*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 4162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 03:50:23 μμ »
Συνάδελφε εγώ διευθυντής δεν είμαι και δεν είναι στόχος μου να γίνω. Είναι πολύ δύσκολο το έργο του διευθυντή ειδικά σε μεγάλα σχολεία των πόλεων. Εδώ στο pde όλοι ξέρουν ότι γράφω μόνο αν είμαι σίγουρος, επειδή πολλοί περιμένουν να μάθουν από αυτά που διαβάζουν. Δεν θέλω να δώσω λάθος πληροφορίες σε συναδέλφους και να έχω ευθύνη φέρνοντάς τους σε δύσκολη θέση.

Δεν έχω λόγο να επιμείνω σε κάτι. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που μπορούν να γράψουν, για να επικυρώσουν ή όχι όσα έγραψα και οι αναγνώστες/μέλη του φόρουμ ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους.
Ο υπεύθυνος εργαστηρίου απαλλάσσεται από όλα τα εξωδιδακτικά καθήκοντα, πλην των εφημεριών. Η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη. Δεν ανάρτησα το θέμα όμως για τις εφημερίες, αλλά για το αν η ανάληψη δεικτών της αξιολογησης λογίζεται ως εξωδιδακτικο καθήκον. Lasid, να σε ευχαριστήσω και σένα για τις άμεσες απαντήσεις. Και εγώ πιστεύω ότι το θέμα είναι μπλεγμένο. Σε κάθε περίπτωση, επειδή είναι εντελώς αδύνατο να συνεργαστώ με τον συγκεκριμένο διευθυντή, θα ήθελα να είμαι σίγουρη πριν έρθω σε οριστική ρήξη μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:14 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 07:21:41 μμ »
Ο υπεύθυνος εργαστηρίου απαλλάσσεται από όλα τα εξωδιδακτικά καθήκοντα, πλην των εφημεριών. Η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη.
Κάνεις λάθος.
Ο υπεύθυνος εργαστηρίου δεν απαλλάσσεται από όλα τα εξωδιδακτικά καθήκοντα.
Ο υπεύθυνος εργαστηρίου έχει ως αποκλειστική εξωδιδακτική το εργαστήριο.
Όσον άφορα τις εφημερίες, επίσης δεν κάνει εφημερίες.
Που λέει η εγκύκλιος ότι αν έχεις ένα εργαστήριο κάνεις εφημερία; Το λέει πουθενά;
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 09:35:26 μμ »
ix) Εάν εκπαιδευτικός έχει ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. σε σχολική μονάδα και πρόκειται να διδάξει μαθήματα Φυσικών Επιστημών και σε άλλη ή σε άλλες σχολικές μονάδες προς συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου του/της και στην οποία ή στις οποίες, για οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορεί να ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. άλλος/η εκπαιδευτικός που πρόκειται να διδάξει μαθήματα Φυσικών Επιστημών σε αυτή ή σε αυτές, τότε ο/η πρώτος/η εκπαιδευτικός μπορεί να ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. και στην άλλη ή στις άλλες σχολικές μονάδες. Στην περίπτωση αυτή ο/η εκπαιδευτικός απαλλάσσεται από τις εφημερίες σε όλες τις σχολικές μονάδες στις οποίες έχει ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε.

Εγώ από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι ο Υ.Σ.Ε.Φ.Ε απαλλάσσεται από εφημερίες, αν έχει οριστεί υπεύθυνος σε παραπάνω από μία σχολικές μονάδες. Και πάλι με επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 12:25:27 πμ »
ix) Εάν εκπαιδευτικός έχει ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. σε σχολική μονάδα και πρόκειται να διδάξει μαθήματα Φυσικών Επιστημών και σε άλλη ή σε άλλες σχολικές μονάδες προς συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου του/της και στην οποία ή στις οποίες, για οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορεί να ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. άλλος/η εκπαιδευτικός που πρόκειται να διδάξει μαθήματα Φυσικών Επιστημών σε αυτή ή σε αυτές, τότε ο/η πρώτος/η εκπαιδευτικός μπορεί να ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε. και στην άλλη ή στις άλλες σχολικές μονάδες. Στην περίπτωση αυτή ο/η εκπαιδευτικός απαλλάσσεται από τις εφημερίες σε όλες τις σχολικές μονάδες στις οποίες έχει ορισθεί ως Υ.Σ.Ε.Φ.Ε.

Εγώ από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι ο Υ.Σ.Ε.Φ.Ε απαλλάσσεται από εφημερίες, αν έχει οριστεί υπεύθυνος σε παραπάνω από μία σχολικές μονάδες. Και πάλι με επιφύλαξη.

Σωστά το λες. Το παραπάνω λέει ότι αν είσαι υπεύθυνος ΥΣΕΦΕ σε παραπάνω από μια σχολικές μονάδες, δεν κάνεις εφημερίες. Δεν διευκρινίζει όμως τι γίνεται αν είσαι υπεύθυνος σε ένα ΥΣΕΦΕ. Δεν το διευκρινίζει γιατί αν έλεγε ότι αν είσαι σε ένα ΥΣΕΦΕ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις εφημερίες, θα ήταν παράνομη η εγκύκλιος.  Αφού η εφημερία είναι μια εξωδιδακτική απασχόληση η οποία καθορίζεται στο σύλλογο διδασκόντων, και ο υπεύθυνος ΥΣΕΦΕ σύμφωνα με τον νόμο έχει το εργαστήριό του ως αποκλειστική εξωδιδακτική απασχόληση κατά την κατανομή εργασιών στο σύλλογο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2021, 12:35:32 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.