*

Αποστολέας Θέμα: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com  (Αναγνώστηκε 1933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να αγοράσω τεχνολογικό εξοπλισμό για τα μαθήματα μου μέσω του amazon.com - usa. 
Είμαι στο τελευταίο στάδιο και μου ζητάει να βάλω τα πλήρη στοιχεία της κάρτας μου.  Δεν μπορώ να πληρώσω με paypal, αλλά μόνο να βάλω τα 16 ψηφιά της κάρτας μου.  Είναι ασφαλές αυτό, το έχει κάνει και άλλος…;  Με τρομάζει κάπως η όλη διαδικασία, γιατί ως τώρα αγόραζα από αλλά σιτες μέσω paypal και ποτέ δεν μου ζήτησαν τα προαναφερθέντα μοναδικά ψηφία της κάρτας.  Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. 

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 11:09:15 πμ »
Χρονια ψωνιζω απο amazon. Ειναι ασφαλες.
Ομως, πιθανοτατα εχει τελωνειο οποτε πιθανοτατα θα πληρωσεις.
Ψαξε το amazon.de ή it
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 12:14:35 μμ »
Oντως καταχωρείς το 16ψηφιο αριθμό της κάρτα σου?  Αυτό δεν μπορεί να υποκλαπεί και να το χρησιμοποιήσουν άλλοι για αλλες αγορές...?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 12:21:28 μμ »
Oντως καταχωρείς το 16ψηφιο αριθμό της κάρτα σου?  Αυτό δεν μπορεί να υποκλαπεί και να το χρησιμοποιήσουν άλλοι για αλλες αγορές...?
Ασφαλές είναι όταν η συναλλαγή γίνεται μέσω πιστοποιημένου οργανισμού όπως μιας τράπεζας. Η ίδια η Amazon προφανως έχει τέτοια πιστοποίηση. Πρόσεχε μην έχεις τελωνείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2021, 12:23:02 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 02:42:29 μμ »
Έχω καταχωρήσει όλα τα στοιχεία της κάρτας  μου σε πάρα πολλά αξιόπιστα site την τελευταία δεκαετία χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί όμως να πληρώσεις τελωνείο, όπως σου έγραψαν και οι συνάδελφοι και να ανέβει το ποσό πληρωμής
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 02:51:19 μμ »
Πληρωμές για αγορές μέσω Ebay ή Amazon κλπ. ΜΟΝΟΝ ΜΕΣΩ PAYPAL!!! Μην δίνεται στοιχεία της προσωπικής χρεωστικής κάρτας. Επιπλέον να διαθέτει ο υπολογιστής σας antivirus με "Προστασία τραπεζικών συναλλαγών". Προσωπικά χρησιμοποιώ την χρεωστική μου για να πληρώσω το ρεύμα μου στο deibill ή την ΕΥΔΑΠ. Αλλά για αγορές μέσω ebay κλπ. Paypal και πάντα Paypal!!!

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 05:33:10 μμ »
Η Amazon δεν δεχεται PayPal. Μόνο πιστωτική - χρεωστική.
Είναι αξιόπιστη από αποψη ασφάλειας κλοπης της καρτας. Για αγορές εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης κατα 99% θα εχεις εξτρα χρέωση μολις φτασει στο Ελληνικό τελωνείο, εκτος και αν κατα την αγορά λεει ξεκαθαρα πως συμπεριλαμβανονται φοροι και δασμοί. Αυτό πολυ σπανιο, το εχω δει μονο σε περιπτωσεις  ακριβων προϊόντων οπως λάπτοπ και μονο από το Αμερικανικό amazon.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 05:44:42 μμ »
Σε site που δεν εμπιστεύομαι ιδιαιτερα έχω μια prepaid καρτα στην οποια πιστωνω το ποσο ακριβως της συναλλαγης ετσι ωστε να μην έχει ποτέ παραπάνω χρηματα και να μην κινδυνευω σε περιπτωση διαρροης των στοιχειων της. Σε ασφαλή site χρησιμοποιω την κανονική μου πιστωτική

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 05:45:43 μμ »
1.  Έστω πως βρω ένα προϊόν με τελικό κόστος χ στο amazon.  Μόλις φτάσει στο τελωνείο στην Ελλάδα θα με χρεώσουν τέλη y, και άρα θα πληρώσω x+y.  Θα μου τηλεφωνήσουν για να πληρώσω αυτό το ποσό;  Λογικά θα πληρώσω το αρχικό ποσό x, έτσι δεν είναι;

2.  Και εγώ πάντα πληρώνω με paypal δίχως ποτέ να υπήρχε πρόβλημα.  Και στο paypal όμως, δεν καταχωρεις το 16φηφιο αριθμό της κάρτας σου;  Κάθε φορά είναι αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις, οπότε δεν μου ζηταεί να το καταχωρήσω.  Aλλά από ό,τι θυμάμαι, στην αρχή το βάζεις…

3. Στο αμαζον δεν μπορείς να πληρώσεις με paypal, μόνο με το 16φηφιο αριθμό της κάρτας σου.  Τους ρωτώ και έτσι μου απαντούν.  Ας με διορθώσει κάποιος, σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, γιατί τις διαβάζουν και άλλοι.  Λειτουργούν ενημερωτικά και προληπτικά ένεκα δυσάρεστων εκπλήξεων…  ;D

Συνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 06:33:45 μμ »
Αν έχεις βάλει ως χώρα αποστολής την Ελλάδα τα έχει ήδη ενσωματώσει. Δες λίγο την χρέωση λίγο πριν την πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 07:45:06 μμ »
έχω αγοράσει από το γερμανικό amazon.de. Στην απόδειξη σου δείχνει αναλυτικά την τιμή χωρίς ΦΠΑ και το ΦΠΑ 24%. Εκτός από τα μεταφορικά, που σου τα υπολογίζει και αυτά, δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις ούτε τέλη. Αν όμως αγοράσεις από το αμερικάνικο ή εκτός EU δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2021, 11:56:17 μμ »
1.  Έστω πως βρω ένα προϊόν με τελικό κόστος χ στο amazon.  Μόλις φτάσει στο τελωνείο στην Ελλάδα θα με χρεώσουν τέλη y, και άρα θα πληρώσω x+y.  Θα μου τηλεφωνήσουν για να πληρώσω αυτό το ποσό;  Λογικά θα πληρώσω το αρχικό ποσό x, έτσι δεν είναι;

2.  Και εγώ πάντα πληρώνω με paypal δίχως ποτέ να υπήρχε πρόβλημα.  Και στο paypal όμως, δεν καταχωρεις το 16φηφιο αριθμό της κάρτας σου;  Κάθε φορά είναι αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις, οπότε δεν μου ζηταεί να το καταχωρήσω.  Aλλά από ό,τι θυμάμαι, στην αρχή το βάζεις…

3. Στο αμαζον δεν μπορείς να πληρώσεις με paypal, μόνο με το 16φηφιο αριθμό της κάρτας σου.  Τους ρωτώ και έτσι μου απαντούν.  Ας με διορθώσει κάποιος, σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, γιατί τις διαβάζουν και άλλοι.  Λειτουργούν ενημερωτικά και προληπτικά ένεκα δυσάρεστων εκπλήξεων…  ;D
... Στην paypal καταχωρείς τον αριθμό χρεωστικής κάρτας στην ίδια την paypal...αλλά οι συναλλαγές σου από κει και έπειτα μέσω paypal έχουν την μορφή της διαμεσολάβησης. Η paypal συνεργάζεται με εγκεκριμένους πωλητές-αγοραστές και διαμεσολαβεί να πάρει τα χρήματα από τον λογαριασμό σου και να τα πιστώσει στον πωλητή χωρίς ο πωλητής να γνωρίζει τα προσωπικά τραπεζικά σου στοιχεία. Αν δεν λάβεις επίσης το προϊόν στον χρόνο του η paypal εγγυάται επιστροφή χρημάτων ή διακανονισμό με τον πωλητή... ακόνη και σε περίπτωση όπου παραλάβεις ελαττωματικό προϊόν...
Υ.Γ. Περιττό δε να πω πως η paypal μου ζήτησε ακόμη και φωτογραφία σε pdf αστυνομικής ταυτότητας και των δύο όψεων για να μου ενεργοποιήσει τον λογαριασμό... Είναι ο πιο εγγυημένος και αξιόπιστος διαμεσολαβητής διεθνών εμπορικών συναλλαγών και δεν επιτρέπει στον οποιονδήποτε επιτήδειο να εκμεταλλευτεί προσωπικά σου τραπεζικά στοιχεία... Μεσιτεύει υπέρ σου χωρίς να σε χρεώνει... ούτε προπληρωμένες, ούτε χρειάζεται να καταχωρείς τον αριθμό της πιστωτικής σου σε κάθε αγνώστου εμπιστοσύνης ιστοσελίδα... ότι και να συμβεί ξέρεις ότι η paypal έχει την ευθύνη και γι' αυτό σου στέλνει πάντα mail προς ποια κατεύθυνση πήγαν τα χρήματα σου και μάλιστα με ονοματεπώνυμα και διευθύνσεις!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2021, 11:59:51 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αγορά εκπαιδευτικού τεχνολογικού εξοπλισμού μέσω amazon.com
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2021, 01:05:19 μμ »
... Στην paypal καταχωρείς τον αριθμό χρεωστικής κάρτας στην ίδια την paypal...αλλά οι συναλλαγές σου από κει και έπειτα μέσω paypal έχουν την μορφή της διαμεσολάβησης. Η paypal συνεργάζεται με εγκεκριμένους πωλητές-αγοραστές και διαμεσολαβεί να πάρει τα χρήματα από τον λογαριασμό σου και να τα πιστώσει στον πωλητή χωρίς ο πωλητής να γνωρίζει τα προσωπικά τραπεζικά σου στοιχεία. Αν δεν λάβεις επίσης το προϊόν στον χρόνο του η paypal εγγυάται επιστροφή χρημάτων ή διακανονισμό με τον πωλητή... ακόνη και σε περίπτωση όπου παραλάβεις ελαττωματικό προϊόν...
Υ.Γ. Περιττό δε να πω πως η paypal μου ζήτησε ακόμη και φωτογραφία σε pdf αστυνομικής ταυτότητας και των δύο όψεων για να μου ενεργοποιήσει τον λογαριασμό... Είναι ο πιο εγγυημένος και αξιόπιστος διαμεσολαβητής διεθνών εμπορικών συναλλαγών και δεν επιτρέπει στον οποιονδήποτε επιτήδειο να εκμεταλλευτεί προσωπικά σου τραπεζικά στοιχεία... Μεσιτεύει υπέρ σου χωρίς να σε χρεώνει... ούτε προπληρωμένες, ούτε χρειάζεται να καταχωρείς τον αριθμό της πιστωτικής σου σε κάθε αγνώστου εμπιστοσύνης ιστοσελίδα... ότι και να συμβεί ξέρεις ότι η paypal έχει την ευθύνη και γι' αυτό σου στέλνει πάντα mail προς ποια κατεύθυνση πήγαν τα χρήματα σου και μάλιστα με ονοματεπώνυμα και διευθύνσεις!!!
Παντως και με την amazon εγω δεν ειχα ποτε θεμα, και αγοραζω πραγματα απο εκει απο το 2001.
Μαλιστα, καποιες φορες που δεν ηρθαν τα πραγματα, ζητησα και μου εγινε ειτε επιστροφη χρηματων ειτε επαναποστολη.
Μιλαμε για κολοσσο στο ηλεκτρονικο εμποριο και οχι για το καθε μαγαζακι της γειτονιας που επελεξε να φτιαξει και ηλεκτρονικο καταστημα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.