*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;  (Αναγνώστηκε 8347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 10, 2021, 02:08:36 μμ »
Το Υπ. Δικαιοσυνης, όντως δεν εντάσσεται στη κινητικότητα (βασικά θέλουν να φύγουν όλοι εκτος τους δικαστές  ;D) , εγώ έχω 3 φίλους μου με διδακτορικά που διορίστηκαν τώρα εκπαιδευτικοί κ όπου φύγει-φυγει-αλλά φεύγουν απο τη μια μόνιμη θέση κ πάνε στην άλλη-εσένα αυτό που λες τώρα είναι μεγάλο ρίσκο  ::) Εχεις πολύ καλη ειδικότητα -την καλύτερη ίσως  ;D ΑΛΛΑ έτσι όπως είναι η κατάσταση έιναι ρίσκο γιατί κανείς δεν μπορει να σ πει τι θα γινει .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 10, 2021, 02:39:25 μμ »
Το Υπ. Δικαιοσυνης, όντως δεν εντάσσεται στη κινητικότητα (βασικά θέλουν να φύγουν όλοι εκτος τους δικαστές  ;D) , εγώ έχω 3 φίλους μου με διδακτορικά που διορίστηκαν τώρα εκπαιδευτικοί κ όπου φύγει-φυγει-αλλά φεύγουν απο τη μια μόνιμη θέση κ πάνε στην άλλη-εσένα αυτό που λες τώρα είναι μεγάλο ρίσκο  ::) Εχεις πολύ καλη ειδικότητα -την καλύτερη ίσως  ;D ΑΛΛΑ έτσι όπως είναι η κατάσταση έιναι ρίσκο γιατί κανείς δεν μπορει να σ πει τι θα γινει .
Αυτοι οι 3 φιλοι σου με διδακτορικό που θέλουν να πανε τρεχοντας; Δε το καταλαβα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 10, 2021, 02:49:15 μμ »
Αυτοι οι 3 φιλοι σου με διδακτορικό που θέλουν να πανε τρεχοντας; Δε το καταλαβα
Ήταν μόνιμοι δικαστικοί υπάλληλοι και έφυγαν τρέχοντας από εκεί, γιατί διορίζονται τώρα ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 10, 2021, 02:50:02 μμ »
Τρεις φίλοι της είναι ήδη διορισμένοι με την ίδια προκήρυξη με μένα στα δικαστήρια, έχουν διδακτορικό (γιατί στην προκήρυξη αυτή για ανεξήγητο λόγο ζητούσαν αμέτρητα προσόντα για να.... κρατάς πρακτικά και να εξυπηρετείς κοινό!)  και έκαναν τα χαρτιά τους για τους μόνιμους διορισμούς στην εκπαίδευση τώρα και φεύγουν!  Μεταπηδούν στην εκπαίδευση. Αυτό κατάλαβα από το μήνυμα.

Πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι, ήδη μόνιμοι, διορίστηκαν τώρα στην εκπαίδευση με το διδακτορικό τους και φυσικά φεύγουν.

Κι εγώ σε αναζήτηση σε φόρουμ υπαλλήλων ακούω τα χειρότερα λόγια για τις θέσεις στα δικαστήρια (πολλή δουλειά, ασταθές ωράριο, όχι υπερωρίες , δουλειά το ΣΚ χωρίς πληρωμή κτλ).  Και όντως ακούω ότι θα παραιτηθούν πολλοί για να πάνε στην εκπαίδευση... "όπου φύγει φύγει, όπως λες" ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 10, 2021, 03:00:30 μμ »
Αμα πιανουν ως εκπαιδευτικοι μονιμοι τον νομό τους ειναι προτιμότερο.

Αποσυνδεδεμένος seferstas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 10, 2021, 03:44:52 μμ »
Και τα δύο κανονική δουλειά ..και ΑΜΩ στην περιοχή σου ..ασ το έτσι ένα χρόνο και μετά βλέπεις ..εγώ αυτό θα κάνω

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Koktebel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 10, 2021, 04:22:44 μμ »
Καλησπέρα,

θα σου πρότεινα, εάν αγαπάς την εκπαίδευση και το αντικείμενο των σπουδών σου, να μείνεις αναπληρωτής για κάποια χρόνια, ειδικά αν είναι πιθανόν να είσαι κοντά στο σπίτι σου. Θα συσσώρευσεις διδακτική εμπειρία που θα σου είναι χρήσιμη σε μια μελλοντική προκήρυξη. Η δουλειά στα δικαστήρια είναι άχαρη, καθόλου δημιουργική και πράγματι σε ορισμένες θέσεις, αν είσαι για παράδειγμα γραμματέας σε έδρα, δεν τηρείται το ωράριο. Ανήκω σε όσους/όσες μεταπηδούν από το υπουργείο δικαιοσύνης στην εκπαίδευση και φεύγω  τρέχοντας, όπως έγραψαν παραπάνω. Εάν το όνειρο σου είναι η εκπαίδευση τη δουλειά στα δικαστήρια δεν θα την συνηθίσεις. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 10, 2021, 04:29:00 μμ »
Έχω επικοινωνήσει με άλλους επιτυχόντες της προκήρυξης για τα δικαστήρια και όλοι μου λένε το ίδιο. Υπάρχει όντως τόση υποστελέχωση και πίεση;
Μάλλον αναπληρωτής να πάω τότε, τρέχοντας, και ελπίζοντας σε μελλοντικούς διορισμούς. :P

Αποσυνδεδεμένος Koktebel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 10, 2021, 04:37:30 μμ »
Είναι υποστελεχωμένες υπηρεσίες, ειδικά στην επαρχία και ο φόρτος εργασίας μπορεί για κάποιους υπαλλήλους να είναι μεγάλος. Προσωπικά είχα αποφασίσει να φύγω ακόμη και ως αναπληρώτρια. Ευχόμαι η απόφαση που θα πάρεις να είναι η καλύτερη!


Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 10, 2021, 04:40:57 μμ »
Είναι υποστελεχωμένες υπηρεσίες, ειδικά στην επαρχία και ο φόρτος εργασίας μπορεί για κάποιους υπαλλήλους να είναι μεγάλος. Προσωπικά είχα αποφασίσει να φύγω ακόμη και ως αναπληρώτρια. Ευχόμαι η απόφαση που θα πάρεις να είναι η καλύτερη!


Νομίζω πως δε θα αποδεχθώ τη θέση και θα πάω αναπληρωτής.  Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:34:30 μμ »
Καλησπέρα σας!

Με ειδοποίησαν από μια προκήρυξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου προ 4ετίας ότι είμαι επιλαχών και διορίζομαι σε δικαστήριο μόνιμα σε άλλο νομό από τον τόπο κατοικίας μου (1 ώρα απόσταση).
Από την άλλη έχω πολύ καλή θέση πλέον στους εκκαθαρισμένους πίνακες δασκάλων (στους πρώτους 300) και ξέρω ότι σαν αναπληρωτή θα με παίρνουν εύκολα και απ' την πρώτη φάση δίπλα στο σπίτι μου.

Το αντικείμενο της εκπαίδευσης σίγουρα με ενδιαφέρει περισσότερο από τη διοικητική θέση, ωστόσο με προβληματίζει αν πρέπει να αφήσω μόνιμη θέση και να προτιμήσω την αναπλήρωση... χωρίς να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι με το σύστημα διορισμών στο μέλλον, αν θα μπουν εξετάσεις κτλ...

Με βάση τον τωρινό πίνακα είμαι ψηλά... Γιατί μετράνε πολύ τα ακαδημαϊκά προσόντα.... Προϋπηρεσία δεν έχω.. τώρα ξεκινάω... Αξίζει το ρίσκο; Ή μάλλον, είναι ρίσκο; ή να επαναπαυθώ στο ότι λόγω της καλής θέσης και των πολλών κενών δασκάλων/συνταξιοδοτήσεων , πάντα θα έχω θέση στην αναπλήρωση και άρα μαζεύω προϋπηρεσία για επόμενους διορισμούς όποτε κι αν γίνουν;  Οικονομικά βγαίνει πάνω-κάτω το ίδιο ετησίως για μόνιμους και αναπληρωτές, καθώς οι αναπληρωτές έχουν μεγαλύτερο μισθό για 10 μήνες + επίδομα μη ληφθεισης αδείας + οαεδ 2 μηνες. Αθροιστικά είναι το ίδιο. Στη μόνιμη θέση θα υπάρχει η μετακίνηση με αυτοκίνητο (βενζίνη-κόστος) ή η μετακόμιση στην άλλη πόλη (ενοίκιο)... Πρέπει να απαντήσω εντός των ημερών αν αποδέχομαι τη θέση. Κάθε βοήθεια στο αδιέξοδο, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω!

Σίγουρα θα ακούσεις πολλές απόψεις (και εδώ και έξω). Άλλος θα σου πει για τη μονιμότητα, άλλος για το ρίσκο, άλλος για το οικονομικό, άλλος για το τι προτιμάς. Εσύ όμως θα πρέπει να πάρεις την απόφαση μόνος σου. Εγώ θα σου έλεγα, αν δεν έχεις "χτίσει" τη ζωή σου κάπου με οικογένεια, παιδιά κλπ. να ακολουθήσεις αυτό που σε "γεμίζει" ως άνθρωπο, αποδεχόμενος είτε το ρίσκο στη μία περίπτωση, είτε το οικονομικό στρίμωγμα στην άλλη. Και αυτό το λέω γιατί όταν και αν κάνεις οικογένεια δεν θα έχεις την "πολυτέλεια" να κάνεις επιλογές με αυτό το κριτήριο. 

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 10, 2021, 10:11:04 μμ »
Επειδή σου είπα παραπανω για τους 3 φίλους μου που άφησαν τις θέσεις τους στα δικαστήρια κ τώρα είδα ότι έχεις μόνο ακαδημαικά κ όχι προυπ, θα ήθελα να σου πω να το σκεφτείς κάλα  :( μην σε επηρεάζουμε εδώ μέσα, διότι τα δικαστηρια σε σχέση με τα σχολεία είναι ζόρι (άλλα ωράρια, άλλες άδειες κλπ) αλλά είναι μόνιμη θέση και στους αναπληρωτές δεν μπορεί κανείς να σου πει ότι θα συνεχίσει αυτή η μοριοδότηση  ::), παρά το γεγονός ότι ως ΠΕ70 είσαι όντως στην κορυφαία ειδικότητα για απορροφηση.

Αυτοί που λέω εγώ άφησαν ΜΟΝΙΜΗ θέση για μια άλλη ΜΟΝΙΜΗ θέση , δεν τά έπαιξαν όλα για όλα.

Μην σε πάρω στο λαιμό μου δλδ  :-[ 

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 11, 2021, 09:22:33 πμ »
Ε, όχι και ζόρι η δουλειά στα δικαστήρια...
Μην τρελαθούμε!
Μία γνωστή κοπέλα από την γειτονιά μας διορίστηκε με αυτήν την προκήρυξη (επαρχία) και την βλέπω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα στο σπίτι να πηγαινοέρχεται (ψώνια, παιδιά, κτλ)


Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος διορισμός σε διοικητική θέση ή αναπληρωτής;
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 11, 2021, 12:51:07 μμ »
Ε, όχι και ζόρι η δουλειά στα δικαστήρια...
Μην τρελαθούμε!
Μία γνωστή κοπέλα από την γειτονιά μας διορίστηκε με αυτήν την προκήρυξη (επαρχία) και την βλέπω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα στο σπίτι να πηγαινοέρχεται (ψώνια, παιδιά, κτλ)
Koιτάξτε, δεν θα μπω σε αντιπαράθεση για τα δικαστήρια και τι κάνει η φίλη σας κ αν την "κοπαναει"-εγώ ξέρω 3 ανθρώπους που έφυγαν απο κει κ ορκίζονται αυριο-μεθαυριο, αν εσεις ξερετε μονιμους εκπαιδευτικούς που πήγαν στα δικαστήρια στις πρόσφατες προκ του ΑΣΕΠ πείτε μας.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.