηλώσουν κι άλλες περιοχές, που πολλές φορές δεν είναι εφικτό κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:41:00 μμ »
Ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:41:37 μμ »
Katkat να προσθέσω ότι με το που ψηφίστηκε η διάταξη για την ισοτιμία των  κολλεγίων πρόπερσι  αρχές της άνοιξης (ήταν κατά τη διάρκεια υποβολής αιτήσεων για τη 2ΓΕ ) είχε άμεσα γίνει κίνηση απο την Υπ. Παιδείας στο ΑΣΕΠ για να συμπεριληφθούν οι απόφοιτοι κολλεγίων στην  τότε τρέχουσα προκήρυξη 2ΓΕ(με την οποία γίνονται σήμερα οι διορισμοί) αλλά το ΑΣΕΠ δεν δέχτηκε με την αιτιολογία οτι η προκήρυξη ήταν ήδη σε εξέλιξη και δεν μπορούσαν να μεταβληθούν εν τω μέσω της οι όροι συμμετοχής. Τόσο καλά...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:42:45 μμ »

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα συναδέλφισσα!

Είναι, επομένως, αναγκαίο και προφανές ότι πρέπει να είμαστε πιο ενεργοί και συσπειρωμένοι ως κλάδος. Αν όχι και τώρα, ζήτω που καήκαμε!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:44:10 μμ »
Εχει καταντήσει μπιζνα και όλοι τρέχουν σε κολλέγια, μεταπτυχιακά , διδακτορικά ουτε κι εγω ξερω απο που,γλωσσες ,σεμινάρια και δεν ξερω και γω τι αλλο.Μπιζνα κανονική.Αμα μπει και ο ΑΣΕΠ ε θα κερδίσουν και τα φροντιστήρια.Μη μείνουν παραπονεμένοι κι αυτοί.....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2019 ΠΕ06
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:49:14 μμ »
Εχει καταντήσει μπιζνα και όλοι τρέχουν σε κολλέγια, μεταπτυχιακά , διδακτορικά ουτε κι εγω ξερω απο που,γλωσσες ,σεμινάρια και δεν ξερω και γω τι αλλο.Μπιζνα κανονική.Αμα μπει και ο ΑΣΕΠ ε θα κερδίσουν και τα φροντιστήρια.Μη μείνουν παραπονεμένοι κι αυτοί.....
Έτσι είναι. Παίρνοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου, παρόλο που πάντα είχα έμφυτη την τάση να μαθαίνω και χαίρομαι τη διαδικασία, έχω σκεφτεί κι εγώ (φαντάζομαι κι άλλοι από εδώ μέσα) τι άλλο πιστοποιητικό μπορώ να πάρω ώστε να έχω περισσότερα μόρια. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.