*

Αποστολέας Θέμα: Β' κύμα αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 73271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 09:09:06 πμ »
Ίσως είναι κι ανάλογα την περιοχή κι ανάλογα την ειδικότητα. Αν ,για παράδειγμα, προκύψει  ένα κενό 16 ωρών που σε καμιά περίπτωση δε μπορεί να γίνει 21 ώρες μπορεί να κληθούν ωρομίσθιοι να το καλύψουν έτσι κι αλλιώς πριν τη β' φάση. Αυτό, βέβαια, το υποθέτω με τη δική μου λογική, γιατί με τη δική τους δε μπορεί κανείς να βγάλει άκρη.

Πάντως η σελίδα του Υπεπθ και το e-aitisi ηταν off , τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα λεπτά.Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:44 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 10:26:14 πμ »
Παιδιά δείτε αυτή την ανακοίνωση :D

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20071006a.php
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2007, 10:31:43 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 10:38:26 πμ »
Η φάση πλήρωσης των κενών με αναπληρωτές είναι επαναλαμβανόμενη, κυκλική φάση. Βρισκόμαστε στη τελική φάση αυτής της διαδικασίας. Είναι θέμα ολίγων ημερών, ακόμη και όποια κενά υπάρχουν να καλυφθούν και μετά βεβαιότητος σας λέω ότι θα καλυφθούν πολύ πληρέστερα απ’ ότι γινόταν αυτό στο παρελθόν».
Την απάντηση αυτή έδωσε πριν λίγο ο υπουργός Παιδείας Ευριπίδης Στυλιανίδης  σε επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή του ΠΑΣΟΚ Μανώλη Στρατάκη.
Μωρέ λες να ετοιμάζουμε βαλίτσες από Τρίτη;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:25:47 πμ »
Παιδιά, καλημέρα. Μόλις επέστρεψα από Κάλυμνο. Τα πράγματα εκεί είναι απλώς τέλεια! Το νησί πανέμορφο και οι συνάδελφοι εξυπηρετικότατοι!
Αλλά στο θέμα μας τώρα. Λοιπόν εγώ προσλήφθηκα στο ΕΠΑΛ, από το οποίο λείπουν άλλοι εφτά καθηγητές παρακαλώ. Όχι ένας, ούτε δύο, ΕΦΤΑ! Γενικά, απ' όσο έμαθα από συναδέλφους, υπάρχουν κι άλλα κενά στο νησί, γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη οι αποσπάσεις. Μόνο για φιλολόγους, υπάρχει άλλο ένα ή και δύο ολόκληρα κενά (λέω ή και δύο, γιατί επίκειται απόσπαση φιλολόγου, που θεωρείται και ψιλοσίγουρη) και ένα κενό 11 ωρών στο ΕΠΑΛ. Αυτά λένε οι πρώτες πληροφορίες που μπόρεσα να μαζέψω. Άντε, να πάρει κόσμο, να κάνουν μάθημα τα παιδιά, να δουλέψουν κι άλλοι συνάδελφοι. Άντε, γιατί το κούρασαν τα πράμα.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:44 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:36:31 πμ »
Άντα, σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Μας δίνεις θάρρος :D :D :D
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:51:05 πμ »
Παιδιά, καλημέρα. Μόλις επέστρεψα από Κάλυμνο. Τα πράγματα εκεί είναι απλώς τέλεια! Το νησί πανέμορφο και οι συνάδελφοι εξυπηρετικότατοι!
Αλλά στο θέμα μας τώρα. Λοιπόν εγώ προσλήφθηκα στο ΕΠΑΛ, από το οποίο λείπουν άλλοι εφτά καθηγητές παρακαλώ. Όχι ένας, ούτε δύο, ΕΦΤΑ! Γενικά, απ' όσο έμαθα από συναδέλφους, υπάρχουν κι άλλα κενά στο νησί, γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμη οι αποσπάσεις. Μόνο για φιλολόγους, υπάρχει άλλο ένα ή και δύο ολόκληρα κενά (λέω ή και δύο, γιατί επίκειται απόσπαση φιλολόγου, που θεωρείται και ψιλοσίγουρη) και ένα κενό 11 ωρών στο ΕΠΑΛ. Αυτά λένε οι πρώτες πληροφορίες που μπόρεσα να μαζέψω. Άντε, να πάρει κόσμο, να κάνουν μάθημα τα παιδιά, να δουλέψουν κι άλλοι συνάδελφοι. Άντε, γιατί το κούρασαν τα πράμα.
Μήπως έμαθες τι ειδικότητες λείπουν εκτός από φιλολόγους;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:03:23 μμ »
Μπορεί να πάρουν αναπληρωτές, αλλά για πληροφορική μάλλον πάλι τίποτα :(

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:21:45 μμ »
Tzamalou, τα κενά στο ΕΠΑΛ είναι κυρίως τεχνικές ειδικότητες. Δεν ξέρω ποιες ακριβώς, αλλά θα μάθω.  ;) Νομίζω ότι λείπει και ένας μαθηματικός. Νομίζω...
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:34:52 μμ »
Καλως την ada.
Να σαι καλά και να περάσεις καλά εκεί που σε έστειλαν. Επίσης μπράβο σου γιατί είναι σπάνιο φαινόμενο μεταξύ των συναδέλφων που είτε διορίζονται ως μόνιμοι, είτε ως αναπληρωτές να δίνουν πληροφορίες στους υπολοίπους.
Επ' ευκαιρία να εκφράσω το παράπονο μου ειδικά για τους συναδέλφους του κλάδου μου ότι δεν έχω συναντήσει κανέναν διορισμένο που να είναι πρόθυμος ή να ενδιαφέρεται να συγκεντρώσει και να δώσει πληροφορίες σε όσους περιμένουν. Κάθε άλλο παρά συναδελφική αλληλεγγύη μας χαρακτηρίζει εμάς τους ΠΕ10 :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:49:17 μμ »
Mat, καλώς σας βρήκα. Κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ξέρεις κάτι; Η όλη ιστορία του ΑΣΕΠ και του ωρομισθιλικιού και της αναπλήρωσης και του διορισμού και όλων των άλλων εμένα δε μ' έχει ταλαιπωρήσει υπερβολικά πολύ. Όμως τους τελευταίους τρεις μήνες μου βγήκε η ψυχή με την αναμονή και την αγωνία. Και λέω μέσα μου: ρε, Άντα, εσύ περίμενες τρεις μήνες και κόντεψες να σαλτάρεις, οι άλλοι που περιμένουν τρία και έξι και εννιά και δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια, τι πρέπει να κάνουν δηλαδή; Αλλά ακριβώς επειδή πήρα μια γεύση του τι είναι να παίζουν με τη ζωή σου και να σε κοροιδεύουν, δεν μπορώ να μη σκέφτομαι και τους συναδέλφους που βρίσκονται τώρα εκεί όπου βρισκόμουν εγώ μόλις πριν από τέσσερις μέρες. Και που ελπίζω ότι θα βρίσκονται εδώ που είμαι εγώ τώρα -και ακόμη καλύτερα- σε λιγότερες από τέσσερις μέρες. Παιδιά, αν δεν είμαστε όλοι μαζί, την κάτσαμε τη βάρκα. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτή την ιστορία.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:57:33 μμ »
Τα λόγια μου δεν είναι "καλά λόγια" είναι η αλήθεια ada. Το σκεπτικό σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Ζούμε μέρες και καταστάσεις που απαιτούν όσο ποτέ άλλοτε συνεχές πνεύμα ομαδικότητας, συλλογικότητας και αλληλεγγύης. Και ευτυχώς που υπάρχουν και ελπίζω να υπάρξουν κι άλλες φωτεινές εξαιρέσεις για να μην χαθεί η ελπίδα.... :)
Αλλιώς όπως λες και εσύ πραγματικά θα κάτσει τελείως η βάρκα...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 02:09:37 μμ »
Ada 13  να είσαι πάντα καλά. Επειδή είμαι απο τεχνική εκπαίδευση δεν είναι και πολύ ευκολο για μένα και τους συναδέλφους να αναπληρώσουμε διότι πάμε μόνο σε ΕΠΑΛ. Μου έδωσες κουράγιο. Ίσως γίνει κάτι με την δεύτερη φάση. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Να παιρνάς καλά. Και ίσως βρεθούμε...που ξέρεις...
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος olive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 05:12:29 μμ »
συνάδελφοι, είμαι διορισμένη και αποσπασμένη στο υπουργείο και ανήκω στις τεχνικές ειδικότητες. Έχω κάνει επαρχεία και έτσι έχω ας πούμε αρκετή εμπειρία απο διάφορες καταστάσεις. Άν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, απλά γραψτε μου. Ξέρω πως νιώθετε...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' κύμα αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 05:18:32 μμ »
Παιδιά δείτε αυτή την ανακοίνωση :D

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20071006a.php

Τι να δουμε? Αφου αυτο που εγραψαν το διαβασαν απο αυτο εδω το φορουμ. (δεν ειδες την πηγη?)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.