*

Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 8683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 19, 2021, 06:01:13 μμ »
Σευχαριστω πολύ! Αν βάλω τρίμηνα, φοβάμαι ότι θα με τραβήξει εκεί και θα είναι ρίσκο. Αν με τραβηξει μπορώ να παραιτηθώ πριν την δ φάση για παράδειγμα, και να προσληφθω μετά σε κάποια κανονική φάση χωρίς ποινή;

Αυτό θέλω να μάθω και εγώ. Μπορείς να παραιτηθεις πριν τρέξει η Δ φάση πχ; Και έπειτα πως ξέρεις ποτε θα τρέξει η Δ;; Εάν μαθεις σε παρακαλώ πες μου και εμένα. Ευχαριστώ.

Πιστεύω μετά τις δύο πρώτες φάσεις θα υπάρχει μιά εικόνα για το πως θα πάνε τα πράγματα. Σε γενικές γραμμές αν κάποιος θεωρεί πως έχει πιθανότητες για γ'φάση π.χ., τότε ό,τι και να του τύχει για τα τρίμηνα, μπορεί να το προσπεράσει. Και υπό αυτή την προϋπόθεση γνώμη μου είναι ότι αυτό είναι καλύτερο. Υπογραμμίζω βέβαια ξανά αυτό που έχω αναφέρει παραπάνω, ότι το τρίμηνο μπορεί να παραταθεί. Χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν, γιατί ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του, το μόνο που θα έλεγα σαν προσωπική εκτίμηση είναι ότι επιλογή της Αθήνας μόνον, μπορεί να είναι περιοριστική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:17 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 19, 2021, 06:19:05 μμ »
Πιστεύω μετά τις δύο πρώτες φάσεις θα υπάρχει μιά εικόνα για το πως θα πάνε τα πράγματα. Σε γενικές γραμμές αν κάποιος θεωρεί πως έχει πιθανότητες για γ'φάση π.χ., τότε ό,τι και να του τύχει για τα τρίμηνα, μπορεί να το προσπεράσει. Και υπό αυτή την προϋπόθεση γνώμη μου είναι ότι αυτό είναι καλύτερο. Υπογραμμίζω βέβαια ξανά αυτό που έχω αναφέρει παραπάνω, ότι το τρίμηνο μπορεί να παραταθεί. Χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν, γιατί ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του, το μόνο που θα έλεγα σαν προσωπική εκτίμηση είναι ότι επιλογή της Αθήνας μόνον, μπορεί να είναι περιοριστική.
ειναι αρκετα περιοριστικη μονο η επιλογη της Αθηνας αλλα αν εχεις οικογενεια τι να γινει..εχω προβληματιστει πολυ
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2021, 07:56:03 μμ »
Το ολο συστημα ειναι ενας γριφος/σκακι.

Εγω παιδευομαι να καταλαβω αν θελω να δηλωσω μειωμενο στον τοπο μου πριν τα πληρως αλλου.... Καλο το μειωμενο στον τοπο αν κατσει αλλα ενα πληρους αλλου ειναι εξτρα λεφτα και μορια...

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2021, 07:58:02 μμ »
Πιστεύω μετά τις δύο πρώτες φάσεις θα υπάρχει μιά εικόνα για το πως θα πάνε τα πράγματα. Σε γενικές γραμμές αν κάποιος θεωρεί πως έχει πιθανότητες για γ'φάση π.χ., τότε ό,τι και να του τύχει για τα τρίμηνα, μπορεί να το προσπεράσει. Και υπό αυτή την προϋπόθεση γνώμη μου είναι ότι αυτό είναι καλύτερο. Υπογραμμίζω βέβαια ξανά αυτό που έχω αναφέρει παραπάνω, ότι το τρίμηνο μπορεί να παραταθεί. Χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν, γιατί ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του, το μόνο που θα έλεγα σαν προσωπική εκτίμηση είναι ότι επιλογή της Αθήνας μόνον, μπορεί να είναι περιοριστική.

τα τριμηνα θα τρεξουν λογικα μετα την γ φαση. Αρα αν σε παρουν τριμηνο το θεμα ειναι να καταλαβεις αν σε παιρνουν δ φαση, γιατι τοτε πρπ(?) να αρνηθεις ενα αβεβαιο τριμηνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:17 »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2021, 07:59:35 μμ »
Σευχαριστω πολύ! Αν βάλω τρίμηνα, φοβάμαι ότι θα με τραβήξει εκεί και θα είναι ρίσκο. Αν με τραβηξει μπορώ να παραιτηθώ πριν την δ φάση για παράδειγμα, και να προσληφθω μετά σε κάποια κανονική φάση χωρίς ποινή;

Απο οσα εχω καταλαβει, ναι μπορεις

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2021, 08:06:20 μμ »
Κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς έχω. Με θέση 2400 στον εκκαθαρισμενο και δεν έχω βάλει τρίμηνα προς το παρόν. Αλλά με δηλωμένη μόνο την Αθήνα το σκέφτομαι. Προτιμώ εννοείται τη δ φάση κανονικά, παρά νωρίτερα με τρίμηνο. Αλλά σκέφτομαι ότι θα τρέξει φάση και τον Γενάρη, οπότε και να μην ανανεωθεί το τρίμηνο  ίσως μας τραβήξει μετα εκεί. Αβεβαιοτητα γενικά... Επίσης, αν στο μεταξύ προκύψει εγκυμοσύνη, που σε εντάσσει στους ευπαθείς, και δεν μπορείς να πας, απλώς αρνείσαι τη θέση και πας μετά σε κανονική φάση;

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2021, 09:23:21 μμ »
Κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς έχω. Με θέση 2400 στον εκκαθαρισμενο και δεν έχω βάλει τρίμηνα προς το παρόν. Αλλά με δηλωμένη μόνο την Αθήνα το σκέφτομαι. Προτιμώ εννοείται τη δ φάση κανονικά, παρά νωρίτερα με τρίμηνο. Αλλά σκέφτομαι ότι θα τρέξει φάση και τον Γενάρη, οπότε και να μην ανανεωθεί το τρίμηνο  ίσως μας τραβήξει μετα εκεί. Αβεβαιοτητα γενικά... Επίσης, αν στο μεταξύ προκύψει εγκυμοσύνη, που σε εντάσσει στους ευπαθείς, και δεν μπορείς να πας, απλώς αρνείσαι τη θέση και πας μετά σε κανονική φάση;
πραγματικα οι ιδιοι προβληματισμοι με το τριμηνο και γενικα τις φασεις..νομιζω δεν εχω ξανασκεφτει ποτε τοσο σοβαρα την αιτηση
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 19, 2021, 10:38:27 μμ »
Κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς έχω. Με θέση 2400 στον εκκαθαρισμενο και δεν έχω βάλει τρίμηνα προς το παρόν. Αλλά με δηλωμένη μόνο την Αθήνα το σκέφτομαι. Προτιμώ εννοείται τη δ φάση κανονικά, παρά νωρίτερα με τρίμηνο. Αλλά σκέφτομαι ότι θα τρέξει φάση και τον Γενάρη, οπότε και να μην ανανεωθεί το τρίμηνο  ίσως μας τραβήξει μετα εκεί. Αβεβαιοτητα γενικά... Επίσης, αν στο μεταξύ προκύψει εγκυμοσύνη, που σε εντάσσει στους ευπαθείς, και δεν μπορείς να πας, απλώς αρνείσαι τη θέση και πας μετά σε κανονική φάση;
Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά είχα καταλάβει ότι αν δεν ανανεωθεί το τρίμηνο δεν μπορει να σε πάρει μετά σε άλλη φάση. Μένεις εκτός και δεν μπαίνεις και ταμείο. Δεν ισχύει;;
Νομίζω πως πρέπει να κοιτάμε τις φάσεις και αν δούμε ότι είμαστε κοντά σε κάποια επόμενη να παραιτηθούμε από το τρίμηνο. Μόνο έτσι.. διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:03:56 μμ »
Στην προκήρυξη λέει ότι δεν είμαστε διαθέσιμοι για πρόσληψη κατά τη διάρκεια ισχύος της σύμβασης. Άρα, αν λήξει, είμαστε. Το ταμείο πιστεύω εξαρτάται από το σύνολο των ενσήμων... Αν παίρνει κάποιος ήδη από το καλοκαίρι επίδομα λογικά μπορεί να πάρει μετά συνέχιση του ταμείου, αν δεν έχει ξεπεράσει τις ημέρες που δικαιούται συνολικά στην τετραετία. Ή αν εργάζεται ήδη κάπου και έχει όσα ένσημα απαιτούνται από εκεί,βγαίνει ταμείο με τη λήξη της σύμβασης. Αν κάποιος έχει μόνο το τρίμηνο δεν βγαίνει προφανώς, γιατί δεν φτάνουν τα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:15:29 μμ »
Στην προκήρυξη λέει ότι δεν είμαστε διαθέσιμοι για πρόσληψη κατά τη διάρκεια ισχύος της σύμβασης. Άρα, αν λήξει, είμαστε. Το ταμείο πιστεύω εξαρτάται από το σύνολο των ενσήμων... Αν παίρνει κάποιος ήδη από το καλοκαίρι επίδομα λογικά μπορεί να πάρει μετά συνέχιση του ταμείου, αν δεν έχει ξεπεράσει τις ημέρες που δικαιούται συνολικά στην τετραετία. Ή αν εργάζεται ήδη κάπου και έχει όσα ένσημα απαιτούνται από εκεί,βγαίνει ταμείο με τη λήξη της σύμβασης. Αν κάποιος έχει μόνο το τρίμηνο δεν βγαίνει προφανώς, γιατί δεν φτάνουν τα ένσημα.
Σευχαριστω, δεν το είχα καταλάβει έτσι. Οπότε, έστω ότι λήξει η τρίμηνη τον Ιανουάριο, Φεβρουαριο μπορουμε να προσληφθούμε στην δ φάση ή στην ειδική προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:25:17 μμ »
Νσι ετσι ειναι..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος summ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:18:18 πμ »
τα τριμηνα θα τρεξουν λογικα μετα την γ φαση. Αρα αν σε παρουν τριμηνο το θεμα ειναι να καταλαβεις αν σε παιρνουν δ φαση, γιατι τοτε πρπ(?) να αρνηθεις ενα αβεβαιο τριμηνο...

Πως το ξέρουμε ότι θα είναι μετά τη Γ φαση και όχι μετά την Α, δηλαδή να τρέξουν μαζί με τη Β φαση;

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:29:52 πμ »
Πως το ξέρουμε ότι θα είναι μετά τη Γ φαση και όχι μετά την Α, δηλαδή να τρέξουν μαζί με τη Β φαση;

Δε το ξερουμε. Περυσι ετρεξαν μετα την Γ.

Τι να προηγειται στην αιτηση? Μειωμενου στο σπιτι σου ή πληρους οπου κατσει?

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΝΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΡΙΜΗΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:32:05 πμ »
Στην προκήρυξη λέει ότι δεν είμαστε διαθέσιμοι για πρόσληψη κατά τη διάρκεια ισχύος της σύμβασης. Άρα, αν λήξει, είμαστε. Το ταμείο πιστεύω εξαρτάται από το σύνολο των ενσήμων... Αν παίρνει κάποιος ήδη από το καλοκαίρι επίδομα λογικά μπορεί να πάρει μετά συνέχιση του ταμείου, αν δεν έχει ξεπεράσει τις ημέρες που δικαιούται συνολικά στην τετραετία. Ή αν εργάζεται ήδη κάπου και έχει όσα ένσημα απαιτούνται από εκεί,βγαίνει ταμείο με τη λήξη της σύμβασης. Αν κάποιος έχει μόνο το τρίμηνο δεν βγαίνει προφανώς, γιατί δεν φτάνουν τα ένσημα.

το ταμειο ειναι σε παυση οσο εισαι σε τριμηνη συμβαση. Μολις τελειωσει η τριμηνη συμβαση, αν δεν σε ανανεωσουν συνεχιζει κανονικα για οσο απομενει για να κλεισει τον κυκλο ενος χρονου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.