*

Αποστολέας Θέμα: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022  (Αναγνώστηκε 117956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 09:24:19 μμ »
Επίσης, θα περιλαμβάνει και ΔΥΕΠ και ΜΝΑΕ, καθώς και ένα νέο φρούτο: κενά αποκλειστικά και μόνο για το Γυμνάσιο (δεν θα μπορούν να συμπληρώνουν αλλού ούτε σε Λυκειακές Τάξεις) στο πλαίσιο του προγράμματος ΕΣΠΑ «Εφαρμογή της καινοτόμας δράσης "ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ" σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας».
Βγαίνουν όλα τα προγράμματα από τη φαρέτρα, αλλά ακόμα κι έτσι δεν βλέπω να φθάνουν τις 10.000 οι προσλήψεις της Β΄ Φάσης.
Υ.Γ. Για τη ΔΔΕ Α' Αθήνας που δεν πήρε καμία παράλληλη στην Α' Φάση, λογικά θα τρέξει.

Εάν μας τραβήξει ΜΝΑΕ ή ΔΥΕΠ μειωμένου ωραρίου, ενώ είμαστε και στην ειδική, σε επόμενη φάση μπορεί να μας τραβήξει στην ίδια περιοχή η ειδική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 11:02:39 μμ »
Ναι, σε περίπτωση πρόσληψης με μειωμένο ωράριο απασχόλησης, ο υποψήφιος παραμένει διαθέσιμος για πρόσληψη αποκλειστικά και μόνο με πλήρες ωράριο απασχόλησης στον ίδιο κλάδο, ή ειδικότητα αντίστοιχα, της ίδιας περιοχής πρόσληψης της ίδιας ή άλλης δομής γενικής εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.).

Ευχαριστούμε Patreas, τρίμηνες θα περιλαμβάνει; Ξέρουμε κάτι;
Όχι, δεν θα περιλαμβάνει τρίμηνες.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:29:46 πμ »
Patreas, εγώ ήμουν στην α φάση αλλά ήρθα να πω μπράβο και ευχαριστώ που υπάρχεις και ενημερώνεις τους συναδέλφους που περιμένουν τη β φάση!

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 09:21:30 πμ »
Καλημέρα κύριε Πατρέα,είμαι ΠΕ70,με θέση στους οριστικούς 13015 και στους εκκαθαρισμένους 3200 με δηλωμένη όλη την Ελλάδα(+κουτάκι ειδικής)θα είμαι εκτιμάτε στη  β φάση;;;Επίσης πόσους ΠΕ70 πιστεύετε θα πάρουν β φάση συνολικά σε γενική και ειδική και μέχρι που πιστεύετε θα κατέβει ο πίνακας;;;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 11:34:49 πμ »
Patreas: Συνδέθηκα ξανά μετά από πολλά χρόνια για να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!! Η μοναδική πηγή ενημέρωσης... Σ ευχαριστούμε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 11:54:08 πμ »
Πραγματικα Patreas σου αξιζουν συγχαρητηρια. Ευχαριστουμε για ολα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 12:44:42 μμ »
δε ξέρω παιδιά, νομίζω πως κοροϊδεύουν παιδιά και γονείς, γίνεται προσπάθεια αυτή τη στιγμή και απο γονείς δευτεροβάθμιας για κινητοποίηση. Το να έχει το παιδί 10 ώρες απο το ΚΕΣΥ και να του στέλνουν φιλόλογο για 3 είναι εμπαιγμός, οκ γινόταν πάντα για 1-2 ώρες (αντι για 11, 9 πχ). Και τώρα που παίρνουν οι γονείς τηλέφωνο στο υπουργείο, λένε ότι θα συμπληρωθεί μέχρι τέλος Σεπτέμβρη. Αυτό ειναι κοροϊδία, απέναντι στα παιδιά κυρίως.
Η β φάση, πάντα ήταν συμπληρωματική. Πέρυσι έγινε 18 Σεπτέμβρη και η Γ έγινε 9 Οκτώβρη. Έχουν σκοπό να κάνουν Γ;
Συνάδελφοι, βρείτε τους γονείς, μιλήστε μαζί τους. Γνωρίζετε περισσότερα. Η φάση που "παραδοσιακά" γινόταν Ιανουάριο και στελεχώνονταν τα ΤΕ (η ντροπή η ίδια ούτως ή άλλως) δεν έγινε ποτέ, μπάλωσαν τα πάντα με τρίμηνα και ειδικές προσκλήσεις, αμέτρητα ΤΕ στη δευτεροβάθμια είναι ακάλυπτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Δ Αθήνας που δημοσίευσε 351 ώρες μόνο για Φιλολόγους για συμπλήρωση ωραρίου απο τους μόνιμους (ακόμη δεν δημοσιεύτηκε το ποσοστό κάλυψης) το ίδιο συνέβη και στην Α' Πειραιά, απο τα 7 ΤΕ που έδωσαν για συμπλήρωση ωραρίου, κάλυψε τις 2 θέσεις. (ΣΤΗΝ Α ΦΆΣΗ ΣΤΗ Α ΠΕΙΡΑΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕ, ΕΓΙΝΑΝ 3 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΣΕ ΣΜΕΑΕ). Υπάρχουν, δε νομοί χωρίς καμία τοποθέτηση σε ΤΕ.  Γιατί δεχόμαστε οτι τα ΤΕ στελεχώνονται αργά και το θεωρούμε ως δεδομένο; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;

Για να μη μιλήσουμε για τα αμέτρητα ΤΕ προς ίδρυση που παραμένουν στο συρτάρι για ίδρυση και λειτουργία.. Ενώ οι Δήμοι αποφασίζουν την ίδρυση τους και τη λειτουργία τους (υπάρχει και ο απαραίτητος χώρος), θα ανοιχτεί άλλο θέμα και γι'αυτό το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 02:26:56 μμ »
δε ξέρω παιδιά, νομίζω πως κοροϊδεύουν παιδιά και γονείς, γίνεται προσπάθεια αυτή τη στιγμή και απο γονείς δευτεροβάθμιας για κινητοποίηση. Το να έχει το παιδί 10 ώρες απο το ΚΕΣΥ και να του στέλνουν φιλόλογο για 3 είναι εμπαιγμός, οκ γινόταν πάντα για 1-2 ώρες (αντι για 11, 9 πχ). Και τώρα που παίρνουν οι γονείς τηλέφωνο στο υπουργείο, λένε ότι θα συμπληρωθεί μέχρι τέλος Σεπτέμβρη. Αυτό ειναι κοροϊδία, απέναντι στα παιδιά κυρίως.
Η β φάση, πάντα ήταν συμπληρωματική. Πέρυσι έγινε 18 Σεπτέμβρη και η Γ έγινε 9 Οκτώβρη. Έχουν σκοπό να κάνουν Γ;
Συνάδελφοι, βρείτε τους γονείς, μιλήστε μαζί τους. Γνωρίζετε περισσότερα. Η φάση που "παραδοσιακά" γινόταν Ιανουάριο και στελεχώνονταν τα ΤΕ (η ντροπή η ίδια ούτως ή άλλως) δεν έγινε ποτέ, μπάλωσαν τα πάντα με τρίμηνα και ειδικές προσκλήσεις, αμέτρητα ΤΕ στη δευτεροβάθμια είναι ακάλυπτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Δ Αθήνας που δημοσίευσε 351 ώρες μόνο για Φιλολόγους για συμπλήρωση ωραρίου απο τους μόνιμους (ακόμη δεν δημοσιεύτηκε το ποσοστό κάλυψης) το ίδιο συνέβη και στην Α' Πειραιά, απο τα 7 ΤΕ που έδωσαν για συμπλήρωση ωραρίου, κάλυψε τις 2 θέσεις. (ΣΤΗΝ Α ΦΆΣΗ ΣΤΗ Α ΠΕΙΡΑΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΕ, ΕΓΙΝΑΝ 3 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΣΕ ΣΜΕΑΕ). Υπάρχουν, δε νομοί χωρίς καμία τοποθέτηση σε ΤΕ.  Γιατί δεχόμαστε οτι τα ΤΕ στελεχώνονται αργά και το θεωρούμε ως δεδομένο; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;

Για να μη μιλήσουμε για τα αμέτρητα ΤΕ προς ίδρυση που παραμένουν στο συρτάρι για ίδρυση και λειτουργία.. Ενώ οι Δήμοι αποφασίζουν την ίδρυση τους και τη λειτουργία τους (υπάρχει και ο απαραίτητος χώρος), θα ανοιχτεί άλλο θέμα και γι'αυτό το ζήτημα.
Για τα υπο ίδρυση νεα τμήματα ένταξης που η εγκύκλιος λεει για το σχολικό έτος 2021-2022 πως πρεπει να λειτουργήσουν κανουν τους κινεζους στο τμήμα ειδικής αγωγής β. Οτι ειναι 3 ατομα μονο και δε βγαινει η δουλεια. Που ειναι το υπουργείο να το βαλει σε προτεραιότητα;;;;; Που είναι το υπουργείο να αποσπάσει ατομα εκει να τελείωσε γρήγορα η διαδικασία;;; Εχουν να πανε μετα και στο γενικό λογιστήριο του κράτους που επισης ειναι χρονοβόρα διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 07:16:56 μμ »
Επίσημα τίποτα, εγώ πιστεύω δεν θα ιδρυθούν φέτος, εχω βρει τις αποφάσεις απο καμια 50ρια δήμους που γράφουν δε οτι αίθουσες υπάρχουν για τη λειτουργία τους, γνωμοδοτήσεις των ΚΕΔΑΣΥ υπάρχουν, δηλαδή δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Εδώ δεν καλύπτουν ούτε τα μισά απο αυτά που λειτουργούν ήδη.
Εάν στηριχτούμε στα κενά που έδωσε για εμάς τους ΠΕ02 ΕΑΕ ο αγαπητός Patreas, (που στη γενική τουλάχιστον έπεσε μέσα και στο ποσοστό κάλυψης) για την Α φάση:

Παράλληλη ΑΠΩ και ΑΜΩ 829, καλύφθηκαν 494 (60% συνολικά ΑΡΑ ΑΠΟΜΕΝΕΙ 40% για πλήρη κάλυψη)
και Ειδικής (περ.ΚΕΔΑΣΥ, ΤΕ και ΣΜΕΑΕ και ΑΠΩ και ΑΜΩ) 401, καλύφθηκαν 154 (κάλυψη 40% άρα για πλήρη κάλυψη απομένει 60% άρα πρέπει να πάρει τώρα για να έχουμε μια κάλυψη έστω και 70-80% περίπου στα 154-155 άτομα (εάν πάρει το 70%).


Σωστά δεν τα υπολογίζω; Μπορεί κάποιος εκ των θετικών επιστημών να μου πει;

Και να φανταστείτε, έγινα φιλόλογος γιατί δεν ήθελα να συναντήσω μαθηματικά ποτέ ξανά στη ζωή μου. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2021, 07:58:37 μμ από mixroula »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 07:58:31 μμ »
Είμαι φιλόλογος με θέση 2.600 στον εκκαθαρισμενο. Έχω ελπίδες για β φάση;

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:01:54 μμ »
Είμαι φιλόλογος με θέση 2.600 στον εκκαθαρισμενο. Έχω ελπίδες για β φάση;

Μετά και τις προσλήψεις από την α φάση;
Εξαρτάται πάντα και απο τη δήλωση σου. Εάν πάρουν ΜΝΑΕ και και ΤΥ και αν έχεις βάλει επιλογή μειωμένου, μπορεί να σε τραβήξει το μειωμένο σε τάξεις υποδοχής. Για γενική, δε νομίζω να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο ακόμη απο άδειες μόνιμων για να τις συμπεριλάβουν

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:09:00 μμ »
Μετά την α φάση είμαι 1800. Δεν έχω βάλει μειωμένου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:14:45 μμ από ElisaPDE »

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 08:43:45 μμ »
Μετά την α φάση είμαι 1800. Δεν έχω βάλει μειωμένου.

Μπορείς να δεις ποσό κοντά είσαι στις περιοχές που έχεις δηλώσει από τον τελευταίο που πήραν εκεί. Πολύ μπακαλίστικα . Δεν ξέρουμε τι θα ζητηθεί και τι θα πάρουν. Στην Α φάση ο πίνακας «έτρεξε» αρκετά, υπολόγιζε και κάποιους που είναι με ποινές άρα δεν έχουν κάνει δήλωση και ίσως μπορέσεις να έχεις μια εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Β΄ φάση αναπληρωτών 2021-2022
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 09:04:07 μμ »
Στην επικείμενη φάση Αναπληρωτών δεν υπάρχει περίπτωση προσλήψεων για ΤΥ ΖΕΠ στη Δευτεροβάθμια. Όχι μόνο δεν έχει βγει ακόμα το ΦΕΚ Ένταξης Σχολικών Μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ), όπου δύνανται να λειτουργήσουν Τάξεις Υποδοχής (Τ.Υ.) Ι και ΙΙ ΖΕΠ, δεν έχουν καν αποσταλεί στη Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας οι τελικοί συγκεντρωτικοί πίνακες των προτάσεων (προθεσμία αποστολής: Δευτέρα 20/9).

Το θέμα είναι ότι κινδυνεύουν και τα ΖΕΠ της Πρωτοβάθμιας, καθώς, παρότι έχει βγει το σχετικό ΦΕΚ, δεν έχει αποσταλεί ακόμα εγκύκλιος για τη διαδικασία ολοκλήρωσης της ίδρυσης και λειτουργίας Τάξεων Υποδοχής (Τ.Υ.) Ζ.Ε.Π. (βλ. αντίστοιχη περυσινή εγκύκλιο) και χωρίς αποφάσεις ίδρυσης από ΠΔΕ (όπου οι πιστώσεις κάθε ΠΔΕ κατανέμονται ανά ΔΠΕ σε σχολικές μονάδες), δεν θα τρέξουν ούτε τα ΖΕΠ της Πρωτοβάθμιας. Υπάρχει βέβαια περιθώριο μέχρι και την Τρίτη 21/9, ώστε να βάλουν απευθείας τα κενά οι ΠΔΕ στο ΟΠΣΥΔ, αλλά αν δεν αποσταλεί ούτε αύριο η εγκύκλιος για τη διαδικασία ολοκλήρωσης της ίδρυσης, αρχίζει και χλωμιάζει. Είναι ήδη 2 εβδομάδες πίσω σε σχέση με πέρυσι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 293

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.177 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.