*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr  (Αναγνώστηκε 30597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 24, 2021, 08:38:45 μμ »
Πίνακας ελέγχου ΜySch

Ναι, ακριβώς... Άλλο όμως πώς λέγεται το περιβάλλον του προφίλ του εκπαιδευτικού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και άλλο το myschool.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:42 »

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 11:04:47 μμ »
Μπήκα στο teachers.minedu.gov.gr  και είδα ότι δίπλα σε κάποιες προϋπηρεσίες δεν υπάρχουν μόρια δυσμενών  συνθηκών.  Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο ενδέχεται να συμβαίνει αυτό; Και κάτι ακόμη: για να πάρουμε μόρια δυσμενών συνθηκών πρέπει να υπάρχει ελάχιστος αριθμός προϋπηρεσίας; Π.χ. από προϋπηρεσία ως ωρομίσθιοι που είναι 7 ημέρες, θα πάρω μόρια; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 11:16:27 μμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλιο μεταθέσεων για προϋπηρεσία μικρότερη των 15 ημερών δεν υπολογίζονται τα ΜΣΔ.
Από 15 ημέρες και πάνω λογίζεται ως ένας μήνας και παίρνεις το 1/12 των ΜΣΔ της περιοχής που υπηρέτησες.

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 06:48:40 πμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλιο μεταθέσεων για προϋπηρεσία μικρότερη των 15 ημερών δεν υπολογίζονται τα ΜΣΔ.
Από 15 ημέρες και πάνω λογίζεται ως ένας μήνας και παίρνεις το 1/12 των ΜΣΔ της περιοχής που υπηρέτησες.
Ευχαριστώ πολύ! Επομένως για προϋπηρεσία 1μ-1η πρέπει να έχω μσδ. Στη δδε που ανήκω πρέπει να απευθυνθώ για να μου τα περάσουν; Έχω και μια άλλη απορία: κάποιο σχολικό έτος είχα σύμβαση από αρχές Οκτωβρίου μέχρι τέλος Ιουνίου συνεχόμενη (χωρίς να ήμουν αμω και να έγινα απω). Για ποιο λόγο μου την έχουν περασμένη σε 2 κομμάτια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:42 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 02:01:40 μμ »
Οι αιτήσεις μετάθεσης, από το τρέχον έτος  υποβάλλονται από τους εκπαιδευτικούς από την 16η έως την 31η Οκτωβρίου κάθε έτους.

Μέχρι σήμερα οι αιτήσεις μετάθεσης υποβάλλονταν  μέσα στο μήνα Νοέμβριο κάθε έτους.

Οπως ψηφίστηκε ετσι και δεν εφαρμόστηκε! Άγνωστο παραμένει ποτε θα βγει!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 06:39:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Επομένως για προϋπηρεσία 1μ-1η πρέπει να έχω μσδ. Στη δδε που ανήκω πρέπει να απευθυνθώ για να μου τα περάσουν; Έχω και μια άλλη απορία: κάποιο σχολικό έτος είχα σύμβαση από αρχές Οκτωβρίου μέχρι τέλος Ιουνίου συνεχόμενη (χωρίς να ήμουν αμω και να έγινα απω). Για ποιο λόγο μου την έχουν περασμένη σε 2 κομμάτια;
Πιθανώς γιατί στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς διατέθηκες και σε άλλο σχολείο με διαφορετικά ΜΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 10:40:15 μμ »
Χαίρετε!Ως νεοδιοριστη στην Α/θμια θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Μπαίνοντας στο teachers minedu και συγκεκριμένα στο Μητρώο, διαπιστώνω ότι δεν έχει περαστεί η συνυπηρετηση συζύγου την οποία όμως υπέβαλα κανονικά κατα τη δήλωση της προσωρινής μου τοποθέτησης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά φυσικά.  γνωρίζει κανείς αν φαίνονται συγκεκριμένα στοιχεία/κατηγορίες στο μητρώο για να καταλάβω αν έχει γίνει κάποιο λάθος. Είναι πιθανόν μη μου τη μετρησαν καθόλου εξαρχής και για αυτό να μην φαίνεται???Ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 12:41:17 πμ »
Η συνυπηρέτηση δεν εμφανίζεται το σύστημα , προσμετράται ομως κανονικά όπου χρειάζεται προσκομίζοντας κάθε χρόνο τα στοιχεια που την πιστοποιουν

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 02:40:21 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιόριστη και θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Η προ'υ'πηρεσία είναι περασμένη στο σύστημα και αντλείται αυτόματα, αναφέρει η εγκύκλιος.  Δεν έχω εντοπιότητα ή συνυπηρέτηση. Συνεπώς υποβάλλω απλά την αίτηση και δε στέλνω κάποιο δικαιολογητικό, σωστά;;; Επιπλέον μήπως γνωρίζει κάποιος πώς υπολογίζονται τα μόρια της προ'υ'πηρεσίας στους μόνιμους;; Έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια επί δέκα σχολικά έτη από πρώτη-δεύτερη φάση και στο σύστημα έχουν περαστεί ως ''Μόρια συνολικής προ'υ'πηρεσίας 21, 45''. Αφού για κάθε μήνα υπολογιζόταν ένα  μόριο, πώς βγαίνουν τόσα λίγα;; Όποιος γνωρίζει να εξηγήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 07:34:06 μμ »
Η συνυπηρέτηση δεν εμφανίζεται το σύστημα , προσμετράται ομως κανονικά όπου χρειάζεται προσκομίζοντας κάθε χρόνο τα στοιχεια που την πιστοποιουν
Συνάδελφε σε ευχαριστώ. Παρόλα αυτά υπάρχουν σοβαρά λάθη στην προϋπηρεσία μου από την ίδια δ/νση. Δε συμφω νουν οι ημερομηνίες των βεβαιώσεων προϋπηρεσίας με αυτές του teachers.Εκανα αίτημα, ελπίζω να διορθωθούν πριν τη λήξη των αιτήσεων. Καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 07:59:31 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιόριστη και θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Η προ'υ'πηρεσία είναι περασμένη στο σύστημα και αντλείται αυτόματα, αναφέρει η εγκύκλιος.  Δεν έχω εντοπιότητα ή συνυπηρέτηση. Συνεπώς υποβάλλω απλά την αίτηση και δε στέλνω κάποιο δικαιολογητικό, σωστά;;; Επιπλέον μήπως γνωρίζει κάποιος πώς υπολογίζονται τα μόρια της προ'υ'πηρεσίας στους μόνιμους;; Έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια επί δέκα σχολικά έτη από πρώτη-δεύτερη φάση και στο σύστημα έχουν περαστεί ως ''Μόρια συνολικής προ'υ'πηρεσίας 21, 45''. Αφού για κάθε μήνα υπολογιζόταν ένα  μόριο, πώς βγαίνουν τόσα λίγα;; Όποιος γνωρίζει να εξηγήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
12 μηνες = 2.5 μορια προυπηρεσιας

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 08:07:25 μμ »
Ευχαριστώ, LUCIFER. Το απόγευμα βρήκα στην εγκύκλιο τον τρόπο υπολογισμού της προ'υ'πηρεσίας. Όσον αφορά στα δικαιολογητικά χρειάζεται να στείλουμε πάλι τα ένσημα;; Ρωτάω εδώ, διότι στη Διεύθυνση όπου ανήκω δεν σηκώνουν σχεδόν ποτέ τα τηλέφωνα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 09:51:25 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιόριστη και θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση. Η προ'υ'πηρεσία είναι περασμένη στο σύστημα και αντλείται αυτόματα, αναφέρει η εγκύκλιος.  Δεν έχω εντοπιότητα ή συνυπηρέτηση. Συνεπώς υποβάλλω απλά την αίτηση και δε στέλνω κάποιο δικαιολογητικό, σωστά;;; Επιπλέον μήπως γνωρίζει κάποιος πώς υπολογίζονται τα μόρια της προ'υ'πηρεσίας στους μόνιμους;; Έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια επί δέκα σχολικά έτη από πρώτη-δεύτερη φάση και στο σύστημα έχουν περαστεί ως ''Μόρια συνολικής προϋπηρεσίας 21, 45''. Αφού για κάθε μήνα υπολογιζόταν ένα  μόριο, πώς βγαίνουν τόσα λίγα;; Όποιος γνωρίζει να εξηγήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
21,45 μόρια συνολικής υπηρεσίας / 2,5 μόρια ανά έτος = 8,58 πλήρη έτη.
Τα 8,58 έτη είναι 8,58 * 12 μήνες = 102,96 μήνες.
Άρα έχεις 102 μήνες και 29 μέρες προϋπηρεσίας που αντιστοιχούν σε 21,45 μόρια συνολικής υπηρεσίας.

Τα μόρια δυσμενών συνθηκών που βλέπεις ακριβώς δίπλα αντιστοιχούν στα μόρια του σχολείου.
Για αυτά παίρνεις 1 μόριο ανά 12 μήνες, αν το σχολείο ήταν κατηγορίας Α και έδινε μόνο 1 μόριο.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα teachers.minedu.gov.gr
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 14, 2021, 11:00:34 μμ »
να συμπληρώσω μόνο

ο υπολογισμός των μορίων δυσμενών συνθηκών γίνεται πολλαπλασιάζοντας τα μόρια του σχολείου επί (τις μέρες που πήγαινες κάθε εβδομάδα δια πέντε) επί (τους μήνες που δούλεψες δια δώδεκα)

π.χ. αν δούλεψες 7 μήνες και πήγαινες σε ένα σχολείο με 3 μόρια 2 μέρες την εβδομάδα και σε ένα με 4 μόρια 3 φορές την εβδομάδα

τα μόρια δυσμενών συνθηκών της χρονιάς είναι 3*(2/5)*(7/12) + 4*(3/5)*(7/12) = 3*0,4*0,58 + 4*0,6*0,58 = 0,69 + 1,39 = 2,08

οι 15 μέρες θεωρούνται ένας μήνας, οι δεκατέσσερεις νομίζω χάνονται, με επιφύλαξη αυτό το τελευταίο   

αν μία μέρα πηγαίνεις σε δύο σχολεία παίρνεις τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα

βασικά τα λέει όλα στην εγκύκλιο των μεταθέσεων
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 286

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.