*

Αποστολέας Θέμα: Μετα το πτυχιο  (Αναγνώστηκε 6105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετα το πτυχιο
« στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:57:29 μμ »
Καλησπέρα . Έχω δει πως υπάρχει μια προκήρυξη για αναπληρωτές από ΑΣΕΠ. Επειδή μόλις πήρα το πτυχίο μου και δεν έχω κάποιον να με κατατοπίσει , δε γνωρίζω καθόλου για το τι πρέπει να κάνω για να πάρω μέρος. Μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να κάνω κάποια χαρτιά , να εγγραφώ κάπου κλπ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετα το πτυχιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:38 »

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:41:21 μμ »
Δυστυχώς για σένα, πρέπει να περιμένεις το 2023 να ανοίξουν οι πίνακες, οι οποίοι είναι κλειδωμένοι αυτή τη στιγμή, για να κάνεις αίτηση για να συμπεριληφθείς στους πίνακες της ειδικότητάς σου. Μέχρι τότε, μπορείς να κάνεις κάποιο/α σεμινάριο/α (2 μόρια), μεταπτυχιακό (20 μόρια) ή ξένες γλώσσες (3/5/7 μόρια για Β2/Γ1/Γ2) για να έχεις περισσότερα μόρια όταν ανοίξουν οι πίνακες ξανά. Αυτά, ωστόσο, ισχύουν μέχρι σήμερα. Ακούγεται ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα στο άμεσο μέλλον. Καλή συνέχεια.     

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2021, 02:47:05 μμ »
Καλησπέρα, μέχρι το '23 μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια διδασκαλίας (αναγγελία είναι η επίσημη ονομασία) ώστε να μπορείς να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα. Δεν ξέρω την ειδικότητά σου, αλλά μιλάω για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης ή κέντρα ξένων γλωσσών. Η διαδικασία αυτή γίνεται στο γραφείο της Β'θμιας εκπαίδευσης της περιοχής σου. Εκεί μπορείς να ρωτήσεις συγχρόνως αν μπορείς να καταθέσεις ήδη το πτυχίο σου ώστε να περαστούν τα στοιχεία σου στο πληροφοριακό σύστημα και έτσι όταν έρθει η ώρα να είσαι έτοιμη.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2021, 03:13:12 μμ »
Δυστυχώς για σένα, πρέπει να περιμένεις το 2023 να ανοίξουν οι πίνακες, οι οποίοι είναι κλειδωμένοι αυτή τη στιγμή, για να κάνεις αίτηση για να συμπεριληφθείς στους πίνακες της ειδικότητάς σου. Μέχρι τότε, μπορείς να κάνεις κάποιο/α σεμινάριο/α (2 μόρια), μεταπτυχιακό (20 μόρια) ή ξένες γλώσσες (3/5/7 μόρια για Β2/Γ1/Γ2) για να έχεις περισσότερα μόρια όταν ανοίξουν οι πίνακες ξανά. Αυτά, ωστόσο, ισχύουν μέχρι σήμερα. Ακούγεται ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα στο άμεσο μέλλον. Καλή συνέχεια.   
Δυστυχώς για όλους τους νέους-είναι ακριβώς όπως στα λεει ο συνάδελφος. Δλδ μια άτυπη επετηρίδα με "προσόντα" τα οποία έχουν ξαμοληθεί κ παιρνουν όλοι για το 2022 ειδική κ 2023 γενική. Με βασικό πτυχίο μόνο κ χωρις προυπ το 2023 -δυσκολα τα πραματα ακομα κ Αθμια-Βθμια δεν  ;D απλα γελαω,εκτος απο κατι Ιατρους στα ΕΠΑΛ ή τιποτα Καπετάνιους παλι σε ΕΠΑΛ.

Ειδικής μεταπτυχιακό σε βάζει σε 2 πίνακες κ σου δινει 20 μορια κ στους 2-ανεξαρτήτως ειδικοτητας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετα το πτυχιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:38 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2021, 03:18:14 μμ »
Καλησπέρα! Συγχαρητήρια για το πτυχίο! Όπως στα λένε οι συνάδελφοι. Να προσθέσω την πιστοποίηση στους υπολογιστές (4 μόρια). Ξένες γλώσσες μετράνε 2 νομίζω (αν έχεις τελειώσει ξενόγλωσση φιλολογία, δε μετράνε πιστοποιητικά γνώσης της γνώσης που διδάσκεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2021, 04:18:11 μμ »
Μέχρι το 2023 προλαβαίνει να παντρευτεί και να κάνει παιδί (κι αυτό δίνει μόρια)  ;D

Πέρα από την πλάκα, στα 2 αυτά χρόνια συμπληρώνει κάποιος τα προσόντα που τυχόν λείπουν (βεβαίωση ξένης γλώσσας, γνώση υπολογιστών, μεταπτυχιακό αν ενδιαφέρεται κλπ). Και το σημαντικότερο, ψάχνει να βρει κατάλληλη εργασία για να μαζεύονται και τα ένσημα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2021, 04:25:48 μμ »
Μέχρι το 2023 προλαβαίνει να παντρευτεί και να κάνει παιδί (κι αυτό δίνει μόρια)  ;D

Πέρα από την πλάκα, στα 2 αυτά χρόνια συμπληρώνει κάποιος τα προσόντα που τυχόν λείπουν (βεβαίωση ξένης γλώσσας, γνώση υπολογιστών, μεταπτυχιακό αν ενδιαφέρεται κλπ). Και το σημαντικότερο, ψάχνει να βρει κατάλληλη εργασία για να μαζεύονται και τα ένσημα..
Πολύ σωστό κι αυτό για τα ένσημα. Και γενικά μην περιορίζεσαι μόνο στην αναπλήρωση ή διορισμό ως επαγγελματική επιλογή. Μπορεί να βρεις και κάτι που να σου αρέσει / ταιριάζει καλύτερα, μπορεί πάλι και όχι. Ίσως ψάχνοντας να βρεις κι άλλες επαγγελματικές διεξόδους εξίσου ενδιαφέρουσες με την εκπαίδευση ή και περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 12:03:32 μμ »
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι, ίσως έπρεπε να αναφέρω ότι είμαι απόφοιτη του ΤΕΕΑΠΗ . Σίγουρα δεν έχω μείνει στο κομμάτι διορισμού αφού οι πιθανότητες είναι μηδαμινές όπως φαίνεται. Οπότε το 2023 θα μπορώ να εγγραφώ στους πίνακες; Αυτό έχει κάποια διαδικασία ή γίνεται απλά online ;;
Ψάχνομαι τουλάχιστον για ιδιωτικά νηπιαγωγεία όμως βλέπω ότι και εκεί δεν υπάρχει ζήτηση. Σε συνδυασμό με τη μηδενική μου προϋπηρεσία και εμπειρία δεν βλέπω φως και αρχίζω ήδη να απογοητεύομαι..

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 01:59:32 μμ »
Συγχαρητήρια για το πτυχίο σου!!!!!!!!!!!! Είμαι κι εγώ πλέον απόφοιτη του ΤΕΑΠΗ, οπότε σε καταλαβαίνω. Για το δημόσιο είναι δύσκολο, αλλά να μην απογοητεύεσαι.. Άλλωστε το ταξίδι για σένα τώρα ξεκινάει.. Όταν θα ανοίξουν οι πίνακες γενικής το 23 θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΠΣΥΔ, να κάνεις ηλεκτρονική αίτηση στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ και να καταθέσεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Πρωτοβάθμια Διεύθυνση της περιοχής σου. Ξέχασα να σου πω ότι προλαβαίνεις να κάνεις μια επιμόρφωση στην ειδική αγωγή (τουλάχιστον 400 ωρών) για να μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και στο άνοιγμα των πινάκων της ειδικής το 22. Εννοείται να συνεχίσεις την αναζήτηση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και ίσως να ξεκινήσεις και κάποιο μεταπτυχιακό.. Καλή επιτυχία σε όλα!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:28:01 μμ »
Συγχαρητήρια για το πτυχίο σου!!!!!!!!!!!! Είμαι κι εγώ πλέον απόφοιτη του ΤΕΑΠΗ, οπότε σε καταλαβαίνω. Για το δημόσιο είναι δύσκολο, αλλά να μην απογοητεύεσαι.. Άλλωστε το ταξίδι για σένα τώρα ξεκινάει.. Όταν θα ανοίξουν οι πίνακες γενικής το 23 θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΠΣΥΔ, να κάνεις ηλεκτρονική αίτηση στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ και να καταθέσεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Πρωτοβάθμια Διεύθυνση της περιοχής σου. Ξέχασα να σου πω ότι προλαβαίνεις να κάνεις μια επιμόρφωση στην ειδική αγωγή (τουλάχιστον 400 ωρών) για να μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και στο άνοιγμα των πινάκων της ειδικής το 22. Εννοείται να συνεχίσεις την αναζήτηση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και ίσως να ξεκινήσεις και κάποιο μεταπτυχιακό.. Καλή επιτυχία σε όλα!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω αν προλαβαίνει την επιμόρφωση μιας και δε γνωρίζουμε πότε θα καταρτιστούν οι πίνακες της Ειδικής Αγωγής. Σύμφωνα με το νόμο που ισχύει τώρα, πρέπει να είναι τουλάχιστον διάρκειας 7 μηνών το σεμινάριο αν και πιο ασφαλές θα ήταν να διαρκεί 9 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:41:43 μμ »
Tώρα είδα οτι εισα ΠΕ60! κάνε μεταπτυχιακό ειδικής , ειναι η καλτερη επιλογή για σενα, έχετε απορροφηση εκει ΦΟΥΛ. εχετε κ 2χρονη υποχρεωτική.
Μια χαρα ειδικότητα είσαι !! 8) το μονο καλτερο είναι οι δάσκαλοι  ;D

Αλλα πρέπει να ΒΙΑΣΤΕΙΣ! Αν δεν προλαβαινεις αιτησεις κλπ Ελλάδα υπάρχουν κ άλλα "μαγαζιά" βαλγαροιταλιες, κυπρο π τα δίνουν γρήγορα  κ τα παίρνουν όλοι. Αντίθετη είμαι εντελώς με αυτά, αλλα κ οι νέοι ΤΙ να κάνουνε?!
Ειναι επετηρίδα με προσοντα πουλάκι μου, πολλες φορές πληρωμένα, αλλά η ειδικότητα σου αξίζει στην ειδική!

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 01:08:29 μμ »
Σας ευχαριστω και παλι!
Τα εχω ακουσει για την ειδικη , δεν το ειχα σκεφτει ποτε. Δηλαδη και με ενα σεμιναριο 9μηνο μπορω μετα να μπω και στην ειδικη αγωγη ;; Θα το κοιταξω τωρα που το λετε , καλο ειναι να ανοιγουμε πορτες.

Με πηραν για δοκιμαστικο σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο-νηπιαγωγειο! Θελουν να κανω καποια χειροτεχνια να ασχοληθουν τα παιδια , ισως παιχνιδι γνωριμιας απλα για να δουν την επαφη που θα εχω μαζι τους και φοβαμαι γιατι κομπλαρω αρκετα την πρωτη φορα που μπαινω σε ταξη .Εχω καποια παιχνιδια στο νου μου , ομως εχω κολλησει στο πιο απλο..μπαινοντας μεσα πως να προλογισω το παιχνιδι . Να  συστηθω στα παιδια και να ρωτησω το ονομα τους ; Να μπω κατευθειαν στο παιχνιδι ωστε να πουν εκει τα ονοματα τους ; Συγγνωμη για τις ''παιδικες'' ερωτησεις αλλα αγχωθηκα :P

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 04:35:43 μμ »
-
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2021, 06:12:08 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετα το πτυχιο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 09:16:52 μμ »
Αν κάνεις σεμινάριο στην ειδική θα μπεις στον επικουρικό πίνακα. Στον κύριο πίνακα είναι αυτοί με μεταπτυχιακό ειδικής. Δεν ξέρω αν παίρνουν άτομα και από τον επικουρικό στην ειδικότητα σου. Εγώ πχ που είμαι φιλόλογος δεν φτάνει ποτέ ο πίνακας στον επικουρικό γιατί είναι πολλά άτομα στον κύριο. Πάντως δεν χάνεις κάτι να το κάνεις, έτσι και αλλιώς.

Είσαι πάρα πολύ τυχερή που βρήκες κάτι μόλις τελείωσες και σου δίνουν την ευκαιρία για δοκιμαστικό. Εγώ σαν φιλόλογος είχα πολύ άσχημη εμπειρία με το που τελείωσα το πτυχίο μου μιας και κανένα φροντιστήριο ή ιδιωτικό σχολείο δεν ήταν θετικό να πάρει κάποιον χωρίς επαγγελματική εμπειρία (ενώ είχα ήδη δουλέψει ένα χρόνο εθελοντικά σε κοινωνικό φροντιστήριο και είχα εμπειρία τάξης).

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξέρεις πόσο θα διαρκέσει το δοκιμαστικό για να προσαρμόσεις την δραστηριότητα. Πάντως καλό είναι να είσαι αρκετά φυσική και να μην φαίνεται στημένο όλο αυτό που θα κάνεις. Για αυτό καλύτερο είναι να γνωριστείς με τα παιδιά πρώτα και μετά να κάνεις την δραστηριότητα που έχεις σκεφτεί. Προσπάθησε να κεντρίσεις το ενδιαφέρον τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159424
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.