*

Αποστολέας Θέμα: Εκκλησιαστικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 2390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Εκκλησιαστικά σχολεία
« στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:15:30 μμ »
Καλημέρα! Θα θέλατε να μου πείτε την άποψή σας για τα εκκλησιαστικά σχολεία; Πώς παίρνουν εκεί αναπληρωτές; Αξίζει τον κόπο να τα δηλώσουμε ή όπως παλιά θέλουν το... σπρώξιμό τους και έτσι να μην το τολμήσουμε καν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:24:31 μμ »
Καλημέρα! Θα θέλατε να μου πείτε την άποψή σας για τα εκκλησιαστικά σχολεία; Πώς παίρνουν εκεί αναπληρωτές; Αξίζει τον κόπο να τα δηλώσουμε ή όπως παλιά θέλουν το... σπρώξιμό τους και έτσι να μην το τολμήσουμε καν;
Δεν έχω εμπειρία αλλά από τη στιγμή που ζητάνε βιογραφικό και προαιρετικά νομίζω συστατική επιστολή από προσωπικότητα του χώρου της Ορθοδοξίας, ίσως μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Γιατί να μη μετράνε μόνο τα μόρια των πινάκων όπως και στα άλλα σχολεία; Δεν έχει να χάσει κάτι φυσικά όποιος ενδιαφέρεται. Το πολύ πολύ να μην τον καλέσουν και να πάει κάπου αλλού.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2021, 12:35:11 μμ »
Σωστο κ αυτο. Τι να πω... ομορφα πραγματα!

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2021, 04:29:17 μμ »
Καλημέρα! Θα θέλατε να μου πείτε την άποψή σας για τα εκκλησιαστικά σχολεία; Πώς παίρνουν εκεί αναπληρωτές; Αξίζει τον κόπο να τα δηλώσουμε ή όπως παλιά θέλουν το... σπρώξιμό τους και έτσι να μην το τολμήσουμε καν;


Στέλνουμε βιογραφικό και αν έρθει η σειρά μας στον πίνακα μας καλούν. Απλώς να ξέρετε ότι αν σας πάρουν μειωμένου σε εκκλησιαστικό, δε γίνεται να αναβαθμιστειτε σε άλλο προγράμμα και να φύγετε από το εκκλησιαστικό, όπως δηλαδή συμβαίνει σε γενικά και ειδικά σχολεία. Ακόμη και αν έρθει η σειρά σας, το σύστημα σας προσπερνά.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2021, 04:53:40 μμ »
Καλημέρα! Θα θέλατε να μου πείτε την άποψή σας για τα εκκλησιαστικά σχολεία; Πώς παίρνουν εκεί αναπληρωτές; Αξίζει τον κόπο να τα δηλώσουμε ή όπως παλιά θέλουν το... σπρώξιμό τους και έτσι να μην το τολμήσουμε καν;

Έχω δουλέψει μια χρονιά. Στο εκκλησιαστικο που ήμουν οι αναπληρωτές ήρθαν βάσει σειράς πίνακα. Με εξαίρεση την Αθωνιάδα, δε νομίζω ότι πλέον μπορούν να πειράξουν τη σειρά. Εγώ θα έλεγα να δηλώσετε κι εκκλησιαστικά, δε χάνετε κάτι.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2021, 04:57:15 μμ »
Για ποιον λόγο πιστεύετε ζητούν βιογραφικό και κάποια επιστολή ας πούμε; Προσπαθώ αυτό να κατανοήσω λίγο και δυσκολεύομαι... Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2021, 05:02:24 μμ »
Για ποιον λόγο πιστεύετε ζητούν βιογραφικό και κάποια επιστολή ας πούμε; Προσπαθώ αυτό να κατανοήσω λίγο και δυσκολεύομαι... Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Αυτή η συνήθεια πρέπει να έχει ξεμείνει από τις εποχές που οι προσλήψεις είχαν κάποια... ιδιόμορφη διαδικασία - να το πω κομψά. Πλέον δεν ισχύουν, δε νομίζω καν ότι τα κοιτάζουν. Καλό είναι βέβαια το βιογραφικό τουλάχιστον να το επισυνάψετε.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2021, 06:42:32 μμ »
Τα Εκκλησιαστικά θεωρούνται θεματοφύλακες ενός συγκεκριμένου ήθους. Πρόκειται για σχολεία τα οποία φιλοξενούν αποκλειστικά χριστιανούς ορθοδόξους ως προς το θρήσκευμα μαθητές, οι οποίοι, μεταξύ των άλλων (γενικής κατεύθυνσης) μαθημάτων, διδάσκονται επιπλέον και ορισμένα θρησκευτικού χαρακτήρα, τα οποία ανάλογα με την τάξη μεταβάλλονται (μεταξύ αυτών: δογματική, εικονογραφία, βυζαντινή μουσική, λειτουργική και τελετουργική, χριστιανική ηθική και ποιμαντική θεολογία κλπ). Εκτός του ωρολογίου προγράμματος, γενικώς πρεσβεύεται ένα θεολογικό-χριστιανικό ήθος το οποίο αντανακλάται σε όλη την ζωή της σχολικής κοινότητας: πρωινή προσευχή πιο εμπλουτισμένη σε σχέση με τα γενικά σχολεία, συχνοί εκκλησιασμοί, εικόνες αγίων στις τάξεις και στους διαδρόμους, ανάλογες συζητήσεις. Κάποια παιδιά θέλουν να περάσουν στις εκκλησιαστικές ακαδημίες ή να χειροτονηθούν ή ακόμη και να λάβουν την μοναχική κουρά, χωρίς βεβαίως αυτές οι επιλογές να είναι απόλυτες, καθώς η πλειοψηφία των μαθητών ακολουθούν μία από τις γνωστές κατευθύνσεις (θεωρητική, θετική κλπ). Σχολάρχης του εκάστοτε σχολείου θεωρείται ότι είναι ο Δεσπότης στην περιοχή του οποίου υπάγεται γεωγραφικά το σχολείο, ο οποίος και επισκέπτεται συχνά το σχολείο και ενδεχομένως διδάσκει κάποια θεολογικά μαθήματα.
Το βιογραφικό λοιπόν ζητείται γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, προκειμένου δηλαδή να διαπιστωθεί αν ο καθηγητής που θα έρθει να διδάξει, μπορεί να εναρμονιστεί με αυτό το κλίμα. Επειδή πολλές φορές δεν προκύπτει όμως το χριστιανικό αυτό ήθος από το βιογραφικό, ζητείται επιπλέον και επιστολή από προσωπικότητα της Ορθοδοξίας. Φανταστείτε σε ένα τέτοιο σχολείο, να έρθει να διδάξει κάποιος ο οποίος πρεσβεύει διαφορετικές θεολογικές-θρησκευτικές απόψεις ή κάποιος χωρίς θρήσκευμα.
Η άποψή μου είναι ότι αν κάποιος δεν έχει την ίδια κατεύθυνση, να μην πάει. Και ο ίδιος δεν θα περάσει καλά αλλά και θα δημιουργηθεί αναταραχή στο χώρο του σχολείου. Άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει το δηλώνει. Ανάλογα για παράδειγμα γίνονται οι επιλογές και στην Ειδική Αγωγή: όποιος θέλει πάει, αλλά αυτός που πάει θα πρέπει να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις.
Εν κατακλείδι: για τις προσλήψεις στα εκκλησιαστικά ακολουθείται η σειρά στον πίνακα με την προϋπόθεση όμως ότι ο προσλαμβανόμενος έχει τις εγγυήσεις ότι ταιριάζει στο κλίμα του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικά σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2021, 01:26:34 μμ »
Στα εκκλησιαστικα σχολεια παιρνουν τα δικα τους άτομα ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.