*

Αποστολέας Θέμα: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021  (Αναγνώστηκε 185982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FILKOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 11:38:49 πμ »

Εντός Οκτωβρίου θα γίνει η Γ’ φάση των προσλήψεων αναπληρωτών, όποτε και θα τοποθετηθεί ειδικό βοηθητικό προσωπικό στο Γενικό Λύκειο Βαρθολομιού για την ειδική στήριξη των μαθητών. Αυτή τη διαβεβαίωση έλαβε η Βουλευτής Ν. Ηλείας, Ν.Δ., Δρ. Διονυσία – Θεοδώρα Αυγερινοπούλου, από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, με το οποίο επικοινώνησε σχετικά με την ανάγκη άμεσης πρόσληψης ειδικού βοηθητικού προσωπικού στο Γενικό Λύκειο Βαρθολομιού.
Η κα Αυγερινοπούλου επικοινώνησε δε και με το Διευθυντή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και την Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων, για να διασφαλίσει ότι το συγκεκριμένο κενό έχει δηλωθεί στο ΥΠΑΙΘ και θα καλυφθεί με τις επόμενες προσλήψεις. Όλα τα παιδιά αξίζουν ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση, δήλωσε η κα Αυγερινοπούλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος POP999999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 11:40:59 πμ »
Δε γνωρίζω τι γίνεται με κενά κλπ., αλλά λογικό δεν είναι οι προσλήψεις πια να είναι μειωμένες ή τουλάχιστον οι φάσεις να μετατίθενται για αργότερα;;
Θα αναφερθώ στον κλάδο μου μόνο. Μέχρι τώρα έχει προσλάβει γύρω στους 2700 (μόνιμους και αναπληρωτές Γενικής) φιλολόγους.
Μέχρι πέρυσι, τέτοιος αριθμός προσλήψεων, αν δεν κάνω λάθος, έφτανε σχεδόν μέχρι τα Χριστούγεννα.
Η πρώτη φάση, στην ουσία, πλην των 800 περίπου αναπληρωτών που προσλήφθηκαν, ξεκίνησε με +1346 που διορίστηκαν. Σύνολο πάνω από 2000. Πήρε και άλλους 500 στη δεύτερη. Κάλυψε δηλαδή τρίτη και τέταρτη φάση χονδρικά, αν το δούμε στατιστικά βάσει παλαιότερων ετών.   
Προσλήψεις σίγουρα θα γίνουν, αλλά δε θα μου κάνει εντύπωση σε περίπτωση που ο αριθμός είναι κατά πολύ περιορισμένος.
Με απλή λογική σκέψη όλα αυτά. Δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.
Μακάρι να πέσω έξω!!!
Ξεχνάς όσους συνταξιοδοτήθηκαν πέρυσι(περίπου 1000 ΠΕ 02) και τα Λατινικά.

Αποσυνδεδεμένος Marilena15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 02:02:20 μμ »
Εγώ ένα πράγμα κατάλαβα από τα λεγόμενα του αγαπητού Patreas: ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 05:28:45 μμ »
η Γ φάση θα γίνει απο 25-30 Οκτώβρη με ανάληψη 01 Νοέμβρη. (εχουν φάει τα πάντα και δεν χόρτασαν όπως τρώνε και τις φάσεις). Η συμπαθέστατη κατά τα άλλα βουλευτής εκ Πύργου, αναφέρει για πρόσληψη εντος Οκτώβρη. Δεν αναφέρεται σε ανάληψη.  Πέρυσι σαν σήμερα παρουσιάζονταν οι συνάδελφοι της Γ φάσης. ΠΑΝΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ. Αφού δεν μπορούμε ούτως ή άλλως να κάνουμε κάτι ας τους ξεφτιλίσουμε.

φάγανε
φάγανε
φάγανε

Μόνο που ο Μαυρογιαλούρος στο τέλος παραιτήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:44 »

Αποσυνδεδεμένος fasterias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 06:17:51 μμ »
Καλησπέρα σας. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά;

Στον κλάδο ΠΕ11, οι μόνιμες προσλήψεις ήταν 100 περίπου σε γενική και καμιά 25 στην ειδική. Βγήκαν σε σύνταξη 500 περίπου ΜΟΝΟ φέτος και σε βάθος διετίας φαίνεται πως θα είναι άλλοι τόσοι.

Πως γίνεται ο αριθμός των προσλήψεων μέχρι στιγμής να είναι μικρότερος απ ότι πέρυσι (εντάξει δε συζητάω καν για τη β φάση που πήρε 1 γυμναστή στην ββθμια και αυτόν σε κατάστημα κράτησης), ενώ τα κενα είναι τουλάχιστον 400 παραπάνω από πέρυσι; Π.χ. γνωρίζω πως εδώ στον τόπο μου υπάρχουν σίγουρα 10 κενά σε σχολεία. Όλα αυτά δε θα καλυφθούν καθόλου;

Να μην ελπίζουμε καθόλου αυτοί που δουλέψαμε πέρυσι Δ φάση; Εγώ ήλπιζα με τα φετινά κενά να δουλέψω στη χειρότερη Γ' φάση. Αλλά εν τέλει δε θα δουλέψω καθόλου... :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2021, 07:07:57 μμ από fasterias »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 07:37:24 μμ »
Γ φάση θα γίνει, είναι δεδομένο.

 Απλά έτσι που δείχνουν τα πράγματα λεφτά δεν υπάρχουν σε τέτοιο βαθμό που πρώτα θα γίνει προσπάθεια να καλυφθούν ώρες με κάθε δυνατό τρόπο εσωτερικά με τους ήδη εργαζόμενους δλδ και μετά θα προχωρήσει σε προσλήψεις. Και σαφώς, όπως σωστά αναφέρει ο Patreas, το πόσες προσλήψεις θα γίνουν δεν πάει με το πόσα κενά υπάρχουν άλλα με το τι χρήμα υπάρχει, αν δεν υπάρχει λοιπόν χρήμα πάμε για Δ φάση Ε φαση και βλέπουμε. Χωρίς χρήμα δεν γίνεται τπτ όπως ακριβώς κάνουμε και εμείς με τον προϋπολογισμό μας, θέλουμε να πάρουμε πολλά άλλα χωρίς πικικινια μένουμε στα απαραίτητα κόβοντας από όπου μπορούμε.

Το θέμα είναι οτι αφού βγουν τα κενά που δεν γίνεται να καλυφθούν από άλλους ή από ενώσεις τμημάτων ή δεν ξέρω με ποιο άλλο τρόπο, ποια ιεραρχία θα δοθεί στην κάλυψη αυτών. Γιατί εάν έχει να διαλέξει εάν βάλει π.χ. 2ο άτομο στο εργαστήριο ενός επαλ ή καθηγητή φυσικής που τα παιδιά κάνουν κενό μάλλον στο 2ο θα πάει η θέση.

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 08:20:40 μμ »
Τόσα χρόνια που έδιναν μαθηματικά πανελλήνιες και ο καθηγητής τους ερχόταν κατά Δεκέμβρη, τόσα χρόνια που οι ειδικότητες δουλεύουν από Δεκέμβρη η δοε και η ολμε σιωπουσαν. Δεν άκουσα κάτι για αποχή για τέτοιες καταστασεις. Σήμερα λοιπόν στο λυκειο μου τα τρία τμήματα έγιναν δύο με την εντολή για 28αρια τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος Menocchio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 09:19:16 μμ »
 Ο οίκος σου Κοντόσταυλε μακρόθεν ομοιάζει
τρίκροτον εξ Αμερικής εξ ού αυτός πηγάζει!
Εκ Γαλλίας τη σημερινή εποχή!                                           
Τα λεφτά για τις φάσεις "αξιοποιήθηκαν" για να αγοράσουμε φρεγάτες και....τρίκροτα.

Αποσυνδεδεμένος stivos_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 09:29:57 μμ »
Καλησπέρα σας. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά;

Στον κλάδο ΠΕ11, οι μόνιμες προσλήψεις ήταν 100 περίπου σε γενική και καμιά 25 στην ειδική. Βγήκαν σε σύνταξη 500 περίπου ΜΟΝΟ φέτος και σε βάθος διετίας φαίνεται πως θα είναι άλλοι τόσοι.

Πως γίνεται ο αριθμός των προσλήψεων μέχρι στιγμής να είναι μικρότερος απ ότι πέρυσι (εντάξει δε συζητάω καν για τη β φάση που πήρε 1 γυμναστή στην ββθμια και αυτόν σε κατάστημα κράτησης), ενώ τα κενα είναι τουλάχιστον 400 παραπάνω από πέρυσι; Π.χ. γνωρίζω πως εδώ στον τόπο μου υπάρχουν σίγουρα 10 κενά σε σχολεία. Όλα αυτά δε θα καλυφθούν καθόλου;

Να μην ελπίζουμε καθόλου αυτοί που δουλέψαμε πέρυσι Δ φάση; Εγώ ήλπιζα με τα φετινά κενά να δουλέψω στη χειρότερη Γ' φάση. Αλλά εν τέλει δε θα δουλέψω καθόλου... :P
Αυτά τα στατιστικά βγαζουμε κ εμείς συνάδελφε σε άλλα φόρουμ και δυστυχώς δε βγαίνουν τα νούμερα !! Με 27αρια και 25 άρια τμήματα στην δευτεροβάθμια μη περιμένουμε πολλά κενά ! Κόφτης κανονικός ! Ούτε οι υπεράριθμοι φταίνε που θα έλεγαν κάποιοι ούτε οι μηδαμινοι διορισμοί ! Εδώ κοντεύουνε να μην δουλέψουνε άτομα που πέρυσι δούλεψαν από β φάση και φέτος έπρεπε να δουλέψουνε α κανονικά και τώρα φοβόμαστε κ τη γ!!! Το απόλυτο καραγκιοζιλίκι φέτος !

Αποσυνδεδεμένος tasosevl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 12:02:36 πμ »
Γνωρίζει κανείς αν στην επόμενη (Γ΄φάση δηλαδή) θα έχει ΜΝΑΕ, ή μόνο όσοι μπήκαν στην Β΄φάση?

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 01:30:43 πμ »
Καλησπέρα σας. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά;

Στον κλάδο ΠΕ11, οι μόνιμες προσλήψεις ήταν 100 περίπου σε γενική και καμιά 25 στην ειδική. Βγήκαν σε σύνταξη 500 περίπου ΜΟΝΟ φέτος και σε βάθος διετίας φαίνεται πως θα είναι άλλοι τόσοι.

Πως γίνεται ο αριθμός των προσλήψεων μέχρι στιγμής να είναι μικρότερος απ ότι πέρυσι (εντάξει δε συζητάω καν για τη β φάση που πήρε 1 γυμναστή στην ββθμια και αυτόν σε κατάστημα κράτησης), ενώ τα κενα είναι τουλάχιστον 400 παραπάνω από πέρυσι; Π.χ. γνωρίζω πως εδώ στον τόπο μου υπάρχουν σίγουρα 10 κενά σε σχολεία. Όλα αυτά δε θα καλυφθούν καθόλου;

Να μην ελπίζουμε καθόλου αυτοί που δουλέψαμε πέρυσι Δ φάση; Εγώ ήλπιζα με τα φετινά κενά να δουλέψω στη χειρότερη Γ' φάση. Αλλά εν τέλει δε θα δουλέψω καθόλου... :P

Κι εγώ την προηγούμενη χρονιά είχα προσληφθεί τον Ιανουάριο και ήλπιζα φέτος για Γ ή Δ φάση αλλά πλέον , βλέποντας τον αριθμο των ελαχιστων προσλήψεων, πιστεύω πως δεν έχω καμία πιθανότητα.

Αποσυνδεδεμένος marilliat888

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 07:39:09 πμ »
Κι εγώ αρχές Νοεμβρίου πέρυσι με ειδική πρόσκληση... Εν τω μεταξύ τα ίδια κενά υφίστανται ακόμα στα ίδια σχολεία αλλά δε βλέπω φως!

Αποσυνδεδεμένος fasterias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 09:39:18 πμ »
Τα κενά υφίστανται ακόμη και θα συνεχίσουν να υφίστανται ακόμη και συγχωνεύσεις να γίνουν. Και 30ρια να τα κάνουν τα τμήματα που λέει ο λόγος, πάλι καθηγητής ΠΕ11 δεν υπάρχει στα σχολεία με τα υπάρχοντα κενά. Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και σε λοιπές ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ ' ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 10:37:48 πμ »
Ολα καλα αυτα που λετε συνάδελφοι, αλλα οποιος θελει να δουλεψει παει απο Α φαση.. Ξερω ατομα με λιγους μηνες προυπηρεσιας που θελουν απο β και γ φαση διπλα στο σπιτι τους.. Δεν παει έτσι.. Οταν εισαι αναπληρωτης, εισαι συμβασιουχος που σημαινει οτι ολα ειναι ρευστα... Οποτε αν θες σιγουρη δουλειά τα βαζεις ΟΛΑ απο α φαση.. Ειδαλλως ρισκάρεις να βρεθεις ανεργος ή να εργαστεις λιγοτερους μηνες πέφτοντας φυσικα στο επόμενο άνοιγμα πινακων.... Δηλαδη ειναι ο αλλος με 10 και 20 μηνες προυπηρεσια και θελει να δουλευει διπλα στο σπιτι του;Φυσικα θα την πατήσει, ειναι και καποιοι τυχεροτατοι βεβαια... Αλλα λιγοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2021, 10:46:15 πμ από kapoios_300 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.