*

Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 8740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2021, 08:55:00 μμ »
Κοίτα όταν κάνεις αίτηση για αναπληρωτής μπορείς κάπου εκεί τον Οκτώβριο να την απενεργοποιήσεις. Πράγμα που σημαίνει ότι ανεξάρτητα από το τι θα γίνει από εκεί και πέρα, το σύστημα δεν σε λαμβάνει υπόψιν. Μήπως εννοεί ότι αν τικάρεις το κουτάκι και να απενεργοποιήσεις την αίτηση, το σύστημα σε υπολογίζει; Για το τρίμηνα και μόνον, εννοώντας.

Χμμμμ πολυ κουλο.... Μηπως εννοει και το αλλο. Μπορεις να τροποποιησεις και να αφαιρεσεις περιοχες καποια στιγμη. Οποτε θα μπορουσε να μη σε αφηνει να αφαιρεσεις απο τα τριμηνα. Αλλα αυτο ειναι ατοπο γιατι ειναι μια κοινη αιτηση. Τι να πω. Το παραπανω σεναριο το επιβεβαιωνεις; Καλα τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2021, 10:44:18 μμ »
Καλησπερα στην κοινότητα,

Γραφει μεσα στην προσκληση:

Οι ανωτέρω κυρώσεις δεν εφαρμόζονται στην περίπτωση των προσωρινών αναπληρωτών που
προσλαμβάνονται με συμβάσεις εργασίας ιδιωτικού δικαίου τρίμηνης διάρκειας. Για τους εν λόγω
αναπληρωτές ισχύουν τα αναφερόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 111 του ν. 4823/2021 (βλ. Μερος
Β περ. Β).


Mπορει καποιος να μου βρει αυτο το αρθρο? Γιατι εγω στον νομο 4823 δε βλεπω στο Μερος Β κανενα αρθρο 111.


Μετα απο ψαξιμο εχουν κανει λαθος στον νομο. δεν ειναι 4823 ειναι 4821. Τραγικοι...

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2021, 11:10:43 μμ »
Χμμμμ πολυ κουλο.... Μηπως εννοει και το αλλο. Μπορεις να τροποποιησεις και να αφαιρεσεις περιοχες καποια στιγμη. Οποτε θα μπορουσε να μη σε αφηνει να αφαιρεσεις απο τα τριμηνα. Αλλα αυτο ειναι ατοπο γιατι ειναι μια κοινη αιτηση. Τι να πω. Το παραπανω σεναριο το επιβεβαιωνεις; Καλα τα λεω?

Λογικά σκεπτόμενοι ναι κάπως όπως το περιέγραψες θα κινηθεί το θέμα με τα κενά και τις τοποθετήσεις για τις κανονικές φάσεις και τα τρίμηνα. Απλά ακόμα δεν ξέρουμε από πότε θα αρχίσουν να παίζουν τα τρίμηνα. Αν σκεφτούμε δε, ότι αυτά θα δρομολογηθούν με γνώμονα τις ανάγκες λόγω κορωνοϊού θα πρέπει να περιμένουμε τις εξελίξεις και σε αυτό τον τομέα. Σχετικά με το "αμετάκλητη" τώρα τελικά ξέρεις τι εννοεί; Ότι μετά τα πέρας της προθεσμίας των αιτήσεων δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση. Δηλαδή ό,τι δήλωσες, δήλωσες. Βέβαια υφίσταται η απενεργοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2021, 09:30:04 πμ »
Λογικά σκεπτόμενοι ναι κάπως όπως το περιέγραψες θα κινηθεί το θέμα με τα κενά και τις τοποθετήσεις για τις κανονικές φάσεις και τα τρίμηνα. Απλά ακόμα δεν ξέρουμε από πότε θα αρχίσουν να παίζουν τα τρίμηνα. Αν σκεφτούμε δε, ότι αυτά θα δρομολογηθούν με γνώμονα τις ανάγκες λόγω κορωνοϊού θα πρέπει να περιμένουμε τις εξελίξεις και σε αυτό τον τομέα. Σχετικά με το "αμετάκλητη" τώρα τελικά ξέρεις τι εννοεί; Ότι μετά τα πέρας της προθεσμίας των αιτήσεων δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση. Δηλαδή ό,τι δήλωσες, δήλωσες. Βέβαια υφίσταται η απενεργοποίηση.

Τροποποιηση μπορει να γινει.

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3 της αριθμ. 104627/ΓΔ5/7-8-2020 (Β΄ 3344) υ.α. η
αίτηση αναπληρωτή και ωρομισθίου (ανά ειδικότητα και δομή εκπαίδευσης) υποβάλλεται άπαξ, ο,
δε, υποψήφιος αναπληρωτής διατηρεί τις εξής δυνατότητες:
α. Απενεργοποίησης της/ων αίτησης/αιτήσεών του, κατά περίπτωση, στο ΟΠΣΥΔ, καθ’ όλη τη
διάρκεια του διδακτικού έτους. Στην περίπτωση αυτή δεν έχει δικαίωμα εκ νέου ενεργοποίησης
της/ων αιτήσεων που απενεργοποίησε.
β. Τροποποίησης της αίτησης-δήλωσης που έχει υποβάλει, αποκλειστικά ως προς την αφαίρεση
περιοχών ή/και λοιπών επιλογών προτίμησης από την 1η Οκτωβρίου μέχρι και την 30η Απριλίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:32 »

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2021, 10:39:18 πμ »
Άρα μπορείς να αφαιρέσεις περιοχές και επιλογές π.χ. ΔΥΕΠ, αλλά όχι την προτίμηση των τριμήνων, που λέει ότι είναι αμετάκλητη.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:44:32 μμ »
Ναι, να βγάλεις περιοχές ισχύει όντως, το είχα ξεχάσει. Σόρρυ  ;)

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:16:31 μμ »
Καλησπερα..εγω παλι σκεφτομαι με θεση περιπου 2300 αν δε βαλω τριμηνα υπαρχει περιπτωση να δουλεψω???
ΠΕ02

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:27:15 μμ »
Εννοείται πως είσαι μέσα!

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 19, 2021, 02:10:25 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. ΠΕ02 με περίπου 3000 σειρά στον εκκαθαρισμενο πίνακα έχω ελπίδες για γ φάση αν δεν βάλω τρίμηνα; Δηλώνω μόνο Αθηνα, Bοιωτια.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 19, 2021, 02:42:28 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. ΠΕ02 με περίπου 3000 σειρά στον εκκαθαρισμενο πίνακα έχω ελπίδες για γ φάση αν δεν βάλω τρίμηνα; Δηλώνω μόνο Αθηνα, Bοιωτια.

Γενικά έχεις νομίζω, αλλά με μόνο Αθήνα και Βοιωτία, θα σου πρότεινα να βάλεις οπωσδήποτε και μειωμένο ωράριο και εκπαίδευση μεταναστών.

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 19, 2021, 03:24:21 μμ »
Γενικά έχεις νομίζω, αλλά με μόνο Αθήνα και Βοιωτία, θα σου πρότεινα να βάλεις οπωσδήποτε και μειωμένο ωράριο και εκπαίδευση μεταναστών.
Σευχαριστω πολύ! Αν βάλω τρίμηνα, φοβάμαι ότι θα με τραβήξει εκεί και θα είναι ρίσκο. Αν με τραβηξει μπορώ να παραιτηθώ πριν την δ φάση για παράδειγμα, και να προσληφθω μετά σε κάποια κανονική φάση χωρίς ποινή;

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2021, 03:47:23 μμ »
Σευχαριστω πολύ! Αν βάλω τρίμηνα, φοβάμαι ότι θα με τραβήξει εκεί και θα είναι ρίσκο. Αν με τραβηξει μπορώ να παραιτηθώ πριν την δ φάση για παράδειγμα, και να προσληφθω μετά σε κάποια κανονική φάση χωρίς ποινή;
αυτην την απορια εχω κι εγω..δηλωνω μονο Αθηνα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 19, 2021, 05:22:27 μμ »
Σευχαριστω πολύ! Αν βάλω τρίμηνα, φοβάμαι ότι θα με τραβήξει εκεί και θα είναι ρίσκο. Αν με τραβηξει μπορώ να παραιτηθώ πριν την δ φάση για παράδειγμα, και να προσληφθω μετά σε κάποια κανονική φάση χωρίς ποινή;

Αυτό θέλω να μάθω και εγώ. Μπορείς να παραιτηθεις πριν τρέξει η Δ φάση πχ; Και έπειτα πως ξέρεις ποτε θα τρέξει η Δ;; Εάν μαθεις σε παρακαλώ πες μου και εμένα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2021, 05:55:51 μμ »
Έχω ακούσει ότι γίνεται, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Μπορεί κάποιος από εδώ να μας το επιβεβαιώσει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.