*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;  (Αναγνώστηκε 8352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας!

Με ειδοποίησαν από μια προκήρυξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου προ 4ετίας ότι είμαι επιλαχών και διορίζομαι σε δικαστήριο μόνιμα σε άλλο νομό από τον τόπο κατοικίας μου (1 ώρα απόσταση).
Από την άλλη έχω πολύ καλή θέση πλέον στους εκκαθαρισμένους πίνακες δασκάλων (στους πρώτους 300) και ξέρω ότι σαν αναπληρωτή θα με παίρνουν εύκολα και απ' την πρώτη φάση δίπλα στο σπίτι μου.

Το αντικείμενο της εκπαίδευσης σίγουρα με ενδιαφέρει περισσότερο από τη διοικητική θέση, ωστόσο με προβληματίζει αν πρέπει να αφήσω μόνιμη θέση και να προτιμήσω την αναπλήρωση... χωρίς να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι με το σύστημα διορισμών στο μέλλον, αν θα μπουν εξετάσεις κτλ...

Με βάση τον τωρινό πίνακα είμαι ψηλά... Γιατί μετράνε πολύ τα ακαδημαϊκά προσόντα.... Προϋπηρεσία δεν έχω.. τώρα ξεκινάω... Αξίζει το ρίσκο; Ή μάλλον, είναι ρίσκο; ή να επαναπαυθώ στο ότι λόγω της καλής θέσης και των πολλών κενών δασκάλων/συνταξιοδοτήσεων , πάντα θα έχω θέση στην αναπλήρωση και άρα μαζεύω προϋπηρεσία για επόμενους διορισμούς όποτε κι αν γίνουν;  Οικονομικά βγαίνει πάνω-κάτω το ίδιο ετησίως για μόνιμους και αναπληρωτές, καθώς οι αναπληρωτές έχουν μεγαλύτερο μισθό για 10 μήνες + επίδομα μη ληφθεισης αδείας + οαεδ 2 μηνες. Αθροιστικά είναι το ίδιο. Στη μόνιμη θέση θα υπάρχει η μετακίνηση με αυτοκίνητο (βενζίνη-κόστος) ή η μετακόμιση στην άλλη πόλη (ενοίκιο)... Πρέπει να απαντήσω εντός των ημερών αν αποδέχομαι τη θέση. Κάθε βοήθεια στο αδιέξοδο, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:13:08 μμ »
Καλησπέρα σας!

Με ειδοποίησαν από μια προκήρυξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου προ 4ετίας ότι είμαι επιλαχών και διορίζομαι σε δικαστήριο μόνιμα σε άλλο νομό από τον τόπο κατοικίας μου (1 ώρα απόσταση).
Από την άλλη έχω πολύ καλή θέση πλέον στους εκκαθαρισμένους πίνακες δασκάλων (στους πρώτους 300) και ξέρω ότι σαν αναπληρωτή θα με παίρνουν εύκολα και απ' την πρώτη φάση δίπλα στο σπίτι μου.

Το αντικείμενο της εκπαίδευσης σίγουρα με ενδιαφέρει περισσότερο από τη διοικητική θέση, ωστόσο με προβληματίζει αν πρέπει να αφήσω μόνιμη θέση και να προτιμήσω την αναπλήρωση... χωρίς να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι με το σύστημα διορισμών στο μέλλον, αν θα μπουν εξετάσεις κτλ...

Με βάση τον τωρινό πίνακα είμαι ψηλά... Γιατί μετράνε πολύ τα ακαδημαϊκά προσόντα.... Προϋπηρεσία δεν έχω.. τώρα ξεκινάω... Αξίζει το ρίσκο; Ή μάλλον, είναι ρίσκο; ή να επαναπαυθώ στο ότι λόγω της καλής θέσης και των πολλών κενών δασκάλων/συνταξιοδοτήσεων , πάντα θα έχω θέση στην αναπλήρωση και άρα μαζεύω προϋπηρεσία για επόμενους διορισμούς όποτε κι αν γίνουν;  Οικονομικά βγαίνει πάνω-κάτω το ίδιο ετησίως για μόνιμους και αναπληρωτές, καθώς οι αναπληρωτές έχουν μεγαλύτερο μισθό για 10 μήνες + επίδομα μη ληφθεισης αδείας + οαεδ 2 μηνες. Αθροιστικά είναι το ίδιο. Στη μόνιμη θέση θα υπάρχει η μετακίνηση με αυτοκίνητο (βενζίνη-κόστος) ή η μετακόμιση στην άλλη πόλη (ενοίκιο)... Πρέπει να απαντήσω εντός των ημερών αν αποδέχομαι τη θέση. Κάθε βοήθεια στο αδιέξοδο, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω!

Εννοείται να προτιμήσεις τη μόνιμη θέση. Όπως είπες αντε και σε πήραν φέτος δίπλα στο σπίτι σου. Του χρόνου είσαι σίγουρος ότι και να σε πάρουν θα είναι κοντά; 1000 φορές λοιπόν η μόνιμη θέση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:18:13 μμ »
Στην εκπαίδευση δεν έχεις προϋπηρεσία και δεν ξέρουμε πώς θα μοριοδοτούνται τα ακαδημαϊκά προσόντα μετά από την επόμενη προκήρυξη για κατάρτιση νέων πινάκων. Θα δουλέψεις δυο χρόνια αναπληρωτής...αν όμως μετά ζητηθεί γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ; Μπορεί να σου αρέσει η εκπαίδευση, αλλά η μόνιμη θέση είναι σίγουρη! Πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν την απορρίψεις. Μετά από λίγα χρόνια, αν εξακολουθείς να επιθυμείς την εκπαίδευση, πιστεύω ότι θα έχεις την ευκαιρία.

Εξάλλου την εκπαίδευση την δοκίμασες. Γιατί να μην αναλάβεις στα δικαστήρια να δεις πώς είναι η θέση που σου προσφέρεται;

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:27:48 μμ »
Στα δικαστήρια με χίλια...Οι επόμενοι διορισμοί μπορεί να αργήσουν και τα κριτήρια μπορεί να αλλάξουν .Στην αναπλήρωση σήμερα πιάνεις το νομό σου αύριο όχι .Υπάρχει αβεβαιότητα. Για αρχή η απόσταση της μιας ώρας δεν είναι πολύ μακρινή. Μπορείς να πηγαινοέρχεσαι και αν δείς ότι κουράζεσαι τότε νοίκιασε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:29:07 μμ »
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω όμως διαβάζοντας το κείμενο σου σκέφτηκα την ιστορία πολλών συναδέλφων εκπαιδευτικών μαζί και τη δική μου από το 2008.Με επιτυχία σε ΑΣΕΠ επιλαχούσα που δεν κλήθηκε για διορισμό και εκκίνηση αναπλήρωσης με νουμερο περίπου 60 λόγω αυξημένων ακαδημαϊκών προσοντων(αυτά έμπαιναν στον ΑΣΕΠ πριμοδοτηση σε μονάδες  επί του γραπτού). Ταυτόχρονα εκπόνηση διδακτορικού. Κανονικά θα είχαμε διορισμό μετά από δυο χρόνια (λόγω 24μηνου και ΑΣΕΠ) υπήρχε και το 30μηνο χωρίς ΑΣΕΠ όμως όταν φτάσαμε κοντά στους 20 μήνες οποιος δεν είχε 24 μήνες πραγματικη προυπηρεσια μέχρι τον Αυγουστο του 2010 ( δεν είχαμε λόγω 9/10μηνων συμβασεων) χάνει την τότε δυνατότητα διορισμου μιας και καταργείται η ρυθμιση του 24 μηνου. Από τότε ξεκινά ένας κυκλος 11 και πλεον ετών όπου από θέση 5 και 11 κάθε χρόνο και χαμηλότερη. Ηρθαν οι ειδικές κατηγοριες με μηδέν μόρια προϋπηρεσίας και ΑΣΕΠ από πανω.. Μετά συνάδελφοι ιδιωτικοί απο εκπαιδευτήρια που έκλειναν. Κάθε χρόνο μες την ανασφάλεια... Κάθε χρόνο και μια έκπληξη. Αλλάζει το συστημα το 2019 και δεν ξέραμε καν που θα βρισκόμαστε... Ήμουν αναπληρωτρια 13/14 χρόνια. Τα έχω δει όλα σε αυτους τους πίνακες. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν δει
περισσότερα. Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:49:54 μμ »
Vagg99 κ εμένα η προσωπική και ταπεινή μου γνώμη, ειναι να επιλέξεις τη μονιμότητα. Ο θεσμός της αναπλήρωσης είναι πολυ ευθραυστος και πολυ επιφοβο να βασιστεις σε αυτόν. Αλλάζουν παρά πολλά, ανά πάσα στιγμή.
Μην στεναχωριέσαι για την απόσταση, δεν είναι καθόλου μεγάλη. Κ μπορεί να σου αρέσει κ η δουλειά στα δικαστήρια!
Ευχομαι ο, τι και να επιλέξεις, να περνας καλα!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:58:53 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Τη μόνιμη θέση φυσικά! Στην εκπαίδευση, κάθε νέος υπουργός παιδείας αλλάζει και τα κριτήρια προσλήψεων, ποιος ξέρει αν θα είναι τα ίδια την επόμενη φορά; Αν δεν αλλάξουν και μείνουν τα ίδια, είσαι ήδη πολύ ψηλά στον πίνακα, παραιτείσαι από τα δικαστήρια και διορίζεσαι στην εκπαίδευση. Ως μόνιμος κι όχι αναπληρωτής.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2021, 06:31:10 μμ »
Αυτό που σου γεμίζει την καρδιά: εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος GEOgrapher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 09, 2021, 06:44:16 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεχτείς τη μόνιμη θέση στο δικαστήριο (για να μην τη χάσεις) και εφόσον βγει νέα προκήρυξη μονίμων ΑΣΕΠ, που θα αφορά την Β'Βάθμια εκπαίδευση, να υποβάλλεις ξανά υποψηφιότητα και αν επιλεγείς να επιλέξεις τη θέση στην εκπαίδευση που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Σε αυτή την περίπτωση, λύεται αυτοδίκαια η σχέση σου με την πρώτη υπηρεσία. Πάρε, όμως, στο υπουργείο Παιδείας https://www.minedu.gov.gr/epikoinonia/thlefonikoi-katalogoi (επέλεξε το πρώτο excel και βρες τον αρμόδιο) για να σου πουν σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 09, 2021, 06:53:02 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους και θα προσθέσω πως ένα από τα αρνητικά της αναπλήρωσης είναι ότι σε περιόδους κρίσεως εσύ θα την πληρώσεις. Μετά το μνημόνιο του 2010 όχι μόνο κόπηκαν οι διορισμοί αλλά μείωσαν και τους αναπληρωτές με διάφορες μεθόδους-αλλού δεν πήραν καθόλου, αλλού πήραν πολύ πιο μετά, άρα δε μιλάμε για 10 μισθούς κοκ. Δε μας λες και σε τι μέρος μένεις (πληθυσμό). Από την άλλη η ταλαιπωρία της αναμονής των αιτήσεων, μετά πότε θα σε πάρουν, όλ'αυτά δεν είναι κουραστικά; Και άσε που, όπως είπαν, τα ακαδημαϊκά σου προσόντα μπορεί μετά να μη μετράνε και να βρεθείς πολύ χαμηλά. Το σύστημα διορισμών είναι σαν το λοττο, δεν είναι σταθερό.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:04:44 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεχτείς τη μόνιμη θέση στο δικαστήριο (για να μην τη χάσεις) και εφόσον βγει νέα προκήρυξη μονίμων ΑΣΕΠ, που θα αφορά την Β'Βάθμια εκπαίδευση, να υποβάλλεις ξανά υποψηφιότητα και αν επιλεγείς να επιλέξεις τη θέση στην εκπαίδευση που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Σε αυτή την περίπτωση, λύεται αυτοδίκαια η σχέση σου με την πρώτη υπηρεσία. Πάρε, όμως, στο υπουργείο Παιδείας https://www.minedu.gov.gr/epikoinonia/thlefonikoi-katalogoi (επέλεξε το πρώτο excel και βρες τον αρμόδιο) για να σου πουν σίγουρα.


Ναι το γνωριζω οτι γίνεται να διοριστώ αργότερα (πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι διορίστηκαν τώρα στην εκπαίδευση και φεύγουν από την προηγούμενη θέση τους ) , ωστόσο, θεωρώ πως αν δεν κάνω μια αρχή παίρνοντας προϋπηρεσία, δεν πρόκειται να διοριστώ ποτέ. Ακόμη και στο τωρινό σύστημα, αν δεν είχε κάποιος καθόλου προϋπηρεσία, δε διορίστηκε (με λίγες περιπτώσεις που είχαν διδακτορικό και σε συγκεκριμένες ειδικότητες). Άρα θεωρώ πως όσα προσόντα και να έχει κάποιος, αν δεν ξεκινήσει να παίρνει προϋπηρεσία, δε θα διοριστεί στην εκπαίδευση ποτέ. Όλα τα συστήματα μέχρι τώρα πριμοδοτούσαν την προϋπηρεσία, ακόμα και τα πιο προσοντο-κεντρικά (βλέπε τωρινό). Συνεπώς, δε νομίζω πως είναι λύση για να μπω στην εκπαίδευση το να περιμένω μελλοντικά να ξαναγίνουν διορισμοί με προσοντολόγιο και έπειτα να παραιτηθώ από την προηγούμενη θέση...Αν δεν ξεκινήσει το κοντέρ να μετράει προϋπηρεσία, χάνεται όλο και περισσότερο η ελπίδα κατά τη γνώμη μου... Εκτός κι αν γίνουν διορισμοί το επόμενο καλοκαίρι με τους ίδιους πίνακες. (δεν προκειται...)

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:09:37 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους και θα προσθέσω πως ένα από τα αρνητικά της αναπλήρωσης είναι ότι σε περιόδους κρίσεως εσύ θα την πληρώσεις. Μετά το μνημόνιο του 2010 όχι μόνο κόπηκαν οι διορισμοί αλλά μείωσαν και τους αναπληρωτές με διάφορες μεθόδους-αλλού δεν πήραν καθόλου, αλλού πήραν πολύ πιο μετά, άρα δε μιλάμε για 10 μισθούς κοκ. Δε μας λες και σε τι μέρος μένεις (πληθυσμό). Από την άλλη η ταλαιπωρία της αναμονής των αιτήσεων, μετά πότε θα σε πάρουν, όλ'αυτά δεν είναι κουραστικά; Και άσε που, όπως είπαν, τα ακαδημαϊκά σου προσόντα μπορεί μετά να μη μετράνε και να βρεθείς πολύ χαμηλά. Το σύστημα διορισμών είναι σαν το λοττο, δεν είναι σταθερό.

Αθήνα μένω. Γι' αυτό εκφράζω τη βεβαιότητα ότι θα είμαι στον νομό μου με βάση τη θέση μου στον εκκαθάρισμένο πλέον πίνακα (κοντά στο 300) ,... Και η ειδικότητα Δασκάλων έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι πάντα βγάζει πολλά κενά και προσλήψεις... Έρχεται νέο κύμα συνταξιοδοτήσεων ακούω.... Δεν ξέρω επίσης πώς γίνεται το 300 στον τωρινό πίνακα να γίνει ξαφνικά 5.000 ή 7.000 και να μην ξαναδιοριστεί κάποιος ποτέ ή να διοριστεί μακριά απ την Αθήνα.. Μόνο αν φτιαχτεί πίνακας ΜΟΝΟ προϋπηρεσίας ή μόνο αν γίνουν εξετάσεις για να φτιαχτεί πίνακας και γράψω μηδέν...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:13:35 μμ »
Με όλη το συμπάθιο καταλαβαίνω το δίλημα σου αλλά κανείς δεν μπορεί να πάρει απόφαση για σένα. Ρώτησες τη γνώμη μας και σου είπαν όλοι αν δεν κάνω λάθος μετα χίλια στη μόνιμη θέση. Οτι και να σου πούμε εσύ πρέπει να αποφασίσεις. Δεν έχει νόημα να λές: ναι μεν αλλά αν δεν ξεκινήσω να μαζεύω προυπηρεσία, αν....αν...αν...Αποφάσισε εσύ.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2021, 07:17:41 μμ »
Αυτό που σου γεμίζει την καρδιά: εκπαίδευση


Προς τα εκεί κλίνω, γιατί προτεραιότητα είναι να δουλεύουμε με κέφι σε κάτι που σπουδάσαμε και μας αρέσει (και η δουλειά σε ένα γραφείο να εξυπηρετώ δικηγόρους / κοινό ή να γράφω πρακτικά σε δίκες δεν ξέρω κατά πόσο μ' αρέσει)... Ακούω, όμως προσεκτικά και προβληματίζομαι παράλληλα με την πλειοψηφία των απόψεων εδώ που μου λένε να κάνω το αντίθετο...

Όποιος με ξέρει, μου λέει να πάω εκπαίδευση, πάντως. Με κάθε κόστος... Απλά ήθελα και τις γνώμες συναδέλφων εδώ που ίσως ξέρουν καλύτερα κάποια πράγματα. Πιστεύω, βέβαια, πως πολλές απόψεις είναι επηρεασμένες από τα 12 χρόνια αδιοριστίας, περιπλάνησης σε όλη τη χώρα (Ειδικά για κάποιες ειδικότητες) και άγχους για το πού θα είναι κάθε χρόνο την 1η Σεπτέμβρη... Οπότε σε αυτή την περίπτωση στο δίλημμα αυτό η απάντηση είναι μία: πάρε τη μόνιμη θέση...



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.158 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.