*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022  (Αναγνώστηκε 105602 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:36:03 μμ »
Μόνο από τα νηπιαγωγεία οι ώρες που προκύπτουν είναι πολλές. Θα το δούμε αν πολλαπλασιάσουμε τον αριθμό νηπιαγωγείων με τις ώρες που θα διδάσκονται τα Αγγλικά. Δεν ξέρω βέβαια πόσα τμήματα μπορεί να έχει ένα νηπιαγωγείο αλλά ο αριθμός των ωρών είναι μεγάλος. Φυσικά θα πάρουν ώρες οι μόνιμοι συνάδελφοι για συμπλήρωση ωραρίου. Αλλά και πάλι θα χρειαστούν πολλοί αναπληρωτές. Το σίγουρο είναι πως οι αναπληρωτές θα τρέχουμε σε μπόλικα σχολεία αλλά μήπως δεν το ξέρουμε οι ειδικότητες ότι έτσι γίνεται συνήθως; Γνωστή μου που είναι μόνιμη καθηγήτρια ΠΕ05 πάει σε 5 σχολεία, κάθε μέρα κι άλλο.
Μέχρι πέντε σχολεία επιτρέπεται από τον νομο. Όποτε δύσκολα μπορεί να καλύψει ωράριο μόνο με νηπειαγωγεια, αναγκαστικά θα παίζουν σε συνδυασμό με δημοτικά, εκτός αν απασχοληθούν ΑΜΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:11 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 04, 2021, 04:08:15 μμ »
Μέχρι πέντε σχολεία επιτρέπεται από τον νομο. Όποτε δύσκολα μπορεί να καλύψει ωράριο μόνο με νηπειαγωγεια, αναγκαστικά θα παίζουν σε συνδυασμό με δημοτικά, εκτός αν απασχοληθούν ΑΜΩ

Κ επίσης δεν μπορεί να έχει κανείς τοποθέτηση σε νηπιαγωγείο καθώς το πρόσφατο ΦΕΚ γράφει ότι οι ώρες αυτές καλύπτονται με διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 04, 2021, 04:46:07 μμ »
Μέχρι πέντε σχολεία επιτρέπεται από τον νομο. Όποτε δύσκολα μπορεί να καλύψει ωράριο μόνο με νηπειαγωγεια, αναγκαστικά θα παίζουν σε συνδυασμό με δημοτικά, εκτός αν απασχοληθούν ΑΜΩ
Εννοείται μιλώ για συνδυασμό δημοτικών και νηπιαγωγείων μιας και ανήκουν στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης ;-) .

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 04, 2021, 04:56:26 μμ »
Εννοείται μιλώ για συνδυασμό δημοτικών και νηπιαγωγείων μιας και ανήκουν στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης ;-) .
Δεν απαγορεύεται να συμπληρώνεις ωραριο σε διαφορετική βαθμίδα εκπαίδευσης. Χρόνια οι δευτεροβάθμιοι συμπληρώνουν στην πρωτοβαθμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:11 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:04:36 μμ »
Δεν απαγορεύεται να συμπληρώνεις ωραριο σε διαφορετική βαθμίδα εκπαίδευσης. Χρόνια οι δευτεροβάθμιοι συμπληρώνουν στην πρωτοβαθμια
Το γνωρίζω αλλά εσύ μιλάς τώρα για μόνιμους ενώ εγώ αναφέρομαι σε αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:13:28 μμ »
Το γνωρίζω αλλά εσύ μιλάς τώρα για μόνιμους ενώ εγώ αναφέρομαι σε αναπληρωτές.

Κ οι αναπληρωτές μπορούν να συμπληρώνουν στην άλλη βαθμια εφόσον η  πρόσληψη έχει γίνει μέσω κρατικού προϋπολογισμού.Δεν μπορούν εαν η πρόσληψη έχει γίνει μέσω ΕΣΠΑ διότι το ΕΣΠΑ προβλέπεται μόνο για την Αθμια.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:16:34 μμ »

Κ οι αναπληρωτές μπορούν να συμπληρώνουν στην άλλη βαθμια εφόσον η  πρόσληψη έχει γίνει μέσω κρατικού προϋπολογισμού.Δεν μπορούν εαν η πρόσληψη έχει γίνει μέσω ΕΣΠΑ διότι το ΕΣΠΑ προβλέπεται μόνο για την Αθμια.
Αυτό ομολογώ ότι δεν το γνώριζα μας και σχεδόν πάντα ήμουν μέσω ΕΣΠΑ αλλά δεν έτυχε να το ακούσω από άτομα που ξέρω που ήταν μέσω κρατικού προϋπολογισμού. Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2865
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:21:40 μμ »
Αυτό ομολογώ ότι δεν το γνώριζα μας και σχεδόν πάντα ήμουν μέσω ΕΣΠΑ αλλά δεν έτυχε να το ακούσω από άτομα που ξέρω που ήταν μέσω κρατικού προϋπολογισμού. Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Ισχύει.Στο νομο που εργαζομουν προπερσι προσελήφθη αναπληρώτρια αγγλικής στη Βθμια, μέσω κρατικού καθώς στη Βθμια δεν έχει ΕΣΠΑ, κ διατέθηκε για μερικές ώρες σε δημοτικό. Ο κρατικός προϋπολογισμός δεν θέτει περιορισμούς που θα συμπληρώσεις ωραριο.Στην Αθμια όμως που όλες οι προσλήψεις μας είναι μέσω ΕΣΠΑ μπορείς να συμπληρώσεις μόνο σε αντίστοιχες δομές ΕΣΠΑ ,δλδ Αθμια . Ουσιαστικά ο περιορισμός δεν αφορά τη διαφορά βαθμίδας , αφορά το κονδύλι με το οποίο έχεις προσληφθεί.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:39:31 μμ »
Και μιας και πλησιάζουν οι αιτήσεις, τι θα δηλώσετε πρώτα; Πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Ξέρω φυσικά πως τους περισσότερους τους απασχολεί να τους βολεύει η περιοχή πρόσληψης κι όχι τόσο η βαθμίδα. Αλλά εντός των περιοχών που σας βολεύουν τι λέτε να δηλώσετε μεταξύ των δύο;

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 04, 2021, 05:55:53 μμ »
Νομίζω το θέμα είναι το που θα δηλώσουμε και όχι τόσο το τι. Εγώ προσωπικά βάζω στο νόμο που με ενδιαφέρει  πρωτοβάθμια μετά δευτεροβάθμια και μετά τον άλλο νόμο κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:07:20 μμ »
Νομίζω το θέμα είναι το που θα δηλώσουμε και όχι τόσο το τι. Εγώ προσωπικά βάζω στο νόμο που με ενδιαφέρει  πρωτοβάθμια μετά δευτεροβάθμια και μετά τον άλλο νόμο κτλ κτλ
Ναι, το ξέρω. Το ανέφερα άλλωστε. Απλά εγώ που μένω Αττική έχει τύχει π.χ. να δηλώσω πρώτα τις δευτεροβάθμιες 2-3 διευθύνσεων που με βολεύουν και μετά τις πρωτοβάθμιες. Σαφώς στην υπόλοιπη χώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:11:19 μμ »
Και μιας και πλησιάζουν οι αιτήσεις, τι θα δηλώσετε πρώτα; Πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια; Ξέρω φυσικά πως τους περισσότερους τους απασχολεί να τους βολεύει η περιοχή πρόσληψης κι όχι τόσο η βαθμίδα. Αλλά εντός των περιοχών που σας βολεύουν τι λέτε να δηλώσετε μεταξύ των δύο;
Υπαρχει συμπληρωση ωραριου σε β’βαθμια ή συνηθως η τοποθετηση ειναι σε ενα σχολειο;
Δεδομενου οτι στην α’βαθμια καποιοι πηγαινουν σε 4 σχολεια, και τωρα με τα νηπιαγωγεια… δεν ειναι καθολου ευκολο χωρις αυτοκινητο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:17:31 μμ »
Υπαρχει συμπληρωση ωραριου σε β’βαθμια ή συνηθως η τοποθετηση ειναι σε ενα σχολειο;
Δεδομενου οτι στην α’βαθμια καποιοι πηγαινουν σε 4 σχολεια, και τωρα με τα νηπιαγωγεια… δεν ειναι καθολου ευκολο χωρις αυτοκινητο.
Τα ίδια με την πρωτοβάθμια. Κάποιες φορές (σπάνια θα έλεγα) συμπληρώνεις ωράριο σε ένα σχολείο αλλά συνήθως όχι. Δύο φίλες φέτος πήγαιναν σε 3 σχολεία και οι δύο (γυμνάσια και λύκεια).

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2021-2022
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:18:39 μμ »
Υπαρχει συμπληρωση ωραριου σε β’βαθμια ή συνηθως η τοποθετηση ειναι σε ενα σχολειο;
Δεδομενου οτι στην α’βαθμια καποιοι πηγαινουν σε 4 σχολεια, και τωρα με τα νηπιαγωγεια… δεν ειναι καθολου ευκολο χωρις αυτοκινητο.

Έχω δει συναδέλφισσα σας στη δευτεροβάθμια να πηγαίνει σε 4 σχολεία με τεράστιες χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ τους και να έχει και β' ανάθεση ιστορία σε 2 από αυτά τα σχολεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.