*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 4171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απαλλαγή ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« στις: Οκτώβριος 01, 2021, 09:32:22 μμ »
Ο ΥΣΕΦΕ απαλλάσσεται και από το να πάρει δείκτες για την αξιολόγηση; Γιατί ο διευθυντής μου είναι αποφασισμένος να τους φορτώσει όλους σε 4-5 κορόιδα (και όλοι οι δικοί του να καααάθονταιιιιι). Μαζί και ο ίδιος.
Υποσημείωση: Είμαστε μικρό σχολείο με λίγο προσωπικό και οι γηγενείς αυτόχθονες είναι πολύ κουρασμένοι. Μόνο όσοι γράφουμε χλμ. από μακριά είμαστε ξεκούραστοι.
Όσοι έχουν υπηρετήσει χρόνια σε μικρά, επαρχιακά σχολεία, καταλαβαίνουν σε τι καθεστώς-παθογένεια αναφέρομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2021, 09:28:50 μμ από miss piggy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:32 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:06:22 μμ »
Η νομοθεσία που απαλλάσει τους ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα είναι προγενέστερη της νομοθεσίας για την αξιολόγηση.
Δεν νομίζω ότι γίνεται να δηλώνεις υπέρ της αξιολόγησης, αλλά να μην σου ανατίθενται δείκτες.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:18:53 μμ »
Η νομοθεσία που απαλλάσει τους ΥΣΕΦΕ από εξωδιδακτικά καθήκοντα είναι προγενέστερη της νομοθεσίας για την αξιολόγηση.
Δεν νομίζω ότι γίνεται να δηλώνεις υπέρ της αξιολόγησης, αλλά να μην σου ανατίθενται δείκτες.

Τι σημασία έχει αν μια νομοθεσία είναι προγενέστερη ή μεταγενέστερη;
Οι νόμοι ισχύουν άσχετα με το πότε ψηφίστηκαν.

Tι είναι οι δείκτες;
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:19:39 μμ »
Ναι, αλλά η φετινή εγκύκλιος επιλογής και αρμοδιοτήτων ΥΣΕΦΕ (13/9/21) είναι ίδια και απαράλλακτη με τις προηγούμενες και δεν ορίζει κάτι διαφορετικό. Η αξιολόγηση έτσι και αλλιώς πέρασε στο σύλλογο μου φέτος (ενώ πέρυσι όχι). Το ερώτημα μου είναι αν ο όρος εξωδιδακτικά καθήκοντα καλύπτει και τα της αξιολόγησης.
Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι για να φορτώσω τη δουλειά σε άλλους, αλλά γιατί ο διευθυντής μου, εκτός από τρελή ασχετοσύνη έχει και φασίζουσα νοοτροπία και θέλω να του τη σπάσω.
Και για να μην παρεξηγηθώ, επειδή είμαστε μικρό σχολείο, έχω αναλάβει εξωδιδακτικά καθήκοντα κι ας μου δίνει ο νόμος το δικαίωμα της απαλλαγής από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:32 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:21:09 μμ »
Ναι, αλλά η φετινή εγκύκλιος επιλογής και αρμοδιοτήτων ΥΣΕΦΕ (13/9/21) είναι ίδια και απαράλλακτη με τις προηγούμενες και δεν ορίζει κάτι διαφορετικό. Η αξιολόγηση έτσι και αλλιώς πέρασε στο σύλλογο μου φέτος (ενώ πέρυσι όχι). Το ερώτημα μου είναι αν ο όρος εξωδιδακτικά καθήκοντα καλύπτει και τα της αξιολόγησης.
Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι για να φορτώσω τη δουλειά σε άλλους, αλλά γιατί ο διευθυντής μου, εκτός από τρελή ασχετοσύνη έχει και φασίζουσα νοοτροπία και θέλω να του τη σπάσω.
Και για να μην παρεξηγηθώ, επειδή είμαστε μικρό σχολείο, έχω αναλάβει εξωδιδακτικά καθήκοντα κι ας μου δίνει ο νόμος το δικαίωμα της απαλλαγής από αυτά.

Αν υπάρχει νόμος που σε απαλλάσσει από εξωδιδακτικά καθήκοντα, τότε δεν κάνεις εξωδιδακτικά καθήκοντα.
Τόσο απλά.

Αλλιώς, αν σου αρέσει πολύ να κάνεις εξωδιδακτικά καθήκοντα, πάρε ένα μυστρί, λίγο τσιμέντο, και ξεκίνα να χτίζεις αίθουσες. Εσύ διαλέγεις ποια εξωδιδακτικά  θα κάνεις, όχι αυτοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 11:23:55 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:25:37 μμ »
Τι σημασία έχει αν μια νομοθεσία είναι προγενέστερη ή μεταγενέστερη;
Οι νόμοι ισχύουν άσχετα με το πότε ψηφίστηκαν.

Tι είναι οι δείκτες;
Οι δείκτες αφορούν την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας και αφορούν συγκεκριμένους άξονες π.χ. μαθητική διαρροή-φοίτηση μαθητών. Οι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε ομάδες και εργάζονται ανά άξονα για να υλοποιηθεί η αξιολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:27:21 μμ »
Θεωρώ ότι όπως η εφημερία δεν λογίζεται στα εξωδιδακτικά καθήκοντα, έτσι και οι δείκτες αξιολόγησης είναι υποχρεωτικοί για κάποιον που δεν δηλώνει απεργία-αποχή. Η αξιολόγηση είναι χωρισμένη σε άξονες και δείκτες για να μοιραστεί η εργασία.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:27:59 μμ »
Οι δείκτες αφορούν την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας και αφορούν συγκεκριμένους άξονες π.χ. μαθητική διαρροή-φοίτηση μαθητών. Οι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε ομάδες και εργάζονται ανά άξονα για να υλοποιηθεί η αξιολόγηση.

Είναι διδακτικό καθήκον να φτιάχνεις δείκτες;
Τους διδάσκεις σε κάποιον;

Αν όχι, τότε δεν εμπλέκεσαι σε αυτό.

Αλλά που το είδες ότι απαλλάσσεσαι από τα εξωδιδακτικά;
Γράφει ο νόμος τέτοιο πράγμα; Που;
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:32:07 μμ »
Θεωρώ ότι όπως η εφημερία δεν λογίζεται στα εξωδιδακτικά καθήκοντα, έτσι και οι δείκτες αξιολόγησης είναι υποχρεωτικοί για κάποιον που δεν δηλώνει απεργία-αποχή. Η αξιολόγηση είναι χωρισμένη σε άξονες και δείκτες για να μοιραστεί η εργασία.

Η εφημερία είναι εξωδιδακτικό καθήκον.
Δεν διδάσκεις στην εφημερία.

Αν μου δείξεις νόμο που λέει ότι η εφημερία είναι διδακτικό καθήκον, θα πεθάνω (με την μαλ... που δέρνει τον νομοθέτη, αλλά με αυτούς όλα να τα περιμένεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 11:34:43 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:37:42 μμ »
Αν υπάρχει νόμος που σε απαλλάσσει από εξωδιδακτικά καθήκοντα, τότε δεν κάνεις εξωδιδακτικά καθήκοντα.
Τόσο απλά.

Αλλιώς, αν σου αρέσει πολύ να κάνεις εξωδιδακτικά καθήκοντα, πάρε ένα μυστρί, λίγο τσιμέντο, και ξεκίνα να χτίζεις αίθουσες. Εσύ διαλέγεις ποια εξωδιδακτικά  θα κάνεις, όχι αυτοί.
Σε ένα μικρό, επαρχιακό σχολείο όπου π.χ. ο φιλόλογος έχει 7-8 αντικείμενα, πρακτικό, μητρώο, είναι υπεύθυνος σχολικής ζωής και διαχείρισης covid και ο καθένας έχει 5-6 εξωδιδακτικά καθήκοντα, από φιλότιμο και μόνο, θεωρώ ότι οφείλω να πάρω κάτι.
Donkey, μου αρέσει πολύ να κάνω 120+ χλμ. τη μέρα με τη βενζίνη να πηγαίνει στο 2ευρο, 8-10 διδακτικά αντικείμενα, αξιολόγηση, να με λένε τεμπέλα, να έχω δώσει ΑΣΕΠ, να έχω διευθυντή κάποιον που διορίστηκε κομματικά λόγω συνταξιοδότησης της προηγούμενης....μπλα μπλα μπλα
Το θεμελιώδες ερώτημα είναι η απαλλαγή αυτή με καλύπτει για τους δείκτες; Δεν βρήκα κάτι σχετικό στην εγκύκλιο της αξιολόγησης. Εκτός αν μου διέφυγε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:38:04 μμ »
Η εφημερία είναι εξωδιδακτικό καθήκον.
Δεν διδάσκεις στην εφημερία.

Αν μου δείξεις νόμο που λέει ότι η εφημερία είναι διδακτικό καθήκον, θα πεθάνω!
Ξέρω πολύ καλά ότι δεν διδάσκεις στην εφημερία, αλλά η απαλλαγή από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα δεν απαλλάσει τους ΥΣΕΦΕ και από τις εφημερίες. Η εφημερία είναι υποχρέωση όλων. Για αυτό έγραψα δεν λογίζεται στα εξωδιδακτικά καθήκοντα. Η συγκεκριμένη εγκύκλιος διαχωρίζει την εφημερία. Διάβασέ την να το διαπιστώσεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:39:52 μμ »
Το θεμελιώδες ερώτημα είναι η απαλλαγή αυτή με καλύπτει για τους δείκτες; Δεν βρήκα κάτι σχετικό στην εγκύκλιο της αξιολόγησης. Εκτός αν μου διέφυγε.

Λέει ο νόμος ότι απαλλάσσεσαι;
Που το λέει; Μπορείς να μας δώσεις το κείμενο;
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΥΣΕΦΕ ΑΠΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:40:08 μμ »
Η εγκύκλιος ορίζει σαφώς ότι ο ΥΣΕΦΕ απαλλάσσεται από όλα τα εξωδιδακτικά καθήκοντα πλην των εφημεριών.
Αν θέλετε, την παραθέτω κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.