*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας  (Αναγνώστηκε 2043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 07:55:10 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή σχολική χρονία.

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το φορολογικό ζήτημα που προκύπτει για τους νεοδιόριστους.

Πέρυσι ήμουν αναπληρώτης σε κάποιο νησί. Προφανώς συμβόλαιο δε σου κάνει κανείς (δεν εχει κ νόημα νομίζω διότι 10μηνο συμβόλαιο δεν υπάρχει) και στην εφόρια δήλωσα οτι ήμουν φιλοξενούμενος στο πατρικό μου χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.
Η περιοχη φιλοξένιας ήταν φυσικά διαφορετική απο την περιοχή εργασίας.

Φέτος διορίστηκα σε ένα νησί των Δωδεκανήσων. Τρομάξα να βρω σπίτι - σπίτι όχι τρύπα που νοικιάζουν για σπίτι. Λογικά θα αλλάξω τη ΔΟΥ μου στο μητρώο της ΑΑΔΕ για να βγάλω ΜΑΝ. Θα πρέπει όμως να φαίνεται οτι κάπου κατοικώ.

Φϊλος λογιστής μου είπε οτι αν δεν κάνω συμβόλαιο μπορώ να πάρω απλά μια βεβαίωση οτι με φιλοξενούν εκεί.
Αν δεν γίνει ουτε αυτό δεν ξέρω τι αλλες επιλογές έχω.
Υποθέτω οτι μπορώ να μην αλλάξω ΔΟΥ και να παραμείνω στη Θεσσαλονική φορολογικά αλλά τότε δε θα εχω ΜΑΝ και το κόστος των μεταφορικών θα είναι μεγάλο.

Έσεις τι έχετε κάνει με τις μισθώσεις?




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:08 »

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 09:17:32 πμ »
Γιατί όλα αυτά; Άλλαξε κάτι με το ΜΑΝΝ; Και μόνο που δουλεύεις σε νησί μπορείς να βγάλεις. Στο προηγούμενο νησί δεν είχες βγάλει;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 10:10:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή σχολική χρονία.

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το φορολογικό ζήτημα που προκύπτει για τους νεοδιόριστους.

Πέρυσι ήμουν αναπληρώτης σε κάποιο νησί. Προφανώς συμβόλαιο δε σου κάνει κανείς (δεν εχει κ νόημα νομίζω διότι 10μηνο συμβόλαιο δεν υπάρχει) και στην εφόρια δήλωσα οτι ήμουν φιλοξενούμενος στο πατρικό μου χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.
Η περιοχη φιλοξένιας ήταν φυσικά διαφορετική απο την περιοχή εργασίας.

Φέτος διορίστηκα σε ένα νησί των Δωδεκανήσων. Τρομάξα να βρω σπίτι - σπίτι όχι τρύπα που νοικιάζουν για σπίτι. Λογικά θα αλλάξω τη ΔΟΥ μου στο μητρώο της ΑΑΔΕ για να βγάλω ΜΑΝ. Θα πρέπει όμως να φαίνεται οτι κάπου κατοικώ.

Φϊλος λογιστής μου είπε οτι αν δεν κάνω συμβόλαιο μπορώ να πάρω απλά μια βεβαίωση οτι με φιλοξενούν εκεί.
Αν δεν γίνει ουτε αυτό δεν ξέρω τι αλλες επιλογές έχω.

Υποθέτω οτι μπορώ να μην αλλάξω ΔΟΥ και να παραμείνω στη Θεσσαλονική φορολογικά αλλά τότε δε θα εχω ΜΑΝ και το κόστος των μεταφορικών θα είναι μεγάλο.

Έσεις τι έχετε κάνει με τις μισθώσεις?

Αρχικά για να αλλάξεις ΔΟΥ δες το παρακάτω βίντεο μετά το 0:30:

https://www.youtube.com/watch?v=JSqh3z-Mm1w

Όπως θα δείς στο video εσύ δεν αλλάζεις ΔΟΥ. Μπαίνεις και συμπληρώνεις απλώς στο έντυπο Μ1 την καινούργια σου διεύθυνση και το σύστημα αυτόματα σε βάζει στη ΔΟΥ που ανήκεις. Θέλει προσοχή η διεύθυνση και ο Τ.Κ. να συμπληρωθούν σωστά. Μάλιστα για το βήμα αυτό δεν χρειάζεσαι καν συμβόλαιο ή βεβαίωση. Οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Φυσικά και συμβόλαιο να μην κάνεις ας έχεις μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι μένεις στη συγκεκριμμένη διεύθυνση γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να σου χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 10:41:51 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή σχολική χρονία.

Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το φορολογικό ζήτημα που προκύπτει για τους νεοδιόριστους.

Πέρυσι ήμουν αναπληρώτης σε κάποιο νησί. Προφανώς συμβόλαιο δε σου κάνει κανείς (δεν εχει κ νόημα νομίζω διότι 10μηνο συμβόλαιο δεν υπάρχει) και στην εφόρια δήλωσα οτι ήμουν φιλοξενούμενος στο πατρικό μου χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.
Η περιοχη φιλοξένιας ήταν φυσικά διαφορετική απο την περιοχή εργασίας.

Φέτος διορίστηκα σε ένα νησί των Δωδεκανήσων. Τρομάξα να βρω σπίτι - σπίτι όχι τρύπα που νοικιάζουν για σπίτι. Λογικά θα αλλάξω τη ΔΟΥ μου στο μητρώο της ΑΑΔΕ για να βγάλω ΜΑΝ. Θα πρέπει όμως να φαίνεται οτι κάπου κατοικώ.

Φϊλος λογιστής μου είπε οτι αν δεν κάνω συμβόλαιο μπορώ να πάρω απλά μια βεβαίωση οτι με φιλοξενούν εκεί.
Αν δεν γίνει ουτε αυτό δεν ξέρω τι αλλες επιλογές έχω.
Υποθέτω οτι μπορώ να μην αλλάξω ΔΟΥ και να παραμείνω στη Θεσσαλονική φορολογικά αλλά τότε δε θα εχω ΜΑΝ και το κόστος των μεταφορικών θα είναι μεγάλο.

Έσεις τι έχετε κάνει με τις μισθώσεις?
Το ίδιο μου έχει συμβεί πριν 10 χρόνια όπου έπρεπε να μείνω σε μία μικρή κωμόπολη στην επαρχία. Αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να σου κάνει συμβόλαιο απλώς πρέπει να συνεννοηθείς μαζί του να σε δηλώσει ως φιλοξενία. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να σου δώσει το ΑΦΜ του για να το δηλώσεις και εσύ στην δήλωση σου. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το που δηλώνεις μόνιμη κατοικία και σε ποια ΔΟΥ ανήκεις. Απλά στην φιλοξενία πρέπει να το δηλώσετε και οι δύο στην δήλωση σας. Εσύ δίνεις ΑΦΜ στον ιδιοκτήτη και σε δηλώνει φιλοξενία ο λογιστής του και αυτός σου δίνει το ΑΦΜ του και δηλώνεις ότι σε φιλοξένησε. Από κει και πέρα κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει αρκεί η φιλοξενία να είναι δηλωμένη και από τις δύο μεριές!!! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:08 »

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 01:22:40 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ...

Για να βγάλει ΜΑΝ o μόνιμος πρέπει να αλλάξει ΔΟΥ όπου θα φαίνεται η μόνιμη κατοικία του.
Το να αλλάξω ΔΟΥ απο το μητρώο είναι εύκολο...
Μπηκα το πρωί και είδα το εντυπο...

Το θέμα είναι τι θα γίνει τον Ιούνιο που θα πρέπει να δηλωσω που κατοικώ...

Αυτό με τη φιλοξένια είναι το πιο εύκολο αλλά αν ο ιδιοκτήτης σου πεί το Μαιο οτι δεν μπορεί να σε βάλει τελικά τι γίνεται?
Δηλώνεις σκηνίτης?


Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 10:45:48 πμ »
Ενημερώνω ότι απο το σπίτι μου έδωσαν μία βεβαίωση ότι κατοικώ στο συγκεκριμένο χώρο από Σεπτέμβριο μέχρι τον Ιούνη με μηνιαίο μίσθωμα.
Μαζί με την αποδείξη μπορώ να κάνω κανονικά τη φορολογική μου δήλωση και να μην υπάρχει πρόβλημα...

Οι περισσότεροι νεοδιόριστοι πήραν την ίδια βεβαίωση διότι ολα τα σπίτια είναι στον ΕΟΤ και δεν μπορεί να γίνει συμβόλαιο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2021, 03:16:15 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ...

Για να βγάλει ΜΑΝ o μόνιμος πρέπει να αλλάξει ΔΟΥ όπου θα φαίνεται η μόνιμη κατοικία του.
Το να αλλάξω ΔΟΥ απο το μητρώο είναι εύκολο...
Μπηκα το πρωί και είδα το εντυπο...

Το θέμα είναι τι θα γίνει τον Ιούνιο που θα πρέπει να δηλωσω που κατοικώ...

Αυτό με τη φιλοξένια είναι το πιο εύκολο αλλά αν ο ιδιοκτήτης σου πεί το Μαιο οτι δεν μπορεί να σε βάλει τελικά τι γίνεται?
Δηλώνεις σκηνίτης?
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις ΔΟΥ. Μόνο να δηλωθεί το μισθωτήριο στην ΔΟΥ που υπηρετείς. Από εκεί θα μπορεί να εκτυπώνεις και τον τόπο μόνιμης κατοικίας. Αν το ακυρώσεις θα φαίνεσαι πάλι εκεί που έχεις τη ΔΟΥ σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.